A Texas Hold'em póker

 

Minden játékos 2 db lapot kap a kezébe. Ezek mellett, ( három játék-fázisban: 3 + 1 + 1 = ) 5 db "közös" lap kerül majd az asztal közepére, amiket mindenki láthat és felhasználhat. Tehát, mindegyik játékos azt az ötöt tekintheti sajátjának a rendelkezésre álló 7 lapból, amelyek a legerősebb kombinációt adják.

Még az osztás előtt "vakon" eldöntik a partiban való részvételért és a játékba kerülésért fizetendő tétet: az osztótól balra űlő játékos beteszi a kis vak licitet (small blind, aminek megfizetése nélkül nem kaphatsz lapot) a következő pedig a nagy vak licitet (big blind, aminek megfizetése nélkül nem vehetsz részt a licitálásban).


       1. Pre-flop

Texas Holdem Poker - Preflop
Az aktuális osztót egy "button"-nal (pl.: D-zsetonnal) jelölik, ami a partik végén mindig átkerül az osztótól balra ülő játékoshoz azért, hogy a fairplay teljesüléseként: minden játékosra sor kerüljön osztóként is és vaklicitelőként is. Az osztó ezután mindenkinek két ("zárt") lapot oszt, amit a többiek nem látnak. Ennek a 2 lapnak az ismeretében, big blind után űlő ember "szólal meg" (licitál) először. Három dolgot tehet:

Eldobja a lapot. (Fold)
Tartja a licitet, azaz ugyanannyit tesz be, mint a big blind. (Call)
Emel az asztalnál érvényes limit szabályoknak megfelelően. (Raise)

A következő játékosnak ugyanezek a lehetőségei. (Tehát akár újra emelhet is.) A kör végén természetesen a big blind is tarthatja az esetleges emeléseket, illetve ha akar, emelhet is. (A fix limites játékokban többnyire korlátozva van, az egy körben lehetséges emelések száma.)
 

 

 

2. Flop

Texas Holdem Poker - Flop
Ha mindenki végzett, akkor az osztó három nyílt lapot tesz középre. (flop) Az osztás után (amikor már mindegyik játékos öt lapot lát: 2 db sajátot és 3 db közöset), a small blind kezdi a licitálást.

Lehetőségek:
Passzol, azaz nem tesz be tétet. (Check)
Erre addig van lehetőség, amíg senki nem tett be tétet.
A limitnek megfelelően tesz egy tétet. (Bet)

Ezt követően már tilos ebben a körben passzolni, és aki korábban passzolt, annak is vagy tartania kell a hívást, vagy eldobnia a lapot.

Tehát, ha már valaki tett, akkor a lehetőségek:
A tét megadása (Call)
Emelés (Raise)
Lap eldobása (Fold)

 

3. Turn

Texas Holdem Poker - Turn
A licitálás után az osztó letesz egy negyedik nyílt lapot (turn) és most már a 2 db saját és a 4 db közös (amiből 3 db tetszőlegesen választott lesz majd része egy-egy játékos figurájának) lap ismeretében (no meg az eddig elhangzott licitek figyelembevételével) újra kezdődik a licitálás az előzőeknek megfelelően.


4. River
Texas Holdem Poker - River
A licit után jön még egy ötödik "közös"-nyílt lap, az utolsó lap (river), amit újabb licitálás követ.

 

5. Showdown


Ezután következhet az igazság pillanata, ha legalább két játékos partiban van még(***).
Az nyer, aki a legerősebb kombinációt (figurát) mutatja fel. Az a játékos mutatja először a lapját, aki utoljára emelt. Ha nem volt emelés, akkor az, aki először tette be a tétet.

Akinek a bemutatottnál rosszabb lapja van, az nem köteles bemutatni (Muck).(***) A póker sajátossága, hogy ha a licitálások során előfordul, hogy egy tétet vagy emelést senki sem tart, akkor az utoljára emelő (tevő) játékos automatikusan nyer, függetlenül attól, hogy milyen lapjai voltak. Mi több: még csak meg sem kell mutatnia azokat!

A játék során előfordulhat, hogy valakinek elfogy a pénze, és ezért nem tudja tartani a teljes tétet (vagy emelést). Némi számolással (a játékportálokon automatikusan), tovább folyhat a játék úgy, hogy az összegyűlt tétet ("pot"-ot), több részre osztják. (Un. main pot és side pot, amikből esetleg több is lehet.) Az un "main pot"-ba kerül a tétnek azon része, amit minden játékos tudott tartani, és a "side pot"-ba pedig amit már nem. (Ez utóbbiból újra osztódhat, ha különböző szinteken fogy el több játékos pénze.) A kevés pénzű játékos természetesen a további emelésekben már nem vehet részt, minden további pénz a side potba kerül. A végén minden potot külön-külön kell értékelni, és természetesen csak azon játékosok lapja számít, akik az adott potba pénzt tettek. Pl. van három játékos és $10 a hívás, de az egyiknek már csak $6-ja van. Ilyenkor a main potba $18 (3x6) kerül, míg a side potba $8 (2x4). A side pot a végén két játékos között fog eldőlni, míg a main potra mind a hárman pályázhatnak.
 

 

A különböző limitek magyarázata

Fix limit

Fix limites játék esetén pontosan meg van határozva az emelés mértéke, ennél sem kisebbet sem nagyobbat nem lehet emelni egyszerre. Pl. $1/$2-es alapú játék esetén az első két körben $1-et lehet emelni, a második kettőben $2-ôt. A legtöbb helyen azt is meghatározzák, hogy egy körben maximum négyszer lehet emelni.

No limit

A no limit játékban kevés a korlátozás. A minimális emelés nem lehet kisebb, mint az adott körben az előző emelés. A maximumot egyetlen dolog korlátozza: mennyi pénzzel szálltál be a játékba. Az online póker termekben a no limit és pot limit asztaloknál korlátozva van, hogy mennyi pénzzel lehet maximum beülni. Pl. $50-es asztalhoz maximum 50 dollárral ülhetsz be. Természetesen lehet nálad ennél több is az asztalnál, amennyiben nyersz. Ha veszítesz, akkor két játék között feltöltheted ismét 50 dollárig. Minél magasabb a megengedett pénz az asztalnál, annál nagyobb a blind. A $50-es asztalnál többnyire $0.25/$0.5-ös alkalmaznak.

Pot limit

A pot limit játék átmenet a fix limites és a no limites játék között. A minimális emelés nem lehet kisebb, mint az adott körben az előző emelés. A maximum pedig nem lehet nagyobb mint az eddig berakott pénz. Ennek pontos kiszámítása a következő: a játékos először tartja az eddigi emelést, ekkor kell összeszámolni a pot értékét, majd ennyivel lehet emelni. Tehát Pl. egy durva $5/10-es játéknál ez a következő képen történik: $5, $10 (ezek a blindok) $35, $120, $410... Ezek persze a maximális emelések, ennél lehet kisebbet is emelni, illetve egyáltalán nem szükséges minden játékosnak emelni