21. Lapoda 7. - Hangok beillesztése

HANGELEM BESZÚRÁSA

Nyissuk meg szerkesztésre a próba.lpk lapoda könyvünket, szúrjunk be új oldalt. Helyezzünk el rajta egy cimkét "HANGOK AZ OLDALON" tartalommal.

A hangelem beszúrásához kattintsunk az Elempaletta Hang gombjára, majd helyezzük el a nyers elemet az oldal tetszőleges részén. Az oldal lejátszásakor a hangszóró-ikon nem fog megjelenni.

 

A nyers elem formázásához kattintsunk a helyi menü Tulajdonságok alpontjára! A Hanglejátszó tulajdonságok ablakban tallózzuk ki a lejátszandó hangfájlt, amelyet a Hangok mappában találunk meg. A Lapoda wav, mp3 vagy mid típusú fájlokat játszik le.

Ha a Beállítások mezőben az Auto megnyitás vagy Auto lejátszás opciót kijelöljük, a hang az oldal megnyitásakor automatikusan elindul. Az ablak alján a Teszt mező gombjaira kattintva belehallgathatunk a felvételbe, illetve a csúszkán bejelölhetjük, hogy a hangfájl mely részét kívánjuk lejátszani.
Ebben az ablakban a hanglejátszóhoz gördítősávot is rendelhetünk.

HANGLEJÁTSZÓ ESZKÖZ KÉSZÍTÉSE

A hangfájl kényelmes kezeléséhez több gombból álló kezelőfelületet készíthetünk.
Ez tartalmaz egy lejátszás indító (play), egy szünet (pause) és egy állj (stop) gombot. Ezeket célszerűen egymás mellett helyezzük el, és mivel összetartoznak, egy csoportba rendeljük őket.

Először készítsük el a lejátszás indító (play) gombot!
Szúrjunk be egy
gomb-elemet az oldalra!
Nyissuk meg a nyers elem
Tulajdonságok menüjét!
Itt az általános fülecskén töröljük a gomb feliratát!
Lépjünk át a
Megjelenés fülre!
Illesszünk képet a nyomógombba! Erre a célra ikonfájlt tallózunk ki a gombok mappából (play.bmp). Ez a fájl 5 ikonból áll, amely az aktiváláskor és lenyomáskor egymás után megjelenve azt a hatást kelti, mintha a gomb lenyomódott volna. Állítsuk az
ikonok számát 5-re, a Szegélyt 0-ra, és az Ikonpozíciót középre!

Mivel az ikonfájl 30 x 30 pixeles, az általános fülön a szélesség és magasság értékét állítsuk erre az értékre! Ugyanitt az egérmutatót változtassuk Mutató kéz-re!
Ezzel elkészült a lejátszó gomb képe.
A működéshez a következő eseményt kell elkészíteni: hang1.play. Ezt az utasítást írjuk be az Események OnClick programjába!

Oldal próbával ellenőrizzük a gomb működését!

 

Ezután hasonló módon készítjük el a szünet (pause) és az állj (stop) gombot is! Ehhez is találunk a képek mappában megfelelő ikonfájlokat.
Az
OnClick események utasításai értelemszerűen:
hang1.pause, illetve hang1.stop

(Mivel a 3 gomb egyforma, sok időt takaríthatunk meg, ha a play-gombra kattintva, a helyi menüből a Duplikálás pontot választjuk, és az új gomb tulajdonságainál csak az ikonfájl nevét írjuk át, valamint az OnClick parancsot.)

Csoportba foglalás

Mivel a három gomb egyetlen egységet alkot, szeretnénk őket együtt mozgatni. A kijelölt elemeteket egy csoportba foglalhatjuk a helyi menü Tulajdonságok / Általános pontjában. Az együtt kezelendő elemeket azonos sorszámú csoportba osztjuk.

A lejátszó kerete

Foglaljuk a gombokat egy keretbe!. Ehhez válasszuk ki az Elempalettáról az Alakzat gombot!
A nyers elem piros körként jelenik meg, a megjelenés tulajdonságainál változtassuk téglalapra a stílust, a színét ezüstre, és alkalmazzunk diffúz árnyékot!

Nyújtsuk az alakzatot megfelelő méretűre, majd húzzuk a gombokra!
Mivel a gombok előbb készültek, a téglalap eltakarja őket. Kattintsunk jobb gombbal, és a
helyi menüből válasszuk a Hátra küldés pontot, így a téglalapot a gombsor mögé küldjük.
Miután elkészültünk, foglaljuk a téglalapot is a gombokkal azonos csoportba!

 

 

 

Gördítősáv a lejátszóban

Ha a hangelemhez gördítősávot rendelünk, a felvétel lejátszása közben előre vagy hátra "tekerhetjük" a felvételt, vagy a kívánt helyre ugorhatunk.
Szúrjunk be egy
Gördítősáv elemet, méretezzük akkorára, hogy elférjen a gombok fölött a téglalapban, foglaljuk az előbbi elemekkel azonos csoportba!
A hanglejátszóhoz a
Skála stílus felel meg, az irány legyen vízszintes.

Ezeket a beállítások láthatók a bal oldali képen.
A gördítősávot rendeljük a
Hang elemhez, a Hanglejátszó tulajdonságai ablakban.

 

Készen is áll a hanglejátszó eszközünk. Mentsük el és próbáljuk ki az Oldal próba nyomógombbal!