7. óra - A filmkészítés - 1.

Filmkészítési terv, a forgatókönyv

Szinopszis: a film rövid cselekményének összefoglalója

A forgatókönyv játékfilmek és dokumentumfilmek írásban rögzített alapanyaga. Bár a hasonlóság igen jelentős, mégsem célszerű összekeverni a szövegkönyvvel, amely élő színpadi előadások, rádiójátékok stb. írásbeli alapja.

A forgatókönyv írása pontosan meghatározott szabályok szerint történik. Játékfilmek esetében két fajtáját különböztetjük meg:

1. Az irodalmi forgatókönyv két szövegrészből áll:
A
leíró, instrukciós rész, amely tartalmazza a helyszínek, a díszletek, a szereplők, a mozgások részletes leírását, esetleg a szereplők érzéseinek, gondolatainak leírását és általában a jelenetek hangulatának pontos ismertetését. Esetenként utalhat a zörejekre, a zenei aláfestésre, vagy a kameramozgásokra.
A másik szövegrész a
szereplők neveit, és utána az ún. dialógusok (szövegek) szó szerinti, szándék szerint filmben elhangzó változatát tartalmazza. Az irodalmi forgatókönyv lényegében a majdani film teljes, mindenre kiterjedő leírása, amely gyakran önálló irodalmi alkotásként, olvasmányélményként is megállhatja a helyét. Dokumentumfilmeknél a dialógus leírása hiányozhat.

2. A technikai forgatókönyv az irodalmi forgatókönyv alapján készül, formátuma, megkötései jóval feszesebbek az irodalmi forgatókönyvénél. Rendszerint két hasábban íródik:
baloldalt az instrukciós rész jóval tömörebb megfogalmazásban, s a kameramozgások, a beállítások, a vágások immáron részletes rögzítései, tervei szerepelnek.
A jobb oldali rész a hangé: itt is szerepelnek a szereplők nevei, azok szövegei, de a zörejek, a zene is feljegyzésre kerül. A technikai forgatókönyvet az irodalmi forgatókönyv alapján rendszerint a film rendezője írja, esetleg a forgatókönyvíró és az operatőr bekapcsolódásával.

A technikai forgatókönyv napjaink filmgyártásában egyre kevésbé használatos: a rendezők manapság jobb szeretik technikai instrukcióikat kézzel bejegyezni az irodalmi forgatókönyv lapjaira.

Más szempontú csoportosítás:

Az eredeti forgatókönyv a forgatókönyvíró és/vagy rendező saját ötletéből születik meg.

Az adaptált forgatókönyv valamely irodalmi mű (dráma, regény, novella, képregény stb.) adaptálása (átültetése) játékfilmbe. Leggyakrabban sikerregényeket szoktak adaptálni a várható kasszasiker reményében. Adaptált könyveknél megmarad a regény cselekménye, karakterei, helyszínei, kora stb. A forgatókönyv az időkorlát miatt némi változtatásokkal követi a regény történetét, de igyekszik hű maradni az eredeti darabhoz. Van olyan példa is, mikor az eredeti mű csak részben felel meg a forgatókönyvnek.

 


FELADAT:
Forgassatok le egy filmanyagot az osztályotok egy napjáról! (kamerával vagy mobiltelefonnal)
Ha több, kisebb csoportban dolgoztok, választhattok bármilyen más, titeket érdeklő témát!
Készítsetek egyszerű forgatókönyv-tervezetet! (A lap letölthető innen.)

1. A film címe és műfaja

2. Rövid szinopszis leírása

3. Válogassátok ki a résztvevőket!
-
A szervező >producer< elvégzi a szükséges megbeszéléseket az érintettekkel, biztosítja a filmfelvétel zavartalan körülményeinek megteremtését.
-
A rendező a forgatókönyvben eltervezett tevékenységek filmre vitelét irányítja.
-
Az operatőr kamerával rögzíti az eseményeket.
-
Szereplők

4. Tervezzétek meg, melyik napon, melyik helyszínen, milyen jeleneteket vegyen föl az operatőr!

Néhány ötlet az >Osztályunk egy napja< című filmhez:
- Érkezés az iskolába
- Az osztály szereplése tanórákon (A felvétel előtt az érintett szaktanárokkal egyeztessetek!)
- Események szünetekben
- Az ebéd
- Útban hazafelé
- Délután a barátokkal
 

5. Tanácsok a felvétel tervezéséhez:
- Tervezz változatos képkivágásokat, szokatlan kameraállásokat és mozgásokat!
- Ne forgass 10 másodpercnél rövidebb snitteket!
- Ne helyezkedj el fénnyel szemben, mert az arcok sötétek lesznek.
- A képkompozícióknál alkalmazza a fotóbeállításokról tanultakat!
- Egy kb. 5 perces filmhez legalább 10-15 perc nyersanyagot forgassatok, hogy legyen miből válogatni a film összeállításakor.