HVDSZ 2000
Helyiipari és Városgazdasági
Dolgozók Szakszervezete
2000

 
Reprezentatív szakszervezet:
- a kommunális közszolgáltatásban,
- a megváltozott munkaképességűek
foglalkoztatásában,
- a könnyűipari ágazatban.
Szolgáltató és gyűjtőszakszervezet
A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége
alapító tagja,
A Public Services International,
European Federation of Public Service Unions
tagja


Fordulj hozzánk bizalommal!

 

Üdvözöljük a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetének oldalán!

 



"Ugye tudjátok, hogy szent a verejték, Hogy minden nagyság abból eredő..."

(Juhász Gyula)

Azok az ötvenes évek

A Közalkalmazottak Szakszervezetével történő egyesítésük után 3 évvel, 1952. augusztus l-jén mondta ki az alakuló kongresszus a HVDSZ, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete megalakulását. Itt szólunk arról, hogy az addig önállóan működő Házfelügyelők és Segéd-házfelügyelők, valamint a Háztartási Alkalmazottak Országos Szakszervezete - az előbbinek Gábor Márton, az utóbbinak Futó Erzsébet volta főtitkára - ekkor jelentette be együttes csatlakozását a HVDSZ - hez. Az akkori fúziókban kezdeményező szerepe volt az Időközben megalakult Helyiipari Minisztériumnak, amelynek irányítása alá tartozó vállalatoknál több mint százezren dolgoztak már és szüksége volt egy külön szakszervezeti partnerre, továbbá a SZOT-nak, amely a szervezett dolgozók hatékonyabb érdekvédelmét ős képviseletét tekintette az Új szervezet legfőbb feladatának.

1952-1986 között a HVDSZ kilenc kongresszuson tekintette át az adott időszak elért eredményeit és határozta meg a kővetkező évek szakszervezeti feladatait. Dokumentumok szerint az I. kongresszus idején 562, a II. kongresszusra már 729 alapszervezet működött, 1955-re pedig mind a 19 megyében létrejöttek a HVDSZ önálló területi bizottságai, amire a tanácsi ipari, a város- ős községgazdálkodási, a kommunális-, vízügyi szolgáltató vállalatok látványos gyarapodása miatt sürgető igény volt. Kiteljesedett a tagsági kör is a kisipari szövetkezetekben alkalmazottak, a kisiparosok alkalmazottai és mindhárom ágazatban képzett és foglalkoztatott szakmunkástanulókkal.

Az ötvenes évek meghatározó változását jelentette a helyi tanácsok megalakulása, amelyek kezdetben irányító szerepet töltöttek be, később ezt átvették tőlük a szakminisztériumok, és az Országos Tervhivatal. Az évek múlásával az irányítás fölé-, és mellérendeltségi viszonyai gátjaivá váltak a rugalmasabb vállalati gazdálkodásnak, miután a helyi tanácsok feladata csupán a kötelező terv- mutatók teljesítésének biztosítása, ellenőrzése volt. Az irányítás visszásságai ellenére a területen dolgozók száma dinamikusan fejlődött és néhány év alatt a korábbi százezres létszám a duplájára nőtt, csakúgy, mint a szakszervezet taglétszáma, amely a III. Kongresszus idején megközelítette a kétszázezret.

 

       

 

 

 

Kezdőlap
Történet
Bemutatkozás

Szolgáltatások
Kapcsolatok
Partnerek
Dokumentumok
Elérhetőségeink