7. Prezentáció-3. A digitális fényképezőgép használata

A prezentáció készítésekor gyakran igény az, hogy saját fényképekből állítsuk össze a diasor képanyagát. Ehhez digitális fényképezőgépet használunk.

A fényképezés elve

A fényképezőgép őse, a camera obscura képalkotását már az arabok is feljegyezték.Mivel a fotográfiát, mint képrögzítési eljárást eredetileg a camera obscura képének rögzítésére találták ki, ezért a legelső fényképezőgépek maguk is objektív nélküli camera obscurák voltak. Később megszületett az objektív.

A fényképezőgép objektívje a távoli tárgyról kicsinyített, fordított állású képet alkot a sötétkamra hátoldalán elhelyezett fényérzékeny lemezen, vagy filmen. Ezt A képet vegyészeti eljárásokkal láthatóvá lehet tenni és rögzíteni lehet.

A digitális fényképezőgépek az objektív által vetített képet egy félvezető lapkán érzékelik, és digitális jelekre bontva a memóriában tárolják. Innen lehet további feldolgozásra a számítógépbe beolvasni.

A digitális fényképezőgépek jellemzői

- PIXELSZÁM

A digitális fényképezőgép minőségét meghatározó legfontosabb értéket a képpontok (pixelek) száma, vagyis a felbontóképesség jelenti. Az alacsonyabb kategóriába tartozó készülékekben 2.000.000 és 5.000.000 képponttal (2-5 MPx), a középkategóriába tartozó gépekben 5.000.000 és 10.000.000 képponttal (5-10 MPx) rendelkező chipek vannak. Persze a profi készülékekben még ennél is magasabb a képpontok értékének száma.

- SZÍNMÉLYSÉG
A digitális felvétel további meghatározó jellemzője a színmélység. A színmélység értéke rendszerint 3x8 (24) bitet (tehát 256 árnyalatot jelent minden egyes színre), azaz 16,8 millió színárnyalatot jelent. Ez a szám már így is nagyon magas, de a profi készülékek még ennél is nagyobb színmélység felismerésére képesek.

- MEMÓRIA
Ahhoz, hogy a fényképezőgépek korlátozott kapacitású memóriáját ki lehessen használni (mivel egy-egy kép 0,5-től 100, de akár még ennél is több MB-ot foglal a memóriában), ezért a fájlokat rögzítés elött JPEG módszerrel tömörítik. A gépeket cserélhető memóriakártyákkal látják el, melyek tárolókapacitása akár több GB is lehet.

- LCD KIJELZŐ
A digitális fényképezőgépekkel készített képek megnézéséhez nem feltétlenül szükséges a számítógép. A képeket vissza lehet játszani a kamera keresőjén vagy meg lehet nézni a televízió képernyőjén. Ilyen módon van lehetőség arra is, hogy a nem sikerült felvételeket kitöröljük. A kijelző átlóját collban adják meg, értéke leggyakrabban 2-5".

- KÉPSTABILIZÁTOR
A gépek ma már alapfelszerelésként tartalmaznak kézremegés-kompenzálást. Ez lehet mechanikai vagy elektronikus (esetleg kettős).

- OBJEKTÍV
A gép képalkotó lencserendszere. Jellemzője a fókusztávolság, amely a kép méretét határozza meg, a lencse átmérője, amely a fényerőre van hatással és az optikai zoom (fúkusztávolság-változtatás) mértéke (2-10-szeres). Minél nagyobbak ezek az értékek, annál drágább és jobb képalkotású a lencserendszerünk.

- AUTOFÓKUSZ
Automatikus élességállítás. Általában az exponálógomb gyenge lenyomásakor történik az élességállítás.

- EXPOZÍCIÓ VEZÉRLÉSI PROGRAM
Többfajta, előre beállított zársebesség és fényerő érték közül menüben lehet választani.

- ARCFELISMERŐ RENDSZER
A legújabb gépek felismerik egy arc jellegzetességeit és az élességet az arcra állítják be.

- VÖRÖS SZEM EFFEKTUS CSÖKKENTÉSE
Ha a vaku villanásakor a gép felé fordulunk, megesik, hogy a szembe jutó fény a szemfenékről visszatükröződik és ez vörös színt ad a szemnek. Ez ellen kettős (késleltetett) vakuvillanással, vagy más módon lehet védekezni.

- VIDEÓFELVÉTEL LEHETŐSÉGE
A legtöbb fényképezőgéppel videófelvételeket is készíthetünk. A rögzíthető műsorszám minősége és hossza a memóriakártyától függ.

- AKKUMULÁTOR TÍPUSA, ÉLETTARTAMA
A leggyakrabban AA típusú, tölthető, ceruzaelem méretű akkumulátorokat alkalmaznak, a komolyabb gépekben pedig lithium-ion akkumulátort. Feltöltéskor a tárolt energiamennyiséget milliamper-órában adják meg (mAh). Minél nagyobb ennek az értéke (2500-4000 mAh), annál több felvételt készíthetünk. Az akkumulátor üzemideje függ az vaku, az LCD-képernyő használatától, a hőmérséklettől, és a gyártás óta eltelt időtől.



A digitális fényképezőgép használata

A kezdő felhasználók előbb az automatikus beállítással fotózzanak. A használható képek készítéséhez még így is érdemes néhány szabályt betartani.
A képen a látnivalókat bizonyos szabályok szerint rendezzük el. Ezek együttesét
KOMPOZÍCIÓnak nevezik. Néhány jó tanács a komponáláshoz:

1. DŐLÉS
Ez a hiba általában a gép ferde tartásából származik. Ekkor a vízszintes vonalak ferdék, a függőlegesek nem függőlegesek. Ügyeljünk erre, hacsak nem kifejezett célunk a ferdén komponált kép.

2. FELESLEGES KÉPELEMEK
A képen a figyelmet elvonhatják a fő témáról az oda nem illő, belógó részletek. Ezek egy része már a fényképezés során kihagyható.

3. ZAVARÓ EGYÜTTÁLLÁSOK, FEDÉSEK
Helyezkedjünk mindig úgy, hogy a kép elemei ne takarjanak el más, fontos részleteket!

4. AZ ARC HELYES KOMPONÁLÁSA
Használjuk ki a képmező területét!. Az fej fölött ne vegyen üres hely, ezért
a szemek a képernyő felső harmadának vonalában legyenek. Ha szimmetrikusan komponálunk, az arc a kép közepén legyen!

Ha az arcot valami miatt nem középre akarjuk helyezni, akkor fontos, hogy a szereplő a kép belseje felé nézzen és ne a képből kifelé!

Az arc fényképezésekor jól válasszuk meg a háttér fényességét is. Amennyiben az arc sötét háttér előtt van, a képen túl fényes lehet (beégés), ha pedig túlságosan világos háttér elé állítjuk a fotóalanyt, akkor a gép a háttér fényessége miatt az arcot sötétre fogja exponálni (alulexponálás). Ha mindenképpen fénnyel szemben kell fotózni, akkor alkalmazzunk vakut!

Ha a képek elkészültek, számítógépre töltjük fel, további feldolgozás, esetleg tárolás vagy CD-re írás céljából. A legtöbb fényképezőgépen erre a célra megfelelő csatlakozó található, amelyet a számítógép USB portjára lehet kötni. Természetesen alkalmazhatunk kártyaolvasót is.
 

 

 

 

 

 

A KÉPEK SZÁMÍTÓGÉPES KEZELÉSE

A saját magunk által fényképezett fotók a számítógépen tovább módosíthatók, mind a megjelenés és kompozíciós hibák korrigálása céljából. Erre a célra számos program létezik, mi egy ingyenes fotókezelő program, az XnView használatát ismerjük meg.

Indítsuk el az XnView programot! A program nyitóképernyője a következő:

A felső menüsor és gyorsgombok alatt a képernyő több részre osztott. Bal oldalon találjuk a böngészőmezőt, amelyet az Intézőhöz hasonlóan használunk. A meghajtók, illetve mappák előtt álló + jelre kattintva, megnyithatjuk azokat, és kitallózhatjuk a megnyitni kívánt képeket. A jobb oldali mező felső részén a kiválasztott mappában található képek miniatűrjeit látjuk, az alsó részen az éppen kiválasztott kép nagyítva látható, mellette a kép fontosabb jellemzőit olvashatjuk. Ha a képre duplán kattintasz, nagyobb méretben is megtekintheted, ekkor az alsó állapotsorban a kép jellemzőit láthatod.

ALAPVETŐ KÉPMŰVELETEK
A képek áttekintése során biztosan lesznek problémák, egy részük sötét, balra vagy jobbra elfordított, túl nagy távolságból készült, vagy annyira rosszul sikerült, hogy kár őrizgetni.

Kép törlése
A menthetetlenül rossz képeket érdemes azonnal törölni Ehhez válasszuk ki a képet, majd nyomjuk meg a
DELETE billentyűt! A megjelenő párbeszédablakban megerősíthetjük a törlést.

Képek áthelyezése
Az elkészített képek között lehet több azonos témáról készített, hasonló, de kicsit különböző. Ezek közül azokat, amelyeket nem akarunk megtartani, áthelyezhetjük más mappába, hiszen akkor nem kell feleslegesen kerülgetnünk őket. Az ilyen képeket kijelölés után a
SZERKESZTÉS menü ÁTHELYEZÉS parancsával vihetjük új helyükre.

Természetesen használhatjuk a FÁJLMŰVELETEK nyomógombot is, amelyben, az ÁTHELYEZÉS HELYE menüpontot választva, a megjelenő ablakban kitallózhatjuk a képek új helyét.

Képkivágás készítése
Ha képünket távolról készítjük, a fő témán kívül számos zavaró részlet kerülhet a képre. Ezeket kivágással távolítjuk el. Ekkor a megtartani kívánt elemet kijelöljük. Kijelölés közben javíthatunk a kompozíciós beállításokon, összhatásán is. Ezután levágjuk . Ennek során a kép mérete kisebb lesz, nem nagyítható oly mértékben, mint az eredeti.

A kijelölést a méretező gomboknál fogva változtathatjuk, majd az olló (KIVÁGÁS) ikonra kattintva elvégezzük a kivágást. A kivágott területet külön is elmenthetjük, más néven, vagy a MENTÉS gombra kattintva menthetjük az eredeti helyére is, ekkor azonban a levágott részek elvesznek.

Kép forgatása
Gyakran előfordul, hogy a fénykép készítésekor elforgatjuk fényképezőgépünket. Az így készített fotók "fekve" jelennek meg.

Ezeket a képeket a forgatás ikonra kattintva, vagy a gyorsmenü megfelelő pontjának kiválasztásával talpra állíthatjuk. A KÉP menü ELFORGATÁS / EGYÉNI pontjával a kép tetszőleges irányban és mértékben forgatható. A menüből látható, hogy a program a képet tükrözni is tudja.
Az elforgatott állóképek vetítésekor ezek két oldalán a képernyőn fekete sáv fog megjelenni.

 

Képek átnevezése
A fényképezőgépek saját maguk betűsorból és számokból álló elnevezéseket rendelnek a képekhez. Nagyban megkönnyítené munkánkat, ha a képek neve a témára vagy a készítőre tartalmazna utalásokat. A feladat gyors elvégzésre szolgál a csoportos átnevezés lehetősége.
Jelöljük ki az átnevezni kívánt képeket (A
SHIFT vagy CRTL lenyomása mellett), s a megjelenő ablakban a NÉVSABLON mezőbe írjuk át a nevet! Az ablak alsó részén megtekinthetjük, a régi és az új fájlneveket. Az új nevek a névsablonba beírt névből és egy sorszámból állnak. Az első képet nem számozza a program.


Méretezés
A különböző fényképezőgépek más és más méretű képet készítenek, célszerű azokat a vetítéshez egységes méretűvé tenni.
Egyetlen kép átméretezéséhez tegyük a képet teljes méretűvé, majd válasszuk a
KÉP menüből az Átméretezés menüpontot!

A megnyíló ablakban a KÉPERNYŐ MÉRETE a fotó eredeti szélességét és magasságát tartalmazza célszerűen pixelekben. Ezek közül elég az egyiket átírni, mert ha az ARÁNY MEGTARTÁSA jelölőnégyzet be van pipálva, a gép automatikusan kiszámítja a másik méret pixelszámát, hogy a kép ne torzuljon. Az alsó ablakrészben a nyomtatási méret megadásával is átméretezhetjük a képet.

Ha egyszerre több kép méretét szeretnénk megváltoztatni, válasszuk az ESZKÖZÖK menü KONVERTÁLÁS pontját. Az ÁLTALÁNOS fülön a kijelölt fájlok listáját látjuk, amelyet a HOZZÁADÁS vagy a MAPPA HOZZÁADÁSA gombbal bővíthetünk. Itt az új képek helyét és fájltípusát is megadhatjuk. Az ÁTALAKÍTÁSOK fülre kattintva kiválasztjuk a KÉP ágból az ÁTMÉRETEZÉS pontot. A méret megadásánál segít a kettős nyílra kattintva megjelenő mérettábla.

Szöveg hozzáadása
Az
ÁTALAKÍTÁSOK ablakban a SZÖVEG HOZZÁADÁSA menüt választva képeinket felirattal is elláthatjuk.

 

EGYÉB KÉPKORREKCIÓK

Fényerő
A kép színeinek és fényerejének javítására a legegyszerűbb módszer, ha a
KÉP menü LEKÉPEZÉS pontjában az AUTOMATIKUS SZINTEK vagy a KONTRASZT pontot választjuk.
Összetettebb képkorrekciót alkalmazhatunk, ha a
KÉP menü BEÁLLÍTÁS pontjának FÉNYERŐ, KONTRASZT, GAMMA, SZÍNEGYENSÚLY pontját alkalmazzuk. A színek erősségét a TELÍTETTSÉG, SZÍNÁRNYALAT, FÉNYERŐ menüpontban állíthatjuk.

Ha a felvétel sötét és világos részei között túl nagy az ellentét, és ez zavaró, használjuk a KÉP menü LEKÉPEZÉS / KIEGYENLÍTÉS pontját.

A piros szem gyakori hibája a digitális fényképezőgépek vakuval készített felvételeinek. A jelenség megszüntethető a  KÉP menü PIROS SZEM KORREKCIÓ pontjával. Ennek alkalmazásához kis kell jelölni a korrigálandó képrészletet.

 

Különleges képi hatások
Ennek alkalmazásához a
SZŰRŐ menü HATÁSOK pontját használjuk.

Diavetítés
A kiválogatott és átalakított képeket diavetítésszerűen megnézhetjük, ha az
ESZKÖZÖK / VETÍTÉS menüt választjuk.

A Hozzáadás gombbal kitallózhatjuk a bemutatóhoz szükséges képeket. Ha a képfájl nevére kattintunk a listában, előnézeti képe megjelenik a jobb középső ablakmezőben. A kiválasztott diákat föl-le mozgathatjuk a Rendezés gomb alatt levő föl-le gombok segítségével. Használhatunk áttűnést is, sőt kísérőzenét is lejátszhatunk közben, amelyet a Hang lejátszása sor mellette ablakban kitallózással választunk ki.
A vetítést a
KÜLDÉS gombra kattintva indíthatjuk el és a ESC billentyűvel állíthatjuk le.

 

 

 

 

 



GYAKORLÓ FELADAT!

Készítsétek fényképeket osztálytársaitokról! Alkalmazzátok a helyes komponálás szabályait!
Az elkészült képeket töltsétek fel egy számítógép Megosztott dokumentumok nevű mappájába!
A képeket nevezzétek át! A kép neve célszerűen a személy neve legyen!

Mindenki másoljon át erről a számítógépről néhány fotót a saját gépére hálózaton keresztül a későbbi feldolgozás céljára!

 

GYAKORLÓ FELADATOK:

Az osztálytársaidról készített fotók közül válassz ki néhányat!
Vágd le a kép felesleges részeit!
Korrigáld a fényerő - kontraszt - színegyensúly hibákat!
Ha szükséges szüntesd meg a piros szemeket!
Méretezd át a képeket azonos nagyságúra (pl.: legyen minden kép 400 pixel szélességű)!
A képek legyenek valamennyien azonos tájolásúak! (fekvő vagy álló)
Minden képre írd rá annak a nevét, akit a kép ábrázol!

Mentsd a képeket új néven egy VÁLOGATOTT KÉPEK mappába!
Nézd meg diavetítés-szerűen az ebbe a mappába került képeket!