Torockai László hangsúlyozta: 2001-ben a HVIM-et Szegeden nem politikai pártok vagy kormányok hozták létre, hanem kizárólag fiatalok.

,,A HVIM egy kulturális érdekvédelmi szervezet"

Amikor a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom a szabadkai Nyitott Ajtó tribünsorozat e heti rendezvényén bemutatkozott, akkor még nem lehetett tudni, hogy a Tartományi Képviselőház miként dönt majd a szervezet működését illetően.
    A kormánykoalíció frakcióvezetőinek javaslatára a Tartományi Képviselőház december 21-én elfogadta azt a javaslatot, melyben követelik a köztársasági kormánytól, hogy Szerbia egész területén tiltsa be az újnáci csoportosulások tevékenységét. Elsősorban azt követelik, hogy akadályozzák meg a Skinheads, a Nacionalni stroj, a Krv i čast, valamint a Rasni nacionalisti-rasonalisti elnevezésű nem formális társadalmi csoportok tevékenységét, és hogy a lehető legszigorúbban büntessék meg azokat az egyéneket, akik a szóban forgó csoportokban működnek. A tartomány legfőbb testülete emellett követeli, hogy tiltsák be az Obraz politikai szervezetet. Az oly sok vitát kiváltott Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalmat illetően a határozat megfogalmazása értelmében e nem formális társadalmi csoport azon tevékenységeit kell megakadályozni, amelyek sértik Szerbia integritását és a polgárok nemzeti érzéseit...
    A Nyitott Ajtó tribünsorozaton Pálfy Bálint a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom szabadkai elnöke, Kispalkó Szilveszter, a délvidéki HVIM vezetője, illetve Torockai László, a szervezet elnöke mutatta be a mozgalmat. Az elnökök elmondták, hogy azokban a régiókban, amelyekben határon túli magyarok vannak és működik a HVIM, a mindenkori hatalom legfőbb törekvése arra irányul, hogy ellehetetlenítse a mozgalom működését. Erre számos példát hoztak fel, például a Vajdaságban legutóbb összefüggésbe próbálták hozni őket a honvédtalálkozóval, holott a szervezésben az idén nem vettek részt. A szervezet tagjait is érik megkülönböztetések, Lavró Tihomérnak, a mozgalom szabadkai vezetőjének a polgári szolgálatos kérelmét elutasították.
    Kispalkó Szilveszter elmondta, hogy a HVIM egy kulturális érdekvédelmi szervezet. Rendszeresen szerveznek ilyen jellegű előadásokat, az idén Simó József elismert magyarországi történészt tartott több ízben is szemináriumot. A délvidéki magyarság kultúrájának a megtartása mellett fontosnak tartják az érdekképviseletet is, vagyis a magyarellenes atrocitásokkal is foglalkoznak. Torockai László hangsúlyozta: 2001-ben a HVIM-et Szegeden nem politikai pártok vagy kormányok hozták létre, hanem kizárólag fiatalok. A mozgalom tagjai úgy gondolják, hogy a Délvidéken, Kárpátalján, a Felvidéken, Erdélyben - ahol azért szálltak síkra, hogy létrehozzanak egy társnemzeti régiót - nem egymást eltaposva kell fejlődni. ,,Az ott élő embereknek, nemzetiségüktől függetlenül, kimondottan az előnyükre válna ez az együttműködés" - mondta a szervezet elnöke. Szerbiában a politikai elit nagyon rossz hagyománnyal rendelkezik, és egy kicsit frusztráltan próbálja fenntartani uralmát ebben a térségben. Ez okozza a szervezet iránt tanúsított, sokszor igazságtalan magatartást, de ennek a frusztráltságnak a következménye az is, hogy a HVIM-hez hasonló szervezetek jönnek létre - mondták a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetői.

Vissza