SZERZŐI JOG

Mielőtt a hangfelvételekkel bűvészkedni, vagy művészkedni kezdünk,ismerjük meg a jogainkat és a szerzők jogait.

A Magyar Szabadalmi Hivatal honlapjáról töltöttem le ezt az álatlános szöveget.

"A szerzői jog fogalma


A szerzői jog a szellemi tulajdonjog azon területe, amely a szerzői művek, azaz bármely, az alkotó szellemi tevékenységből fakadó, az irodalom, a tudomány és a művészet területén létrehozott egyéni, eredeti alkotás - függetlenül attól, hogy az adott alkotás milyen műtípusban testesül meg - szerzőinek és az ún. szerzői joghoz kapcsolódó jogok jogosultjainak védelmét szabályozza. A szerzői joggal kapcsolatos alapvető szabályokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) tartalmazza, de számos egyéb jogszabály [156/1999. (XI. 3.) Korm. rendelet a Szerzői Jogi Szakértő Testület szervezetéről és működéséről; 158/2000. (IX. 13.) Korm. rendelet a reprográfiára szolgáló készülékek körének meghatározásáról; 16/1999. (XI. 18.) NKÖM rendelet a szerzői és a szomszédos jogok közös kezelését végző egyesületek nyilvántartásának szabályairól] is rendelkezik szerzői jogot érintő kérdésekről."

Ugyanebből a forrásból származik  a Szellemi tulajdon fogalma is.

"Szellemi tulajdon

A szellemi tulajdon a tulajdonjoghoz hasonló, abszolút szerkezetű jogviszony, amelynek a polgári jog területén belül létrehozott szabályrendszere kizárólagos vagyoni és személyhez fűződő jogok biztosításával nyújt jogi védelmet a szellemi alkotások létrehozói számára.

A szellemi tulajdon két fő ága az iparjogvédelem és a szerzői jog. Az iparjogvédelmi jogviszony az oltalom megszerzésével, illetve azon lépések megtételével jön létre, amelyek az adott szellemi alkotás titokban tartását szolgálják. A szerzői művek esetében a jogviszony a szellemi alkotás létrehozásával keletkezik.

A Magyar Szabadalmi Hivatal a szellemi tulajdon védelmének önálló feladat- és hatáskörrel rendelkező országos hatáskörű szerve, amely 1896 óta szolgálja a magyar iparjogvédelem ügyét.

A szellemi tulajdonvédelemmel foglalkozó legfontosabb hazai és nemzetközi intézmények:

Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO)         
Európai Szabadalmi Hivatal (EPO)         
Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (OHIM)        
Közösségi Fajtaoltalmi Hivatal (CPVO)  
Kereskedelmi Világszervezet (WTO)       
Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület (MIE)

Az iparjogvédelem intézményeinek, valamint a szerzői jog szempontjából fontos intézményeknek a neve és internet címe az Ugrópont menü alatt található meg."

Természetesen a zenei  anyagok is ebbe a körbe tartoznak.

A Cd-ket és műsoros DVD-ket általában tilos másolni még saját vagy családi használatra sem .

Az Interneten elérhető anyagok túlnyomó többsége is ebbe a kategóriába tartozik. Kivételt képeznek azok az anyagok, amelyeket free megjelöléssel látnak el.

Ügyelni kell arra is, hogy sok esetben a free download csak a letöltést engedélyezi, majd meghatározott időn belül ki kell fizetni, vagy letörölni.

Azért, hogy ne legyen probléma, a demonstrációs mintáknak csak az elérési útját linkeltem be a megfelelő helyekre. 

ha egyáltalán nem idéznénk egy hangot sem egy műből, akkor arról nem is lehet beszélni, vagy tanítani. Ezért azt az általános szokást követtem, hogy egy egy műből 10-15 másodperces bemutatót illesztettem be. Ezt azok is megteszik, akik egy egy CD-t, vagy DVD-t forgalmaznak és "kóstolót" adnak a tartalomból.

Képanyagot is használtam a Cd elkészítése során azok a saját felvételeim, és magamnak engedélyeztem az oktatási célú felhasználást.

Érdemes elolvasni a Wikipédis szerzői jogról szóló cikkét is

http://hu.wikipedia.org/wiki/Szerz%C5%91i_jog