|
|
Békés megyében a 19. század végén vontatottan haladt a polgári iskolák létesítése. A lassú kibontakozás az alföldi országrész ipari fejletlenségével és a kulturális életet támogató gazdag polgári réteg hiányával magyarázható.
Békésen az 1880-as években a gyermekeik nevelését igénylő szülők maguk tartották fenn Balla Ádám "felsőbb leánynevelő intézetét".
1888-ban, Karacs Teréz 80. születésnapja alkalmából és tiszteletük jeléül határozták el városunk pedagógusai, hogy polgári leányneveldét alapítanak, melyet 1891-ben nyitottak meg. A négy évfolyamos iskola a kezdetektől fogva igen szerény körülmények között működött, a tantermek különböző épületekben kaptak helyet egészen 1936-ig. A lányok oktatása és nevelése ettől az évtől kezdve egy helyen, a Rákóczi utca 8. szám alatt folyt. A második világháború után ebben az iskolában is áttértek a nyolcosztályos oktatásra.
1962-ben megkezdődött a koedukáció, tehát már fiúk is tanulhattak az akkor már 2. Számú Általános Iskolában.
1970-re annyira megnőtt a tanulói létszám, hogy az iskola épülete szűknek bizonyult. 1978-ra felépült a Szánthó Albert utcai épület, melyben a felső tagozat kapott helyet.
A következő három évben délelőtt és délután is tanítás folyt az új iskolaegységben, mert a földrengés által megrongált 3. Számú Általános Iskolából a tanulókat a Szánthó Albert utca 3. szám alatt helyezték el.
1980-ban adták át a diákotthont és ezzel bentlakásos formában biztosították biztosították a külterületeken élő gyermekek teljes ellátását.
Ugyanebben az évben az árvíz miatt hajlék nélkül maradt családok is a Szánthó Albert utca 8. szám alatt találtak átmenetileg otthonra.
Az 1896-os tanévtől a diákotthon tanulószobáiban délelőtt is tanultak. 1996-ban az általános iskolás korosztály számára a bentlakásos forma megszűnt, az első és második emeletet a Farkas Gyula Mezőgazdasági, Ipari Szakképző Intézet és Gimnázium tanulói foglalták el.
1992. október 10-én az iskola felvette Karacs Teréz nevét.
Az iskolához három épület és évfolyamonként három osztály tartozott. A Rákóczi utcai iskolaegységben tanultak a kicsik. A diákotthon a 3-4. osztályos gyermekek birodalma volt, a vele szemben lévő épületben pedig a felső tagozatos tanulók oktatása és nevelése folyt.
Az iskolaélet színes, gazdag és tartalmas. A már meglévő hagyományok ápolása mellett új hagyományok, új értékek teremtődnek.
2007. július 1. óta a Békési Kistérségi Általános Iskola tagintézményeként működik.