JÁSDI MALOM, KULCSOSHÁZ, DIÁKTÁBOR, ERDEI ISKOLA, TURISTA PIHENŐ

 
Bemutatkozás>Érdekességek>Tési szélmalmok
 
 
 

Tési szélmalmok

 

A széljárta Tési-fennsík igen alkalmas volt szélmalmok építésére, melyek biztosítani tudták a község szemes terményeinek feldolgozását. A forgatható tetőzetű szélmalmok ötlete a reformáció idején Hollandiában tanult magyarok útján került hazánkba.
Az 1900-as évek elején még négy szélmalom működött, melyekből kettő mára már teljesen elpusztult.

A megmaradt két tési „hegyi malom” önálló egyedi csoportot képvisel. Érdekességük, hogy nem a szokásos négy, hanem hat vitorlájuk van, és azok nem vászonból, hanem fából készültek. Ez a megoldás olyan ritka, hogy egy holland tudós többször ellátogatott Tésre, tanulmányozni az itteni malmokat.
Az utolsó működő szélmalom a Held-féle, amely 1951- ig üzemelt. A malmot 1840 körül építette Pircher János ácsmester. A Pircher családtól vásárolta meg id. Held József, akinek a fia az utolsó tési szélmolnár.
Az Ozi-féle szélmalom a Held malomtól  kétszáz méter távolságra áll. Ozi János asztalos építette 1924-ben. Ez a malom méreteiben lényegesen kisebb, de szerkezeti felépítésében a Held-malom volt a minta. Az egypárköves malmot csak darálásra használták, egy óra alatt 2 q gabonát tudott ledarálni.
A teljes műszaki helyreállítással felújított malmok – Dunántúl utolsó működőképes szélmalmai – most múzeumként várják látogatóikat.