Videokamerák
A fekete-fehér és a színes videokamerák az objektívük által a képfelvevő csőre leképezett képet szabványos összetett videojellé alakítják át. Ez a tömör definíció minden kamerára igaz, a részletek azonban a kamera felhasználási területétől függően nagyban különböznek. A különféle ipari kamerák, a kis, amatőr célú és a professzionális stúdiókamerák optikai és elektronikus tulajdonságai a felhasználás igényének függvényei.
Egy kamera két alapvető részből, az objektívből és az elektronikus egységből áll.
Az objektív
Az objektívek fajtái, funkciói a felhasználási területtől nagyban függenek. Ha egy tárgyat valamilyen optikai eszköz segítségével nézünk, az eszköz által leképezett kép, amit a szemünk lát, lehet reális (valóságos), ill. lehet virtuális (látszólagos). Mit is jelent ez? A 2.1. ábrán három esetet látunk. Az első esetben a tárgyat szemünk közvetlenül látja, tehát a tárgyból kiiduló fénysugarak közvetlenül a szemünkbe jutnak. A második esetben a tárgyat az eszköz (esetünkben egy gyüjtőlencse) a T' pontba képezi le, és a fénysugarak onnan jutnak a szemünkbe, hiszen a tárgyat a T' pontban látjuk. Ez a kép reális, ha ui. egy ernyőt teszünk a T' pontba, az ernyőn megjelenik a tárgy képe, tehát a valóságos kép ernyőn felfogható.
2.1. ábra Egy
tárgy leképezésének különböző esetei a) szemünk közvetlenül látja a T tárgyat;
Amíg a második esetben a tárgyról kiinduló fénysugarak a T'-ben keresztezték egymást és jutottak a szembe,
b) a
gyűjtőlencse a T tárgyat a T' pontba képezi le, ahol reális képet kapunk;
a harmadik esetben, ahol egy síktükör áll a fény útjában, csak a fénysugarak meghosszabbításai keresztezik egymást, az eredeti sugarak pedig a szembe jutnak. Ekkor - tehát, ha T'-ben csak a sugarak meghosszabbításai találkoznak - beszélünk virtuális képről, amely ernyővel nem fogható fel.
c) a T tárgy
T' tükörképe virtuális kép
A síktükör egy tárgyról mindig virtuális képet állít elő, a kép távolsága a tükörtől a tükör mögött egyenlő a tárgynak a tükörtől mért távolságával. A tükörre ferdén beeső fénysugarak a tükör síkjára állított merőlegeshez képest ugyanakkora szögben verődnek vissza (2.2. ábra).
2.2. ábra A
fénysugarak visszaverődése síktükörről
Az optikai lencsék olyan, általában üvegből készült testek, amelyeknek felülete kétoldalt gömb- vagy egy gömb- és egy síkfelület. Megkülönböztetünk konvex (középen vastagabb) és konkáv (szélen vastagabb) lencséket (2.3. ábra).
2.3. ábra
Különféle optikai lencsék
A lencse főtengelye (optikai tengelye) a gömbfelületek középpontján átmenő egyenes. A konvex vagy domború lencsék a fényt egy pontba gyűjtik, tehát gyűjtőlencsék, a konkáv vagy homorú lencsék a fényt szórják, tehát szórólencsék. A levezetés mellőzésével az ismert képlet:
ahol f a lencse fókusztávolsága; k a kép távolsága és t a tárgy távolsága a lencse síkjától. A nagyítás mértéke:
A lencserendszerek közös főtengelyű lencsékből állnak, és együttes leképezésük adja az eredő képet.
A prizma olyan átlátszó test, amelynek van két, egymással valamilyen szöget bezáró síkfelülete. A fény különböző anyagokban különböző sebességgel terjed, ennek mértéke a törésmutató. A prizmába belépő fénysugár is emiatt törik meg, és a belépési szögtől eltérő szögben halad tovább. Kilépéskor ugyanez játszódik le. A sugár mindig a prizma vastagabb része felé törik meg (2.4. ábra).
2.4. ábra A
prizmán keresztülhaladó fénysugár törése
Az eddig vázolt esetek ideális optikai eszközökre vonatkoztak, a valóságban azonban tehát mindig kell valamilyen hibával számolnunk. A leggyakoribbak ezek közül a különböző torzítások, mint a hordó-, ill. párnatorzítás, amely a tárgy geometriai képét változtatja meg (2.5. ábra).
2.5. ábra A hordótorzítás és a párnatorzítás szemléltetése
Az asztigmatizmus azt jelenti, hogy a tárgy egy síkjába eső vonalai közül nem azonos síkban lesznek élesek a függőleges és a vízszintes vonalak. Színi (kromatikus) eltérés lehetséges, ha a tárgyról leképezett kép szélein vékony, színes kontúrt látunk.
Fix objektívek
Azokat az objektíveket nevezzük fix objektíveknek, amelyeknek állandó a fókusztávolságuk. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az objektív mindig ugyanakkora nyílásszöggel "látja" a világot, az élességet viszont állíthatjuk, azaz elérhetjük, hogy az elé helyezett tárgyat az objektív élesen képezze le a képsíkra, ha a lencserendszer egyik tagját megfelelő helyzetbe állítjuk. (Nagyon ritkán fordul elő a videós gyakorlatban, hogy az objektív egyetlen lencséből áll, ekkor ennek előre-hátra mozgatásával állítunk élességet.) Tulajdonképpen az 1/f = 1/k + 1/t optikai egyenletet "oldjuk meg" anélkül, hogy bármit kellene számolnunk, hiszen adott f fókusztávolságú lencsénk van, a tárgy adott t távolságra áll, ehhez állítjuk be a megfelelő k képtávolságot, ami nem áll másból, mint hogy a képsíkra éles képet állítunk be, ezt látjuk a keresőben vagy a monitoron.
Az élességet állító lencsét sohasem közvetlenül előre-hátra csúsztatással mozgatjuk, mert így nem tudnánk nagyon finom állításokat végezni. A lencsét mindig valamilyen menetes gyűrűbe építik be, és mi e menet segítségével, közvetve mozgatjuk a lencsét.
Az élességállítási lehetőség általában az objektív tulajdonságainak függvénye. Általában 1 m-től végtelenig terjedhet, de a különleges objektívek ennél sokkal közelebb levő tárgyat is képesek élesen leképezni.
A fix fókusztávolságú objektívek a videós gyakorlatban kisebb jelentőséguek; elsősorban olyan ipari kamerákra szerelik, ahol nem kell az adott látószöget, tehát a fókusztávolságot változtatni. Egy-egy speciális felvételhez szükség lehet rájuk. Az igen nagy látószögű (2,5...15 mm) objektívek adják az ún. halszemeffektust.
Az igen nagy fókusztávolságú (250...1200 mm) objektívekkel a messze levő tárgyakról tudunk közeli felvételeket készíteni.
Zoomobjektívek
Ezeknek az objektíveknek változtatható a fókusztávolságuk. Nagyon sokféle elnevezés terjedt el: zoom-, vario- és gumiobjektív. A videokamerák szinte mindegyikét ezzel szerelik fel, akár amatőr, akár professzionális a berendezés.
Ezek az objektívek három fő részből állnak: elöl van a front-lencse. Ennek mozgatásával állítható be az élesség. A lencse, hasonlóan a fix fókusztávolságú objektívekhez, itt is gyűrűvel állítható. A középső tag mozgatásával változik a fókusztávolság, és ezzel együtt az objektív látószöge, ez szintén egy menetes gyűrűvel állítható be. A harmadik rész, a hátsó tag áll csak rögzítetten a képsíkhoz képest (2.6. ábra).
2.6. ábra
25...250 mm gyújtótávolságú zoomobjektiv
Az objektívek fókusztávolságának mértéke a felhasználástól függ. Az amatőr célú kamerák variotartománya kisebb átfogású, általában 20...100 mm között változtatható. A félprofesszionális kameráké 10...140 mm között van, de léteznek más tartományban dolgozó objektívek is.
A blende
A blende (rekesznyílás, írisz) a képsíkra jutó fénymennyiséget szabályozza. Számszerű értéke általában 1,7...22. A kisebb érték jelenti a teljes nyílást, ekkor a blende nem áll a fény útjában. A blendét az objektív hátsó részén levő gyűrű forgatásával állíthatjuk be a kívánt értékre. A teljes nyílás értékét nevezzük az objektív fényerejének.
A foglalat
Az objektíveket nem egységes szabvány szerint szerelhetjük fel a különböző kamerákra. Létezik menetes rögzítés, ahol a menet emelkedése és hossza olyan, hogy teljes becsavaráskor kerül az objektív a fókuszba. A bajonettfoglalatnál az objektívet három füllel kell a megfelelő helyzetbe állítani, majd egy külső gyűrű meghúzásával lehet rögzíteni. Az amatőr célú kameráknál az objektívet rendszerint egybeépítik a kamerával, így a különböző objektívek egymással nem cserélhetők.
Az objektlvek szolgáltatásai
Manapság egy kamera - akár amatőr célú, akár professzionális - automatikákkal van felszerelve. Az egyik ilyen az automata blende (fényrekesz). A blende gyűrűjére egy fogaskereket szerelnek, amelyet egy miniatur motor hajt. A motor a vezérlést a kamera elektronikai áramkörébol kapja, aszerint, hogy a képen (amit az objektív előállított) mekkora a fénymennyiség. Ez az automatika általában átlagot mér, és ennek az átlagnak megfelelően szabályozza a blende nyitását vagy zárását. Nem veszi figyelembe, ha egy világosabb fénypontot akarunk ábrázolni a képen, az elektronika mindig visszahúzza a blendét az általa kiszámított átlagra, sötétebbre véve ezzel a kép többi részét. Hogy elkerüljük ezt a kellemetlen hatást, egyenletes megvilágításra törekedjünk, vagy ha "effektesen" világítunk, ne használjuk az automatikát. A blende automatikája elsősorban a riport jellegű felvételeknél jut nagy szerephez, ahol az élesség és a zoom állítása éppen elég gond, így ott kiválóan használható. A legkorszerűbb professzionális kameráknál az automatika a képen belüli legvilágosabb pontot (csúcsfényt) méri. Ilyen berendezéssel helyes részletvisszaadást kapunk "effektes" megvilágítás esetében is.
A videokamerák objektívje szinte mindig motoros zoommal van felszerelve. Ez egy kis doboz az optika oldalán (ebbe építik egyébként a blendemozgató motort is), amelyben szintén egy kis motor van. Ez fogaskeréken át mozgatja az objektív középső tagját tartalmazó gyűrűt. A megfelelő vezérlőbillentyű lenyomásával változtathatjuk a vario állását. Egyes típusok esetében a nyomás mértéke a variózás sebességét is állítja.
Néhány amatőr célú videokamerát automata élességállító rendszerrel is felszereltek. Az egyik rendszer azon alapul, hogy egy éles képnek mindig nagyobb a kontrasztértéke, mint ugyanannak a képnek életlenül. Ezért szabályozáskor az automatika a kontrasztot figyeli, és ennek változása függvényében szabályozza az objektív élességállító gyűrűjét. A másik elv ultrahangos vagy infravörös távolságmérésen alapul. Az automata mindig a keresőjében levő képtartalomra állít élességet, annak ellenére, hogy mi esetleg nem oda, hanem egy háttérben vagy előtérben álló figurára komponáltunk. Ilyen esetben ki kell kapcsolni az automatikát, és kézzel kell az élességet beállítani. A SONY Betamovie kamerája esetében az automatika lekapcsolása után nyomógombbal az automatika rövid időre bekapcsolható, a kamerát arra a képrészletre fordítva, amelyre az élességet állítani kívánjuk. A gomb benyomásával az automatika beállítja az élességet, majd kikapcsol. Igy a kívánt képkompozícióban az igényelt képrészlet lesz éles.
A szűrők
A szűrők feladata, hogy a leképezett képet megfelelően korrigálják. Korrekcióra lehet szükség a színhőmérsékleti problémák vagy a túl erős fény miatt, továbbá bizonyos effektusok létrehozásához is.
Színhőmérséklet-szűrők
A színhőmérsékletről az 1. fejezetben már bővebben esett szó. Itt csak annyit említünk meg, hogy a kamerát mindig a világító fényforrás színhőmérsékletének megfelelően kell beállítani. A kamerákba általában beépítik a napfényhez vagy a kékes színű fényforrásokhoz szükséges szűrőt, vagy ha ezt kivesszük, világítsunk műfénnyel (sárgás fényforrás). A gyakorlatban a kamerán - közvetlenül az objektív mögött -egy tárcsát forgathatunk el a fény útjában. A jelölések különbözőek, de egyértelműek; a sárgás fény használatát izzólámpa vagy 3200 K jelöli, a napfényszűrőt stilizált nap, ill. 4500 K (egyes esetekben 5500 K vagy e körüli érték) jelzi. A pontosabb érték nem lényeges, a kamera egy másik automatikája (fehéregyensúly, l. később) ezt korrigálja. A helyes színvisszaadás érdekében a két alapérték beállítását, ill. használatát semmiképpen sem szabad elmulasztanunk.
Szürkeszűrők
A szürke- (semleges) szűrők, mint nevük is utal rá, nincsenek hatással a kép színére, csak a fénymennyiségre. A fényt a blende segítségével csökkenthetjük. Ez azonban - különféle művészi szempontok miatt - nem mindig megengedhető. A blende zárásával megnő a mélységélesség (l. később), ez egyes esetekben zavaró. Ilyenkor használjuk a szürkeszűrőket, amelyekből egyet általában be is építenek a kamera szűrői közé.
Egyéb szűrők, előtétek
Ezeket a szűrőket különböző hatások elérésére szerelik fel az objektív elé. A legtöbb kamera nincs ellátva azzal a lehetőséggel, hogy egyszerűen egy szűrőt helyezzünk az objektív elé, ezért megfelelő szűrőtartót kell készítenünk.
A starfilter (csillagszűrő) az apró fénypontokat, pl. spotlámpák fényét sugárszerűen szétszórja. A fogfilter (ködszűrő) - nevéből adódóan - ködös, homályos képet ad. A különböző lágyítószűrők bizonyos szabványsorba vannak foglalva, és a képet különféle értékek szerint lágyítják. A képsokszorozó előtétek apró prizmákból állnak, és úgy törik a beeső fénysugarakat, hogy az objektívre már négy, nyolc, esetleg még több kép jut. Léteznek még különféle torzítóelőtétek, amelyek a képet vízszintes vagy függőleges irányban nyújtják stb. -ezekkel különleges hatások érhetők el.
A kereső
Kétféle keresőtípus létezik, optikai és elektronikus. Az optikai keresőrendszert ma már szinte egyetlen kameratípus sem használja, régebben is csak az amatőr célú kameráknál használták. Az objektívből jövő fényt egy félig áteresztő tükörre vetítették, így a kép a képfelvevő csőre és a keresőlupéra is leképeződött. Az operatőr ugyanazt a képet látta, mint ami a képfelvevő csőre került. (Azt a rendszert, ahol egy külön objektív - vagy csak egy lencse - adta a képet a kereső számára, és a keresőben, ill. a képfelvevő csövön levő kép nem volt ugyanaz (ilyen rendszer található egyes olcsó Super 8-as kameráknál) csak a videózás hőskorában használták. Napjainkban a szolgáltatás rendkívül alacsony szintje és az elektronikus kereső árának kedvező alakulása miatt teljesen eltűnt.)
Az elektronikus kereső mérete attól függ, hogy a kamerát hordozható vagy stúdiókameraként használják-e. A hordozható kivitel - ahol a kamera az operatőr vállán van - kisméretű monitort igényel, amelyet úgy szerelnek fel a kamera oldalára, hogy az pontosan az operatőr szeméhez illeszkedjék. Természetesen egyúttal a megfelelő beállítási lehetőséget is biztosítják.
A stúdiókban üzemelő kamerákra nagyobb képméretű monitorokat szerelnek, képcsőátlójuk általában 5 coll. Hátulra, a kamera tetejére építik, olyan rögzítéssel, hogy a kamera helyzetétől függetlenül (bizonyos szöghatáron belül) a kereső minden irányban elmozdítható legyen, elősegítve ezzel az alsó, felső stb. gépállásokban is kényelmes használatát.
A kereső tulajdonképpen kisméretű monitor. Szinte kizárólag fekete-fehér keresőket építenek, a gyakorlatban nincs szükség színes üzemre, hiszen a keresőn a kompozíciót és az élességet kell állítani, a színek helyességét vagy automatika biztosítja, vagy - stúdióüzemben - a kameravezérlő egységgel (l. később) korrigálhatjuk manuálisan kívánalmainknak megfelelően.
A keresőmonitor tehát speciális fekete-fehér monitor. Az amatőr gyakorlatban a speciális jelző kevesebbet fed, ott ugyanis az alapvető funkción - ti. a kereső üzemmódon - kívül a monitor általában nem "tud" mást. A félprofesszionális és a stúdiótechnikában a monitoron különböző mérőjelek és mérőábrák segítségével a kamera beállítható. Ezekkel a kamerák beállításának áttekintésekor foglalkozunk részletesebben.
Felbontás
A felbontás az a jellemző, amely megmutatja, hogy milyen közeli két pontot tud még megkülönböztetni a képfelvevő cső. Megkülönböztetünk vízszintes és függőleges felbontást. A függőleges felbontás függ a képet alkotó sorok számától. A tv-rendszerek Európában általában 625 sort, Amerikában és Japánban 525 sort, Angliában régen 405, ma 625, a francia rendszerben 819 sort alkalmaznak. Ezek a sorszámok a rendszerek eltérítési megoldásaiból adódnak, nem az áramkörök minőségének függvényei. Az adott számok azt jelentik, hogy egy teljes képet (tehát két félképet) az elektronsugár hány sorral tapogat le.
Ellentétben a függőlegessel, a vízszintes felbontás mértéke teljességgel jellemzi az adott kamerát, ill. magát a kamerában levő csövet, ill. képfelbontó eszközt, hiszen a videojelek átviteléhez szükséges sávszélességet a képfelbontó eszköz utáni bármelyik egység könnyedén biztosítani tudja.
Nézzük most csak a 625 sor felbontású rendszereket! A sávszélesség, ill. a
maximálisan elérhető felbontás meghatározásához alkalmazott módszert más
sorfelbontású rendszerekre analóg módon használhatjuk. A 625 soros rendszerekben
a tv-kép méreteinek aránya 4 : 3. Ez azt jelenti, hogy ennek az oldalaránynak
megfelelően maximálisan 4 x 625/3 = 833 képpont szükséges soronként, ha
ugyanolyan vízszintes felbontást akarunk elérni, mint amilyen a függőleges. Két,
egymás melletti képpontot úgy tudunk egymástól legkönynyebben megkülönböztetni,
ha az egyik képpont fekete, az utána következő pedig fehér. Ekkor 416,5
képpontpárost kapunk. Mivel a tv-rendszer másodpercenként 15 625 sort továbbít
(a soreltérítés frekvenciája 15 625 Hz), egy másodperc alatt 416,5 x 15 625 6,5 millió fekete-fehér
képpontpáros a maximum, amelyet ez a rendszer továbbítani képes, vagyis a
rendszer legnagyobb sávszélessége 6,5 MHz.
A gyakorlatban ezt az elméleti értéket a kamerák meg sem közelítik. Az olyan kamerák, amelyek rendelkeznek RGB kimenettel, a színcsatornák kimenetein elérhetik ezt a felbontást. A PAL és a SECAM rendszerű kamerák esetében a színkódolási rendszer 4 MHz felett sávkorlátozást alkalmaz, ezért ezeknél a kameráknál a legjobb esetben is csak az elméleti felbontás kétharmada érhető el. Bár az 1. fejezetben érintettük ezt a témakört, az emberi szem felbontóképességével kapcsolatosan még egy érdekes dolgot kell megemlíteni. Amikor a színes tv-rendszerek kifejlesztése folyt, arra a következtetésre jutottak, hogy a szem felbontóképessége a színekre vonatkozóan sokkal gyengébb, mint a fekete-fehér képek árnyalataira, ezenkívül színek látásakor két egymástól különböző színű képpontot is attól függően képes jobban vagy kevésbé szétválasztani, milyen színű a két képpont. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a szem a narancs-kékeszöld színpárt tudja a legkönnyebben, a kékeslila-sárgászöld színpárost pedig a legkevésbé megkülönböztetni.
A szem színfelbontó képessége a fekete-fehér-felbontóképességnek kb. a harmada. Mivel a színes tv-rendszerek külön kezelik a fekete-fehér (világosság-) információt és külön a színinformációt - ezt a fekete-fehér készülékkel való kompatibilitás érdekében teszik -, célszerűen az összetett videojel előállítása előtt a színcsatornában a színkülönbségi jelekre sávkorlátozást alkalmaznak, ami a színes jel kódolásakor jelent könnyebbséget. A korlátozás értéke rendszertől függően különböző értékű lehet, általában azonban 1 MHz körüli értéket használnak. Ez azonban a képen nem látható, a felbontást nem befolyásolja.
CCD felvevő
A legmodernebb képfelvevő eszköz napjainkban, amely optikai képből elektromos jelet alakít át. A CCD rövidítése az angol Charge Coupled Device, azaz a "töltéscsatolt eszköz" szókapcsolatból ered.
A CCD felvevő félvezető alapú eszköz, amelyet vonalas vagy mátrixformában elrendezve építenek fel. Szilícium egykristályra épített MOS félvezető elemeket tartalmaz. A képet optikai úton a CCD felületére képezzük le, ahol a fényinformáció elektromos töltéssé alakul át (fotoelektromos jelenség). A fényérzékeny lemezre eső fény fotonjai ütköznek a Si kristály elektronjaival, energiájukat átadják, így a Si atomból elektronok tudnak kiszakadni, és szabad töltéshordozóvá válnak.
A 2.9. ábra a CCD vázlatos metszetét és a vezérlés idődiagramját mutatja.
Az háromfázisú
vezérlés hatására az elektródák alatti energiaminimumok - gödrök - a vezérlés
függvényében vándorolni tudnak. A töltéshordozó elektronok összegyűlnek a
gödrökben, és a gödrökkel együtt vándorolnak. Így valósul meg a
töltésáramlás.
A fényinformáció fogadása (töltésfelhalmozás) és a töltésállapot kiolvasása nem mehet végbe egyszerre. Az átvitelt két fázisban kell végrehajtani. Az érzékelő- és tárolóelemeket mátrixban célszerű elhelyezni. Az első fázisban a fényérzékelő cellák a fénnyel arányos töltést halmoznak fel, a második fázisban a tárolócellák veszik át a töltést, majd ebből állítható elő a szabványos összetett videojel.
A kiolvasás kétféle lehet: képek (félképek) vagy sorok szerinti. Az első esetben (2.10. ábra) az érzékelőelemek mellett ugyanolyan struktúrában egy tárolómátrix van felépítve. A fényérzékelő elemeket csatornaközökkel választják el, ezzel meggátolják az elemek közötti kölcsönhatást. A függőleges kioltás ideje alatt a vezérlőjel hatására a fényérzékelő területről a megfelelő elektromos információ átíródik a tárolóterületre. Ezután újra kezdődik a töltésfelhalmozás az érzékelőterületen, miközben a horizontális regiszterbe sorban átíródnak a tárolóterület egyes sorai. Minden sorkioltás alatt egy sor íródik át. Az aktív soridőben a horizontális regiszterbe párhuzamosan beírt információ soros információvá alakul, és ezután kerül a már időben soros jel a kimeneti jelfeldolgozó áramkörbe, amely a videojelet állítja elő. Minden töltésmozgatás a már korábban említett háromfázisú vezérlésen alapul.
Soronkénti kiolvasásnál más a helyzet. A struktúrát a 2.11. ábra mutatja be. Az érzékelőelemek ugyanolyan mátrixelrendezésűek, mint a félképkiolvasó rendszernél. A tárolórendszer azonban vertikális regisztereket is tartalmaz. Az érzékelőelemek függőleges oszlopokat alkotnak, mellettük minden oszlophoz hozzá van rendelve egy-egy vertikális tárolóregiszter. Félképváltáskor egy impulzus hatására pl. a páros, a következő félképnél a páratlan sorok információi átíródnak a vertikális regiszterekbe, majd a sorkioltások alatt az egyes információegységek átlépnek a horizontális tárolóregiszterbe. Egy sorido alatt ebből a regiszterbol lép ki a már szekvenciális információ a kimeneti jelfeldolgozó áramkörbe. A vízszintes képelemek száma 380 körüli, ezért a kiolvasó órajel frekvenciája igen magas, 7 MHz körüli.
A CCD érzékelővel felépített színes kamerákban a három alapszínhez három külön érzékelőt, ill. hozzájuk tartozó áramkört használnak. A színkódolástól függő áramkörök természetesen hasonlóak a képfelvevő csövekkel felépített kamerák áramköreihez.
A CCD érzékelővel felépített színes videokameráknak számos előnyös tulajdonságuk van a csöves kamerákkal szemben. Ezek a következők: kis méret, mechanikai stabilitás, kis vezérlőfeszültség, kis teljesítményfelvétel. Fizikai felépítése folytán - és az eltérítőrendszer hiánya miatt is - a szolgáltatott kép geometriai torzítása elenyésző, a jel megközelíti a broadcast minőséget, azaz az adásminőséget, zaja, sötétárama igen kicsi. Előnyös tulajdonságai miatt a jövőben minden bizonnyal egyre több professzionális és amatőr szintű kamerába fogják beszerelni.
A kamerák elektronikus egységei
Az eddigiekben áttekintettük, hogyan kerül az objektív által leképezett kép a képfelvevő eszköz felületére, és hogyan alakítja át a cső (vagy CCD felvevő) az optikai képet elektromos jellé. A továbbiakban azt tárgyaljuk, hogyan lesz a jellemez kivezetésén megjelenő igen kis elektromos jelből szabványos összetett videojel.
Már láttuk, hogy hogyan épül fel az összetett videojel. Áttekintésképpen: fekete-fehér kamerák esetében a képinformációt, tehát a kép világosságtartalmát pontról pontra, ill. sorról sorra a világosságjel (Y jel) hordozza. Ehhez jön hozzá a kép- és sorszinkronjel a sor- és képkioltással. Színes kameráknál erre a jelre kerül rá a színsegédvivő és a színszinkronjel.
A látható színek tartományát gyakorlatilag három, alkalmasan választott alapszínnel elő lehet állítani. Ez a három alapszín a vörös, a zöld és a kék (l. az 1. fejezetet). E három alapszín megfelelő súlyozásával a fehér szín is előállítható. Tehát a világosságjel - amelynek átvitele a színes rendszerekben a kompatibilitás feltétele - a következő súlyozással állítható elő:
Y = 0,3R + 0,59G + 0,11B.
Az egyenletben R a vörös, G a zöld, B a kék alapszínjelet jelenti.
A professzionális kamerák elengedhetetlen része a színsávábra-generátor. A színsávábra jele egy mérőjel, amelyet elektronikusan állítanak elő a három alapszínből. A három alapszín és a három kiegészítő (komplementer) szín (ahol két alapszín összege szerepel), valamint a fehér (a három szín súlyozott összege) és a fekete sáv (színjelhiány) adja az ábrát, amellyel a teljes átviteli lánc vizsgálható (2.18. ábra).
2.18. ábra A teljes átviteli rendszer vizsgálatára alkalmas PAL szinsávábra
Az egyes színsávokhoz tartozó alapszín-összetevők értékét, ill. a sávok világosságát a 2.1. táblázat foglalja össze.
2.1. táblázat Az egyes színsávokhoz tartozó alapszín-összetevők, ill. világosságérték
R |
G |
B |
Y75% | |
Fehér |
0,75 |
0,75 |
0,75 |
0,75 |
Sárga |
0,75 |
0,75 |
0 |
0,6642 |
Kékeszöld |
0 |
0,75 |
0,75 |
0,5259 |
Zöld |
0 |
0,75 |
0 |
0,4401 |
Bíbor |
0,75 |
0 |
0,75 |
0,3099 |
Vörös |
0,75 |
0 |
0 |
0,2241 |
Kék |
0 |
0 |
0,75 |
0,0858 |
Fekete |
0 |
0 |
0 |
0 |
Minden többcsöves kamera elektronikus része rendelkezik olyan áramkörrel, amely a kon vergenciát biztosítja. Mit is jelent ez? A kamera két, ill. három csöve külön-külön rendelkezik vízszintes és függőleges eltérítőrendszerrel. A kifogástalan színes képhez az szükséges, hogy a két (három) eltérítés egymással szinkronban működjön. Nem elég azonban a frekvencia- és fázisazonosság, az eltérítőrendszereknek minden időpillanatban ugyanazt a képpontot kell letapogatniuk. Ennek beállítása, jusztírozása lehet manuális, ill. automatikus.
A színes videokamerák helyes színvisszaadását biztosítja a fehéregyensúlyt (white balance) beállító áramkör. Mint korábban szó volt róla, a világítás adott színhőmérsékletének megfelelő szűrőt kell a kamera elé tenni, azaz sárgás fényforrásnál (3200 K) szabad állás van, nem kell szűrő, mert erre a színhőmérsékletre van érzékenyítve a kamera, kékes fényforrásnál (kb. 5500 K) sárga szűrőt helyezünk a kamera elé. Ezzel mintegy konvertáljuk a "kék" állapotot a "sárga" állapotra. Ez azonban nem elég, mert az adott szűrőtől eltérő színhőmérsékletű fényforrás vagy egyéb beállítás miatt a fehér színű tárgy a képernyőn nem lesz valóban fehér. Ekkor van szükség a fehéregyensúly állítására, ami történhet manuálisan (potenciométerekkel) vagy automatikával, a kamerában gyárilag beállított értékhez szabályozva.
A kamerák elektronikájának energiaellátását egy kis- és egy nagyfeszültségű tápegység biztosítja. Az előbbi az áramkörök nagy részének, az utóbbi a vízszintes és függőleges eltérítésnek biztosít tápfeszültséget. Magát a tápegységeket hordozható esetben akkumulátorok, stúdióüzemben külső egységek látják el tápfeszültséggel. A legújabb videokamerák elektronikája a legkorszerűbb kis fogyasztású integrált áramkörökből épül fel, így az akkumulátorok még a professzionális háromcsöves kameráknál is igen kis méretűek és kis (3...8 Ah) kapacitásúak lehetnek.
Kameravezérlő egység (Camera Control Unit - CCU)
Ez az egység meghatározott funkciókban távvezérlést tesz lehetővé. Professzionális és félprofesszionális kamerákban is használják, minden olyan esetben, amikor több kamera dolgozik egyszerre, és a vezérlőegységen keresztül állíthatók be egymáshoz képest a berendezések. Ilyenkor egy központi helyről állítható be a kamerák fehéregyensúlya, feketeegyensúlya, a feketeszint (pedestal), továbbá ezen a berendezésen keresztül lehet létrehozni a genlock (közösen szinkronizált) üzemmódot. Lehetőség van a videojel szintjének beállítására a normális képtől egészen nullaszintig, ami a feketeszintet (vagyis a sötét képernyőt) jelenti. Ezzel az operatőrtől függetlenül szükség szerint módosítható a videojel kivezetése a vezérlőben.
A vezérlőegység fontos feladata a kábelveszteség kompenzációja. Mivel a kamera és a vezérlőegység közötti távolság akár több száz méter is lehet, a fellépő jelcsillapítás és időkésés megfelelő áramköri úton kompenzálható. A kábelkompenzáló áramkört a felvételkor a helyszínnek megfelelően arra az értékre kell beállítani, hogy milyen hosszú kábelt használunk. Az áramkör annak megfelelően korrigálja az átvitelt.
A kamerák üzembe helyezése, beállítása
Bár a legmodernebb színes videokamerák egyre több olyan automatikával rendelkeznek, amelyek megkímélik a felhasználót a hosszadalmas beállítási műveletektől, néhány dolgot mégis tudnunk kell ahhoz, hogy lehetőségeinkhez képest megfelelő minőségű képet kapjunk.
Az amatőr célú kameráknál általában kevesebb lehetőségünk van a beállításra. Rendszerint csak a fehéregyensúlyt kell, ill. lehet beállítani. Ennek során először fényforrásunknak megfelelő szűrőállásba kapcsoljuk a kamerát. Ezután a fehéregyensúly állítógombját lenyomva néhány másodpercre - miközben a kamerával egy fehér felületet, pl. egy papírlapot nézünk - a kamera automatikusan beállítja az adott megvilágításnak megfelelő fehéregyensúlyt. Ezt az értéket akár több napra is képes megjegyezni, beépített memóriája segítségével, amelyet egy miniatűr akkumulátor lát el feszültséggel, a kamera tápfeszültségének kikapcsolása után is.
Néhány kameránál még ennyit sem kell tennünk. Ha biztosak vagyunk a fényforrás színhőmérsékletében, pl. csak izzólámpás megvilágítást használunk, amelynek értéke 3200 K körüli, használhatjuk a fehéregyensúlyt beállító automatika előválasztott (preset) üzemét. Ekkor a gyárilag beállított értékekre áll a kamera, és ezt jegyzi meg.
A professzionális kamerák esetében már több műveletet kell végrehajtanunk. A fehéregyensúly állítását itt is el kell végeznünk, ugyanolyan módon, ahogyan ismertettük. A beállítás manuálisan is elvégezhető. Ekkor a kezelőszervekkel saját ízlésünk szerint állíthatjuk be a kívánt értéket, és ez az üzemmód ad lehetöséget különféle elszínezésekre, valamelyik szín kiemelésére vagy elnyomására, ahogy azt az adott szituáció kívánja.
A professzionális és félprofesszionális kamerák esetében feketeszint-beállításra is szükség lehet, különösen a többkamerás felvételeknél. Mégpedig azért, hogy a kamerák képei keverhetők legyenek egymással, és a képek tónusai közel azonosak legyenek.
Genlock üzem
Több videoberendezés együttes üzemének feltétele az, hogy szinkrongenerátoraik minden pillanatban - a frekvenciát és a fázist tekintve - azonosan üzemeljenek. Az egymástól független szinkrongenerátorok ezt a feltételt nem teljesítik, ezért egy központi szinkrongenerátor látja el függőleges és vízszintes szinkronjelekkel, valamint a színsegédvivővel az összes üzemelő videoberendezést.
A kamerák egy részének csak "genlock in" vagy "ext sy in" külső szinkronbemenete van a szinkronjelek fogadására. A szinkronizáció ezért úgy történik, hogy a központi szinkrongenerátor ún. black burstöt állít elő. Ez olyan összetett videojel, amelyből hiányzik a képtartalom, annak a helyén feketeszint van. Ebből az összetett szinkronjelből azután a kamerák szinkrongenerátorainak megfelelő részei leválasztják a maguk vezérlőjeleit, és szinkronizálják magukat a bejövő jelhez.
Ha nem rendelkezünk központi szinkrongenerátorral, és kameráink egy kivételével alkalmasak külső szinkron (genlock) üzemre (természetesen ez az egy is lehet szinkronizálható, de ez most nem lényeges), ennek a kamerának a videojelét kinevezve mester-(master-) szinkronnak, és csatlakoztatva a többi (slave-) kamerához, szintén genlock üzemet állíthatunk elő. A kamerák szinkrongenerátorai ugyanis képesek az összetett videojelre is megfelelően szinkronizálni, annak szinkronjeltartományát hasznosítva. Ezt az üzemet azonban egyéb hibái miatt a professzionális stúdiókban kerülik.