Dr. Borján József honlapja

MÁS TÉMÁK   ANAGLYPH VIDEOK MÓDSZER

A TÉMÁRÓL

Ezen az oldalon az anaglyph videók készítéséről írok.
Ne felejtsük, az anaglyph  képek megtekintéshez vörös-cián szemüveg szükséges.

Az anaglif videóról.

Míg állóképeket lehet gépáthelyezéssel is készíteni, az a feltétel, hogy a két felvétel között ne jöjjön be senki és semmi a képbe.
Videónál ez sohasem valósítható meg, ezért feltétlenül két, szinkronizált kamera kell, vagy olyan gép, mint az enyém, hogy egy házba két teljes képrögzítő rendszert építettek be.
Természetesen a képméret nem lehet nagy, mert másodpercenként 30 képpárt rögzít a gép, és nagyon gyors a képtartalom digitalizálása és tárolása.
A gép egy fájlba menti a képpárokat, egy a géphez mellékelt szoftverrel lehet szétválasztani.

A gyárnak van egy segédeszközt nélkülöző sztereo megjelenítő rendszere. A gép kijelzőjén már így jelenik mag a sztereo kép. Kifejlesztettek egy 8 collos képkeretet, aminek a kicsinysége mellett csak az ára nagy. Én ragaszkodom az anaglif megjelenítéshez, mert az nagyitható, nyomtatható, kivetíthető, és a nézéshez  egy néhány száz forintos fólia szemüveg is megfelelő..
Gondot okozott a gyártónak az a filozófiája, hogy ne támogasson más megjelenító rendszert,  ezt áthidaltam különféle freeware szoftverek felhasználásával.
Ma már tetszészerinti videoformát ki tudok választani.

Az anaglif videó tehát a kisebb képméret ellenére valódi térélményt nyújt. Ezekből a felvételeimből mutatok be néhányat.

Mire jó, hol alkalmazható? Mindnekelőtt olyan helyszínek, tárgyak bemutatása során, amelyeknél tapasztalat alapján nem tudjuk a mélységi elrendeződést megbecsülni.
Ilyen pédául iameretlen sziklás, vagy növénnyel fedett területek bemutatása.
Oktatási anyagokhoz, műveletek bemutatásához sok szakma esetében  hasznos lehet.