8. Táblázatkezelés 4. - Hivatkozások

Az elmúlt órán végzett számításoknál, amikor a felhasználói képleteket készítettük, mindig annak a cellának a tartalmát használtuk, amelyben a számításhoz szükséges adat szerepelt. A képletben tehát egy adott cella tartalmára hivatkoztunk.

Munkánk során a cellák tartalmát gyakran másolni szoktuk. Előfordul, hogy képleteket tartalmazó cellákat másolunk.

1. RELATÍV HIVATKOZÁS

Az Excel alapértelmezése. Ekkor a táblázatkezelő megjegyzi, hogy az eredeti cellához képest milyen elhelyezkedésű cellákra hivatkoztunk, és másolás után az új cellához képest ugyanolyan pozícióban levő cellákra történik a hivatkozás.

Készítsünk egy olyan táblázatot, amely egy zöldséges bolt árumennyiségét tartja nyilván, és a mennyiségből, valamint az egységárból kiszámítja az árukészlet értékét!

A D4-es cellában az egységár és mennyiség szorzataként számoljuk ki az összértéket. Ehhez a B4 és a C4 cellák tartalmát kell összeszoroznunk.

A D5-ös cellában a B5 és C5 cellák tartalmának szorzataként alakul ki az eredmény.

 

Ehhez nem kell új képletet beírnunk, csupán a D4 cella kitöltő négyzetének segítségével, lefelé húzással másoljuk a képletet az alatta levő cellákba!

Ha vonszolás után az egér gombját elengedjük, a D oszlop összes cellájában megjelenik a kiszámított eredmény. Kattintsunk a D5, D6, D7 és D8 cellákra! Látható, hogy a képletben azoknak a celláknak a címe átíródott, amelyekre a másolt képletben hivatkoztunk.

A D6-os cellába a képlet már ez: =B6*C6. A képlet másolásakor tehát  ugyanúgy a képletet tartalmazó cellától eggyel és kettővel balra levő, de a cellával azonos sorban levő cellák tartalmára hivatkoztunk. Vagyis a hivatkozott cellák egymáshoz viszonyított helyzete másolás közben nem változott meg. Ez a relatív hivatkozás.

 

 

 

2. ABSZOLÚT HIVATKOZÁS

Olyan hivatkozási mód, amelyben a képlet másolása után is mindig ugyarra a cellacímre hivatkozunk.

Az abszolút hivatkozás jele az oszlop és a sor száma előtti $ jel. A cím beírása után az F4 funkcióbillentyű megnyomása után a $-jel az oszlop és a sor azonosítója elé íródik.

Tegyük fel, hogy az előbbi zöldséges boltunkban 25 %-os árleszállítást hajtunk végre. Táblázatunkat alakítsuk át a következőképpen!

A kedvezményes ár kiszámításához az eredeti árból le kell vonnunk az eredeti ár 25 %-át. Az eredeti ár a B4 cellában van, ennek a 25 %-át úgy számítom ki, hogy a B4 tartalmát megszorzom  25/100-zal. A 25-ös érték az F1 cellában van, és ezt meg kell tartanom minden új cellában. Ezért a cella tartalmára való kattintás után (aminek hatására beíródik a képletbe az F1 hivatkozás) F4 funkcióbillentyűt nyomok, mire a cellasor és oszlop száma elé $-jelek kerülnek. Ez jelzi, hogy a cella címe másolás közben nem változik meg.

Ezek után másoljuk az E4 cella képletét egészen E8-ig!

A leszállított áru összes értékét a mennyiség és a kedvezményes ár szorzataként kapom. Ekkor a másoláshoz relatív hivatkozást kell alkalmazni.

 

3. VEGYES HIVATKOZÁS

A hivatkozás egyik fele relatív, a másik abszolút. Jele vagy csak az oszlop, vagy csak a sor előtti $-jel. Ez azt jelenti, hogy vagy csak a sorra, vagy csak az oszlopra történik abszolút hivatkozás, a másikra pedig relatív.

Készítsünk szorzótáblát!
Ehhez a vízszintes sorokba és a függőleges oszlopokba írjuk be 0-10-ig az összeszorzandó számokat! Formázzuk meg a táblázatot!
A szorzótábla kitöltésének elve: A vízszintes sor kitöltésekor (jobbra haladva) a 3. sor celláiban levő számokat szorozzuk végig a B4-es cellában levő számmal. Ha a képleteket lefelé másoljuk, akkor újra a 3. sor celláira kell hivatkoznunk (tehát ez abszolút), de a B oszlop lejjebb levő adataival kell szoroznunk, vagyis itt relatív hivatkozást kell alkalmazni.

 

 

 

Ennek megfelelően a C4 cellába a következő képletet írjuk: =C$3*$B4. (A cellára kattintás után addig nyomkodjuk az F4 funkcióbillentyűt, míg a $-jel a megfelelő helyre kerül.)
A képlet másolásakor sorra szorozzuk a C, D, E, F... oszlopok 3. sorába írt számokat a B oszlop 4., 5., 6., ... sorába írt számokkal.

Írjuk be a képletet, másoljuk vízszintesen, majd függőlegesen, formázzuk, és a következő eredményt kapjuk:


GYAKORLÓ FELADATOK:

1., Készítsünk kémia órára egy olyan számoló táblát, amely az oldat töménységéből és tömegéből kiszámítja a szükséges oldószer és oldott anyag tömegét! A kívánt töménységet és oldatmennyiséget külön cellába lehessen beírni!

A %-tört cellára azért van szükség, hogy a %-ban megadott számértéket tizedes törtté alakítsuk a számítás egyszerűsítése érdekében.

Elsőként az oldott anyag tömegét érdemes kiszámítani. Elve: minden oldat annyi %-os, ahány %-a az oldott anyag az oldat tömegének. Vagyis a B7-es cellába az oldat mennyiségének és a %-tört értékének szorzata kerül: =B3*E4.
Ha ismerjük az oldott anyag tömegét, az oldószerét egy kivonással kapjuk meg, hiszen az oldószer és az oldott anyag együttesen az oldat tömegét adja. A B6-os cella tartalma tehát: =B3-B7.

2., Készítsünk kerékpáros kölcsönző ismerősünknek  nyilvántartást az alábbi minta szerint! A Fizet oszlop adatait az Excel számítsa ki!

Készíts egy Törzsvásárlói oszlopot, amelyben 10 % kedvezménnyel jelennek meg az árak!
A táblázat számítsa ki a kedvezményesen fizetett összegeket is!