DESIGN

 

A k500i-nek egy nem túl extravagáns külsőt adtak, azonban a telefonban épp ez a lenyűgöző. Letisztult formái, lekerekített sarkai és oldalai magába foglalják a kellő komolyságot és precizitást, azonban benne vannak a lazább életstílusú korosztály által követelt formák is.

A SonyEricsson ezúttal egy úgynevezett „egyik oldalam telefon, másik oldalam telefon” készüléket hozott létre. Ez pedig valóban igaz, ha jobban megvizsgáljuk a telefont. Előröl a billentyűzet kitölti a neki kiszabott teret, nem is túl nagyok, nem is túl kicsik. A gombozat műanyagból készült, könnyen kezelhető, a számok pedig soha nem fognak lekopni, ugyanis a billentyűzet alá kerültek. Ötirányú joystick-ja a várhatónál is jobban sikerült. Ez nem csupán annak köszönhető, hogy ez is nagyon könnyedén kezelhető, nem kell agresszíven navigálni, hanem a precíz összerakásnak is. Mellette négy gomb helyezkedik el, melyek a törlést, visszalépést, illetve funkciók kiválasztását teszik lehetővé. Ezek már jóval nagyobb gombok, mint a számlapi billentyűzet, ezért itt is egyszerű az irányítás.

Oldalról a telefon tartalmaz egy gyorsfényképező gombot, alatta található a hangerőszabályzó duplagomb, amely gumiborítást kapott. A másik oldalon pedig egy egyszerű gombot helyeztek el, mely az internetelérést teszi egy kattintással lehetővé.

Hátulján van a kamera, amely első ránézésre talán egy kicsit furcsának tűnik, de csak utána jön rá az ember, hogy ez mennyit tud. Az optikát nagyon ügyes és design-os módon letakarták egy lencsével, amely megvédi a külső hatásoktól. Ezt a lencsét egy ívesen kialakított, sínben futó pöcökkel tudjuk elhúzni, amely első hangzásra furcsának tűnik, de környezetébe jól illeszkedik. A kamera felett egy nem mindennapi, már-már hangfalnak is nevezhető hangszóró helyezkedik el. Ezt nem hiába alakították ilyen módon ki, ugyanis a telefon hangjai egyenesen csodálatosak, és a nagyméretű lyukacsokon ezek gyönyörűen szólnak.

 

KIJELZŐ

 

A kijelzője 65.536 színt képes megjeleníteni. Mindezt 128×160 pixelen teszi meg, szemetgyönyörködtető módon. TFT kijelzőjére szüksége is van a telefonnak, hiszen nem mindennapi funkciókkal látták el.

 

MULTIMÉDIA

 

A k500i már nem olyan készülék, amit a felvásárlópiac azért vesz meg, mert telefonálni akar, hanem azért, hogy kihasználja a telefon által kínált multimédiás szolgáltatásokat. Elsőként említendő a telefon hátulján elhelyezett kamera, amellyel már nem csupán fényképezni tudunk tökéletes minőségben, hanem videókat is vehetünk fel, olyan hosszan, amilyen hosszan a 12 MB-os belső memóriánk engedi. Sajnos a telefon memóriája nem bővíthető, de elég idő mire azt a 12 MB-ot megtelítjük. A képeket, keretekbe rakhatjuk bele. Videóinkat a beépített VideoStream szolgáltatással az interneten letöltés nélkül nézhetjük. A képek és videók megjelenítésére szolgál a Media Player, mely ugyancsak tartalmaz beépített szerkesztő funkciókat.

Ennél a telefonnál ügyeltek a hangok minőségére is. Komplett mp3 számokat tölthetünk rá a telefonra, melyeket csengőhangként is beállíthatunk. Alkalmazhatjuk a beépített diktafon funkciót, mellyel saját hangjainkat vehetjük fel, illetve használhatjuk a Sztereó FM rádiótunert is, melyet külsőleg csatlakozathatunk Headset formájában. A készülék tartalmaz egy beépített Equalizer-t is, mely az audiótartalmak megfelelő hangkiemelését, hangszabályozását teszi lehetővé. Ha nem lennénk megelégedve a kész audiótartalmakkal, akkor csak pár gombnyomás és már ott is vagyunk a telefon Music DJ nevű programjában, mellyel saját magunk kreálhatunk csengőhangokat, egyszerre 4 hangszinten, több ezer féle kombinációban, más-más hangszerelésben.

A telefon teljesen személyreszabható. Értsük ezt akár csak a csengőhangjainkra, képeinkre, videóinkra, vagy a teljes telefont átszabó témákra. Ugyanis a telefonra előre elkészített témákat rakhatunk fel, melyek minden színt és ikont megváltoztatnak a kijelzőnkön.

És végül, de nem utolsó sorban említsük meg a játékokat. A SonyEricsson külön erre a telefontípusra kifejlesztett egy 3D grafikai motort, mely 3 dimenziós játékok futtatását teszi lehetővé. És ahhoz képest, hogy az ezen a területen megszerzett tapasztalatát most alkalmazta először a gyártó, nagyon jól sikerült neki, ugyanis a játékok rendkívül jó minőségbe futnak.

MMS-einkbe természetesen beleépíthetünk videókat, hangokat illetve, képeket is, illetve szöveget. Ezeket a QuickShare szolgáltatással gyorsan tudjuk elküldeni.

 

MENÜRENDSZER

 

A menübe belépve már látjuk is, hogy a készüléket rendkívül sokmindenre használhatjuk. A menükre lépve majd kiugranak a képernyőről a képek. 12 kis ikon helyezkedik el a kijelzőn, melynek hátterét megváltoztathatjuk, ha a telefonba egy új témát teszünk be.

Egy ilyen telefonnak már hatalmas kép illetve médiatartalma lehet, ezért ügyelni kellett arra, hogy ezeket milyen módon teszik elérhetővé. Szerencsére ezt a feladatot is jól megoldották a szoftvertervezők. Ugyanis a telefonba beleépítettek egy úgynevezett Filemanager-t, amely az összes telefonon lévő médiaanyagot elérhetővé teszi számunkra, akárcsak egy Windows operációs rendszer.

 

ÖSSZEKAPCSOLHATÓSÁG

 

A telefont tökéletesen össze tudjuk kapcsolni a számítógépünkkel, ennek két lehetséges módja az infraport illetve az adatkábel. A telefonból sajnos hiányzik a Bluetooth, de ha ez nem létszükséglet, akkor az infraport tökéletes megoldásokat kínál helyette. A telefonhoz gyártottak egy úgynevezett Gamepadot, mellyel egy PlayStation-t kapunk kézhez. A telefont könnyedén navigálhatjuk ezzel a Paddal.

 

FUNKCIÓK

 

Az alapvető funkciók megtalálhatók a készülékben, mint például óra, stopper, számológép, vagy valutaátváltó. Naptárja nagyon könnyen és praktikusan kezelhető, semmi feltűnő, a kellő funkciókat tartalmazza. A k500i névjegyzékébe többszáz bejegyzést készíthetünk, fényképes hívásazonosítóval. A különleges My Friends funkcióval még azt is megtudhatjuk, hogy a partnerünk éppen elérhető-e vagy sem. A QuickShare funkcióval mihelyt elkészült egy kép, egy videó azonnal továbbküldhetjük, pár gombnyomás segítségével.

A telefonnal kiválóan tudunk wapozni, e-maileket olvasgatni, illetve küldeni, ezenkívül faxadatátvitelt bonyolítani.

Természetesen támogatja a GPRS adatátvitelt, azonban hibája a telefonnak, hogy kihagyták belőle az EGPRS, vagyis az EDGE támogatást.

A telefon a 2-es platformú Java programokat is tudja természetesen futtatni, ezáltal a legtöbb játék játszható ezen a telefonon.