11. Ismétlés: A szövegszerkesztők A szövegszerkesztés olyan számítógépes művelet, amelynek során később nyomtatásban megjelenő szövegegységeket, dokumentumokat hozunk létre, majd azokat papírra kinyomtatjuk. A különböző operációs rendszerek általában valamilyen szinten támogatják a nyomtatásban megjelenő szövegek szerkesztését. A legegyszerűbb szövegszerkesztők csak egy fajta karakterrel (betűtípussal) és betűmérettel dolgoznak. Ilyenek a DOSEDIT (A DOS szövegszerkesztője), az NCEDIT (a Norton Commander) szövegszerkesztője, illetve a JEGYZETTÖMB (a Windows) szövegszerkesztője.
Már ezek a programok is
képesek arra, hogy egy írógépnél jóval összetettebb szolgáltatást
nyújtsanak. Néhány ezek közül: Mozgás a szövegben A képernyőn belüli helyzetünket a kurzor jelöli: ez egy kis villogó vonal, amely azt jelzi, hogy a szövegben hol tartunk. A szövegben való mozgás azt jelenti, hogy a kurzort új helyre visszük, hiszen az újonnan begépelt szöveg mindig a kurzor helyére kerül. A kurzort mozgathatjuk: § Egérrel vagy a kurzormozgató billentyűkkel § A Home vagy az End billentyűkkel a sor elejére vagy végére § A PgDn és a PgUp billentyűkkel egy képernyőnyi szöveget lapozhatunk lefelé, illetve felfelé. § A képernyő jobb szélén és alján látható gördítősávok alkalmazása ugyan elmozdítja a látott képet, de a kurzor helyét nem változtatja meg.
Blokkműveletek
Keresés, csere
Szövegformázás Például:
Lemezműveletek A szövegszerkesztők képesek a szöveg tárolására. Alapvető szolgáltatás a szöveg betöltése (a dokumentum megnyitása) és a képernyőn levő szöveg lemezre írása (mentés). Nyomtatás Amikor kedvünkre szerkesztettük, formáztuk a szöveget, ki szeretnénk nyomtatni. Minden szövegszerkesztő alkalmas a nyomtatásra. A nyomtatás körülményeit (nyomtató típusa, szín, példányszám) mi állíthatjuk be. Az elmúlt évben kezdtük megismerni a A Windows beépített szövegszerkesztőjét, a WordPad-ot, és az OFFICE programcsomagjának szövegszerkesztőjét, a WORD2003 (2007) programot. Ebben az évben megtanuljuk, hogy hogyan tehetjük még professzionálisabbá dokumentumainkat.
Ellenőrzés
|
||||