Undead Extreme Metal Fesztivál


 

Vörös Yuk - Blue Hell egybenyitva,
2007.06.01.

Sárga szöveg: Sonny

Fehér szöveg: Csabi

CENOBITE

Egynaposra rövidített buli remek felhozatallal.
Elsőnek a CENOBITE koncertjét néztük meg. Csabi már korábban is ajánlotta ezt a csapatot, de sajnos a Gothicás fellépésük kimaradt az életünkből, mivel pont előttük jöttünk el onnét. Zsófi, az énekesük szerint ez nem is gond, mivel nem voltak éppen csúcsformában akkortájt.
De most... Magyarországon kevés jó női hörgős zenekar van. A Karcolaton elég sokat lehet olvasni ebben a kategóriában az Angelusról, de azt hiszem a Cenobite is a legjobbak között van. Egy velük készült interjúban úgy olvastam, nem kategorizálják be szigorúan saját zenéjüket (lényeg a súlyosság és az elborultság), de mondják noiscore-nak, doomos death metalnak, stb. Azt ajánlanám inkább menjetek el egy koncertjükre (elég sok van mostanában), és éljétek át amit produkálnak.
Zsófi a bulit teljes tüdővel ordította végig, sokszor önmagukat death metal énekesnek tartó férfiakat megszégyenítve. Ugyan a sör jócskán fogyott, a hangszálakat hűtendő :), a buli végéig kifulladásmentesen kaptuk az eddigi két megjelentetett demóról szóló nótákat. Hibátlan buli volt, jöhet a következő!

A Cenobite zenekar hangolt éppen, mikor a helyszínre érkeztünk. Már régóta meg akartam őket nézni, de sajnos mindig lekéstem róluk, most is csak a szerencsén múlott. A zenekar története 2001-ig nyúlik vissza, azóta rengeteg minden változott körülöttük, és nem teltek eredménytelenül éveik, hiszen egyre több helyen hallhatunk felőlük, és egyre több helyen lépnek fel, zenéjükkel a death/noisecor műfajt éltetve. A buli elejétől fogva több érdeklődőt vonzott mint általában a korai zenekarok, és rövid idő alatt sikerült jó hangulatot teremteniük, többen mozogtak a zenére, láthatóan mindenkinek tetszett. A gitárok hangzása nem volt a legjobb, de kárpótolt a zenészek pontos játéka. A basszus sikeredett csak feltűnően halkra, csak egy számnál hallhattuk tisztán, mivel egy rész csak basszusszólamból állt. Az "énekesnő" Zsófi mondhatni teljesen kikelt magából a színpadon, bizonyos részeknél a teljes téboly látszatát keltette, ami teljesen passzolt a zenéjük hangulatához, jó volt látni, milyen lelkes, de arról is tanúbizonyságot tett, van némi rutinja a dologban. Furcsa volt, hogy a sörét több szám alatt a kezében tartotta, és úgy énekelt, ha egy fényképen láttam volna ezt, még azt is elhittem volna, hogy egy bárban játszó zenekart képvisel. Lehet hogy csak én vagyok hülye felfogású, de ez kicsit rontott az élményemen, sosem láttam hasonlót egy zenekartól sem.

 

STIGMA

A programban bekövetkezett apró változtatások miatt a következő csapat a Vörös Yukban a Csehországból érkező STIGMA volt. Szintén egy jó megjelenésű hölggyel álltak ki. Látszott rajtuk hogy nem ma kezdték az ipart, de hogy 1995 óta nyomják változatlan felállásban a pusztító zenét, azt nem gondoltam volna. A könnyen megjegyezhető nevű Alžběta Hejnová énekesnő olyan hangokat képes kicsikarni magából, hogy például az Arch Enemys Angela Gossow elbújhat, jó messzire mögötte. Két nagylemezük van eddig (rendkívül ronda borítóval sajnos), jórészt azokról játszották a következő dalokat:

Bloody Territory
Condemned Cell
Eaten When Living
Gate of Hell
Child Molester
Six Feet Under feldolgozás
Beast of Pray
Deformed in Pool of Blood
Non Furtum Facies
Little Necrophilic Games

A tagok amúgy maradtak még, volt merchantside, gazdára talált egy-két póló és CD. Alžběta pedig ígéretet tett egy interjúra, úgyhogy hamarosan még többet tudhattok meg erről a cseh hordáról.

A cseh ős death metal elemekre építő zenekar 1996-ban alakult, azóta 3 elég terjedelmes demo, és két nagylemez foglalja magában a munkásságukat, valamint három egyéb kiadványon is szerepeltek vendégzenészként. A hangosítás itt sem volt tökéletes, de ahogy megszokhattuk, minden fellépőél jobb lett valamennyivel. A banda érdekessége, hogy ehhez a pusztító zenészhez különösen mélyen hörgő énekesnőt találtak Alžběta személyében. Ha a lemezüket hallom először, el sem hinném, hogy női az énekes. Egy Six Feet Under feldolgozáson kívül teljesen önálló műsorral álltak elő, és remek hangulatot teremtettek, különösen sikeresek voltak a férfiak körében, a figyelemreméltóan csinos énekesnő miatt, aki inkább a mellettem álló lánynak köszönte meg pár alkalommal tekintetével, hogy tartja vele a frontot. A műsor rövid volt és nagyon agresszív, remélem még lesz alkalmam látni őket. Még füstgépet is hoztak magukkal, amit minden szám elején a csaj üzemelt be egy pedál segítségével. elég merész húzás volt, ismerve az alkoholgőztől felbátorodott magyar közönség egy részét, hiszen fennálhatott a veszélye hogy egy vállalkozó szellemű egyén rálép a pedálra hangulatfokozás céljából. Ez nem történt meg szerencsére, a műsor véget ért sajnos, még fél órát hallgattam volna őket szívesen, de majd kárpótolhat mindenkit a hamarosan elkészülő Stigma interjú, amit a koncert után szerveztünk le. A tagok mind nagyon közvetlenek voltak, ez külön plusz, és nagyon hálásak a gratulációért. Akinek van rá lehetősége, legalább lemezen hallgassa meg őket!

 

DYING WISH

Nem egész két hónapja láttam utoljára a DYING WISH legénységét a Gothica fesztiválon. Akkor egy egész kerek koncertet látthattunk régi tagokat és évek óta nem hallott nótákat felvonultatva, most be kellett érnünk egy rövid programmal és néhány vendégzenésszel, akik az eredeti tagok hiányát pótolták erre az alkalomra.
Ez nem jelenti azt hogy gyenge volt a buli! Kőhegyi Bence (Tűzmadár) kiválóan pótolta a mostanában több zenekarban megforduló Moldoványi Janit. A műsor rövidsége miatt főleg a jól ismert DW koncertet hallhattuk, teljes erőbedobással.
A csapat amúgy idén már javában ünnepli létezésének 10-ik évfordulóját, szerintem lassan esedékes lesz valami kiadvány ezzel kapcsolatban.

AGREGATOR

A Tatabányáról érkező Agregatort már senkinek nem kell bemutatni, országos szinten közkedvelt zenekarrá váltak, amit saját bevallásuk szerint korábban nem gondoltak volna. Az ő esetükben a siker receptje a közvetlenség, a vállalkozó szellem, és az egyedi stílus, ami kezdettől fogva jellemezte őket. Zenéjük rengeteg érdeklődőt csalt a nézőtérre, akik eggyütt énekelték Tassal a szövegeket. A dobokat ismét Pöpi ütötte, aki műtéte után úgy tűnik teljesen felépült, és nem felejtette el a jó öreg dalok ritmusát :). A műsor nagyon rövid volt sajnos, alig játszottak a fiúk, ami nem rajtuk múlt. Több embert vonzott a műsoruk, mint pár másik zenekaré, akik többet játszhattak, kénytelenek voltunk beérni ennyivel. A számok ismét a teljes munkásságra kiterjedtek, és ugyanakkora siker övezte a régi dalokat (Remény, Puszta lét), mint az újakat (Soha már, Szürkület).



 

BORNHOLM

Ez egy olyan zenekar, amit sokkal jobban szeretek lemezen hallgatni, mint élőben. Ez megmagyarázhatatlan számomra, valahogy nem érzem azt az erőt a Vörös Yukban, amit mondjuk az ...On The Way of the Hunting Moon című albumon.

TESSTIMONY

Annak ellenére, hogy az új lemezük sokat késik, a rajta szereplő számok egy részét már ismerhetjük a koncertekről. A név semki számára nem ismeretlen, zsúfolásig telt rajongóikkal a helység, akik lelkesen rázták hajukat. A zene tempósabb, mint a régi időkben, a siker változatlan, jó lenne már CD-n is hallani a dalokat. Balázs megint elővette vicces formáját, és éljeneztette a Behemothot a közönséggel, majd megjegyezte, hogy néhány pillanatban kishíján eltévedt a hatalmas színpadon.
A bulit nem láttam végig, mert kíváncsi voltam a szomszéd teremben készülődő Rasta műsorára, az már más kérdés, megérte-e átmenni...

RASTA

Elég érdekese indult az orosz származású Rasta zenekar produkciója, kezdve avval, hogy elég absztrakt uniformisban léptek színpadra, ami egy kezeslábas, csatos fekete cucc, elején a logójukkal. A doboson kívül mindenki ezt viselte, de a többiek is jobban jártak volna valami kényelmesebb ruhákkal. Nem tudom milyen műfajt akarnak képviselni, minden esetre érdekes dolgokat hallhattunk. A számok szintetizátoros intróval kezdődtek általában, ami úgy volt a hangszerbe programozva. Ilyen Alien-feelingje volt az egésznek, bizonyára ezt jelképezi a logójuk is.

 

BEHEMOTH


Végre elérkezett a fő műsorszám, a Behemoth. Egy-egy nagyobb koncert alkalmával mindig meglepődök a Kék Yuk befogadóképességén, rengeteg ember zsúfolódott össze most is. Festett arccal, tartalék hangszerek társaságában érkeztek, és a késés miatt nem sokat vártak a színpadra lépés után a kezdéssel. Már a nyitódal kezdő hangjainál elég terjedelmes pogó indult, ezért fényképek sajnos nem készültek. A hangulat a tetőfokára hágott, a lengyel black metal gépezet nem kímélt senkit :). A műsor főleg az újabb kori Behemoth munkásságából állt, a Satanica, az Antichristian Phenomeon és a Demonica dalaival. A közönség teljesen megőrült, a zenekar többször kiabálásra ösztönözte őket. A buli végéről lemaradtam, mert sajnos a késések miatt voltak átfedések a két színpad között.

 

CHRISTIAN EIDEMIC


Úgy látom mostanra megszilárdult a CHRISTIAN EPIDEMIC új felállása. A fiatal srác acsargó dühvel hörgi a nótákat, fáradhatatlan tüdővel. Nagy örömömre mostanában előszedtek egy-két eddig nem nagyon erőltetett nótát - ilyen volt a koncertet záró Lehajtott fejjel is. A pontos setlistet Csabi beszámolójában olvashatjátok!
Szerintem az Epidemic tagjai vannak olyan formában, hogy felvehetnének egy újabb nagylemezt, bízom ennek bekövetkezésében, és abban is hogy egy gyilkos black metal anyag születik. Ahogy a véleményeket hallottam innen-onnan, sokan féltek attól, hogy a csapat Zsüli nélkül nem tud mihez kezdeni, de úgy gondolom ez nem így van: ez a zenekar nem tűnhet el nyomtalanul!

A Gothica fesztivál óta először hallottuk a fiúkat idén játszani, most jobb körülmények között, mint akkor. Volt elég idő beállítani a hangosítást, ezért viszonylag jól sikerült, valaki a közönségből egyfolytában az éneket akarta hangosíttatni, elképzelésem sincs hogy miért, jól szólt elejétől a végéig. Az Intró után a Fájdalom koronája című klasszikus Epidemic dal hangjai csendültek fel, és kezdetét vette a buli. Szerencsésebb lett volna a Kék Yukban játszaniuk, a nagyobb hely és jobb hangosítás miatt, de azt hiszem így sem lehetett oka senkinek panaszra, nagyon korrekt volt minden a lehetőségekhez mérten. Az eggyetlen zavaró tényező az volt, hogy rettentő meleg lett, ami mondjuk minket, közönséget is kellemetlenül ért, de a zenekart még jobban kínozta. A Könnyek könyve lemezről előkerült az Utolsó szavam és a címadó Könnyek könyve című dal, ami láthatóan nagyban meghatározza a zenekar rajongótáborának mostani összetételét. Az Eltörölt világ lemezről hallhattuk a Kínzó sikoly és a Gyász című lassabb tételt, és feécsendült az Átok is az Isteni Orgia idejéből. Pósfai Józsinak sikerült teljesen beilleszkedni a Christian Epidemic színpadi megjelenésébe, a közönség nagy örömmel fogadta. A gitárok ugyanolyan mértékben szólaltak meg, szerencsére nem volt feltűnő hangerőkülönbség. Szerencsére ezalkalommal a szintetizátor is rendesen ki lett hangosítva, az egyetlen probléma tényleg csak a meleg volt, rendesen megizzasztotta a fiúkat. A koncertjükön az tetszik leginkább, hogy minden korszakból játszanak, nem hanyagolják semelyik lemezt, éspéldául egy Isteni Orgiás számon Laca vokálozik, mint ahogyan eredetileg is tette, egy Könnyek könyvés számon pedig Zoli nyomja a hörgést. Jó koncertet adtak, és már alig várom azt a koncertet, mikor Józsi azt fogja mondani: -Következzék egy új dal... :)

 

Sajnos a fotótárunk kicsit hiányos, ha valakinek vannak képei, és közzétenné, szívesen fogadjuk.