18. Weblapkészítés-2. Ismerkedés a FrontPage programmal

A Microsoft cég web-lapok készítésére hozta létre az Office programcsomaghoz hasonló felépítésű FrontPage2003 programot. A telepített programot a következő ikonra kattintással lehet indítani:

A program az alábbi képernyőablakkal indul:

 

A képernyő felső sorai az Office csomagban már megszokottak (felül a menüsor, alatta az eszköztárak). A középső fehér mező a munkaterület, melynek fülecskéire kattintva válthatunk a FontPage különböző nézetei között.

A Tervezés nézetben a Wordhöz hasonló szövegszerkesztési-grafikus eszközökkel tervezhetjük meg a weblap arculatát. A Kód nézetben a tervezéskor bevitt elemekre vonatkozó html-programnyelv utasításait láthatjuk. Ha a Felosztás nézetet választjuk, a munkaterület vízszintesen két részre oszlik. Ennek felső részében a Kód nézet, alsó részében a Tervezés nézet jelenik meg. Így azonnal nyomon követhetjük, hogy a program egy bevitt elemet hogyan fordít le a programozási nyelvre.

A Megtekintés nézetben az elkészült munkánk úgy jelenik meg, ahogyan azt egy web-böngészőben fogjuk látni.

Az ablak jobb oldalán találjuk a Súgót, alatta a Megnyitás mezőben a gépünkön általunk  elkészített, elmentett webhelyek, illetve weblapok megnyitását ajánlja fel a program.

ÚJ WEBHELY LÉTREHOZÁSA

Kattintsunk az Első lépések legördülő menüre és válasszuk a listából az Új weblap vagy webhely menüpontot!

Ez utóbbiban válasszuk az Egylapos webhely létrehozását. Ezt a későbbiek során bővíthetjük.

Az új webhely alapértelmezés szerint a Dokumentumok mappában jelenik majd meg a Saját webhelyek almappában. A mentés helyét és a webhely elnevezését a későbbiekben tetszés szerint megváltoztathatjuk. Ha a beállítások után OK-t ütünk, az alábbi ablak jelenik meg:

A bal oldali oszlop a mappalista, amely a webhely mappaszerkezetét tartalmazza, míg jobb oldalon a szerkesztő mezőben egyelőre szintén a mappák listája látszik. A szerkesztő mezőben az egyes weboldalak szerkesztése történik, és az oldalakat ehhez dupla kattintással választjuk ki. A két mappa (_private és images) pillanatnyilag üres, akár ki is törölhető, hiszen mi is létrehozhatunk a céljainknak megfelelő mappákat.
A webhely kezdőlapja az
index.htm oldal lesz. Ezt nem szabad kitörölnünk.
Kattintsunk duplán az
index.htm oldalra! A bal oldali szerkesztő mezőben egy üres oldalt kapunk, amelyben egy kurzor villog - ez oldal tehát üres. Már írhatjuk is be a kezdő weboldal adatait.

Tudnunk kell azonban a következő szabályokat:

1. a böngésző programokban a sorok hossza automatikusan alkalmazkodik a képernyő szélességéhez. Ezért, ha túl nagy felbontást alkalmazunk, nagyon hosszú és apró betűs sorokat fogunk látni. Ez nem ajánlott.

2. A sorok hosszát úgy korlátozhatjuk, hogy azokat táblázatcellákba illesztjük.

3. Ha egymás mellett több oszlopot (képet, menüt, szöveget) kívánunk megjelentetni, mindenképpen táblázatot kell alkalmaztunk.

4. A táblázatot minden oldalra külön-külön is beszúrhatjuk, de a webhely egységes megjelenése érdekében más az első oldalon (index.htm) meghatározhatjuk, hogy a hely milyen táblázatformátummal, keretekkel jelenjen meg.