23. Lapoda 9. - Videófelvételek készítése

FILMKÉSZÍTÉS A WINDOWS LIVE MOVIE MAKER SEGÍTSÉGÉVEL

A Windows Live Movie Maker egyszerű, ingyenes videófilm-készítő program, amelyet az Internetről is letölthetünk. A program csak Windows7 operációs rendszeren fut.
Segítségével fotókból és kamerafelvételekből videófilmeket készíthetünk.

Filmkészítés fotókból

Indítsuk el a Movie Maker programot! A program a Start menüből indítható. Bejelentkezéskor az alábbi ablak látható:

 

Az ablak bal oldalán a film játszható le az aktuális állapotában. Ha jobb oldalra kattintunk, képeket vagy filmet választhatunk ki szerkesztés céljából.
Kattintsunk a
Kezdőlap menüre!

A Hozzáadás pontban is kiválaszthatjuk a fotók, filmek és hangok megnyitását.
Ezúttal nyissunk meg néhány fotót!

A kijelölt képek a jobb oldali mezőben jelennek meg. A bal oldalon az egymást követő képek filmként játszhatók le. Azt, hogy az időfolyamban hol tartunk, fekete, függőleges kurzor mozgása jelzi a képeken.

A Projekt menüben kiválaszthatjuk az alapbeállításokat, például a film képméret-arányát:
Alapértelmezett a 4:3 képarányú film.

 

 

Készítsük el a film címét! Jelöljük ki az első képet, majd kattintsunk a Kezdőlap Cím hozzáadása ikonjára!

A megjelenő ablakban jobb oldalon megjelenik egy cím-kocka, amelybe bal oldalon a beviteli mezőbe beírjuk filmünk címét. A szövegeszközök segítségével változtathatjuk a betűméretet, színt és típust, és a hatások keretben a címfelirathoz mozgást is rendelhetünk.


Hasonlóképpen szúrjuk be az utolsó kép után a stáblistát.

Ezután a Hozzáadás ablakrészben a hangjegy-ikonra kattintva kiválasztjuk az aláfestő zenét. A program a zenét felhangosítja az első dia elején, és lekeveri az utolsó dia után, így alkalmazkodik a film hosszához. A jobb oldali mezőben a képek fölött zöld csíkban jelenik meg a beszúrt hangfájl képe.

 

 

 

Az egyes képek (jelenetek) közti váltást, áttűnésekkel oldjuk meg. Ehhez kattintsunk az Animációk menüre!

Itt az Átmenetek ablakrészben kiválasztjuk a képek közti váltás effektjét. Ha mindegyik képre ugyanazt az effektet akarjuk alkalmazni, kattintsunk az Alkalmazás az összeshez menüpontra! A jobb felső ablakrészben (Pásztázás és zoom) az egyes állóképekhez rendelhetünk kisebb mértékű mozgást, így filmünk mozgalmasabbá tehető. Ha a lefelé mutató alsó nyílra kattintunk, akkor az összes lehetséges hatás megjelenik, amiből választhatunk.

A filmkészítés végén a Beállítások menüben még a hang lejátszását (hangerő, elhalkulás, erősödés stb.) módosítható:

Ha a film szerkesztési munkálatai készek, a filmet elmentjük.
Ezt a
Kezdőlap menü Film mentése gombjára kattintva, különböző formátumokban tehetjük meg. Az elmentett film médialejátszóval megtekinthető.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmkészítés mozgóképből

A Movie Makerral fényképezőgéppel, vagy kamerával felvett videó-állományokból is készíthetünk filmet.

Indítsuk el a Movie Makert! Nyissunk meg egy elkészített filmfájlt (pl. egy mpg2 formátumú videót! Hosszabb film esetén ez kis időt vesz igénybe.

A megjelenő filmfájl képe a jobb oldalon egy filmkocka lesz.
Projekt menüben állítsuk be a kívánt képarányt!
Ahhoz, hogy a filmet szerkeszteni tudjuk, meg kell növelni a filmszalag hosszát, hogy pl. a vágópontokat el tudjuk helyezni. Ehhez kattintsunk jobb egérgombbal a filmkockára és a helyi menüből válasszuk ki a
Nagyítás menüpontot. A hatást elérhetjük úgy is, ha a Nézet menüben az Idősor nagyítása mezőben a Nagyítás ikont választjuk.

A felesleges jelenetek törlése

Ha filmünk egyetlen egységből áll, a felesleges jeleneteket úgy vágjuk ki, hogy a kívánt pontnál megállítjuk a lejátszást (vagy a kurzort a filmcsíkon a megfelelő pozícióba mozgatjuk), majd a helyi menüből választjuk a Kettéosztás parancsot.
A filmcsík ennek hatására ketté válik. Vigyük új helyre a kurzort, válasszuk újra a
Kettéosztás menüpontot, így a film három részre oszlott. Középen lesz a kitörlendő jelenet. Ezt kattintással jelöljük ki, majd töröljük a helyi menü Eltávolítás parancsával (vagy a Delete billentyűvel).

Kettéosztás nélkül is kijelölhetjük a filmcsík törlendő részét a Kezdőpont / Végpont beállítása gombokkal, majd a két jel közti részt kijelölve, azt törölhetjük.

Áttűnés a jelenetek között

A képekhez hasonlóan a filmnél is alkalmazhatunk áttűnési effekteket, amelyek a snittek között (a kettéosztás helyén) fognak a filmcsíkba illeszkedni. Az Áttűnések az Animációk menüben állíthatók be.

Zene beszúrása

A videófelvételnek általában van saját hangja. Ezen kívül zenét is beszúrhatunk a filmbe, a fotóknál leírtak alapján (Kezdőlap / Zene hozzáadása). Azt, hogy az aláfestő zene és a videó hangja milyen mértékben aránylik egymáshoz (melyik az erősebb), a Projekt menü Hangkeverés pontjában állíthatjuk be (természetesen meghallgatás közben).

A film elejére címet, végére stáblistát szúrunk be, ugyancsak a Kezdőlap menüben.

Előzetes megtekintés után a film elmenthető a már leírt módon és formában (Kezdőlap / Film mentése).


GYAKORLÓ FELADATOK:

Próbáljátok ki a Movie Maker egyéb szerkesztési lehetőségeit is!
Például a
Kezdőlap Automatikus filmkészítési témák menüpontját!