Egyéb perifériák, hardverek, berendezések
Egy műszaki berendezés, amely lehetővé teszi az adatok tárolását, feldolgozását, képes számítási, logikai műveletek elvégzésére, a betáplált program utasításainak megfelelően.
Az adott információ (szám, szöveg, hang, kép) eljuttatása majd felismerése és átalakítása egységes (bit) jelekké (segédeszközök, pl.: mikrofon, szkenner).
A számítógépek felhasználható (operatív) memóriája. A számítógép kikapcsolásakor a RAM memória tartalma elvész, mivel az adatok tárolása elektromos feszültségszintek felhasználásával történik. A RAM 1 bájt nagyságú egységekre (rekeszekre, regiszterekre) tagozódik. A rekeszekkel kétféle művelet végezhető: olvasás és írás. Olvasáskor a processzor kiolvassa a tárból az adatot. Ekkor a rekesz tartalma változatlan marad. Íráskor a processzor a benne lévő adatot a tárrekeszbe tölti. Ekkor a rekesz tartalma megváltozik.
Ide csatlakoztatjuk a számítógép működéséhez nélkülözhetetlen perifériákat.
BIOS
A BIOS szolgál az asztali PC-k redszerváltozóinak tárolására, ezek az adatok mind a BIOS, mind a processzor számára hozzáférhetőek, és ezek az adatok szükségesek a különböző alkatrészek és perifériák kezeléséhez. A BIOS egy memóriaegység, amelyben ezek a fontos változások kerülnek tárolásra. Kis áramfelvétele miatt elég egy akkumulátornak táplálnia, hogy ne veszítse el a
tartalmát. Feladata pl. winchester felismerés, jelszó megadás, bootolás esetleges sorrendjének megadása, egyéb segédparancsok.
BUS
Feladata a kapcsolattartás. Sok párhuzamos huzal, melyen adatok áramlanak, ezeken vannak felfűzve egységek. A busz eleje és vége a gépben van. Pl.: 8 helyből a 0 általában a winchesteré, a processzoré pedig a 7-es. A köztes 6 helyet pedig belső winchesternek, CD-ROMnak van fenntartva.
Adatforgalom szempontjából soros és párhuzamos (gyorsabb) adattovábbítást különböztetünk meg, ezek adatok továbbítására szolgáló egy vagy több drótszál. Pl.: 32 drótszál esetén nevezik a gépet 32 bitesnek.
BUS fajtái: VESA, ISA, PCI, AGP
Az információ megjelenítésére használatos. Felbontása 800*600-1600*1200-ig. Méretei: 14”, 15”, 17”, 20”, 21” (1 inch=2,54cm) Ezt a képátló megmérésével kapjuk, de ez nem egyenlő a felhasználható képernyő felületével. A látható kép minősége, felbontása szoros összefüggésben van a monitorvezérlő kártyával. Függ még a márkától és fajtától.
Egyre elterjedtebbek az LCD (TFT/sík) monitorok. Ezeknél az átmérő a látható képet jelzi, így egy 15”-os LCD monitor „nagyobb” egy hasonló paraméterű katódsugaras monitornál.