A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom délvidéki szervezetének beszámolója a 2004/05-ös tevékenységéről

 

:: HIT, HŰSÉG, BÁTORSÁG! ::

 

Nagy visszhangot kiváltó bátor és rendhagyó tetteivel a HVIM gyorsan beírta magát a délvidéki köztudatba. A Mozgalom megjelenésével, rég nem látott összefogás és tenni akarás bontakozott ki Délvidék-szerte, megmozgatva ezáltal az időről-időre álomba szenderülő magyarságot.

A dinamikus fejlődésnek köszönhetően, a megalakulástól eltelt majd egy év alatt, mára sikerült kiépíteni egy a Délvidék szinte egész területét behálózó, napjainkban előkelő helyet betöltő kulturális-érdekvédelmi szervezetet. Megalkuvást nem ismerő, nemzeti és jobboldali értékrendet követő szervezetként, mára a délvidéki magyarság megmaradásáért és felemelkedéséért folytatott küzdelem egyik fő zászlóvivője lett.

Létrejött egy olyan szervezet, amelyet nem idegen célok, nem a pártérdek és nem a haszon vezérel, hanem a magyar nemzet és a szülőföld önzetlen szolgálata. A HVIM-nek sikerült összefogni azokat a lelkes fiatalokat akik az egységes magyar nemzetben gondolkodnak, akik küzdeni akarnak nemzetükért, hazájukért, hogy az újra régi dicső fényében ragyogjon.

 

A délvidéki HVIM 2004/05-ös évi összefoglalója, főbb rendezvényeiről, megmozdulásairól:

 

2004. február 20.

A délvidéki HVIM részt vett a Wass Albert-felolvasó világcsúcskísérletben, melnyek célja a méltatlanul mellőzött író népszerűsítése volt, Szenttamáson mintegy 30 helybeli és vidéki fiatal közreműködésével eredményesen zárult a rendezvény.

2004. március 15.

A mozgalom Délvidék-szerte megemlékezett a ’48-as forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulójáról, a központi megemlékezést Óbecsén tartotta. A tiszteletadás a katolikus templomban kezdődött, ahol szentmisével adóztak a délvidéki szabadságharcosok előtt. A HVIM ifjú tagjai ezután a város temetőjébe vonultak, ahol megkoszorúzták az 1897-ben emelt hősi emlékművet.

2004. március 23.

Lavró Tihamért, a HVIM szabadkai elnökét, szerb szomszédjai brutálisan összeverték ami következtében súlyos sérüléseket, többek között arccsonttörést is szenvedett. A HVIM közleményt adott ki amiben erélyesen elítélte az egyre növekvő magyarellenes atrocitásokat, illetve a szerb rendőrség semmittevését. A HVIM szabadkai elnöke volt az egyik első olyan délvidéki magyar, aki a nyilvánosság előtt is fel merte vállalni, hogy magyar nemzetisége miatt érte a támadás. Ezzel a nemzetközi közvélemény is értesült arról, hogy mi történik a Délvidéken.

2004. április 10.
A HVIM Zentán a nehéz körülmények ellenére, a felszabadulás óta először megemlékezett az 1941-es bevonulásról. Az ünnepségen Péter Ferenc szabadkai színész lépett fel, valamint a tóthfalusi óvodások tartottak előadást. Levetítésre került a "Dél felé" archív dokumentumfilm.

2004. április 29.

A délvidéki magyarellenes támadások fokozódása ellen a HVIM Tiltakozó Nagygyűlést tart Óbecsén, ami után a HVIM délvidéki vezetői tiltakozó jegyzéket adnak át az óbecsei rendőr főkapitányságon a szerb rendőrségnek, amiben is követelik a délvidéki magyarellenes atrocitások azonnali megakadályozását és a tettesek felelősségre vonását. Hasonlóan bátor és rendhagyó cselekedetre, sem előtte, sem utána egyetlen magyar politikai szervezet sem szánta rá magát. A rendezvény után a HVIM szervezésében az óbecsei Texas szórakozóhelyen összegyűlt közel félezer fiatalt a nemzeti rock elismert képviselői, a Beatrice és Kárpátia zenekar szórakoztatta.

2004.május 4.

A HVIM meghívására Óbecsén, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Kistermében Dr. Varga Tibor jogtörténész tartott előadást a Szent Koronáról "Szentek országa, Sacra Pannonia címmel  

2004. május 27.

A honvédtalálkozó megrendezése után kirobbant támadások és bírálatok nyomán a HVIM volt szinte az egyedüli olyan szervezet, amely tiltakozott és teljes mellszélességgel az ügy mellé állt. A mozgalom vezetői újvidéki sajtótájékoztatójukon a támogatásukról biztosították a szervezőket és kijelentették: amennyiben a jövőben nem lesz olyan szervezet amely felvállalná a találkozó megszervezését a HVIM fogja azt megtenni. A sajtótájékoztatón bemutatásra került a mozgalom által kidolgozott Délvidéki Társnemzeti Régió (DTR) koncepció is. Másnap valamennyi szerb médium hírt adott az eseményről.

2004. június 3.

A HVIM délvidéki elnöke részt vesz az Egerben megrendezésre kerülő Trianon emléknapokon, ahol kerekasztal beszélgetésen előadást tart a délvidéki helyzetről.

2004. június 4.

A délvidéki HVIM több aktivistájával képviselteti magát a budapesti Trianon felvonuláson.

2004. június 26.

A délvidéki HVIM, Óbecsén nemzeti rock estet szervezett, ahol fellépett a Kárpátia együttes, kb. 600 ember volt jelen.

2004. július 10.

A HVIM szervezésében Óbecsén NOX koncertre került sor, a rendezvény hatalmas sikerrel zárult, közel 700 ember volt jelen.

2004. július 14-17.

A délvidéki HVIM részt vett a DMISZ által szervezett Zentai Nyári Játékokon, a mozgalomnak saját sátora volt, ahol nemzeti pólókat, zászlókat, cd-ket, újságokat terjesztettek, továbbá népszerűsítették a mozgalmat és a nemzeti értékrendet.

2004. augusztus 11-18.

A délvidéki HVIM tagjai részt vettek a Magyar Sziget Fesztiválon, ahol részét képezték az MSZ rendező gárdájának. Délvidékről különbusz is indult.

2004. augusztus. 25.

A HVIM magyarországi és délvidéki vezetősége koalíciós tárgyalásokat folytat Délvidék második legnagyobb magyar pártjával a Vajdasági Magyar Demokrata Párttal. A sikeres tárgyalások eredményeként a délvidéki HVIM választási koalícióra lép a VMDP-vel.

2004. szeptember 1-17

A délvidéki HVIM politikai kampányt folytat Szabadkán és Kishegyesen.

2004. szeptember 19.

A Délvidéken kialakult vészterhes és történelmi helyzetre hivatkozva a mozgalom szeptember 19-én megtartott helyhatósági választásokon jelölteket állított, ahol is képviselőket juttatott be Szabadkán és Kishegyesen, így ezentúl már a politikai szintéren is részt vesz a délvidéki magyarság irányításában és helyzetének javításában.

2004. szeptember 24.

A délvidéki HVIM vezetői Budapesten részt vesznek és felszólalnak a Felvonulási téren megrendezett “Szimpátiatüntetés a Délvidékért” elnevezésű tiltakozó demonstráción.

2004. október 6.

Az aradi vértanuk emléknapján a HVIM több délvidéki településen koszorút helyezett el az áldozatok emlékére, központi megemlékezést Topolyán tartották ahol a HVIM képviselői beszédet mondtak és koszorút helyeztek el a hősök sírjára.

2004. október 23.

Kishegyesen megszervezésre került a III. Délvidéki ’56-os megemlékezés, kulturális előadásokkal és esti koncerttel (Kárpátia) ahol is közel 500 ember vett részt.

2004. október 27.  

Miután Toroczkai Lászlót, a HVIM elnökét koncepciós eljárásban egy évre kitiltották Szerbiából a délvidéki HVIM vezetői sajtótájékoztatón tiltakozásuknak adtak hangot és bejelentették: jogászok bevonásával a nemzetközi fórumokhoz és a strasbourgi bírósághoz fordulnak.

2004. november. 1-7

A HVIM Délvidék-szerte megemlékezett az 1944-ben és '45-ben az esztelen szerb terror áldozataivá váló több mint 40.000 magyarra.

2004. november 7.

A Magyar Szó délvidéki napilap által végzett közvélemény-kutatás eredménye miszerint a délvidékiek 67%-a támogatja a mozgalom tevékenységét egyértelműen bizonyította, hogy a déli területeken élő magyarok döntő többsége - a HVIM ellen indított rágalomhadjárat ellenére is - támogatja a nemzet újraegyesítéséért küzdő ifjúsági mozgalmat.

2004. november 10

A délvidéki HVIM vezetői szabadkai sajtótájékoztatójukon bejelentették, hogy a HVIM megkezdte kampányát a kettős állampolgárságért. Délvidéken képeslapok, szórólapok osztásával és a határmenti területek plakátozásával próbált minél több embert meggyőzni az IGEN szavazatok jelentőségéről.

2004. november 28. - december 4.

A Csodaszarvas alapítványnak köszönhetően a délvidéki HVIM vezetői és aktivistái Budapestre utaztak, ahol mint az MVSZ társszervezete küzdöttek tovább a népszavazás eredményességéért. A délvidéki HVIM vezetői közül kerültek ki azok a fiatalok akik a Magyarok Világszövetségének kampánystábjában fórumokon és sajtótájékoztatókon álltak ki az IGEN szavazat mellet.

2005. január 25.

Szabadkán, a délvidéki HVIM amatőr színészeinek szereplésével performance-val egybekötött könyvbemutatóra került sor. Rácz Zoltán, a Gonosz értetek jött c. kisregénye a délvidéki politikai helyzettel foglalkozik, célkeresztjében pedig a délvidéki janicsárok és nemzetárulók állnak. A bemutatóra a Szabadegyetem épületében került sor, közel 100 ember jelenlétével. 

2005. február 7. – április 1.

A HVIM Őseink Nyomában címmel útjára indította nagyszabású nemzeti fafaragó és gyermekrajz kiállítását, amelyen neves délvidéki fafaragók nemzeti témájú alkotásai, valamint a HVIM által 2004-ben kiírt „HAZÁM” gyermekrajzpályázat díjazott munkái kerültek bemutatásra. A kiállítás célja: nemzeti értékeink és hagyományaink megőrzése és nemzeti öntudatunk erősítése.

A délvidéki körút helyszínei:

-Szabadka - Tanítóképző Főiskola (február 7.- 12.)

-Magyarkanizsa – Művészetek Háza (február 14. – 21.)

-Péterréve – Helyi közösség terme (február 21 – 28.)

-Bácsfeketehegy – Podolszki napok (március 4. – 11.)

 

2005. február 8. – április 16.

A HVIM megkezdte Koltay Gábor, Trianon c. filmjének nagyszabású délvidéki bemutató-körútját. A film délvidéki ősbemutatójára Szabadkán, a délvidéki magyarság kulturális és szellemi központjában, a Népkör, Kosztolányi Dezső színtermében került sor. A rendezvény óriási sikert aratott, a Népkör nagyterme zsúfolásig megtelt. Közel 1000 ember volt jelen.

A délvidéki körút helyszínei:

-Szabadka (2X) – Népkör MME (február 8. és 22.)

-Kishegyes – Községháza tanácsterme (február 19.)

-Bácsfeketehegy – Tűzoltó Otthon (február 20.)

-Topolya – Művelődési Otthon (március 8.)

-Péterréve – Könyvtár  (március 26.)

-Óbecse  (2X) – Petőfi Művelődési Otthon és Városháza díszterme (március 15. és 23.)

-Csantavér – Színházterem (április 16.)

-Tornyos – Színházterem (április 16.)

 

2005. március 12. – március 18.

Megemlékezések délvidék-szerte a ’48-as forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulójáról:

-Tóthfalu – Templom udvarban, Turulmadár szoboravató és koszorúzás (március 12.)

-Topolya – Nyugati temetőben, koszorúzás  a hősök sírjánál (március 15.)

-Óbecse  - temetőben, HVIM-VMDK közös megemlékezés, majd koszorúzás (március 15.)

-Bácskossuthfalva – megemlékezés a református templomban (március 18.)

2005. március 29.

Kosztolányi Dezső, neves délvidéki író születésének évfordulója alkalmából, a HVIM szabadkai tagszervezete megemlékezést szervezett a valamikori Kosztolányi Dezső nevét viselő (jelenleg Svetozar Marković) gimnázium előtt álló szobornál. A megemlékezés előtt, a HVIM aktivistái megtisztították a szobrot és rendbe tették a gimnáziumban lévő Kosztolányi-termet is.

2005. április 12.

A HVIM Szabadkán kulturális előadásokkal egybekötött megemlékezést tartott, a ‘41-es délvidéki bevonulás évfordulójáról, amikor is a felszabadult magyar területek újra visszatértek a Szent Korona birodalmához.

2005. április 13.

Tiltakozás a terror ellen! A HVIM elnöksége tiltakozó nyilatkozatot jutatott el a nemzetközi jogvédő szervezeteknek, a Délvidéken megjelenő fizikai és szellemi terror eszközeit felvonultató újabb megfélemlítési hullám ellen, amely a délvidéki magyarokat éri. A mozgalom több vezető tagja ellen rendőri zaklatások és alaptalan bírósági eljárások indulnak, melyek egyértelmű célja, megakadályozni és ellehetetleníteni az egyre erősödő és egyre nagyobb erőket felvonultató HVIM munkáját.

2005. május 13.

A HVIM szervezésében Óbecsén, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör kistermében bemutatásra került Gajassy Gion István veterán főhadnagy, A Don-Kanyar című könyve.

2005. május 26.

Gyurcsán Ferenc miniszterelnök szabadkai látogatásakor a HVIM tiltakozó demonstrációt tartott. A mozgalom aktivistái transzparensekkel, zászlókkal vonultak fel, hogy emlékeztessék a miniszterelnököt december 5-re és hogy kifejezzék nemtetszésüket a kormány nyíltan nemzetáruló politizálása miatt. A tiltakozó megmozdulást a szerb rohamrendőrök oszlatták fel, majd a tüntetők közül 18 embert (10 HVIM tag), rabszállító kocsikba toloncoltak és a rendőrségre szállítottak.

2005. május 28.

- A HVIM délvidéki vezetői Bácskossuthfalván részt vettek a DMISZ kezdeményezésére megrendezett “ifjúsági szervezetek találkozóján”, ahol a délvidéki civil szféra helyzetéről és a szervezetek közötti együttműködésekről tárgyaltak.

- Megalakult a HVIM temerini tagszervezete, ezzel létrejött az eddigi legdélebbi tagszervezetünk.

A temerini HVIM megalakulásával új remények és távlatok nyíltak a szórványban élő nemzettársaink felemelkedéséért folytatott küzdelemben.

2005. május 29.

“Dél-Tirol” a Vajdaságban is! A HVIM délvidéki elnöksége, Vuk Drašković szerbiai külügyminiszter kijelentésére reagálva, miszerint a koszovói helyzet rendezését a Dél-Tiroli modell bevezetésében látja, nyilatkozatot adott ki, amelyben Vajdaságnak is követeli a Dél-Tiroli modellen alapuló Délvidéki Társnemzeti Régió bevezetését. Ha 80 ezer koszovói szerbnek lehet, akkor 300 ezer délvidéki magyarnak főként lehet!

2005. június 4. – június 7.

Trianon megemlékezések:

-Budapesten, a HVIM központi Trianon-ellenes felvonulásán, a délvidéki HVIM tagjai nagy számban képviseltették magukat. Szerbia Montenegró nagykövetségénél, a 8 ezer fős tüntető tömeg előtt a mozgalom délvidéki elnöke olvasta fel a szervezet petícióját.

-Temerinben, a HVIM helyi szervezete rendezett Trianon megemlékezést a nyugati temetőben, ahol rövid történelmi áttekintés és beszédek után gyertyagyújtással emlékeztek meg a magyarság gyásznapjáról.

-Újvidéken, a HVIM részt vett az újvidéki magyar Hagyományápoló és Műemlékvédő Egyesület Trianon megemlékezésén.

-Szabadkán, a HVIM a nehéz körülmények ellenére színvonalas megemlékezést tartott a Szabadegyetem épületében, ahol a kulturális előadások keretén belül többek között felléptek a tóthfalusi Rákóczy-szavalókör tagjai és a Ballangó együttes is.

2005. június 6. – június 9.

Wass Albert délvidéki bemutató-körút: A HVIM társszervezésében Simó József, a Czegei Wass Albert Alapítvány elnöke délvidék-szerte nagysikerű, teltházas előadásokat tartott a magyar nyelvű oktatási intézményekben. Szabadkán (4), Magyarkanizsán, Zentán, Adán, Péterrévén, Kishegyesen…

2005. június 15. – július 6.

A HVIM temerini tagszervezete nagyszabású munkaakciót szervezett az elhanyagolt magyar temetők megtisztításáért.

2005. június 22.

A HVIM részt vett a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) és a Magyarok Világszövetsége (MVSZ) által Zentán megtartott tanácskozáson, melynek témája a délvidéki magyarok állampolgársága volt.

2005. július 13. – 16.

A Zentai Nyári Ifjúsági Játékok kisszínpadján a délvidéki HVIM bemutatta Rácz Zoltán, a Gonosz értetek jött c. könyvét, továbbá a tábor több forgalmas helyén felállított sátorában, a szokásos nemzeti kiadványok mellett ismertető anyagot terjesztett a Mozgalomról.

2005. július 29.

A HVIM temerini tagszervezete részt vett Temerinben, az Illés napi felvonuláson, majd este szórakozási lehetőséget biztosított közel 400 helybeli és vidéki fiatalnak.

2005. augusztus 15. – 17.

Új HVIM tagszervezetek alakultak Péterrévén, Adán és Csókán.

2005. október 15.

A HVIM részt vett a Civil Mozgalom által szervezett szabadkai tüntetésen, melyet a növekvő magyarellenesség és az igazságszolgáltatás által alkalmazott kettős mérce ellen tartottak.

2005. október 22.

Péterrévén a HVIM nagyszabású, kulturális programokkal és koncertekkel egybekötött ’56-os megemlékezést szervezett. A városházán Vitéz Harmathy Miklós, badacsonyi ’56-os hős tartott előadást. Este fellépett a Pokolgép, Romantikus Erőszak és Black Rose együttesek.

A rendezvényen kb. 800 ember vett részt.

2005. november 1.

A HVIM megemlékezéseket szervezett az 1944-ben és '45-ben az esztelen szerb terror áldozataivá váló több mint 40.000 magyar kivégzettre.

Temerinben, a HVIM helyi szervezete, a Nyugati temetőben, a kápolna mögötti tömegsírnál felavatta a kivégzetteknek állított három méter magas kettős keresztet, melynek emléktábláján a következő felirat olvasható: Egyetlen bűnük volt: Magyarnak születtek

Szabadkán, a HVIM a zentai úti temetőben, a vergődő madár emlékműnél részt vett a megemlékezésen és megkoszorúzta az áldozatok sírját.

2005. december 3.

A délvidéki HVIM szabadkai és szenttamási keltezéssel felhívást tesz közzé a HVIM délvidéki és kárpátaljai könyvgyűjtése kapcsán, amelyben felkérik az adományozókat, hogy minél hamarabb jelentkezzenek, valamint a rászoruló könyvtárakat és szervezeteket, hogy küldjék meg kérelmeiket.

2005. december 20.

A Nyitott Ajtó civil tribünön, a mozgalom vezetői beszámoltak a HVIM eddigi tevékenységeiről és a jövőbeli elképzelésekről. A magyar média közölte az elhangzottakat.

2005. december 27.

Szabadkán, a délvidéki HVIM megtartotta első közgyűlését. A találkozón részt vettek a délvidéki tagszervezetek vezetői is. Számos fontos ügyről és a jövőbeli tervekről esett szó.

2005. december 29.

 A HVIM és a VMDP csúcsvezetősége megbeszélést folytatott Szabadkán. Ezután közös sajtótájékoztatón a két szervezet elnöke bejelentette, hogy továbbra is együttműködnek és megpróbálják szorosabbra fűzni a szálakat. Másnap minden szerb és magyar médium beszámolt az eseményről.

 

Tagszervezeteink és alakulásuk ideje:

Szabadka (2004), Óbecse (2003), Péterréve (2005), Ada (2005), Temerin (2005), Kishegyes (2004),Szenttamás (2004), Magyarkanizsa (2004), Csóka (2005).

 

Szabadka, 2006. január 26.

 

Kispalkó Szilveszter, HVIM – Délvidék elnök

e-mail: delvidek@yahoo.com – a délvidéki HVIM elérhetősége

 

 

Hatvannégy Vármegye Alapítvány

 

Adójának 1 százalékáról Ön dönt, nem a kormány. Amennyiben a teljesítettek alapján támogatásra érdemesnek ítéli küzdelmünket, kérjük, hogy adójának 1 százalékát ajánlja fel a Hatvannégy Vármegye Alapítvány javára.

Adószám: 18467626-1-06

Bankszámlaszám: 12067008-00393777-00100005
Mivel semmilyen állami vagy párttámogatást nem kapunk, küzdelmünkhöz kizárólag az Önök támogatására számíthatunk. Kérjük, ne feledkezzenek meg rólunk. Támogatásukat testvéri szívvel köszönjük, segítségüket munkánk eredményeivel háláljuk meg.

 

Köszönettel, a HVIM délvidéki szervezete

 

 

Vissza