Egyéb előírások Magnót, rádiót, ékszert mobiltelefont, játékot a tanulók csak saját felelősségükre hozhatnak be az intézménybe, azokért az intézmény felelősséget nem vállal. Tanítási idő alatt a padokban és a tanulóknál csak az oktatást szolgáló eszközök lehetnek.
A tanulóknál zsebpénz saját felelősségükre lehet, azt hétfőn le lehet adni az osztályfőnöknek.
Mobiltelefont csak a tanítási órák befejezése után használhatnak a tanulók. Nem szabad a mobiltelefont használni a könyvtárban, az ebédlőben és iskolai ünnepségeken.
Értéktárgyaik biztonságos tárolására a tanulók értékmegőrző szekrényt kérhetnek. Ha ennek kulcsát elvesztik, kártérítést kell fizetniük.
A társadalmi tulajdon megbecsülése és védelme, az egyéni tulajdon tiszteletben tartása minden tanulóra nézve kötelező.
A társadalmi vagy egyéb tulajdonban gondatlanságból okozott károkért a tanuló anyagilag, a szándékos károkozás esetén pedig anyagilag és fegyelmileg felelős.
A tantermekben elhelyezett készülékeket tanulók csak tanári engedéllyel kapcsolhatják be, működtethetik.
A nevelési-oktatási intézményben, továbbá a nevelési-oktatási intézményen kívül a tanulók részére szervezett rendezvényeken tilos a szervezetre káros élvezeti cikkek árusítása, fogyasztása.
Téli időszakban az épületben a diákoknak váltócipőt, papucsot kell használniuk.
Rágógumit, szotyolát csak az intézmény területén kívül lehet fogyasztani.
Kifesteni magukat a tanulóknak csak rendezvényekre lehet.
A hetesek kötelességei A heteseket az osztályfőnök jelöli ki. A hetesek feladatai: -A hiányzók jelentése órák elején. -Táblatörlés, gondoskodás krétáról. -A tanterem tisztaságának megőrzése. -Szellőztetés (felnőtt jelenlétében.) -Ha a tanár nem érkezik meg az óra, ennek jelentése az ügyeletes nevelőnek vagy az iskolatitkárnak 5 perc elteltével.
Ha a hetes hiányzik, helyettese a névsorban utána következő tanuló lesz. A hetesi kötelezettség elmulasztása esetén annak súlyosságától függően az osztályfőnök dönt a fegyelmi büntetés módjáról. A heteseket munkájuk teljesítésében mindenki köteles segíteni.
Késés A késés a becsengetés utáni beérkezést jelenti az órára. A későn érkező tanulót későnek, a késés időtartamának megjelölésével írja be a tanár. 45 perc késedelmi idő esetén írható be egy igazolatlan óra. A késő tanuló az órát nem zavarhatja!
Mulasztások igazolása, távolmaradási-, távozási engedélyek Ha a tanuló a kötelező foglalkozásról távol marad, akkor mulasztását igazolnia kell. Betegségből eredő hiányzás esetén 3 napon belül szülői, ezen túl orvosi igazolást kell bemutatni az osztályfőnöknek. Szülői igazolást egy tanévben kétszer fogadunk el. Ha a tanuló betegség, bármely más ok miatt hétfőn nem jön iskolába, azt telefonon jelezni kell az osztályfőnöknek. A mulasztás igazolásának elfogadására az osztályfőnök és a szaktanár jogosult. A mulasztás igazolt ha : · a tanuló - a szülő írásbeli kérelmére - előzetes engedélyt kapott a távolmaradásra. · a tanuló beteg volt és azt megfelelően igazolta, a tanuló hatósági intézkedés, megkeresés miatt volt távol, és azt megfelelően igazolta. Az igazolást a tanulók az osztályfőnöküknek adják le, lehetőleg a mulasztást követő első osztályfőnöki órán. A távolmaradást követő 3 héten belül nem igazolt mulasztást igazolatlan mulasztásnak kell tekinteni. Amennyiben a tanuló az iskolában tartózkodik, az órarend szerinti foglalkozásról való önkényes távolmaradás – igazolatlanságán felül is – fegyelmi vétség, mely minden esetben írásbeli büntetést von maga után. Az igazolatlan mulasztásról az iskola értesíti a tanulót, illetve szülőjét és kéri az igazolás bemutatását. Ha az iskola értesítése eredménytelen maradt, és a tanuló ismételten igazolatlanul mulaszt, az iskola a gyermekjóléti szolgálat közreműködését igénybe véve megkeresi a gyermek szülőjét. Az igazolatlan hiányzás fegyelmi vétség, ezért büntetést von maga után, tehát a magatartásjegynek is tükröznie kell. Ha a tanuló igazolatlan hiányzása eléri a tíz órát, az iskola igazgatója köteles a lakóhely szerint illetékes jegyzőt értesíteni. Ha az igazolatlan órák száma eléri a harmincat, a tanulót törölni kell az iskola tanulóinak sorából, kivéve a tanköteles korúakat. Ha a tárgyak egyikéből a tanuló hiányzása eléri a félévi óraszám 30 %-át, a szaktanár javaslatára a Tantestület a további tanulmányok feltételeként osztályozó vizsgát írhat elő. Egy tanévben a tanulónak igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen nem haladhatja meg a 250 órát. Aki ennél többet mulaszt, nem osztályozható. A nevelőtestület azonban – mérlegelve az összes körülményt – dönthet úgy, hogy a tanulónak engedélyezi osztályozó vizsga letételét.
Jutalmazások Kiemelkedő tevékenységért iskolánk tanulói, közösségei és csoportjai jutalmazásokban részesülhetnek. A végzett kiemelkedő munka általában tanévenként kerül jutalmazásra.
Egyéni jutalmazások A jutalmazások formái: osztályfőnöki dicséret: odaítéléséről az osztályfőnök dönt, adható több dicséret alapján, vagy egyszeri érdemért; szaktanári dicséret: odaítélését a szaktanár határozza meg. Adható az adott tantárgyban elért versenyeredményekért, kutató-, vagy sorozatos gyűjtőmunkáért és folyamatos kiemelkedő tanulmányi munkáért, szakköri, szertárosi, stb. munkáért; igazgatói dicséret: tanulmányi versenyen elért kiemelkedő eredményért, valamint minden más esetben, amikor a tanuló kiemelkedő teljesítmény nyújt. tantestületi dicséret: a tantestület szavazata alapján tanév végén adható. tanév végén az egész évben valamely területen kiemelkedő munkát végző tanulóknak tárgyjutalom adható.
Jutalmazásnál figyelembe veendő szempontok: · kiemelkedő tanulmányi eredmény · példamutató szorgalom · versenyeken való eredményes részvétel · az iskola érdekében végzett tevékenység · kiemelkedő sporttevékenység hiányzásmentes tanév
Osztályközösségek jutalmazása Az az osztályközösség amely megnyeri az osztályban tanítók rendszeres értékelésén alapuló közösségi versenyt évente meghatározott jutalomban részesül.
A házirend megsértésének következményei: Az a tanuló aki a házirendet megszegi fegyelmi intézkedésben, súlyosabb esetben fegyelmi büntetésben részesítendő.
Fegyelmező intézkedések: szóbeli figyelmeztetés, megbízás visszavonása, írásbeli tanári figyelmeztetés, írásbeli osztályfőnöki figyelmeztetés, osztályfőnöki intés, igazgatói intés.
Fegyelmi büntetések: megrovás, szigorú megrovás, áthelyezés másik iskolába,
A tanulók munkájának értékelése A tanulók tanulmányi munkáját a közoktatási törvény előírásainak megfelelően szöveges értékeléssel illetve 1-től 5-ig terjedő osztályzatokkal értékeljük.
A tanuló magatartásának, szorgalmának, külalakjának értékelése: A magatartást, szorgalmat és külalakot havonta érdemjeggyel értékelni kell. Az értékelést az osztályfőnök végzi a tanítók, szaktanárok és nevelők javaslata alapján.
Magatartás minősítése:
példás (5), jó (4), változó (3), rossz (2) Ennek megállapításakor figyelembe kell venni: -az intézményben tanítási órákon és azokon kívüli fegyelmezettséget, -viselkedéskultúrát, hangnemet, -közösségi munkát, közösségre gyakorolt hatást, -társas emberi kapcsolatokat, -a házirend betartását, -felelősségérzetet.
Szorgalom minősítése:
példás (5), jó (4), változó (3), hanyag (2) Ennek megállapításakor figyelembe kell venni -a tanuláshoz való viszonyt -képességeknek megfelelő-e a nyújtott teljesítmény, -kötelességtudatot, -rendszerességet, -többletmunkát.
Külalak minősítése:
példás (5), jó (4), változó (3), hanyag (2) Ennek megállapításánál figyelembe kell venni: -tanszerek és taneszközök rendben tartását, -füzetvezetést, -írásbeli munkák külső képét, áttekinthetőségét, -közvetlen környezetének rendben tartását, -személyes tisztaságát, gondozottságát.
A tanuló által előállított termék, dolog, alkotás vagyoni jogára vonatkozó díjazás szabályai 1. A tanuló jogutódjaként az iskola szerzi meg a vagyoni jogokat minden olyan, a birtokába került dolog felett, amelyet a tanuló állított elő a tanulói jogviszonyából eredő kötelezettségének teljesítésével összefüggésben, illetve a tanulói jogviszonyhoz kapcsolódó, azonban az abból származó kötelezettségekhez nem kötődő feladatok teljesítésekor. 2. A tanulót díjazás illeti meg, ha az iskola a vagyoni jogokat másra ruházza át. 3. Ha az iskola a dologgal kapcsolatos vagyoni jogokat nem szerzi meg, köteles azt - kérelemre - a tanuló részére az iratkezelésre vonatkozó rendelkezések megtartása mellett a jogviszony megszűnésekor visszaadni. 4. Az 1. pontban meghatározott esetben a tanulót megfelelő díjazás illeti meg. A megfelelő díjazásban a tanuló - tizennegyedik életévét be nem töltött tanuló esetén szülője egyetértésével - és a nevelési-oktatási intézmény állapodik meg, ha a vagyoni jog átruházása alkalomszerűen, egyedileg elkészített dologra vonatkozik. A tanítási órák keretében, a tanítási folyamat részeként, rendszeresen, osztály, csoport keretében elkészített dolgok vagyoni jogának átruházása esetén a megfelelő díjazást a teljes oktatási folyamatban részt vevők által végzett tevékenységre megállapítható eredmény terhére kell megállapítani.
A szociális támogatások megállapításának és felosztásának elvei 1. A tanulók részére biztosított szociális támogatások odaítéléséről, amennyiben erre az iskola jogosult, az iskola igazgatója a családgondozó és az osztályfőnök véleményének kikérése után - dönt.
- akinek egyik vagy mindkét szülője munkanélküli, - akinél a család egy főre jutó havi jövedelme nem éri el a mindenkori legalacsonyabb munkabér 50 %-át,
|
Honlapunk tartalma |