A 70/2005. Kormány rendelet, valamint a 24/2005 GKM rendelet.
(A 20/1992-es képzési rendelet módosítása)

A legfontosabb változások dióhéjban:

(2005.07.01.-től)

  • A rendeletből kimaradt ez a mondat: "A teljes képzési szolgáltatásra jogosult képző szerv vállalkozói engedéllyel rendelkező szakoktatót is foglalkoztathat alvállalkozóként."
    (A Ptk. és a Munka Törvénykönyve alapján ezek után a szakoktató csak munkavállalóként, vagy megbízottként foglalkoztatható.)
  • A tanfolyamra történő beiskolázás feltétele nem iskolai végzettség lesz, hanem az írni-olvasni tudás, amelyről a képzőszervnek meg kell győződnie.
  • Amennyiben a szakoktató két vagy több képzőszervnél végez oktatást, a Közlekedési Felügyelettől un. tevékenységi engedélyt kell beszereznie, és ezt oktatás közben magánál kell tartania. Ez a szabály azonban csak 2006. január 1.-én lép életbe!
  • A szakoktatók, iskolavezetők továbbképzését csak országos érdekképviselet vagy kamara végezheti!
  • Naponta 10 órát lehet oktatni, a havi 220 órás határ helyett egymást követő két hétben maximum 96 óra teljesíthető. Azonban a vizsgák - tehát a forgalmi vizsga sem - nem számítanak ebbe bele! Sőt a szabályalkotó elkövette azt a hibát, hogy az időkeretet a közúti forgalomban eltöltött időre határozta meg, így sem az elmélet, sem az alapoktatás pályán eltöltött ideje nem számolandó bele!
  • A járművek oktatásra alkalmassági igazolása két évre adható ki.
  • A rendelet nem szabályozza a tanulóval kötendő írásos szerződést. Sőt, nem csak a szerződés tartalmai elemei hiányoznak - amelyek eddig benne voltak - hanem maga az írásos szerződés kötelezettségének ténye is! Ehelyett egy tájékoztatót kell a tanulónak átadni. A szerződés és a tájékoztató két külön jogi kategória! S bár a rendeletben szerepel ez a mondat:
    "3. §. (5) A teljes képzési szolgáltatás felelőse a képzési engedéllyel rendelkező, a tanulóval szerződéses jogviszonyban álló képző szerv." a szerződés formáját - szóbeli, írásbeli - nem határozza meg!
 

 

A teljes jogszabály