HFS - HttpFileServer MAGYAR használati útmutató

Vissza   Kezdőlapra   Előre

9.) QUICK'N EASY FTP szerver MAGYAR használati útmutató

Gyors és könnyű FTP (File Transfer Protokol) szerver

Ha elindítottuk az FTP szerverünket akkor ez a kép fogad kb. 

Leállíthatjuk, elindíthatjuk, megnézhetjük a beállításokat és a felhasználói fiókokat. 

Nézet menü szinte magáért beszél. 

Log beállítás. 

Log vagy naplózás beállítás almenüje. 

Segítség menü. 

A logolást mi szerint rendezze a szerver. 

Óhohó :) Itt vannak a felhasználók (users) ha a felhasználó nevére kattintasz akkor jelszót írhatsz be neki, amit egyből kicsillagoz, az elmentéshez kattints egy másik felhasználóra, aztán kikapcsolhatod a felhasználót, engedhetsz neki távoli adminisztrációt, (nekem nem működött), beállíthatod neki a könyvtárát a gépeden hogy hova pakolhat és honnét tölthet,adhatsz neki feltöltési letöltési, törlési, átnevezési, könyvtár készítési, könyvtár listázási jogokat, korlátozhatod a le és feltöltési sebességét, a szerveren foglalt tárterületét és még sokmindent. Persze a 0-érték esetén nincs korlátozás. Adhatsz hozzá felhasználókat, szerkesztheted őket, másolhatod őket és törölheted őket. 

Itt az user felhasználó csak letölthet és listázhatja a könyvtárait. Pl ez hasznos ha oylat osztasz meg hogy pl a filmjeid és azt több emberke lája és ha nem akarod hogy véletlen vagy szándékosa töröljék akkor ez a beállítás kell neked arra a felhasználó(k)ra. 

Ez a kedvencünk a Totalcommander, szerintem a világ egyik legjobb és legegyszerűbb programja, kipróbáltam sok hasonló fájlkezelőt de ez a leglegleg. Szóval az FTP menüt látjuk fent, ahol tudunk csatlakozni az előbb készített szerverünkhöz. Hálózat / FTP kapcsolódás -ra kattintsunk. 

Itt már létre van hozva egy "user" nevü kapcsolat, katt az új kapcsolatra és akkor létrehounk egyet magunknak. 

Nos, a Kapcsolat neve bármi lehet csak a lényeg hogy meg tudd különböztetni a többi kapcsolatodtól, célszerű az aktuális domaint illetve a felhasználót beírni oda hogy emlékezzünk rá. Kiszolgáló neve, ez az IP címed, LAN-on a LAN-os, netről a netes, vagy a domain neved. Nagyobb szolgáltatóknál még ez is át van hülyítve pl így: ftp.atw.hu vagy ftp.uw.hu Aztán felhasználói név, az amit létrehoztál a szervereden, vagy amivel regisztráltál valahol és amihez csatlakozni szeretnél. Jelszó, az a jelszó ami a fiókodhoz tartozik. Passzív mód, ezt célszerű bepipálni mert kevés helyre tudsz csatlakozni anélkül. Amikről nem beszéltem menüpontok azokat felejtsd el ! Ne nyúlj hozzá hagyd békén őket és akkor működik minden. A végén Ok gomb, de ez egyértelmű :)

Zsííír ! :D Fent mejelent egy "Szétkapcsolás" gomb, tehát valahova csatlakoztunk, vagyis jelen esetben a saját szerverünkhöz. A jobb oldali mező fölött jelen esetben kint van hogy hova csatlakoztunk és mellette hogy elnevezte ezt a kapcsolatot O-nak a program. Amikor nem FTP-zünk akkor kapcsolódjunk szét, bár a szerverek lekapcsolódnak egy bizonyos idő után maguktól is biztonság okokból. H nem ismerjük a Totalcommandert, akkor ismerjük meg, alul ki vannak írva a gombokra melyikkel és mit tudunk csinálni, vagy melyik gombnak melyik billenytű felel meg a klaviatúránkon. Természetesen CSAK a kijelölt fájlokkal tudunk bármit is kezdeni, és a kijelölés egy jobb klikk kattintás (elpirosodik a szöveg akkor) és ha többmindent szeretnénk kijelölni akkor többmindenre tatt jobbklikkel. Ha vissza szeretnénk vonni a kijelölést akkor jobklikk ismét u.arra. Ha mindet kiszeretnénk jelölni akkor Ctrl+A gombbal megtehetjük. Fent, ahol a C és túloldalt az O van, ott tudunk a meghajtóink közül választani, hogy melyiknek a tartalma legyen megjelenytve azon az oldalt.

Az users-re kattintva hozzáadhatunk felhasználókat a szerverhez.

Account Name felhasználónév (lehetőleg angol abc betűit és max számokat tartalmazzon. ékezetes és nagy betűs, illetve speciális karakterek és a szóközt ne használd !)
Create an annonymus account létrehozni egy névtelen fiókot.

Password jelszó, Confirm password jelszó még egyszer

Itt kiválaszthatod, hogy a szervered melyik merevlemezén é hol található a felhasználónak, általad előre létrehozott mappája.

Home Directory kezdő könyvtár a most készülő fiókhoz.

Itt a fiók jogosultságait tudod beállítani (ahova pipát teszel, olyan jogosultságot adsz a felhasználónak).
Allow Download letöltési jog
Allow Upload feltöltési jog
Alow Rename átnevezési jog
Allow Delete törlési jog
Allow Create Directory könyvtárkészítési jog
Allow Directory Listing könyvtárlistázási jog

Amikor készen vagy mindennel akkor kattints a befejezésre.

Ez a log menü, vagyis a naplózás, hogy ki mit és mikor csinált.
Ha a dátumot is mellé akarod tenni akkor katt a log mezőre jobbklikkel és a dátumot is pipáld ki. (Sajna minden induláskor kézzel kell ezt megtenni a free változatban.) Aztán... ha ez nagyon pörög akkor fogod és kinyomod a Stoppal a szervert, megnézed hogy rossz jelszó milliószor szerepel-e a logban u.arról az ipről és ha igen akkor Banolod azt az IP-t mivel az be akar hozzád jutni és az egy program. Ha sok kis fájl töltenek le vagy fel akkor is pörög a log, de akkor nincs bad password vagy hasonló hibaüzenet, és minden esetben látni, hogy melyik felhaszánló használja azt.

Ha még nincs beállítva a dyndns accountunk akkro megtehetjük itt is, hogy megtaláljon minket az. A képen látható Web site kerüljön be hozzád is ha dyndns-es vagy, proxy nem kell ha nem azon keresztül vagy, felhasználói név és jelszó az ott regisztrált adatok amiket be kell írnod hogy működjön. Update IP address, itt 15p a legcélszerűbb hogy akkor tölse fel az IP-d a dyndns-re, ezt kézzel is megteheted az Update Now-ra kattintva, majd OK gombra katt. A logban 15percenként beleírja hogy sikerült-e a feltöltés vagy sem. Ha nem akkor rossz felhasználói adatokat adtál meg itt vagy nincs interneted, vagy nincs kiforvardolva a szerver.

Beállítások. Első az FTP portja. Alapból a 21-es a megszokott, de másikat is használhatsz. A robotok is tudják ezt és ezerrel döngetik a 21-est, szóval 0-65535 közt választhatsz. Max connections a maximális csatlakozások száma, ezt nem kell hogy nagy számra írd ha gyenge a neted, nem lesz attól semmi se jobb csak azt éred el ha sokan csatlakozhatnka egyszerre, hogy lelassulsz. Max connectios/IP az a maximális csatlakozások száma IP-nként, ez arra jó hogy több szálon is tölthetsz le, vagyis pl egyszerre több fájlt, de ugye a sebességed ekkor osztódni fog annyi felé ahány szálon töltesz. Ezt se kell végtelenségig növelni mert minél több szálon töltesz annál több helyre kell figyelnie a programnak és annál lassabb lehet. Connections timeout, ez a csatlakozási határidő vagyis a lekapcsolódás ideje, hogy egy kéréssel mennyit várjon max a progi. Célszerű 5-re vagy valami minimálisra állítani, mivel pl a Brutus vagy hasonló törő progival minnél nehezebben lehessen be törni próbálni a szervert. A fentebbi jobb oldali pipákat te is tedd be. Default home directory szóval alapértelmezett kezdő könyvtár, ide NE azt tedd be ahol minden felhasználó van, hanem hozz létre egy pl default nevüt és az legyen az alapértelmezett, mivel ha csatalakozik valaki és valahogy feljut hibásan akkor leshetné az usereket így meg egy üres mappát fog látni. Welcome message az üdvözlő üzenet, a szerver logba íródik bele amikor csatlakozol. Goodbye message a kilépő üzenet, akkor kerül be a logba ha szétkapcsolódsz. Aztán Launch FTP Server at Windows startup ez azt jelenti hogy amikor a Windows indul akkor induljon vele a program. Automatically activate server at startup ez azt jelenti hogy automatikusan aktiválja a szervert induláskor. Startup minimized in systemtray azt jelenti hogy induláskor tegye le a tálcára a programot és ne maradjon előtted nyitott ablakban (attól még fut a program). Get IP from remote szerver itt van az amiről előbb írtam, hogy a dyndns-re feltöltse időközönként az IP-t. Port range az port intervallum, szóval ahol amelyik porttól portig mehetnek a fájlok a letöltő(k) felé. Ezt a port ranget is ki KELL forvardolni a routeren különben nem fog menni az FTP-n a kapcsolat, csak hiba lesz a logban. Az egyszerre csatlakozni engedett felhasználókat megszorozva a felhasználóra az általa egyszerre engedélyezett kapcoslatok számának megfelelő mennyiségű portot kell engedélyezni minimum. Ha többet engedsz akkor az nem baj, kevesebb esetén lesz aki nem fog tudni csatlakozni ezért a több kell. Log level az a naplózás vagy logolás fajtáját jelenti, naplózz mindent akkor a Trace kell beállítva legyen. Nem kell megjeleníteni a rejtett fájlokat, ez a Show hidden file, de ha akarod megteheted. És a Local time, hogy a naplóban szereplő dátum a gépedből kiolvasott idp alapján menjen. Az Universal TIme az meg hogy valahonnét a netről szedett pontos idő alapján menjen az idő a naplóba.

Szóval itt az IP szűrő van, Tehát a Do not use IP Filter az a ne használjon IP szűrőt, ez a legcélszerűbb. Aztán a tiltot IP-ket tiltsa le a következő sor, majd az utolsó sor CSAK az az elfogadott IP címeket engedi kapcsolódni. 

Online aktív felhasználók listája. 

Nah itt kell a dátum naplóba való belekerülését beállítani logra, jobb klikkel kattintva engedélyezni. 

Itt látszanak a Loglevel, logolási szintek amikből a Tracet javaslom. Az a legbővebb :) 

Statiszika, ki mennyit töltött le milyen IP-kről vagy hogy miket a Report type alatt átállítható, nézhető, nagy napló esetén sok idő mire betölt. 

Bejövő üzenetek, nekem még egyse volt :( 

Épp le van állítva a szerver, mivel fent zölden viágít a Start gomb várva hogy elindítsad. Aztán Connection time out , aborting transfer, szóval az a csatlakozás a beállított időn belül nem érkezett így bontotta a kapcsolatot a szerver. 

Succefully logged in sikeres csatlakozás... és a többi :)

Mit ne mondjak, ez utóbbi leírást az FTP-t befejeztem már ha elkezdtem régebben, mivel sokáig csak a képek voltak itt és akkor legyen komplett az egész, de természetesen kérdés esetén segítek. Én ezt a programot szeretem a legjobban FTP szervernek Win alatt, mivel egyszerű és stabil. A kiegészítéseket ekkor írtam. 2010.08.03.

Vissza   Kezdőlapra   Előre