Kezdőlap
Iskolánk története
Különös közzétételi lista
Általános tudnivalók
Eseménynaptár
Tanáraink
Szakkörök
Rólunk írták...
Diákok
Galéria
Dokumentumok
Alapítványunk
Elérhetőségeink
Hasznos linkek



EU támogatás

OKM mérés
TÁMOP 3.1.4./08/1

Ki mondta, hogy Te nem változtathatod meg a világot?



Dunaharaszti Város Önkormányzata eredményesen pályázott a TÁMOP 3.1.4. Kompetenciaalapú oktatás bevezetése innovatív intézményekben elnevezésű pályázaton.
A pályázat megvalósításában a város három intézménye, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, a Mese Óvoda , a Hunyadi János Általános Iskola vesz részt. A pályázati kiírásban kötelezően vállalt feladatok között szerepel az intézményekben u.n. projekt hetek megvalósítása.
A projekt hét egy intenzív tanulási módszer. A pedagógiai projekt mindig alkotó jellegű. A projekt módszer sajátos tanulási egység, technika, a megismerés fő forrásává az önálló és csoportos tapasztalást teszi. A projekt középpontjában egy probléma áll. Ennek megoldásakor a téma lehető legtöbb vonatkozásait és összefüggéseit igyekszik feltárni, hogy kapcsolódni tudjon a való világ problémáihoz. A kompetenciafejlesztés elvárásai új módszertani megoldások keresésére ösztönzi az iskolákat. Bár csodatévő módszerek nincsenek, a projekt kétség kívül azoknak a tanulásszervezési eljárásoknak a körébe tartozik, melyek a kompetenciák széles körét fejlesztik.
A projekt kipróbáltan pozitívan hat a szociális kompetenciák, az információszerzés, az önálló, felelős munkavégzés, a kommunikációs és prezentációs képességek fejlesztésére. A magyar tanulók legnagyobb hiányossága: az életszerű helyzetek megoldásának, az ismeretek alkalmazásának képessége. Mindez bizonyítottan fejlődik a projektben való feladatvégzések hatására és nem utolsó sorban a tanulási motiváció és a tantárgyi attitűd alakításában is meggyőző eredményekről tudunk.
Októberben ennek a módszernek az alkalmazásával dolgoztak a Hunyadi János Általános Iskola tanulói és pedagógusai.
Diákjaink az aktív ismeretszerzésnek köszönhetően már tudják, hogy sokat tehetnek környezetük megóvásáért, mivel a 2009. október 12-től 19-ig tartó ÖKO-héten változatos programjainkon megismerkedhettek a környezetszennyezés egyre súlyosabb problémáival, a levegő-, a víz-, a talaj-, a fény- és a zajszennyezés hatásaival.
A jövőben már tudatosan törekednek ezen ártalmak csökkentésére. Az alsós diákok fogadalmaikat "zöld fogadalmákra" jegyezték le. Az iskola aulájában természetvédelmi idézeteket helyeztek el, melyekkel szeretnék felhívni a figyelmet a felnőtt társadalom felelősségére, és cselekvésre szólítani mindenkit.
A felső tagozaton az évfolyamok minden nap kiselőadásokkal, prezentációkkal készültek a projekt altémáiból, rajzokat, plakátokat készítettek az egyes osztályok, interaktív előadáson vettek részt a talajszennyezés okai témában, vízminőséget mértek, kísérleti bemutatókat szerveztek, ellátogattak a repülőtérre, ahol a repülőgépek levegő- és zajszennyezéséről érdeklődhettek, megfigyeléseket végeztek, "energianaplót" vezettek a napi energiafogyasztási szokásaikról. A projekthét zárásaként papírt és PET palackot gyűjtöttünk, Tegyük rendbe környezetünket! elnevezésű akciót szerveztünk, valamint ÖKO szellemi akadályversenyen adhattak számot a diákok a hét folyamán megszerzett ismeretekből. Mindenki izgatottan várta az eredményhirdetést. A 6.a osztály nagy örömmel vette át "Az év ÖKO-osztálya" címet. Gratulálunk az osztály tanulóinak!
Mi pedagógusok úgy gondoljuk, hogy tanítványaink teljes mértékben átérzik Albert Schweitzer következő mondatát:

"A jövő nem fogja jóvátenni, amit Te a jelenben elmulasztasz."


Karlné Purczeld Erika, Némethné Csobolyó Éva