Tabi László

Ostoba férfi monológja

 

 

 

Szeret! Szeret! Ha eddig volt bennem kétség ez irányban, mától fogva nincs. Én most olyan boldog vagyok, hogy madarat lehet velem fogatni. Kinek kell madár? Mutassanak rá egy madárra, és én megfogom. A nő, kit szeretek — szeret. Viszont vagyok szeretve, bár ez még egyelőre a kettőnk édes titka. Tudom, hogy szeret, noha nem mondta, levélben sem írta, nem is üzente. Honnan tudom? Onnan, hogy keresztülnézett rajtam. Mintha ott sem lettem volna.

— Amikor jött velem szemben a hivatal folyosóján, megálltam és rámosolyogtam. Szívem minden melegével mosolyogtam rá, hiszen már hetek óta rajongtam érte, róla álmodom az íróasztalom mellett is, az ő képével alszom el, s képével ébredek, mint azt a költő oly találóan megjegyzi valahol. S most szembejött velem a folyosón, s én üdvözölni akartam. És keresztülnézett rajtam.

— Így még nem néztek rajtam keresztül. Mintha levegő, mintha egy pohár víz lettem volna. Ő, aki minden közömbös ismerősére kedvesen szokott nézni, rám sehogyan sem nézett. Mert attól félt, hogy tüzes tekintetem felperzseli. Keresztülnézett hát rajtam, de mi volt ebben a keresztülnézésben? Az volt benne: „Elfogadom hódoló imádatodat, te karcsú és mégis izmos fiatalember, tudd meg, hogy elfogadom, és viszonzom azt, s nincs messze a perc, amelyben a szerelem mámoritó szárnyain együtt repülünk a boldogság kéklő vizébe. De addig csitt! Bimbóddzék szívünkben a szerelem piros virága titokban, ne szennyezze azt a nagyvilág kancsi tekintete.” Ezt mondta a keresztülnézés.

— Jelzem, én már akkor sejtettem, hogy szeret amikor a múlt héten felhívtam telefonon hogy moziba vigyem, és letette a kagylót. Akkor, abban a pillanatban nem értettem a dolgot, s azt gondoltam; rosszul hallotta tán a nevemet. Így aztán felhívtam másodszor is, érthetően, tagoltan mondtam a nevemet, és megint letette a kagylót. Nem — mondtam magamnak —, ez nem lehet véletlen! Már mások is mondták, hogy a hangomnak telefonon valami különös varázsa van, izgató s egyben elandalító, valami olyan különös muzsikája van neki, mert lágy és férfias ugyanakkor. Letette a kagylót, mert nem egyedül volt a szobában, s nem akarta, hogy őt, a dolgozó nőt ellágyulni lássák. Felindulását mégis elárulta, mert jelentkezésem annyira felzaklatta, hogy képtelen volt a kagylót csendben és fegyelmezetten letenni — amint közömbös beszélgetések után szokás —, hanem lecsapta, szinte odavágta a kagylót izgalmában. Mesélte is másnap a telefonszerelőnk, hogy eltörött a Mancika telefonja, de én nem árultam el magam, csak mosolyogtam titokzatosan.

Így most már persze értem azt is, hogy miért ment át a múlt kedden a Nagymező utca másik oldalára, amikor észrevette, hogy szembemegyek vele. Mert ha akkor nem megy át az utca másik oldalára, ha találkozunk a járdán, bizonyos, hogy karjaimba omlik, ott a Nagymező utca huszonnégy előtt. Biz’ igaza volt e finom és szemérmes női léleknek: a Nagymező utca nem az a környezet, ahol két szerelmes szív egymásra találhat, szürke és régi utca ez, nem méltó a mi szerelmünkhöz. Nekünk a Városliget virányain kell egymásra lelnünk egyszer vagy a Zugliget kies lankáin, de a Nagymező utcában nem, nem. Milyen nagy lélek ő, hogy felismerte ezt, s megmentette szerelmünket a hozzá nem illő környezettől!

Így áll össze szerves, egységes egésszé a keresztülnézés, a lecsapott telefonkagyló és az utca másik oldala. Így alakul ki az összkép, egy finom és árnyalt női szív magasztos portréja! Ó, Mancika, bimbózzék csak szívedben a szerelem piros és titkos virága, tudom, hogy nekem feslik e nagy szerelem tűzvörös bimbaja!

— Szeret! Szeret! Hol egy madár, hadd fogom meg!

 

 

 

Lap tetejére

Címlap