Magyar királyok




I. (Szent) László
1077-1095


I. Géza öccse. Bátyja királysága idején ő volt a hercegség ura, majd 1077 tavaszán követte bátyját a trónon. Uralkodása alatt éli első virágkorát a kora középkori Magyar Királyság.
László igen sokat tesz az állam megerősítéséért. Dekrétumokat ad ki a magántulajdon védelmére, majd szabályozza az igazságszolgáltatási intézmények működését, egy sor intézkedést hoz a hitélet fellendítésére és az egyház fejlesztésére. Ugyanakkor szembefordul VII.Gergely pápa irányzatával, például a papi nőtlenség kérdésében. Megakadályozza, hogy az apátságok Róma fennhatósága alá kerüljenek. Megszervezi a váradi és a zágrábi püspökséget.
Külpolitikája: 1087-ben meszűnik az ellenségeskedés László és a német IV. Henrik között. A magyar király semleges a pápaság és császárság küzdelmében. 1091-ben elfoglalja Szlavóniát, Horvátországot és Boszniát. A pogány kunok betörése miatt Dalmácia hódoltatására már nem kerül sor. A 90-es években hadat visel az oroszok ellen, beavatkozik a lengyel trónharcokba, majd a cseh belviszályokba is. 1095 nyarán a cseh hadjárat idején megbetegszik és meghal. 1192-ben pápai jóváhagyással III. Béla szentté avatja.
                                                         
Forrás: Magyar királyok, kiadó: Comenius Kiadó Kft.
           
 


Ircsi Design 2008-2016. © Dr. Aracsi Józsefné