Amit a kellemes malaclakásról tudni kell
A férőhely kiválasztásánál tartsuk szem előtt, hogy túl nagy hely nem létezik! Körülményeinkhez képest mindig a legnagyobb otthont válasszuk kedvencünknek. Sokan azt hiszik, hogy a tengerimalacok nem igénylik a mozgást, hiszen egész nap egyhelyben ülnek. Tényleg nem sokat mozognak, hiszen az üzletekben akkora helyre vannak bezsúfolva, ahol megfordulni is alig tudnak! Ha nem mozognak, annak a kis terület vagy az unalom az oka.
A tengerimalacok férőhelye legalább 80-100 cm hosszú legyen, ez egy vagy két állatnak elegendő. A boltokban sajnos sokszor olyan terráriumot vagy ketrecet kínálnak, ami túlságosan kicsi ahhoz, hogy egy felnőtt tengerimalacnak otthont adjon. Érdemes alaposabban felderíteni a lehetőségeket, mielőtt választunk.
A malacok férőhelye a lakás egy huzatmentes, világos pontján álljon, de ne érje napfény. Csendes, de ne a család életétől teljesen elzárt helyet keressünk. A tengerimalacnak biztonságérzetet ad, ha helye nincs túl alcsonyan, ezért ha lehet, legalább egy méteres magasságban próbáljuk elhelyezni.
Ketrecek
A ketrecek műanyag tálcából és fémrácsból állnak. A ketreceket könnyű kezelni, a rács könnyen lepattintható (műanyag kapcsok rögzítik), a tálcát egyszerű tisztítani. Vásárlásnál a méret után a legfontosabb szempontok: ajtók mérete, elhelyezkedése, szénarács megléte, tálca magassága (legalább 10 cm, de nem sokkal több).
SK malaclakok
Magunk is barkácsolhatunk tengerimalac-férőhelyet, vagy akár asztalossal is készíttethetünk megfelelőt. Akár egy régi búrort, polcot is át lehet alakítani. Ebben az esetben a méretet nem korlátozza az üzletek választéka, és fantáziánkra hagyatkozhatunk. A faanyagot viszont megfelelően szigetelni kell, az alját és az oldalakat néhány centiméteres magasságig belülről borítsuk vízhatlan és könnyen tisztítható anyaggal, például linóleummal. Ebben az esetben a vizelet és a nedves táplálék nem kezdi ki a fát.
Akit érdekelnek egyéb alternatív megoldások, amik nem igényelnek asztalos ismereteket, látogassa meg a www.cavycages.com oldalt. Érdemes!
|
Tartalomjegyzék
A malackák táplálása
Képek kedvenceimről
Okos oldalak
Ketrecépítési ötletek
Minden, amit a humánus malactartáshoz tudni kell
|
Rossz elhelyezési módok
Akváriumok
Nagyon elterjedtek, mert a ketrecrács nem zavarja a látványt, és nem tudják kiszórni belőle a malacok az almot. De ezek tisztán a mi szempontjaink, a malackák oldaláról ez kicsit másképp fest. Az üvegfal elszigeteli őket, a szaglásuk, hallásuk és a látásuk (!) is erősen korlátozódik. Az alom ammóniás kipárolgása sem tud szellőzni, nyáron pedig tűrhetetlenül befülled az akvárium, ami az izzadásra képtelen malackáknak kínlódás. Ezenkívül a nagyméretű terrárium drága is, ezért ezekben rendszerint nincs elegendő helyük a malacoknak. Ne használjunk ilyesmit!
Rácsos aljú ketrecek
Sajnos még ma is gyártanak olyan kalitkákat és ketreceket, amelyek alja is rácsos. A rácsos aljú ketrec tökéletesen alkalmatlan arra, hogy benne tengerimalacot (vagy bármilyen más állatot) tartsunk. Az állatnak folyamatos kellemetlenséget okoz, ha lábai a rácsok közé csúsznak, szinte képtelen ilyen körülmények között mozogni. A kisebb újszülöttek beszorulnak a rácsok közé. Ha egyébként minden szempontból egy rácsos aljú ketrec felel meg legjobban igényeinknek, az alját csípőfogóval távoltítsuk el, az esetleg fennmaradó éles felületeket pedig csiszoljuk le.
|