31. Imagine Logo-2. A Teknőc programozása

Kattints a Teknőcre a bal egérgombbal! Semmi sem történik, mivel még nem tanítottad meg a Teknőcnek, hogyan reagáljon erre a helyzetre. Most próbálj a Teknőcre kattintani a jobb egérgombbal!
Korábban már tapasztaltad, hogy ezzel a módszerrel tudod megnézni és módosítani az Imagine-ben található objektumok (például Teknőc vagy gomb) tulajdonságait. Ekkor egy menü jelenik meg, különböző parancsokkal.
Vigyázz! A Teknőcre kell a jobb gombbal kattintani! Ha nem a Teknőc felett állsz, akkor a lapra vonatkozó parancsok jelennek meg.
Az első parancs a listában a
t1 változtatása. Ezt elég gyakran fogod használni, mert ez nyitja meg a Teknőc egyfajta „személyes azonosító” ablakát.
A
t1 változtatása parancs egyben azt is mutatja, hogy a t1 nevű Teknőcre kattintottál. Ez később nagyon fontos lesz.
Válaszd ki a
t1 változtatása parancsot a listából! Ekkor egy olyan ablak jelenik meg, amely sok, nagyon fontos beállítást és tulajdonságot tartalmaz a t1 Teknőcre vonatkozóan.

 

Néhány fülecskén elrendezve megtalálod a t1 Teknőc aktuális irányát, a toll színét és vastagságát, alakját és sok más beállítást is. Itt nem csak megnézheted ezeket a beállításokat, hanem meg is változtathatod azokat.
Nézd meg az ablak alsó részén látható
haKlikk nevű sort! Ez egyelőre üres, mert még nem tanítottad meg a Teknőcnek, hogy mit csináljon akkor, ha ráklikkelnek, vagyis rákattintanak a bal egérgombbal. Írd ide a következőt: e 60 b 60
Kattints az
OK gombra, ekkor az ablak bezáródik.
Kattints többször a Teknőcre, és nézd meg mi történik!

Az előbb t1 Teknőcre vonatkozó egyik eseményt hoztad létre. Minden eseménynek saját neve és hatása van, amely egy vagy néhány parancs végrehajtását jelenti. A példánkban az esemény neve haKlikk volt. Ez következik be minden egyes alkalommal, amikor a Teknőcre kattintasz a bal egérgombbal. Az esemény hatása a példában az
e 60 b 60
parancs végrehajtása volt.

Eddig csak egyszerű parancsokat használtál a haKlikk eseménynél, de természetesen használhatsz más, saját magad által létrehozott parancsokat is, mint például a négyzet vagy a fa.
Szerkesszük meg a
fa parancsot!

Írd be a haKlikk eseményhez!

Amikor a Teknőcre rákattintasz, rajzol egy fát, és visszatér a kezdő pozíciójába – emiatt a következő kattintáskor ugyanazt a fát rajzolja ki, ugyanabba a pozícióba, ezért nem láthatod megfelelően az eredményét.
Készíts egy új parancsot,
mozog néven, és a haKlikk eseményhez írd be a fa és a mozog parancsokat is. (Láthatod, hogy a mozog parancs 40 lépéssel viszi jobbra a Teknőcöt).

A rajz eredménye egy fasor lesz.

Ugrás tetszőleges pozícióra

Ahhoz, hogy egy olyan rajzot hozzál létre, ahol a fák nem szabályos sorban helyezkednek el, egy új parancsot - poz! tetsz - kell használnod, amely hatására a Teknőc tetszőleges helyre ugrik a lapon.

Hozd létre az ugrik parancsot, amely felemeli a Teknőc tollát, elmozgatja egy másik helyre, majd leengedi a tollát!
Változtasd meg a
haKlikk eseményt a következőre: fa ugrik.
Rajzold meg az erdőt!

 

A Teknőc, mint szabadkézi rajzeszköz

Eddig az Imagine-ben eddig „csak” programozással rajzoltál. A rajzolás és a programozás kombinációja újabb érdekes lehetőségeket nyújt.
Kattints az egér jobb gombjával a Teknőcre, és a
t1 változtatása ablakban töröld ki a haKlikk sort.
Majd kattints az
Alak fülre! Az alsó részében jelöld be a Vonszolható jelölő négyzetet.
Állítsd be, hogy a Teknőc engedje le a tollát! Ezt vagy az ablak első fülén (
Tollatle jelölő négyzet) teheted meg, vagy a parancssorban a tl paranccsal.
Állítsd be a toll színét és a vastagságát, majd kezdd el vonszolni a Teknőcöt! Ezzel az első egyszerű rajzeszközöd máris elkészítetted!


FELADATOK:

1., Készíts színes házikókból álló városrészt!

Ehhez először készíts eljárás "ház néven, amely tetszőleges színű négyzetből és háromszögből állú házikót rajzol!

 

 

 

 

Ezután alkalmazd a mozog eljárást!

Írd be a a t1 teknőc változtatása ablakba a ház mozog parancsokat!

 

 

2., Készíts szabadkézi rajzzal egy házikót!