Rába

Az Országos Vízjelző Szolgálat négy állomásáról 2009. június 18-tól 2010. június 17-ig adottak a Rába folyó napi vízmagasság értékei. Mérőállomásonként ismert, hogy milyen vízmagasságoknál rendelhetik el a készültségi fokozat három szintjét. Ezeknek az adatoknak a feldolgozása lesz a feladata.

A megoldás során vegye figyelembe a következőket:

  Segédszámításokat az adatokat tartalmazó utolsó oszloptól jobbra végezhet.

  Amennyiben lehetséges, a megoldás során képletet, függvényt, hivatkozást használjon, hogy az alapadatok módosítása esetén is a kívánt eredményeket kapja!

  Ha egy részfeladatban fel akarja használni egy korábbi részfeladat eredményét, de azt nem sikerült teljesen megoldania, használja a megoldását úgy, ahogy van, vagy írjon be valószínűnek tartott adatokat! Így ugyanis pontokat kaphat erre a részfeladatra is.

1.  Töltse be táblázatkezelő program segítségével a rabaforras.txt tabulátorokkal tagolt, UTF-8 kódolású adatfájlt úgy, hogy az adatok elhelyezése az A oszlopban és az első sor-ban kezdődjön! Mentse a táblázatot vizallas néven a táblázatkezelő alapértelmezett formátumában!

2.  Az „Átlagos magasság” felirat melletti cellákban számítsa ki az éves átlagos vízmagasságot mérőállomásonként! A maximális vízmagasságokat és ezek időpontjait az alatta levő cellákban határozza meg!

3.  Minden mérőállomás „vízszint” oszlopában a napi mért  vízmagasságok vannak. Ezek mellé a „fokozat” oszlopba minden napra határozza  meg, hogy milyen árvízvédelmi készültségi fok volt érvényben! A K1:O4 tartományban mérőállomásonként azok a vízmagasság értékek szerepelnek, amelyektől a megadott készültségi fokozatokat el kell rendelni. Ha az I. fokozatnál kisebb a vízmagasság, akkor a „Nincs” felirat jelenjen meg!

4.  Állítsa be, hogy az B:O oszlopok vízmagassági adatokat  tartalmazó celláiban a számok tizedesjegyek nélkül, „cm” mértékegységgel jelenjenek meg!

5.  A mérési adatok feletti fejlécet az A:I oszlopban a minta szerint formázza!

a.  A településnevek 2–2 összevont cellában és középre igazítva jelenjenek meg!

b.  Az első sorban a cella háttérszíne szürke és betűszíne fehér legyen!

c.  Az első két sorban félkövér betűstílust alkalmazzon!

6.  Szegélyezze vékony vonallal az A:I oszlopokban található adatokat! A településneveket tartalmazó tartomány körül alkalmazzon vastag szegélyezést! A többi adatot ne keretezze be!

7.  Ábrázolja vonaldiagramon a győri mérőállomáson mért vízmagassági adatokat!  A diagram másik munkalapon vagy diagramlapon helyezkedjen el! A diagram címe legyen „A Rába vízállása Győrnél”! A vonaldiagramon ne legyen jelmagyarázat, és jelenítse meg az árvízvédelmi fokozatok értékét! Amennyiben az árvízvédelmi fokozatok elrendelésének vízmagasság értékeit megváltoztatják utólag, akkor ezt a diagram kövesse!

Használhat segédcellákat is.

Kiindulási képernyő:


Végeredmény:


Grafikon: