23. Hálózatok-1. Alapfogalmak, iskolai hálózat

A hálózat fogalma:
Számítógépek, perifériák és a gépeken futó programok
(hálózati szoftver) együttese, amelyek egymással összeköttetésben állnak. Egymással összekötött számítógépek között adatforgalom van. A hálózatok alapvetően interaktívak, vagyis minden létrejött kapcsolat során az adatok mindkét irányban áramlanak.

A hálózat elemei:
                a. összekapcsolt számítógépek,
                b. a gépek közötti összeköttetést biztosító átvivő közeg,
                c. a működést biztosító hálózati szoftver.

Csoportosítás
A gépek közötti távolság alapján

Funkcionális kapcsolatok szerint

  • Kliens-szerver (felhasználó-kiszolgáló)
  • Peer-to-peer (egyenrangú munkacsoportok)

Átviteli sebesség szerint

  1. Lassú (kb. 30 kbit/sec): általában telefonvonalon történő analóg vagy digitális (ISDN – 64, ill. 128 kbit/s) átvitelre jellemző
  2. Közepes sebességű (kb. 1-20 Mbit/s): ide tartozik a legtöbb lokális hálózat (Ethernet – 10 Mbit/sec, Token Ring – 16 Mbit/sec)
  3. Nagy sebességű (50 Mbit/sec felett): Speciális hálózatok osztálya volt régebben, de mára a 100 Mbit/s-os lokális hálózatok terjednek robbanásszerűen. Elkezdődött a Gigabit/s-os hálózatok fejlesztése is. Valószínűleg rövid időn belül ezt a tartományt fogjuk a nagy sebességű osztályba sorolni.

HELYI HÁLÓZAT A WINDOWS-10-BEN

Iskolánk számítógépei helyi hálózatot (LAN) alkotnak. Ez a Windows10 operációs rendszer által biztosított helyi hálózati kapcsolatokra épülő egyenrangú rendszer. Ez azt jelenti, hogy mindegyik gép lehet kiszolgált (munkaállomás) és kiszolgáló gép (szerver) is.
A gépeket a hálózaton egyedi nevekkel azonosítjuk (tanar, terem01, terem02, stb)
A gépek egymással hálózati kártyákon és csatlakozó (UTP) kábeleken keresztül kommunikálnak.

A hálózatba kapcsolt gépek megjelenítéséhez a régebbi Windowsokban az Intéző ablakának bal oldali listájában a Hálózat pontra kellett  kattintani. A Fájlkezelőben azonban nem jelennek meg automatikusan a hálózatra kapcsolt gépek.  Csak a saját gépünk nevét láthatjuk. Az ezen a gépen megosztott mappák/fájlok egy zöld csatlakozófelülettel közös sínhez kapcsolva jelennek meg:

A többi gép megjelenítéséhez a Start menü Futtatás ablakában (melyet a WINDOWS/R billentyűkombinációval jelenítünk meg) be kell írnunk a hálózatra kapcsolt gép nevét:

 

 

 

A hálózat tulajdonságai ikonra kattintva a Vezérlőpult Hálózati és megosztási központjának ablaka jelenik meg, ahol a legfontosabb hálózati adatokat látjuk:

 

MAPPÁK, FÁJLOK MEGOSZTÁSA MÁS GÉPEKKEL A WINDOWS 10-BEN

 

Kattintsunk a START menü / Vezérlőpult / Hálózati és megosztási központjára! A Speciális hálózati megosztások módosítása menüben bekapcsoljuk a Hálózatfelderítést, a fájl és nyomtatómegosztást.

A magánjellegű profilban is be kell kapcsolnunk ezeket.

Az összes hálózatra vonatkozó beállításban választjuk a megosztás bekapcsolása pontot és engedélyezzük a 40 vagy 56 bites titkosítást használó eszközökön is a fájlmegosztást. Majd kikapcsoljuk a jelszóval védett megosztást.

Elmentjük a módosításokat. Ehhez rendszergazdai jogosultság szükséges.

 

Jelöljük azt a mappát vagy fájlt, amit meg akarunk osztani másokkal. Választjuk a helyi menü Mappa tulajdonságait: Általános fül / Speciális megosztás ablak / Mappa megosztás / a név megadása / alkalmaz / ok.

A megosztott mappák a saját gépünk ablakában így látszanak:

Ezután a Mappa tulajdonságok ablak / Biztonság fület választjuk. Szerkesztés / hozzáadás / mindenki.  Ezután a Mindenki engedélyei között bejelöljük a hozzáférések szintjét (teljes, olvasás, írás) / alkalmaz gomb. (bizonyos rendszerfájlok és mappák nem oszthatók meg).

Ha a hálózat másik gépén elindítjuk a Futtatás parancsot, majd beírjuk a gép nevét (\\szamtechtanari néven), ezen a gépen is megjelennek megosztott mappáink:

 

Ellenőrzés

 


 

 

HELYI HÁLÓZAT A WINDOWS 7-BEN

Iskolánk számítógépei helyi hálózatot (LAN) alkotnak. A Windows XP operációs rendszer által biztosított helyi hálózati kapcsolatokra épülő egyenrangú rendszer. Ez azt jelenti, hogy mindegyik gép lehet kiszolgált (munkaállomás) és kiszolgáló gép (szerver) is.
A gépeket a hálózaton egyedi nevekkel azonosítjuk (tanar, terem01, terem02, stb)
A gépek egymással hálózati kártyákon és csatlakozó (UTP) kábeleken keresztül kommunikálnak.

A hálózatba kapcsolt gépek megjelenítéséhez a Windows Intéző ablakának bal oldali listájában a Hálózat pontra kell kattintani.

A  megjelenő Hálózat mappa könnyen kezelhető hozzáférést nyújt a hálózatban található számítógépekhez és eszközökhöz. Ebből a mappából megtekinthetők a hálózati számítógépek tartalma, és megosztott fájlokat és mappákat kereshetsz. Lehetőséget biztosít továbbá a hálózati eszközök, például nyomtatók megtekintésére és telepítésére. Ha a számítógép hálózathoz kapcsolódik, a Hálózat mappában láthatók a hálózatban szereplő számítógépek és eszközök.

 

Ha a Hálózat mappában nem található egy olyan számítógép vagy eszköz, amelynek ott kell lennie, akkor előfordulhat, hogy az nincs a hálózathoz adva, a saját vagy a másik számítógépen megadott hálózat felderítése vagy megosztási beállítások letiltották a hozzáférést, esetleg valamilyen probléma lépett fel.

A Windows operációs rendszer korábbi verzióit futtató számítógépeknek a Hálózat mappában való megjelenítése több percet is igénybe vehet.

Ha a hálózaton nem látható más számítógép, ennek legtöbbször az az oka, hogy a számítógép nem csatlakozik a hálózathoz, vagy hogy nincs engedélyezve a hálózat felderítése.

 

Ha szeretnénk saját dokumentumunkat a többiek számára hozzáférhetővé tenni (megosztani), akkor másoljuk azt a Dokumentumok / Nyilvános dokumentumok mappába. Ezt a mappát minden, hálózatba kapcsolt számítógép látja (és sajnos le is törölheti). Ezért ajánlatos csak másolatokat elhelyezni ebben a mappában.

 

 

 

 

 

 

A Nyilvános dokumentumok mappa csak akkor válik láthatóvá a hálózaton, ha kijelölése után a Megosztás ezzel gombra kattintunk, majd a Speciális megosztási beállítások menüpontban bekapcsoljuk a Hálózatfelderítést és a Nyilvános mappa megosztása pontot: