A Naprendszer
A Naprendszer a Nap gravitációja által egyben tartott bolygórendszer, egyike a Tejútrendszer sok milliárd naprendszerének, amely a galaxisunk Orion spirálkarjának nagyjából a felénél, a galaxis közepe és pereme között is hozzávetoleg félúton helyezkedik el.
A csillagászatban naprendszer alatt olyan rendszert értünk, amelynek középpontjában egy vagy több csillag található, és körülötte égitestek keringenek. Tanulmányozásával elsosorban az égi mechanika foglalkozik. Jelen szócikk a mi naprendszerünkrol szól.
Bolygónknak, a Földnek otthont adó Naprendszerünk középpontjában a Nap található. Csillagunk gravitációs térrészén belüli objektumok és kölcsönhatások összessége jelenti a Naprendszert. Központi csillagunk hozzávetoleg 4,6 milliárd évvel ezelott alakult ki egy hatalmas molekulafelho gravitációs összeroskadása nyomán. Nem sokkal késobb a csillagkeletkezésnél visszamaradt, a Nap egyenlítoi síkjában lapos korongba rendezodött anyagból, a protoplanetáris korongból kialakultak a bolygók. A belso naprendszerben négy kozetbolygó (a Merkúr, a Vénusz, a Föld és a Mars), a külso naprendszerben négy óriásbolygó (a Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz) alakult ki. A kozetbolygók kérge szilikátos, a gázbolygók viszonylag kis szilárd magját hatalmas hidrogén–hélium légkör veszi körül.