Az itáliai eredetu Odescalchi család (ejtsd: odeszkálki) elso név szerint ismert ose az 1290 körül élt Giorgio (György), aki Como város egyik bankárcsaládjának sarja volt. Mivel az Odescalchiak jóformán egész vagyonukat a török kiuzésére fordították, I. Lipót király német-római birodalmi hercegi címet adott a családnak, azaz „honosította” fonemességüket, s ezzel együtt birtokot adományozott a Szerémségben a családnak, ez lett az alapja késobbi magyarságuknak. A család legismertebb tagja Odescalchi Benedek ( 1611 1689 ), aki késobb XI. Ince pápa lett. Unokaöccse, Livius került eloször Magyarországra, aki 1689 . augusztus 29-én római szent birodalmi hercegi rangot kapott, s ez 1697 . augusztus 21-én kiterjedt Magyarországra is. Livius halála után ( 1713 ) a hercegi cím a milánói Erba Odescalchi famíliára is kiterjedt. Ebbol a családból származott II. Livius ( 1725 1800 ), aki 1751-ben magyar indigenátust kapott.

Az Erba-Odescalchi család ,illetve az Odescalchi család nem csak Itália történetében játszott szerepet, hanem a magyar történelemben is.

Akitol az Erba család történetét kezdjük egy no,pontosabban egy leány,aki nem más,mint Lucrezia , Odescalchi Livius comoi és velencei patrícius és Castelli Paula  egyetlen életben maradt leánya. 1621-ben kötötte össze életét mindössze 16 évesen az akkor 23 éves Erba Sándorral, aki szintén comoi polgár,illetve követ volt és mellesleg költo is.

A történet ekkor még nem ígérkezett izgalmasnak, azonban valamelyest érdekesebb lett a család élete mikor Lucrezia öccse, a kis Benedetto 1646-ban bíboros, 1650-ben Novara püspöke, 1669-ben esélyes pápa jelölt,majd végül XI. Ince néven 1676-tól 13 éven keresztül o volt a nyugati keresztény egyház feje.  Természetesen nem feledkezett meg kedves rokonairól sem, unokaöccse, Odescalchi Livius a pápai állam kormányzója lett. Majd mivel elég sok pénzt hitelezett I. Lipót többek között magyar királynak a török ellen (ne feledjük ,Ince pápa hozta össze a Szent Ligát!!) , unokaöccse Livius 1689-ben  német-római birodalmi hercegi címet nyert, melyet 1697-ben kiterjesztettek a Magyar Királyságra is “szerémi” elonévvel.  Livius pechjére a karrierépítés közben nem jutott ideje gyerekre, így mikor 1713-ban meghalt o volt családjának utolsó sarja.

Ez a pech volt az Erba család szerencséje.

XI. Ince pápasága alatt az Erba rokonság sem maradt ki a jóból. 1684-ben Erba Sándor és Odescalchi Lukrécia egyetlen gyermeke, Antonio  Antal  Mondonico orgrófja lett. Fia, Sándor egyesítette az Erba és a közben kihalt Odescalchi családneveket,míg fia Erba Boldizsár orgrófra ruháztatott át  Odescalchi Livius hercegi rangja 1714-ben (korábban 1709-ben Livius adoptálta Boldizsárt).  Sándor másik fia, Luigi  Lajos , aki rendorminiszter, császár és királyi kamarás volt , elonyösnek mondható házasságot kötött Piatti Barbara Marianna uralkodóhercegnovel és vele megszerezte a Monteleone hercege címet. Nem kell megijedni, az olaszoknál még a légynek is volt valamilyen címe, azonban letagadhatatlan, hogy ügyesen keverték a kártyákat.

Azonban ugorjunk egyet, Lajos unokája (E-O. Antal Napoleon kamarásának fia) Sándor Szabadkán kötött házasságot bajsai Vojnits Szidóniával, a fiúk  Incze, aki ennek a posztnak adta az ihletet, ugyanis o van eltemetve Pesten.

Erba-Odescalchi Incze 1821. június 11-én született Szabadkán. Édesapja halála után hivatalosan Monteleone 5. hercege és Mondonico 7. orgrófja lett. Tudom, talán hihetetlenül hangzik,de ez nem akadályozta meg abban,ahogy sem osei hivatalai, hogy személyesen részt vegyen a 48-49-es harcokban, természetesen a magyar oldalon. A háborút tüzérkapitányként fejezte be és 1903-ban szenderült örök nyugalomba. Neje, tomcsányi Tomcsányi Etelka 1821-ben született Nemesmiliticsen, majd 1882-ben hunyt el Budapesten, a négy évvel korábban 32 évesen elhunyt Konrád fia mellé temették.

A család ezen ága Incze unokájában, Hugó Jeno hercegben 1919. május 27-én kihalt. Megjegyzendo, hogy Hugó Jeno herceg lánya Amália hercegno nevére vette vagyis adoptálta Cech Józseftol született  fiát, Sándort. Cech-Erba Odescalchi Sándor hercegnek Margit osztrák fohercegnotol és magyar királyi hercegnotol (József nádor leszármazottja) csak egy lánya, Szibilla Mária született 1945-ben és ha minden igaz, jelenleg Stockholmban él családjával. Sándor herceg papírra vetette visszaemlékezéseit.

Azonban mielott azt hinné valaki és elszomorodna,hogy nyomtalanul kihaltak, nem kell félni. Él és virul a család egy másik ágon. Orgróf Erba Boldizsár, aki 1714-ben megszerezte Odescalchi Livius szerémi hercegi  és még egy nagy rakás címét, majd utódai nyomban nevet is változtattak Odescalchira, nem nehezítették saját életüket holmi kötojeles  egyesített családnevekkel. Boldizsár Katalónia helytartója lett és kétszer is nosült a Borghese családba, jól ment neki. És jól ment az utódainak is. (Mondjuk Miklós herceg nek nem, o Sopronkohidán fejezte be rövid életét 1945. januárjában.) Címeik,birtokaik, kastélyaik számbavételére talán még ok sem vállalkozhatnak, azok roppant mennyisége miatt.

Az Odescalchi família házasodott az Erdody,Apponyi,Keglevich,Zichy,Lónyay,Andrássy,Esterházy,Bánffy családokkal is többek között, így habár Magyarországon a család már nincs jelen, számos ember ereiben ott folyik az egykori Odescalchi,illetve Erba vér.