HASZNOS TUDNIVALÓK

 

UTAZÁSI INFORMÁCIÓK

Budapest Ferihegy


Budapest Ferihegy a Magyar Nemzeti Légitársaság bázisrepülőtere, melynek bővítése egy nagyszabású fejlesztési program keretében jelenleg folyamatban van. A Budapest Airport repülőtér méreteiből adódóan alkalmas arra, hogy átszálló utasaink gyorsan el tudják érni csatlakozó járataikat, a Budapestről indulók és érkezők, legyenek akár üzleti akár turista utazók, pedig - az építkezési munkálatok ellenére - rövid idő alatt és kényelmesen tudják lebonyolítani a repüléssel járó elengedhetetlen tennivalókat. 
A repülőtér tranzitterületeinek üzleteiben megtalálhatóak a nagy nemzetközi márkák, emellett kávézók és éttermek széles választéka teszi kellemesebbé a várakozással töltött időt. A repülőteret a városból autóbusszal, minibusszal, taxival, illetve autóval is meg lehet közelíteni.
2008. március 30-án éjfélkor Budapest Ferihegy is csatlakozott a schengeni övezethez. Ettől a naptól kezdve a schengeni területről érkező, illetve oda induló repülőgépek utasait a 2A, míg a nem-schengeni forgalmat a 2B terminál szolgálja ki. A két terminált egy úgynevezett tranzitfolyosó köti össze, a Ferihegyen átszálló utasok ezt használhatják a terminálok közötti közlekedésre. Mivel megszűnt az útlevél-ellenőrzés, a schengeni utasok csak biztonsági ellenőrzésen mennek keresztül mielőtt belépnek a tranzitba, ha azonban a schengeni övezeten kívül utaznak, a 2B terminálon továbbra is szigorú határellenőrzésre kell számítaniuk.
A gyorsabb kiszolgáláshoz nagyban hozzájárult a Budapest Airport 2008. nyarán forgalomba állított új utasbiztonsági rendszere is. Ennek köszönhetően jelentősen felgyorsult az utasbiztonsági ellenőrzés és látványosan rövidültek, illetve teljesen eltűntek a sorok Ferihegyen.
Budapest Ferihegy Repülőterén 2008-ban egy 261 millió eurós fejlesztés kezdődött, így  kibővül és átépül a teljes 2-es terminál és annak környéke.  A 2A és 2B terminálok közé felépülő új központi csarnok,  az úgynevezett Sky Court vagy „Égi udvar" a tervek szerint 2009. decemberére készül el. A fejlesztések eredményeképpen a ferihegyi repülőtér évi 15 millió utast tud fogadni és magas színvonalon kiszolgálni.
További információ a Budapest Airport hivatalos honlapján olvasható.

Check-in

Utasaink gyors és kényelmes kiszolgálása érdekében járatainkra a repülőtéri check-in pultokon kívül a 2A terminálon elhelyezett jegykezelő automatáknál, de akár online is be lehet jelentkezni.

Check-in a jegykezelő pultoknál

Budapesten a check-in, azaz a jegykezelő és poggyászfelvevő pultok a Malév járatok esetében a menetrendszerinti indulási időpont előtt 2 órával nyitnak és 20 perccel az indulás előtt zárnak. Utasaink jegyét mindig azon a terminálon kezeljük, ahonnan a járat indul.

Online check-in és repülőtéri jegykezelő automata

Budapestről induló és elektronikus jeggyel rendelkező utasaink már repülőgépük indulása előtt akár 23 órával bejelentkezhetnek járatukra a Malév honlapján. Az online check-in az indulás előtt 50 perccel zár. Az utasok így elkerülhetik a felesleges és időigényes repülőtéri sorban állást. Az utasok a webes felületen az e-jegy száma, a járatszám és nevük segítségével azonosíthatják magukat, majd a repülőgép ülés-térképén kiválaszthatják, hogy hová szeretnének ülni. Amennyiben több utas egy helyfoglalási azonosítóval rendelkezik, az együtt utazók közösen is bejelentkezhetnek a járatra, és a szabad helyek függvényében egymás melletti ülőhelyeket is választhatnak. A Malév Duna Club tagok és a oneworld légitársaságok törzsutasai a jegykezeléskor megadhatják törzsutas azonosítójukat is, hogy az utazásuk után járó Törzsutas Bónuszponjaikat biztosan jóváírják.
A folyamat végén egy A/4-es papírra kell kinyomtatni a beszállókártyát, melyen vonalkódok tartalmazzák az utasra és a járatra vonatkozó legfontosabb információkat. A már bejelentkezett utasok poggyászukat a repülőtéri „Drop off" pultoknál tudják feladni. A pultok további szolgáltatásokat is nyújtanak az online és reptéri check-in automatát választó utasoknak, mint például a felvétel a csatlakozó járatra vagy az útlevél- és vízumadatok rögzítése amerikai vagy kanadai célállomások esetén.
 A 2A terminálon négy Maléves jegykezelő automata is az utasok rendelkezésére áll. A feladandó poggyászokat az utasok - csakúgy, mint az online check-in esetében - a Drop off" pultoknál tudják feladni.

Beszállókártya - poggyászcímke

Az alábbi példában bemutatjuk, hogy a beszállókártya és a poggyászcímke milyen információkat tartalmaz.
Példánkban utasunk Budapestről Tucsonba utazik két átszállással Párizson és Chicagón keresztül. Csomagját az átszállási repülőtereken automatikusan átteszik a tucsoni járatra, így poggyászát csak a célállomáson kell felvennie.
Példánkban a beszállókártyát és a poggyászcímkét Budapesten állítják ki. Ha más repülőterekről indul, a kártyák formájukban eltérhetnek, de ugyanazokat az információkat tartalmazzák.
Beszállókártya

  1. Útvonal
  2. A légitársaság kétbetűs kódja és a járat száma
  3. Név
  4. Osztály
  5. Az utazás dátuma
  6. A beszállókapu száma
  7. A beszállítás megkezdésének időpontja
  8. A szolgáltatás kódja
  9. Ülésszám
  10. A beszállókártya nyomtatásának időpontja
  11. Az e-ticket száma
  12. Annak a légitársaságnak a  kétbetűs kódja és járatszáma, amelyre Ön helyfoglalással rendelkezik és amely légitársaság az üzemelő járaton bérelt helyekkel rendelkezik.
  13. A törzsutaskártya száma
  14. A beszállókártya sorszáma
  15. Poggyász száma és súlya

A nagyításért kattintson a képekre!
Poggyászcímke

  1. A feladott poggyászra kerülő poggyászcímke száma
  2. Név
  3. A feladott poggyász darabszáma
  4. A feladott poggyász súlya
  5. Az utazás dátuma
  6. Osztály
  7. Az indulási repülőtér kódja
  8. A célállomás repülőterének (vagy városának) kódja, ameddig a poggyászt felcímkéztük
  9. Az átszállási repülőtér vagy város kódja
  10. Az átszállási repülőtér vagy város kódja
  11. 8-10. pontokhoz tartozó útvonalakat repülő légitársaságok kétbetűs kódja és járatszámai

 

 

 

Biztonsági szabályok


Kérjük, hogy utazás előtt tájékozódjon arról, hogy milyen tárgyakat illetve anyagokat nem vihet fel a repülőgépre (a 820/2008/EK rendelet alapján).
Tiltott tárgyak, anyagok listáját ide kattintva töltheti le PDF formátumban.

Kézipoggyász

A kézipoggyász hosszúságának, szélességének és magasságának összértéke 115 cm lehet, (pl.: 55x40x20 cm), kivéve a CRJ-200 típust, ahol ez az érték 100 cm-re változik.
A kézipoggyász súlya nem haladhatja meg a 10 kg-ot.

Feladott poggyász

A légitársaság nem felelős az utas feladott poggyászában szállított készpénzre, értékpapírra, bank- és hitelkártyára, órára, ékszerre, nemesfémre, drágakőre, féldrágakőre, számítógépre, videokamerára, fényképezőgépre, mobiltelefonra, egyéb értékes elektronikus készülékre, műszaki cikkre, okiratokra, dokumentumokra, okmányokra, gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre, dioptriás szemüvegre, nagy értékű öltözékre és kiegészítőkre, képzőművészeti alkotásokra, törékeny tárgyak és romlandó anyagok sérülésére, késésére, illetve elvesztésére.
FIGYELEM:

  1. Amennyiben a fentiekben felsorolt értéktárgyait a feladott poggyászában nem érzi biztonságban, a check-in pultnál kérjen műanyag tároló zacskót, amelybe értéktárgyait áthelyezheti, és a fedélzetre viheti.
  2. Amennyiben kézipoggyászának mérete meghaladja a fentiekben ismertetett méreteket, azt a beszállító kapunál vagy a repülőgép ajtajánál kollegáink átveszik, majd a repülőgép rakterében helyezik el. Ilyen esetben ugyancsak kérhet műanyag tároló zacskót a helpdesknél, a beszállító kapunál vagy a légiutaskísérőtől.

A repülés biztonsága

Kérjük, hogy ülőhelye elfoglalása után olvassa át az ülészsebben található biztonsági tájékoztatót.

  1. A repülőgép fedélzetére felviheti, de a repülés teljes időtartama alatt TILOS használnia hordozható rádiót és televíziót, videó lejátszót, mobiltelefont, scannert, CB rádiót, nyomtatót, illetve bármilyen távirányítóval működtethető eszközt.
  2. A repülőgép fedélzetére felviheti, de csak az utazó magasságon - biztonsági öv kikapcsolható jelzés esetén - használhatja laptopját, nem távirányítós játékait, videó kameráját, DVD-, CD-, microdisc- és CD-ROM  lejátszóját és elemes borotváját.
  3. Amennyiben megszegi a biztonsági előírásokat , az 1978. évi IV. tv. és a 218/1999. sz. kormányrendelet büntetés kiszabását rendeli el.
  4. A Malév nem szállítja olyan  utasokat, akik a repülőtéren vagy a repülőgép fedélzetén olyan magatartást tanúsítanak, amely veszélyezteti a repülés biztonságát, megzavarja az utasok nyugalmát, illetve egyéb biztonsági, rendfenntartási érdekeket sért. Az ilyen utasokkal szemben a Malév az illetékes hatóságoknál eljárást kezdeményezhet.

Ha lemaradna…


Túlkönyvelés esetén előfordulhat, hogy lemarad arról a járatról, melyre foglalása szólt, esetleg lekési a csatlakozást. Az ilyen vagy a járattörlések, járatkésések kapcsán felmerülő problémák hatékony megoldásában segítenek a Malév Help Service munkatársai.
A Malév Help Service egyenruhás kollégái a járattörlés, hosszabb járatkésések kapcsán felmerülő problémák gördülékeny kezelése mellett a rövid átszállási idővel rendelkező utasok gyors átszállításában is segítséget nyújtanak
A Malév Help Service a ferihegyi repülőtér 2A Termináljának indulási szintjén érhető el.

Mikor és milyen kártérítés jár az utasoknak?

Légitársaságunk járattörlés, járatkésés, illetve visszautasított beszállás esetén (túlkönyvelés) a 261/2004/EK rendelet szerint jár el. Az erről szóló tájékoztatók itt tölthetők le PDF dokumentumként:

 

 

A repülés biztonsága


Kérjük, hogy ülőhelye elfoglalása után olvassa át az ülészsebben található biztonsági tájékoztatót. A repülés biztonsága érdekében pedig feltétlenül tartsa be az alábbi előírásokat:

A biztonsági előírásokat megszegőkkel szemben az 1978. évi IV. tv. és a 218/1999. sz. Kormány Rendelet büntetés kiszabását rendeli el.
A Malév megtagadja azon utasok fuvarozását, akik a repülőtéren vagy a légi jármű fedélzetén olyan magatartást tanúsítanak, amely veszélyezteti a repülés biztonságát, megzavarja az utasok nyugalmát, illetve egyéb biztonsági, rendfenntartási érdekeket sért. Az ilyen utasokkal szemben a Malév az illetékes hatóságoknál eljárást kezdeményezhet.

Általános információ

Kézipoggyász

A kézipoggyászok súlya, darabszáma és mérete nem lépheti túl az alábbiakban meghatározott értéket: 

 

Darab

Méret

Súly

Turista osztály

1

55 X 40 X 20 cm

10kg

Business osztály

2

55 X 40 X 20 cm, 45 X 35 X 20 cm

10kg+8kg

Amennyiben a kézipoggyász súlya vagy darabszáma meghaladja az engedélyezett keretet, a túlsúlyt illetve az engedélyezett darabszámon felüli poggyászt fel kell adni. Amennyiben így túlsúly keletkezik, túlsúlydíjat kell fizetni.
Tájékoztatjuk utasainkat, hogy egyes repülőgéptípusokon - a repülőgép méreteiből adódóan - nincs lehetőség arra, hogy a kézipoggyászát a fedélzeten szállítsa. Ezeken a járatokon a kézipoggyászt átvesszük a beszállás előtt, a kiszállást követően pedig azonnal kiadjuk.

Díjmentesen feladható poggyász

Európán belül, Európa és a Közel-Kelet között, valamint Európa és Jekatyerinburg között:

Európán belüli, Európa és Közel-Kelet valamint Jekatyerinburg közötti utazásra Malév Duna Club platina kártyával rendelkező törzsutasok a megengedett súlyhatáron felül további 25 kg, aranykártyás törzsutasok 15 kg, ezüstkártyás törzsutasok pedig 10 kg többletsúlyt adhatnak fel díjmentesen.

Túlsúlydíjak

Amennyiben a feladott poggyász súlya vagy darabszáma túllépi a megengedett keretet, túlsúlydíjat kell fizetni:
Európán belül: 10 EUR vagy 2500 HUF / kg
Európa és a Közel-Kelet között  Európa és Jekatyerinburg között: 15 EUR vagy 3800 HUF / kg
A túlsúly díját Budapesten a 2A és 2B terminálok Malév-jegyirodáiban készpénzzel forintban vagy kártyával, valamint Ferihegy 2A Terminálon 05.00 és 08.00 valamint 15.00 és 20.00 óra között a check-in pultoknál kártyával lehet kifizetni.
A túsúlydíjak szakaszonként, kizárólag Malév által üzemeltett járatokra érvényesek!

Speciális csomagok


Európán belül, Európa és a Közel-Kelet között, valamint Európa és Jekatyerinburg között közlekedő járatokra alábbi szabályok vonatkoznak (a túlsúlydíjak szakaszonként, kizárólag a Malév által üzemeltetett járatokra érvényesek):

Amit nem szállíthatunk


A fedélzetre fel nem vihető és/vagy a repülés biztonságára veszélyt jelentő tárgyakról és anyagokról az Európai Unió 820/2008/EK számú rendelete ad részletes információt. A rendelet ide kattintva tölthető le.

Sem kézi-, sem feladott poggyász nem tartalmazhat

A feladott poggyász nem tartalmazhat

Azt javasoljuk, hogy a poggyászában ne adjon fel folyadékot, mert az ezekben illetve az ezek által okozott károkért nem vállalunk felelősséget.

A kézipoggyász nem tartalmazhat

Elveszett poggyász


Ha a poggyásza nem érkezik meg az Önt szállító járattal, kérjük, még az érkezési tranzitterület elhagíása előtt jelentse be az Elveszett Poggyász pultnál. Ellenkező esetben elveszíti a kártérítésre szóló jogosultságát.
Csomagja adatait bevisszük az egész világra kiterjedő poggyászkereső World Tracer rendszerbe. Ha valamely adata időközben megváltozott vagy azt tévesen rögzítették, kérjük mielőbb jelezze, hogy kijavíthassuk az adatlapját. Megkönnyíti munkánkat, ha megerősíti, hogy neve, címe és a poggyász típusa helyesen került be az adatbázisunkba.
Amikor csomagja megérkezik, értesítjük Önt és egyeztetjük a kiszállítás időpontját.
A poggyász keresésének pillanatnyi állásáról weboldalunkon tájékozódhat a World Tracer segítségével.
Üsse be az oldal alján található első szövegdobozba a 10 jegyű hivatkozási számot (file reference), a második szövegdobozba pedig vezetéknevét (name) és nyomja meg a "Submit" gombot.
Ha a poggyásza 3 napon belül nem kerül meg, kérjük töltse ki az elveszett poggyászra vonatkozó nyomtatványt és faxon juttassa el a Poggyászkereső szolgálathoz a + 36 1 296 7327 számon.
Poggyász tartalmára vonatkozó nyomtatvány
Ha poggyászát 21 nap után sem kapta meg, kárigényét juttassa el a biztosítójához vagy a légitársasághoz. További részleteket Üzletszabályzatunkban talál.

Sérült poggyász


Ha az átvételkor látható, hogy a poggyász hiányos vagy sérült, kérjük, még az érkezési tranzitterület elhagyása előtt jelentse be a Malévnak. Amennyiben a hiányosság vagy a sérülés az átvételkor nem látható, annak felfedezése után azonnal, de legkésőbb 7 napon belül tudja elkészíttetni a jegyzőkönyvet. Kérjük, keresse fel dokumentumaival és a sérült bőrönddel Elveszett Poggyász Szolgálatunkat a Ferihegy-2A repülőtér érkezési szintjén.
Amennyiben van poggyászbiztosítása, további kárigényével forduljon biztosítójához vagy 21 napon belül a légitársasághoz.
A légitársaság nem vállal felelősséget bizonyos tárgyak késedelmére, elveszésére illetve károsodására. Erről Üzletszabályzatunkban olvashat részletes tájékoztatást.
Amennyiben légitársasági felelősség alapján kéri a kár megtérítését, dokumentumait az alábbi címre juttathatja el:
Malév Zrt., Kár-és Panaszügy Iroda
1476 Budapest, Pf.: 79

 

 

Utazás gyerekkel


Ha egy kiskorú olyan személlyel jelentkezik utazásra, akinek eltérő a családi neve a gyermek családi nevétől, igazolni kell, hogy a személy a kiskorú szülője vagy törvényes gyámja, vagy hogy a gyermek a szülő tudomásával, illetve engedélyével utazik. Igazolás (pl. közjegyző előtt tett nyilatkozat, anyakönyvi kivonat, személyi igazolvány, diákigazolvány stb.) szükséges mind az eltérő családnevű szülővel való együtt utazáskor, mind pedig kíséret nélküli utaztatás esetén, amelyet a gyermek szülője vagy nagykorú kísérője köteles bemutatni a jegy megvásárlásakor vagy az utazás megkezdésekor.

Utazás csecsemővel

A járatainkon utazó 2 év alatti gyermekek részére csecsemőjegy váltható. Ebben az esetben a baba külön üléshelyre nem jogosult, a felnőtt ölében utazik.
Egy kísérővel legfeljebb egy csecsemő utazhat ölben, külön üléshely foglalása nélkül. További csecsemő részére gyermekjegyet kell váltani, amely üléshely foglalására jogosít. Csecsemő külön üléshelyen történő utazása esetén a csecsemővel utazó köteles CE vagy FAA minősítésű babaülést biztosítani.
Kérésre a légitársaságunk által üzemeltetett járatokon babaételt biztosítunk. Ilyen igényét, kérjük, már a helyfoglaláskor jelezze.

Utazás gyerekekkel

Egyes díjtételekből gyermekkedvezmény adható. A kedvezményre az utazás megkezdésekor 2. életévüket már betöltött, az utazás utolsó szakaszának megkezdésekor azonban 12. életévüket még be nem töltött gyermekek jogosultak.
Ha gyermekének gyermekmenüt szeretne kérni, ezt kérjük, jelezze kollegáinknak a jegy megvásárlásakor, vagy a repülőgép indulása előtt legalább 24 órával a Malév Service Centernél.

Gyerekek utazása egyedül


A „Kísérő nélküli kiskorú" (Unaccompanied Minor, UM) szolgáltatás légitársaságunknál olyan 2 és 16 év közötti gyermek részére igényelhető, aki 16 évesnél idősebb utas kísérete nélkül utazik. A gyermeket az indulási állomáson a hozzátartozótól vagy meghatalmazatott személytől veszi át a Malév és mindaddig felelős érte, amíg a célállomáson az UM dokumentációjában meghatározott személynek átadásra nem kerül.
 A szolgáltatás és díjai (UM díj):

 A gyermek (UM) önálló utazásához kapcsolódó összes költséget (pl.: étkezés a tranzit repülőtéren, vízumdíj, stb) a hozzátartozó viseli.
Amennyiben a gyermek (UM) utazása során a Malév járatain kívül más légitársaságot is igénybe vesz, kérjük, hogy az utazás előtt egyeztessen kollégáinkkal vagy hívja a Malév Service Centert.

Várandós kismamák utazása


Ha az utazás bármely szakában a várandós édesanya betölti 28. terhességi hetét, ezt a menetrend szerinti indulás előtt legkésőbb 48 órával célszerű jeleznie kollegáinknak.
A 28. terhességi hetet betöltött várandós nők utazásához magyar és angol nyelvű orvosi igazolás szükséges, amelynek tartalmaznia kell, hogy az utazás(ok) adott napján (napjain) a légi utazás kockázatmentes. Az igazolást angol és magyar nyelven kell kitölteni (minta).
A terhesség 36. hetét betöltött várandós kismamák utaztatását légitársaságunk nem vállalja.

Különleges gondoskodást igénylő utasaink


Légitársaságunk kiemelt figyelemmel és körültekintéssel segíti a betegek, fogyatékkal élők vagy egyéb más okból különleges gondoskodást igénylők utazását. Mindehhez szükséges, hogy már a repülőjegy megvásárlásakor, de legkésőbb 48 órával jelezzék kollégáinknak, hogy a különleges elbánást igénylő utas az alábbi kategóriák közül melyikbe tartozik:
a) mozgáskorlátozott, magatehetetlen;
b) testi vagy szellemi fogyatékosságban szenved;
c) beteg (pl.: cukorbeteg);
d) hordágyon történő szállítást igényel;
e) a lélegzéshez oxigénpalackot igényel vagy használ;
f) speciális ételt igényel;
g) hordozható vesedialízis készülékkel utazik;
h) testméretei egynél több üléshely foglalását teszik szükségessé;
i) az utazás bármely szakaszának időpontjában a 28. terhességi hetet betölti;
j) vagy egyéb okból a légifuvarozás során különös gondoskodást igényel.
Bővebb információért, kérjük, hívja a Malév Service Centert.

Cukorbeteg utasaink figyelmébe ajánljuk:

Az inzulin fecskendő kézipoggyászként is szállítható. Ehhez az szükséges, hogy az utas az utazáskor 3 napnál nem régebbi, magyar és angol nyelven kiállított orvosi igazolással rendelkezzen, amely tartalmazza az inzulin márkanevét is.

 

Nyaralás cseppnyi problémával

Ki ne vágyna felhőtlen pihenésre, olyan nyaralásra, amit semmi egészségügyi probléma nem árnyékol be. Joga van ehhez mindenkinek, még azoknak is, akik nyaralás alatt többször kényszerülnek felkeresni az illemhelyet.
Hurrá, nyaralunk!
Nyaraláskor az emberek általában megpróbálják a stresszt és a feszültséget nem becsomagolni a bőröndjükbe, hanem megkísérlik otthon, illetve a munkahelyen hagyni. Hosszabb szabadság előtt érdemes beszélni a kezelőorvossal, hogy a szabadság alatt elhagyhatók-e a rendszeresen szedett altatók, nyugtatók, mivel a nyugodtabb életvitel nem indokolja ezek szedését. A gyógyszerek elhagyása jótékony hatású is lehet az inkontinenciában szenvedőknek, mivel bizonyos altatók és nyugtatók károsan befolyásolhatják a betegek állapotát.
A dohányzásról való leszokással szintén csökkenthetjük az inkontinencia tüneteit, ezért a betegségben szenvedők akár azt is célul tűzhetik ki, hogy a nyaralás idejére időzítik dohányzásról való leszokásukat.
Hirdetés

Nyári nagy meleg, folyadékbevitel, étkezés
Az inkontinens betegnek egyáltalán nem mindegy, hogy milyen folyadékot vesz magához, mikor és mennyit.
Az emberek többsége hajlamos arra, hogy nyaralás alkalmával kicsit "elengedi" magát, és kontroll nélkül fogyaszt mindenféle üdítőt, alkoholt, amit ajánlanak neki, vagy amit éppenséggel a nyári reklámok idején lát.
Az alkoholfogyasztás mérséklése éppoly fontos, mint a koffeintartalmú, valamint szénsavas folyadékok kerülése, mivel ezek irritálják a húgyhólyagot.
A szakemberek a nyári melegben másfél-két liter folyadék fogyasztását javasolják, tartós forróság esetén akár három litert is. Ha ezt az inkontinens beteg elmulasztja, vizelete könnyen besűrűsödhet, ez viszont szintén hólyagirritációhoz vezethet.
Ha utazásunk célja más országok, idegen tájak és kultúrák, akkor számolnunk kell azzal, hogy a megszokottól eltérő ételek és italok fogyasztása gondot okozhat. Ezért érdemes az inkontinens betegnek odafigyelni a táplálkozásra, és az egészségesebb, gyümölcsökben, zöldségekben gazdagabb ételeket ajánlott fogyasztania.
Ezeknek a betegeknek a szabadság ideje alatt is figyelemmel kell kísérniük emésztésüket, mivel a szorulás az erőlködés miatt káros hatással van a gátizomzatra.
Utazás vonaton vagy repülőn
Ha terveink között egy hosszabb repülőút vagy vonatút szerepel, azt is megtehetjük, de érdemes előtte részletesen átgondolni, hogy mire is érdemes ilyenkor felkészülni. Kulcsfontosságú az útitáska, illetve a kézipoggyász megfelelő összeállítása. Rakjunk be több napra elegendő betétet vagy pelenkát, illetve nedves törlőkendőt és ápoló krémet, mert nem biztos, hogy ahová megérkezünk, ott azonnal hozzájuthatunk a nélkülözhetetlen dolgokhoz. Ha repülőútra vállalkozunk érdemes ezeket a dolgokat több csomagba is elhelyezni, arra az esetre, ha elveszne a csomag. Fontos, hogy a kézipoggyász -a nevében is benne van - mindig kéznél legyen, és olyan egészségügyi dolgokat tartalmazzon, amire az úton szükségünk lehet. Diszkréten be lehet csomagolni néhány betétet, pelenkát, egy tiszta alsóneműt, illetve jó, ha kézénél van a kisebb kiszerelésben is kapható nedves törlőkendő. A boltokban már szintén elérhető az egyszerhasználatos WC-ülőke is, amely azért praktikus, mert bárhol, minden szorongás nélkül leülhetünk a mosdóban, és így nem erőltetjük meg amúgy is elgyengült gátizmunkat. Továbbá legyen a kézipoggyászunkban vagy retikülben néhány nylonzacskó az átnedvesedett pelenkák, betétek, alsóneműk számára, hiszen a hosszú úton érhet minket "baleset". Akik általában vékony betétet használnak, azoknak az utazás idejére érdemes vastagabb betétet alkalmazniuk, mert nem biztos, hogy alkalmuk lesz a cserére. Ha elővételben váltunk vonat- illetve repülőjegyet, már érdemes ilyenkor arra gondolni, hogy a mosdóhoz közeli helyet válasszuk. Repülőn gyakran megkínálják az utasokat alkoholtartalmú italokkal (rövid italok, sör, bor). Ezektől tartózkodjunk, mert az alkohol hólyagirritáló hatású. Ide tartozik a kávé és a szénsavas üdítőital is. Az utazás időtartamára érdemes a folyadékbevitelt kissé visszafogni, de a megérkezés után ne felejtsük el a folyadékpótlást.
Szabadság alatt több idő juthat a sportra is
A nyári szabadság alatt több időt szentelhetnek az inkontinenciában érintettek az intimtorna rendszeres gyakorlataira, és tudatos odafigyeléssel erősebbé tehető az az izomzat, amely felelős a vizelet megtartásában.
Szabadság alatt több idő juthat testmozgásra is, de kerülni kell a túlzott fizikai aktivitást, az extrém és a megerőltető sportokat.
A rendszeres túrázás, séta, úszás és kerékpározás mind megfelelő kiegészítő testmozgás lehet az inkontinencia "sportos kezelésére".
A testsúlycsökkenés kedvezően hat az inkontinens beteg panaszaira, így a nyári mozgás alatt érdemes megszabadulni felesleges kilóinktól.
A higiéniát mindig szem előtt kell tartani

Ha egy inkontinens beteg elhagyja lakhelyét, elutazik otthonról, és tevékeny programokat szervez, mindig gondolnia kell arra, hogyan tudja megtartani a betegségéből fakadóan egyéni higiéniáját.
A tisztaság hiányában könnyebben kialakulhatnak különböző fertőzések.
Ha tudjuk, hogy nem alszunk otthon, akkor érdemes vízhatlan ágyvédő huzatot vagy nagyméretű gumilepedőt is magunkkal vinni. Nagyban megkönnyíti az egyéni tisztaság fenntartását a gyógyszertárakban és szaküzletekben kapható speciális betétek, pelenkák. Érdemes az inkontinens betegnek városnézés, múzeumlátogatás vagy más program alkalmával is néhány betétet, illetve pelenkát és egyváltás fehérneműt magánál tartania, hogy igény esetén kéznél legyen a "mentőöv". Ezek a gyógyászati segédeszközök nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy az inkontinenciában szenvedők ne érezzék, hogy ők "a négy fal közé vannak zárva". A ma használatos betétekkel, pelenkákkal teljes életet élhetnek, és aktívak maradhatnak.

 

 

site name
home
abou us
blog
gallery
contacts
Copyright © 2009 Interkult
Valid XHTML 1.0
Designed by timtek