hagyom谩nyh疟 magyar katolikusok

SZ虐Z M脕RI脕NAK, MAGYARORSZ脕G KIR脕LYN艕J脡NEK
felaj谩nlott honlapja

"B脥ZZATOK, MERT 脡N LEGY艕ZTEM A VIL脕GOT"

KATOLIKUS-HONLAP F脫RUM BEJELENTKEZ脡S REGISZTR脕CI脫
 
A hozz谩sz贸l谩sok nem a honlap szerkeszt艖j茅nek, hanem az egyes hozz谩sz贸l贸knak a v茅lem茅ny茅t t眉kr枚zik.

(153) Honlap-II.
(8) R贸ma
(13) V茅gid艖 ??
(157) Pius-眉gy
(16) A honlapr贸l
(165) Gondolatok
(278) Honlap
(244) Magyarorsz谩g
(121) Vil谩gegyh谩z
(54) J枚v艖/Rem茅ny
(199) H铆rek
(1) Lelkis茅g
(58) M谩sok helyett
(199) K茅rd茅sek
(34) Hit眉nk
(77) Fatima
(16) Assisi-眉gy
(47) K枚zlem茅nyek
(20) Hallottam...
(66) F贸rumoz谩s
(12) AZ ISTENI IRGALMASS脕G
(88) Evol煤ci贸
(151) Liturgia
(12) Katolikusok tennival贸i
(141) A vil谩g
(9) "Nemcsak keny茅rrel..."
(1) Adok-kapok
(140) ki a hib谩s?
(50) Mag谩n 眉zenetek
(12) T枚rt茅nelem-hamis铆t谩s
(23) 脰r枚meink
(77) V谩rosmisszi贸 '08
(17) Erk枚lcs
(55) Tekint茅ly
(88) V茅lem茅nyek
(9) Kis R贸mai Zsolozsma - "rekl谩m"
(8) Probl茅m谩k
(44) Bibliothecula
(44) Hibajelz茅s
(20) Mi a teend艖?
(28) Vit谩k
(9) Anglik谩n-k茅rd茅s
(2) Al谩铆r谩sgy疟jt茅s vagy fsspx
(1) KATEKIZMUS
(8) Ha a Katolikus...
(7) Klerikalizmus
(27) Reakci贸k
(8) Tudom谩ny 茅s fejl艖d茅s
(20) Mindennapok
(9) Metanoia
(5) Kapcsolatok
(6) Pisti
(5) "B铆zzatok..."
(27) SJM
 
Honlap
 Friss铆t茅sek 茅s h铆rek a katolikus-honlapr贸l

M茅g nem jelentkezett be, 铆gy nem 铆rhat a f贸rumba


[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]
 akolitus adatok | 2009.10.15 15:24 | 199
V谩lasz a 197. sz谩m煤 眉zenetre:
K眉l枚nben saj谩t tapasztalataim szerint amit az ember kisgyermekkor谩ban nem szeret, vagy kifejezetten ut谩l, azt k茅s艖bb megszeretheti. Nem kellene teh谩t messzemen艖 k枚vetkeztet茅seket levonni abb贸l, ha egy 3-6 茅ves gyerek hogyan viszonyul most egy bizonyos dologhoz. Volt id艖 - gyerekk茅nt - amikor kifejezetten ny疟g volt, hogy hittan贸r谩ra menjek. K茅s艖bb, id艖sebb korban pedig alig v谩rtam, hogy mehessek.

 akolitus adatok | 2009.10.15 15:17 | 198
V谩lasz a 197. sz谩m煤 眉zenetre:
Szok谩s mondani, hogy 鈥瀔iv茅tel er艖s铆ti a szab谩lyt鈥. El艖rebocs谩tom, aki nem ismerne, hogy nem tartozom a gyermekes csal谩dok t谩bor谩ba 鈥 egyel艖re.
A sz眉leim benn眉nket nagyon kor谩n a klasszikus zene szeretet茅re neveltek. 艕k maguk is m疟velik a zen茅l茅st, zenekarba is j谩rtak/j谩rnak, de nem ebb艖l 茅ltek, mindkett艖j眉knek m谩s volt a hivat谩sa, a munk谩juk. A zen茅l茅s csup谩n a hobbijuk. Ami贸ta 茅desap谩m nyugd铆jba ment, feleleven铆tette a kapcsolat谩t azzal a zenekarral, ahov谩 a (M疟szaki) egyetemi 茅vei alatt j谩rt. Ez azt jelenti, hogy hetente t枚bbsz枚r utazik Budapestre a pr贸b谩kra, illetve a fell茅p茅sekre. El茅g sok koncertj眉k a Zeneakad茅mi谩n van. Aki szokott koncertekre j谩rni, az tudja, hogy egy-egy koncert 鈥 pl谩ne olyan rangos helyen, mint a Zeneakad茅mia 鈥 minimum m谩sf茅l, de ink谩bb k茅t, k茅t 茅s f茅l 贸ra szokott lenni. (J贸, van k枚zte egy sz眉net.)
A h煤gom Budapesten 茅l k茅t kisgyerekkel. A nagyobbik most t枚lt枚tte a 9-et, a kisebbik most fogja a 7-et. A h煤gom a k茅t gyermek茅vel 茅vek 贸ta 鈥 teh谩t minimum 2, de ink谩bb 3 茅ve 鈥 rendszeresen mennek azokra a koncertekre ahol 鈥瀗agyapa is j谩tszik鈥. S, k茅pesek v茅gig眉lni csendben, legfeljebb olykor el-elb贸biskolva ezeket a koncerteket, amelyek id艖tartalm谩t n茅zve hosszabbak, mint azok a tridenti mis茅k, amelyeken valamelyik Haydn mise felcsend眉l.
A fenti p茅lda szerint nevel茅s k茅rd茅se csup谩n. Igen, egy gyerek, m茅g ha 煤gy is van nevelve, hogy szeresse a klasszikus zen茅t, nyilv谩n hamarabb fogja elunni mag谩t, ugyanakkor, ha van, amivel lek枚sse mag谩t, v茅lem茅nyem szerint nem lesz vele baj. (Mondja ezt egy csup谩n nagyb谩csi szerepet ismer艖 ember.)
Viszont a sz眉l艖k hib谩j谩nak tartom azt, ha a gyereknek z枚rg艖-cs枚rg艖-nyekerg艖鈥 dolgot adnak oda p茅ld谩ul egy mis茅n, hogy lek枚sse mag谩t. M茅g rosszabb, ha a saj谩t kulcscsom贸jukat adj谩k oda a gyereknek, hadd j谩tsszon vele. Az ilyen sz眉l艖k nem gondolnak abba bele, hogy a templom nem 贸voda, ahol a gyerek茅 a f艖szerep. Vagy az is nagyon zavar贸 tud lenni 鈥 s ezt kisgyerekkel rendelkez艖 sz眉l艖k is felh谩borodva mondj谩k 鈥, ha a sz眉l艖 nem sz贸l r谩 az imazs谩molyon hint谩z贸, s ez谩ltal z枚rg艖 gyerekre. Egyszer疟en a sz眉l艖nek a felel艖ss茅ge az, hogy egy gyerek hogyan viselkedik a templomban. Az is a sz眉l艖 felel艖ss茅ge, hogy a fi煤 gyerek kell艖 id艖ben megtanulja azt, hogy a templomban le kell venni a sapk谩j谩t. 脡desap谩m mindig leh煤zta a fejemr艖l, ha elfeledkeztem magamr贸l. Visszaeml茅kszem arra is, hogy nem egyszer rettenetesen unatkoztam a mis茅ken, s elk茅pzeltem, hogy milyen j贸 lett volna valami j谩t茅kot hozni鈥 A sz眉leim azonban sohasem engedt茅k, hogy j谩t茅kot vigyek a templomba. Ha nagyon unatkoztam, az imak枚nyvbe tett k茅peket n茅zegethettem, semmi t枚bb.

鈥濱lyenkor vagy megy a NOM-ra (p茅teres megold谩s), vagy otthon r贸zsaf眉z茅rezik (piuszos megold谩s), mialatt egy templomban 茅rv茅nyes 茅s szab谩lyos 脕ldozat 眉nnepeltetik.鈥 A harmadik lehet艖s茅g nem jutott eszedbe? A g枚r枚g katolikus mise.

R茅gen lehet, hogy megvolt a latin r铆tusban is kereszteletlenek, a pog谩nyok elk眉ld茅se a szent miszt茅riumr贸l. Nem tudom, mikor veszett ki a r铆tusb贸l. De az ajt贸n谩ll贸k egyik feladata ez is volt, hogy megsz疟rje a liturgi谩ra 茅rkez艖ket. Azonban a g枚r枚g katolikus mis茅n is m谩r csak felhangzik 鈥瀉z ajt贸kat, az ajt贸kat鈥, t茅nyleges elk眉ld茅s, kizavar谩s a templomb贸l 鈥 sajnos 鈥 m谩r nincs. Pedig azt hiszem, ism茅t be kellene vezetni ezt a gyakorlatba.

 F眉zesi Zsolt adatok | 2009.10.15 11:42 | 197
Egy谩ltal谩n nem izgat (ebb艖l a szempontb贸l 茅s csak ebb艖l), hogy mennyi munka van egy k贸rus munk谩j谩ban, ha a mis茅r艖l van sz贸, ui. mis茅re nem az emberi er艖fesz铆t茅sek csod谩lat谩ra megy眉nk, hanem a Szenth谩roms谩g im谩d谩s谩ra ill. az isteni 脕ldozat el艖tti h贸dolatra. Ez茅rt nincs (ill. nem lenne szabadna hogy legyen) taps a templomban k贸rusm疟vek ut谩n, m茅g szimpla koncertek eset茅ben sem.

De van valami fontosabb:
El艖re lesz枚gezem, nem akarok szem茅lyeskedni, sem senkit megb谩ntani, sem csal谩di trag茅di谩kban turk谩lni. De...

Senki sem vett figyelembe egy 谩ltalam le铆rt fontos mozzanatot. Ez pedig annak k枚sz枚nhet艖, hogy Mo-n m茅g a trad铆ci贸 h铆vei k枚z枚tt is kev茅s a nagycsal谩dos. Ez egy茅bk茅nt min艖s铆ti is a magyar tradicionalist谩kat (nem egy茅nenk茅nt, hanem 谩ltal谩ban). Ennek ugyan lehet az az oka, hogy "sok" a fiatal 茅s az 枚reg. 脥gy 茅rthet艖, hogy legt枚bben nem veszik figyelembe a csal谩d, azaz a gyermekek szempontjait.
Teh谩t:
Igenis sok a havi egy komolyzenei t茅telekkel 谩tsz艖tt szentmise, mert ez azt jelenti, hogy havonta 1x nem mehet ilyen mis茅re a csal谩d. (Arr贸l ne is besz茅lj眉nk, ha valaki vid茅kik茅nt szerencs茅tlen m贸don mindig kifogja gyermekeivel ezeket az alkalmakat, 茅s a gyerekei m谩r s铆rnak, ha ilyen mis茅re akarunk menni.) 脡s a tridenti mise eset茅ben nem lehet azt mondani, hogy h谩t ilyenkor menj眉nk m谩shova, mert nincs m谩shova. Ha pedig ilyenkor valaki a NOM-ot aj谩nlgatja, akkor nem 茅rti meg, hogy 茅n nem akarom, hogy a gyermekeim legels艖 templomi eml茅kei, ami egy 茅letre meghat谩roz贸 lehet, a NOM jeleihez 茅s saj谩toss谩gaihoz k枚t艖dj枚n: szembemis茅z茅s, kiz谩r贸lagos n茅pnyelv, git谩r, l谩nyministr谩nsok, stb. A hat 茅ves Marci fiam id艖r艖l id艖re feltette a k茅rd茅st: "Ha a l谩nyok nem ministr谩lhatnak (mert 茅n az igazs谩gnak megfelel艖en ezt mondtam neki), akkor mi茅rt ministr谩lnak m茅gis l谩nyok?" /a g枚r枚g templomban is/ Most 茅n mit feleljek neki? Hogyan magyar谩zzam meg a mai helyzet abszurdit谩s谩t egy olyan embernek, aki m茅g egy谩ltal谩n nem 茅rett az ilyen bels艖 konfront谩ci贸kra; aki m茅g nem tudja, nem tudhatja kett茅v谩lasztani az Egyh谩zat az egyh谩zt贸l. Aki - Szt. Bern谩t szavaival 茅lve - nem 茅rti meg, hogy az Egyh谩z "sancta meretrix" szent szajha. Egy gyereket m茅g nem szabad szembes铆teni az Egyh谩z isteni 茅s emberi kett艖ss茅g茅vel, a b煤za 茅s a konkoly egym谩s mellett 茅l茅s茅vel. Neki tiszta ide谩lok, a j贸 茅s a rossz vil谩gos 茅s konkretiz谩lt megk眉l枚nb枚ztet茅se kell. 脥gy alakul ki a helyes lelkiismerete 茅s vall谩si 茅rz茅ke. Na m谩rmost, ha havi egy (de olykor t枚bb) alkalommal a gyerekek kik茅nyszer眉lnek a tridenti mis茅r艖l, ilyenkor az eg茅sz csal谩d meg van fosztva a tiszta isteni kultusz gyakorl谩s谩t贸l. 脡s nem a helyzet k茅nyszere folyt谩n, nem is pasztor谩ci贸s okokb贸l, hanem a zeneis茅g el艖t茅rbe tolakod谩sa miatt. Ilyenkor vagy megy a NOM-ra (p茅teres megold谩s), vagy otthon r贸zsaf眉z茅rezik (piuszos megold谩s), mialatt egy templomban 茅rv茅nyes 茅s szab谩lyos 脕ldozat 眉nnepeltetik.

Az nem szempont, hogy h谩ny embert lehet 铆gy becs谩b铆tani. A mise nem erre val贸. S艖t ide be se lehetne engedni eredetileg a kereszteletlenek 茅s a b疟nb谩n贸kat (v枚. biz谩nci szertart谩sban a di谩kon "Az ajt贸kat, az akjt贸kat!" aklm谩ci贸ja). Ez a cs谩b铆tgat贸sdi megfelel a mai NOM-os felfog谩snak. Nem csoda hiszen a r茅gi mise kedvel艖i is z枚mmel modernista k枚zegben nevelkedtek, 铆gy szocializ谩l贸dtak/tunk. De a nagycsal谩d a maga k茅rd茅seivel 茅s neh茅zs茅geivel kiz枚kkenti az embert az embert az 谩lomvil谩gb贸l, 茅s az elitked茅sb艖l.

Ez茅rt mondtam, hogy nincs bajom a koncertmis茅kkel, ha van m谩s mise is. Val贸sz铆n疟leg n茅ha el is menn茅k r谩, ha 煤gy szottyanna kedvem. De igenis botr谩ny a csal谩d 茅s a gyerekek rov谩s谩ra, ha csak egy "norm谩lis" mise van, 茅s 茅ppen ezt haszn谩lj谩k fel muzsik谩l谩sra. Az ember szeret egy templomba j谩rni. A csal谩d is ig茅nyel bizonyos 谩lland贸s谩got. De a belv谩rosi gyakorlat eltekint a csal谩d 茅rdekeit艖l. 脡s szerintem ezek a szempontok egyszer疟en fel sem ker眉ltek, mert azt gondolja az illet茅kesek k枚z眉l mindenki, hogy ide 煤gyis csak az j枚n, akinek a legjobb kell. A nagycsal谩dok 煤gysem ide j谩rnak. 脥gy viszont nem is fognak. Pedig ezt kellene megc茅lozni, ennek lenne j枚v艖je (ld. az fsspx felfog谩s谩t 茅s gyakorlat谩t). H谩t nekem is a legjobb kell, de doktrin谩lisan 茅s a jelek szintj茅n, 茅s nem a zeneis茅g szempontj谩b贸l.
S铆rjanak csak a katolikusok gyerekei, ut谩lj谩k csak meg a r茅gi mis茅t m谩r gyerekkorukban, csak a zenekedvel艖k k枚z眉l t茅rjen meg valaki... tal谩n... esetleg... de ink谩bb: soha. A rendk铆v眉li esetleges megt茅r茅sekre nem lehet 茅p铆teni, f艖leg nem 煤gy, hogy ez茅rt akad谩lyozzuk az Egyh谩zba val贸 belen枚v茅s rendes 煤tj谩t.

Ez茅rt, kedves Akolitus, tov谩bbra is fenntartom, hogy ez a praxis "a l茅nyegt艖l val贸 lez眉lleszt茅s finom otrombas谩ga." Olyan, mint a skorpi贸 az illatos bor铆t茅kban.

 V谩gfalvy adatok | 2009.10.15 11:25 | 196
A Haydn 脡v 2009 t谩mogat贸i:

Hungarofest Nonprofit Kft.
KLASSZ Zenei Iroda
Oktat谩si 茅s Kultur谩lis Miniszt茅rium
Magyar Katolikus R谩di贸
Kultur谩lis Turizmus 脡ve 2009
Magyarorsz谩g - Magyar Turizmus Zrt.
MOL


Ezek vannak rajta a sz贸r贸lapon. Neves k贸rusok, zenekarok, 茅s ismert sz贸list谩k vannak felsorolva.
Az hogy "a bel茅p茅s d铆jtalan" a legkev茅sb茅 sem jelenti azt, hogy akkor minden ingyen van! Ha megveszek egy koncertjegyet, akkor nem tudhatom, hogy az 枚sszes jegy 谩ra fedezi-e az el艖ad谩s k枚lts茅geit (legt枚bbsz枚r a sz铆nh谩zjegy, vagy koncertjegy nem fedezi ezeket a k枚lts茅geket). Ha van szerencs茅m ingyen r茅szt venni egy koncerten, a b茅rleti d铆jat, vil谩g铆t谩st, hangos铆t谩st, rekl谩manyagot, 茅s persze sokszor a g谩zsit is, valakinek fizetnie kell, ez茅rt vannak a t谩mogat贸k.
A Haydn mis茅k olyan szinten vannak, mintha egy templomban pl. a Katona J贸zsef Sz铆nh谩z sz铆n茅szei adn谩k el艖 kar谩csony napj谩n a p谩sztorj谩t茅kot, ahova a bel茅pes d铆jtalan volna.

 akolitus adatok | 2009.10.15 09:53 | 195
V谩lasz a 194. sz谩m煤 眉zenetre:
Az omin贸zus plak谩ton - ami a mostani vit谩t elind铆totta - egy茅rtelm疟en olvashat贸, hogy a bel茅p茅s ingyenes. Nem hiszem, hogy b谩rmelyik pl茅b谩nia olyan j贸 helyzetben 谩llna, hogy saj谩t zsebb艖l kifizetn茅 a g谩zsit, azt谩n nagylelk疟en ingyenesnek hirdetn茅 a plak谩ton.
A Szent Efr茅m f茅rfikart volt szerencs茅m hallani Debrecenben. Debrecenben is ingyen 茅nekeltek az Istensz眉l艖 Oltalma g枚r枚g katolikus templomban. Honlapjuk is van, ott b艖vebben lehet r贸luk olvasni. Vezet艖j眉k az a Bubn贸 Tam谩s, akir艖l V谩gfalvy 铆rta a 184. hozz谩sz贸l谩sban, hogy "aki kezdett艖l fogva t谩mogatja a hagyom谩nyos liturgia 眉gy茅t".

Az茅rt m茅g egy profi k贸rusnak is kem茅nyen kell pr贸b谩lnia. Amint 铆rtam, a debreceni Szent L谩szl贸 K贸rus tagja vagyok. Vannak k枚z枚tt眉nk olyan k贸rustagok, akik a nemzetk枚zileg is elismert debreceni Kod谩ly K贸rus tagjai. M茅g egy ilyen profi k贸rusnak is rengeteg plusz pr贸b谩t beikatatnak egy-egy nagyobb fell茅p茅s el艖tt. Ezt onnan tudom, hogy sokszor 茅ppen ezeket kell figyelembe vennie a Szent L谩szl贸 K贸rus programjainak megalkot谩sakor.

 Dimitria adatok | 2009.10.14 22:50 | 194
V谩lasz a 192. sz谩m煤 眉zenetre:
Nem tudom, ki mennyire ismeri azokat a k贸rusokat 茅s zenekarokat, akik r茅szt vettek - vesznek a sorozaton...egy p茅lda: a Purcell K贸rus 茅s Orfeo Zenekar az orsz谩g egyik legjobb egy眉ttese. A koncertjeikre nem ritk谩n ak谩r 10000 ft feletti jegy谩rat is ki lehet fizetni fejenk茅nt - szeretn茅m hinni, hogy ingyen 茅nekeltek a mis茅n! Kis t煤lz谩ssal lehet 谩ll铆tani, hogy egy Haydn mis茅t els艖 olvas谩sra jobban 茅nekelnek, mint b谩rki t枚bb heti munka ut谩n....gondolom nem volt sz眉ks茅g眉k r谩, hogy t煤l sok 茅s meger枚ltet艖 pr贸b谩t tartsanak e mise miatt, 茅s hangs煤lyozottan hozz谩teszem, hogy ez a t茅ny nem von le a zenei el艖ad谩s m疟v茅szi 茅rt茅k茅b艖l semmit.
B谩rmennyi munk谩val 茅s 谩ldozattal j谩rjon is a zenei szolg谩lat l茅trehoz谩sa, a mise mindig felette kell, hogy 谩lljon a zen茅nek!!!

 akolitus adatok | 2009.10.14 17:17 | 193
V谩lasz a 192. sz谩m煤 眉zenetre:
Van egy 茅rtelemzavar贸 mondatom az el艖z艖 hozz谩sz贸l谩somban:
Eredeti mondat:
"Mivel ez sohasem volt mindennapos gyakorlat 鈥 ti. mise keret茅n bel眉l hangszeres k铆s茅rettel k贸rusra 铆rt m疟vet 鈥瀍l艖adni鈥 (szerencs茅sebbnek tartom a 鈥瀞zolg谩lni鈥 kifejez茅st mind a k贸rus, mind a zenekar r茅sz茅r艖l) 鈥 milyen liturgi谩n szeretne r茅szt venni."
Jav铆tva:
"Mivel ez sohasem volt mindennapos gyakorlat 鈥 ti. mise keret茅n bel眉l hangszeres k铆s茅rettel k贸rusra 铆rt m疟vet 鈥瀍l艖adni鈥 (szerencs茅sebbnek tartom a 鈥瀞zolg谩lni鈥 kifejez茅st mind a k贸rus, mind a zenekar r茅sz茅r艖l) 鈥 engedtess茅k meg m谩r az, hogy abb贸l a kev茅s tridenti mis茅b艖l, amelyet egy 茅vben Magyarorsz谩gon celebr谩lnak, egy minim谩lis sz谩m煤 mise ilyen legyen."

Eln茅z茅st k茅rek az 茅rtelmetlen mondat茅rt.

 akolitus adatok | 2009.10.14 12:49 | 192
V谩lasz a 191. sz谩m煤 眉zenetre:
... folytat谩s...

Ami pedig a 鈥濬茅lre茅rt茅s ne ess茅k鈥︹ kezdet疟 mondatodat illeti: Budapesten a Belv谩rosi pl茅b谩nia templomban minden vas谩rnap van tridenti mise. Ez egy 茅vvel sz谩molva 51-52 vas谩rnapot jelent. Ehhez hozz谩j枚nnek m茅g a nem vas谩rnapra es艖 眉nnepnapok, amelyeken szint茅n van tridenti mise, ez a leg贸vatosabb becsl茅sek szerint kb. 60-ra emelik az egy 茅vben celebr谩lt szentmis茅k sz谩m谩t. Ehhez add m茅g hozz谩 a Th枚k枚ly 煤ti k谩poln谩ban bemutatott szentmis茅ket, amellyel a leg贸vatosabb becsl茅sek szerint is 100 k枚r眉li sz谩m j枚n ki egy 茅vre. Alapj谩ban v茅ve persze nem sok, pl谩ne ha tudjuk, hogy 枚sszesen h谩ny templom van Budapesten 茅s h谩ny mis茅t mutatnak be naponta. De Haydn 13 mis茅j茅hez k茅pest m茅g is egy nagy sz谩m. 脰sszesen teh谩t 13 olyan mise van ebben az 茅vben, amikor mise keret茅ben egy h铆res zeneszerz艖 zeneileg is elismert, gy枚ny枚r疟 zen茅j茅vel teszik 眉nnep茅lyesebb茅 a liturgi谩t. A 鈥瀏y枚ny枚r疟鈥 jelz艖 persze szubjekt铆v, lehet, hogy neked ez a m疟faj 鈥瀗em j枚n be鈥, s sz谩modra ink谩bb az unalom szinonim谩ja. 脷gy hogy, kiss茅 er艖teljes kifejez茅ssel 茅lve egy茅ni szoc. probl茅ma, hogy pont azon a vas谩rnapon j谩rt谩l Budapesten, amikor Haydn mis茅vel gazdag铆tott谩k a liturgi谩t. Vannak, akik direkt az茅rt utaztak oda, hogy m茅lt贸 k枚rnyezetben r茅szt vegyenek egy olyan tridenti liturgi谩n, amilyenen az ut贸bbi 茅vtizedekben, de lehet, hogy 茅vsz谩zadokat is mondhatn茅k nem vehettek r茅szt, hiszen r茅gen sem volt mindennapos Haydn mis茅t mise keret茅n bel眉l el艖adni. Sz谩mukra ez jelentheti az igazi 眉nnep茅lyes szentmis茅t. Teh谩t ne mindig csak a saj谩t, 枚n枚s 茅rdekeinket tartsuk szem el艖tt, hogy 鈥灻﹏ milyen liturgi谩n szeretn茅k r茅sztvenni鈥, hanem azt is, hogy a 鈥 zeneileg m疟velt r茅teg, aki mellesleg ak谩r hit茅t gyakorl贸 katolikus is lehet 鈥 milyen liturgi谩n szeretne r茅szt venni. Mivel ez sohasem volt mindennapos gyakorlat 鈥 ti. mise keret茅n bel眉l hangszeres k铆s茅rettel k贸rusra 铆rt m疟vet 鈥瀍l艖adni鈥 (szerencs茅sebbnek tartom a 鈥瀞zolg谩lni鈥 kifejez茅st mind a k贸rus, mind a zenekar r茅sz茅r艖l) 鈥 milyen liturgi谩n szeretne r茅szt venni.

S, v茅g眉l, de nem utols贸sorban eml茅kezz眉nk meg magukr贸l a m疟v茅szekr艖l: tudod, hogy h谩ny kem茅ny pr贸ba 谩ll egy-egy ilyen mise megtanul谩sa m枚g枚tt? Sz谩mukra, tehets茅g眉k 茅s szorgalmuk kamatoztat谩sa szolg谩l Isten nagyobb dics艖s茅g茅re, mert ezt nem p茅nz茅rt csin谩lj谩k. 艕k is a Szent Liturgia 眉nnep茅lyess茅g茅hez, magasztoss谩g谩hoz tesznek hozz谩 abb贸l a tehets茅gb艖l amit Istent艖l kaptak. 艕k az idej眉ket, a gyakorl谩sra sz谩nt id艖t, s a hangjukat, 谩ldozz谩k ez茅rt oda. 脷gy hogy itt 鈥瀕茅nyeg茅t艖l lez眉lleszteni finoman otromba dolgot鈥 emlegetni finomansz贸lva meglehet艖sen otromba dolog.

 akolitus adatok | 2009.10.14 12:48 | 191
V谩lasz a 185. sz谩m煤 眉zenetre:
A v谩laszom nemcsak neked sz贸l...

Tiszt谩z谩sra szorulna, hogy ki mit 茅rt 鈥瀔oncertmise鈥 alatt.
a) olyan koncert, amely mise keret茅ben hangzik fel,
b) olyan mise, ahol a zenei r茅szt valamely zeneszerz艖 valamelyik mis茅je (a mise 谩lland贸 r茅szei vannak t枚bb sz贸lam煤 k贸rusm疟re zenekari vagy an茅lk眉li k铆s茅rettel megkompon谩lva) teszi 眉nnep茅lyesebb茅.
Az a.) egy茅rtelm疟en el铆t茅lend艖, hiszen nem a mise a l茅nyeg 鈥 az puszt谩n egy opcion谩lis f眉ggel茅k 鈥, hanem a zene, a zen茅szek teljes铆tm茅nye, a sz贸rakoztat谩s, 鈥瀎眉l眉nk csiklandoztat谩sa鈥.
A b.) szerint viszont a szentmise f茅ny茅nek emel茅se a c茅l, mind az 茅nekesek, mind a zenekari tagok tud谩suk, Istent艖l kapott tehets茅g眉k legjav谩t adj谩k hozz谩 a szent miszt茅riumhoz, ugyan煤gy, mint az adott zeneszerz艖, aki 鈥瀟udta, hogy mit csin谩l鈥. Aki tud latinul, az tudja, hogy hol vannak a szavakban a hangs煤lyok. Aki pedig b铆rja az 茅nekl茅s m疟v茅szet茅t, az tudja, hogy mely hangjegyekre esnek a hangs煤lyok. S, gyakorl谩s, 茅nekl茅s k枚zben j枚n r谩 a k贸rustag, hogy a zeneszerz艖 鈥瀟udta, hogy mit csin谩l鈥: a hangs煤lyos sz贸tagok t茅nyleg oda esnek, ahol hangs煤lyosan 茅nekel az ember. 脡ppen ez茅rt a ford铆t谩sok 谩ltal谩ban nem tudj谩k visszaadni ezt. S, ez nemcsak a latinra igaz. Egy Rahmanyinov Ave Mariat nem lehet m谩s nyelven el艖adni, csak oroszul. A ford铆t谩s meg枚li a zen茅t, s ez谩ltal mag谩t az 茅nekelt im谩ds谩got is.

Ahogyan Kansas is 铆rta: tess茅k elolvasni XII. Pius- MUSICA SACRAE enciklik谩j谩t. Ne csak egy oldalr贸l k枚zel铆ts眉k meg a k茅rd茅st. S, Szentaty谩nknak, Benedek p谩p谩nak is van 鈥 m茅g b铆boros kor谩b贸l 鈥 a szent zen茅r艖l v茅lem茅nye, a 鈥濨esz茅lget茅s a hitr艖l鈥 c铆m疟 k枚nyv茅b艖l (l谩sd: http://katolikus-traditio.hu/feltoltott/Joseph_Card.doc)

A II. VZs ut谩n szinte mantra-szer疟en emlegetett kifejez茅s a 鈥瀟ev茅keny r茅szv茅tel鈥, s ezalatt 谩ltal谩ban azt 茅rtik, hogy a laikus h铆v艖 folyamatosan p谩rbesz茅dben van a pappal, vagy 茅nekel. A figyelmes hallgat谩st azonban nem nagyon szokt谩k 鈥瀟ev茅keny r茅szv茅tel鈥-k茅nt emlegetni. Kiss茅 er艖teljes kifejez茅ssel 茅lve azt mondom, hogy 枚nmag谩t min艖s铆ti az, aki 鈥瀞z茅tunja az agy谩t鈥 egy mis茅n, pl谩ne akkor, ha tudom: voltunk egy眉tt is, nem is egyszer p茅ld谩ul 枚rm茅ny r铆tus煤 mis茅n, ahol egyik眉nk sem tudunk 枚rm茅ny眉l, m茅gsem 鈥瀠ntuk sz茅t az agyunkat鈥. Saj谩t tapasztalataimb贸l mondom: amikor 2003. m谩jus谩ban 茅letemben el艖sz枚r voltam tridenti liturgi谩n, ahov谩 煤tk枚zben is felk茅sz铆tett茅l, hogy mire sz谩m铆tsak (p茅ld谩ul arra, hogy a K谩non teljesen csendben t枚rt茅nik), pr贸b谩ltam k枚vetni a Missz谩l茅b贸l, hogy hol is tartunk, de pont a K谩non alatt elvesz铆tettem a fonalat, m茅gsem 鈥瀠ntam sz茅t az agyamat鈥. Egyes esetekben, amikor tudtam, hogy magyarul mit mondan谩nk (Credo, Pater Noster), sem latinul, sem magyarul nem tudtam mondani 鈥 aki pr贸b谩lt m谩r egy sz谩m谩ra teljesen idegen nyelv疟 szertart谩son a saj谩t nyelv茅n im谩dkozni, 煤gy hogy k枚zben hallja az idegen nyelvet, el艖fordul, hogy az ember a saj谩t nyelv茅be is belezavarodik 鈥, s ez茅rt ink谩bb elhallattam, m茅gsem 鈥瀠ntam sz茅t az agyam鈥.
Nem vagyunk egyform谩k. Van aki k枚nnyen, szinte j谩tszva k茅pes megtanulni egy idegen nyelvet, m谩s v茅rt izzadva sem jut egyr艖l a kett艖re. Mivel sajnos egyel艖re nem 茅lek olyan helyen, ahol vas谩rnapr贸l vas谩rnapra r茅szt vehetn茅k tridenti liturgi谩n, 铆gy mindig magammal viszem a Missz谩l茅mat, hogy legal谩bb a h铆vekre vonatkoz贸 r茅szekbe be tudjak kapcsol贸dni. Szint茅n saj谩t tapasztalatb贸l mondom: f茅l 茅vig 茅ltem Angli谩ban, ahol mindennap mentem szentmis茅re: kb. m谩sf茅l h贸nap m煤lva tudtam csak letenni az angol nyelv疟 misesz枚vegemet, mert addigra r枚gz眉ltek bennem a h铆vekre vonatkoz贸 r茅szek. A vas谩rnapi mis茅kre azonban tov谩bbra is kellett vinnem, mert Hiszekegy h茅tk枚znap nincs. Igen, elismerem, nagyon nehezen tudok megtanulni egy idegen nyelvet, s nagyon gyorsan felejtek. De egy teljesen csendes tridenti mis茅n sem 鈥瀠nom sz茅t az agyamat鈥, ahol a laikus h铆v艖re m茅g a kevesebbn茅l is kevesebb sz枚veg jut, mert a ministr谩ns mindent megtesz helyette.

(Folytat谩s k枚vetkezik...)

 V谩gfalvy adatok | 2009.10.14 12:11 | 190
Az a gyan煤m, mindenki r枚gt枚n 枚sszemossa a k茅t dolgot:
- A belv谩rosi templomban koncertek folynak, a megh铆v贸 is ezekre invit谩l. Ez nem m谩s, mint botr谩nysorozat! Mindenki tudja, 茅s tudta el艖re, hogy vas谩rnaponk茅nt k茅thetente v谩ltoz贸an kb. 30, vagy 50 ember j谩r tridenti mis茅kre. Ezek az emberek 枚r眉ltek, hogy v茅gre van mis茅j眉k. Valakinek viszont nagyon sz谩m铆tott, hogy "眉res" a templom, h谩t megt枚lt枚tte: most tele van! Ezt a m贸dszert ismerj眉k a Nom-on is. Ott is bevezett茅k a rock-mis茅ket, 茅s sokan ugyan煤gy v茅dt茅k ezt az eszk枚zt, mint most n谩lunk, hogy igenis ennek a zen茅nek helye van a mis茅n, 茅s micsoda pasztor谩lis lehet艖s茅g. A kett艖 k枚z枚tti k眉l枚nbs茅g az, hogy a rock nem f茅r 枚ssze a templommal, ez viszont igen. Viszont mindk茅t esetben ezek a templomfelt枚lt茅sek a h铆vek rov谩s谩ra t枚rt茅ntek!
- Haydn, vagy b谩rmelyik m谩s zeneszerz艖 h铆v艖 l茅lekkel kompon谩lt meg egy-egy mis茅t bizonyos alkalmakra, ezeknek ott meg volt a maguk szerepe, 茅s ma is meg lehetne a helye a liturgi谩ban. (Nehezen tudn谩m elk茅pzelni, hogy Eszterh谩zy gr贸f茅k Haydn 茅lete folyam谩n, vagy Haydn szem茅lyesen minden vas谩rnap ilyen mis茅re j谩rtak volna!)

Ebben az 茅rtelemben tulajdonk茅ppen l茅nyegtelen, hogy ar谩nyaiban mennyi az 茅nek- 茅s zenekaros mise, ha nem a mise miatt t枚rt茅nik. Teh谩t azt hiszem lehet vitatkozni azon (De musica sacra... alapj谩n), hogy komolyzene legyen-e a templomban, vagy 脡E, vagy SZVU, vagy Lelki Manna. Ez a vita m谩sr贸l sz贸l, itt konkr茅t esetr艖l van sz贸, amikor megl谩t谩som szerint m谩r nem az a k茅rd茅s, milyen a zenei anyag, hanem az, hogy az eg茅sz rendezv茅nynek mi a tulajdonk茅ppeni c茅lja.

 Kansas adatok | 2009.10.14 04:33 | 189
Igen 茅rdekes vita kezd itt kibontakozni a Szentmis茅k zenei szolg谩lat谩val kapcsolatosan. Itt Amerik谩ban pontosan 铆gy vitatkoznak egym谩ssal az 铆r 茅s nem 铆r sz谩rmaz谩s煤 katolikusok. Az 铆r sz谩rmaz谩suak j贸l el vannak a csendes Mis茅vel vagy csak a legpurit谩nabb Mis茅vel 茅s nem igaz谩n szeretik a nagy 眉nnepi Mis茅ket, mivel 茅vszazadokon kereszt眉l sokszor csak rejtve mehettek Mis茅re. Ezzel szemben a n茅met, francia, lengyel, olasz etc. sz谩rmaz谩s煤 katolikusok szeretik a nagy 茅nekes "barkkos" Mis茅ket IS. A gregori谩n 茅nek a R贸mai Egyh谩z jellegzetes zen茅je. Azonban, Haydn zen茅je IS liturgikus szolg谩latra lett 铆rva. 脡S EZ IS az Egyh谩z 枚r枚ks茅ge. Egyet茅rnekn茅k F眉zesi Zsolttal akkor ha pl Bach h-moll Mis茅j茅t, vagy Verdi Requiemj茅t er艖ltetn茅k bele e liturgi谩ba ami val贸ban a liturgi谩t uraln谩, de Haydn Mis茅i m谩s kateg贸ri谩ba tartoznak. 脷gy gondolom, hogy igen is helye van az Egyh谩zzene m谩s r茅tegeinek is megjelenni a Szentmis茅n, ami nem l茅p t煤l a liturgikus zene k枚vetelm茅nyein (Ld. XII. Pius- MUSICA SACRAE enciklik谩j谩t, valamit Szent R铆tuskongreg谩ci贸, 1958. szeptember 3-i DE MUSICA SACRA ET SACRA LITURGIA level茅t), ha pedig nem akkor, "De gustibus non est disputandum" M谩sik dolog. Ezek a Mis茅ken kereszt眉l olyanok is tal谩lkozhatnak a r茅gi r铆tussal akik egy茅bk茅nt nem ker眉ln茅nek kapcsolatba vele. 脡S LEHET? HOGY EZ NYIT MEG SZ脕MUKRA EGY UTAT KATOLIKUSS脕 V脕LNI. Ld Barka hozz谩sz贸l谩s谩t a m谩sik f贸rumon.
脡n magam r茅sz茅r茅r艖l nagyon szeretem a Gergori谩nt, de nem vetem meg egy-egy alkalommal m谩s zenei st铆lust sem, s艖t pl kifejezetten szeretem a Krisztus Kir谩ly Int茅zet 谩latal celebr谩lt nagy Mis茅ket ahol mindig igen nagy gonddal v谩lasztj谩k meg a litugikus zen茅ket. L茅lekben igen emel艖 茅s sz茅p 茅s igen is meg van annak is a helye. 脷gy gondolom, hogy a Szent Mih谩ly laikus k谩ptalan 谩ltal szervezett Haydn Mis茅k pasztor谩lisan is j贸 c茅lt szolg谩lnak. Ar谩nyaiban a havi egy 茅nek 茅s zenekaros alkalom szint茅n nem t煤lz谩s.

 Minister Primus adatok | 2009.10.13 23:43 | 188
Egy茅bk茅nt ne legy眉nk m谩r olyanok. Ha a Th枚k枚ly 煤ti miseid艖pontokkal estek volna egybe a Haydn mis茅k, akkor pedig az lenne a baj. K眉l枚nben sem tartom ezt a pontot annyira relev谩nsnak ez眉gyben. B谩r nyilv谩n 茅n sem vagyok mindenhez 茅rt艖 mindenttud贸...

 Minister Primus adatok | 2009.10.13 23:39 | 187
Sajn谩lattal veszem tudom谩sul, hogy legut贸bbi l谩togat谩som 贸ta semmi nagyr贸l nem maradtam le... Magyarorsz谩gon semmi sem v谩ltozik. :( 脕lland贸an r谩gj谩k egym谩st az emberek! Deh谩t no... A Haydn mis茅k j贸 sz谩nd茅kkal indultak, b谩r szerintem is egy picit t煤lz谩sba lettek vive + a hirdet茅s sz枚vege is el茅gg茅 szerencs茅tlen眉l siker眉lt... 脕m tekintettel arra hogy Augusztus 贸ta semmilyen Mis茅re nem j谩rok, bizony a Haydn mis茅t is meg tudn谩m becs眉lni...

 脡lthes Eszter adatok | 2009.10.13 22:56 | 186
Amit F.Zs. eml铆tett Szent X. Pius p谩pa motu propri贸j谩r贸l a zen茅vel kapcsolatban h贸napok 贸ta fenn van a honlapon - buta m贸don nem a Vatik谩ni dokumentumok k枚z枚tt, hanem a K枚nyvt谩r Egy茅b fi贸kj谩ban, Az Egyh谩z zen茅je c铆mmel
(www.katolikus-honlap.hu/0904zene.htm)

 F眉zesi Zsolt adatok | 2009.10.13 19:34 | 185
Egy谩ltal谩n nem 茅rtek egyet (ebben a k茅rd茅sben) Akolitussal: a koncertmis茅z茅ssel 茅ppen magunk s眉llyesztj眉k el a m谩sok 谩ltal is els眉llyeszteni k铆v谩nt haj贸nkat. Ez m谩r r茅gen is probl茅m谩s volt (v枚. Szt. X. Pius p谩pa m.p.-ja a szent zen茅r艖l), ma meg (f艖leg, hogy nincs t枚bb tr. mise m茅g a f艖v谩rosban sem) egyenesen b疟n枚s luxus, elitked茅s. A gyermekem a m煤ltkor elaludt rajta, beverte a fej茅t, 茅s t枚bb napig dagadt volt. A k枚vetkez艖 alkalommal sz茅tunt谩k az agyukat (velem egy眉tt). Ha valaki most azt k茅rdezi, minek hozom akkor ide a gyerekeimet, vagy minek j枚v枚k 茅n ide, ha unatkozom, 茅s mi茅rt nem viszem 艖ket "norm谩lis" mis茅re, vagy mi茅rt nem akkor j枚v枚k, amikor a megszokott m贸don v茅gzik a mis茅t, az m谩r r茅gen nem 茅rti, mir艖l van itt sz贸, mert megfert艖zte az elitked茅s (茅s nem az elits茅g) szelleme, ami olyannyira idegen a katolikus trad铆ci贸t贸l. Az a r茅gi mis茅ben csak az eszt茅tikai t枚bbletet l谩tja, 茅s j贸val kev茅sb茅 a dogmatikai tisztas谩got. F茅lre茅rt茅s ne ess茅k, nincs ellenemre komolyzene keret茅ben bemutatott szentmise; de csak akkor, ha van t枚bb mise is, 茅s az megy oda, akit ez emel fel legink谩bb. De a r茅gi mise 眉gy茅t a zenei ig茅nyess茅g k枚nt枚s茅be 枚lt枚ztetve egyed眉l a zeneileg m疟velt r茅tegek sz谩m谩ra vonz贸v谩 tenni 茅s ez谩ltal a l茅nyeg茅t艖l lez眉lleszteni finoman otromba dolog. Mindez a gregori谩n rov谩s谩ra megy. 脡s t茅nyleg azt a benyom谩st kelti, hogy a r茅gi mis茅n nem lehet r茅szt venni, csak pislogni alatta, vagy maximum "csiklandoztatni a f眉l眉nket." Modernista ellenfeleinknek nem is adhattunk volna jobb fegyvert a kez眉kbe, 茅s azt hiszem nagyon 枚r眉lnek, hogy 枚nk茅nt gett贸ba z谩rjuk a budapesti mis茅ket, az egyre szaporod贸 koncertekkel, melyek ingyenesek. (Milyen kedvesek... Perselyez茅s az茅rt lesz? Nem fogja ez a becs眉letkassza l谩tszat谩t kelteni?) Ezeken mi sem v谩ltoztat, hogy esetleg a legnagyobb j贸hiszem疟s茅ggel teszik ezt, akik teszik, 茅s az sem, hogy ha a koncertezni akar贸 zen茅szek (茅nekesek) 枚nk茅nt aj谩nlkoznak. Ez akkor is 谩rul谩s. Ezt a somm谩s 茅s t谩madhat贸 v茅lem茅nyemet mindenki el艖tt v谩llalom. Indulatok vannak bennem, mikor ezeket 铆rom, 茅s csak a honlap lelkis茅g tart vissza att贸l, hogy kem茅nyem kifejez茅sekre ne ragadtassam magam.

 V谩gfalvy adatok | 2009.10.13 11:33 | 184
V谩lasz a 183. sz谩m煤 眉zenetre:
A mis茅k zenei szerkeszt艖je Bubn贸 Tam谩s, aki kezdett艖l fogva t谩mogatja a hagyom谩nyos liturgia 眉gy茅t. Minden bizonnyal elhamarkodott volt az 铆t茅letem vele kapcsolatban.
Nagyon b铆zom benne, hogy valaki egyszer az illet茅kesek k枚z眉l fel眉lvizsg谩lja mindazt, ami t枚rt茅nik, 茅s 煤jra a katolikus mise ker眉l majd egyszer a k枚z茅ppontba!
Nem k铆v谩nok t枚bbet foglalkozni a t茅m谩val. Ez azt jelenti r茅szemr艖l, hogy nem is teszem ki magam t枚bb茅 annak a vesz茅lynek, hogy szembes眉ljek ezzel a probl茅m谩val.
Egyetlen megjegyz茅sem volna a honlappal kapcsolatban: a Haydn-mis茅k id艖pontjai nem f眉ggnek 枚ssze a Th枚k枚ly 煤ti mis茅kkel. Ez az eddigi hirdet茅sekb艖l kider眉l.

 V谩gfalvy adatok | 2009.10.13 00:17 | 183
V谩lasz a 182. sz谩m煤 眉zenetre:
"a zeneszerz艖 sz谩nd茅k谩nak is ink谩bb eleget tesz眉nk" Haydn szerintem forog a s铆rj谩ban ezekt艖l a mis茅kt艖l!!! Alapvet艖 probl茅ma az, hogy az, aki ezeknek a mis茅knek a zenei r茅sz茅t szerkeszti az 茅gvil谩gon semmi k枚ze a traditi贸hoz. (Ez persze csak az 茅n meggy艖z艖d茅sem!)
Innent艖l fogva ez a mise csak k眉ls艖s茅geiben hagyom谩nyh疟, val贸j谩ban koncertk枚z枚ns茅gnek sz谩nt sz铆ni el艖ad谩s. Ezzel persze nem min艖s铆tem a pap 茅s az asszisztencia sz谩nd茅k谩t! Tulajdonk茅ppeni gond az, hogy a pap sz谩nd茅ka, 茅s a zenei szolg谩lat sz谩nd茅ka nem 谩ll 枚sszhangban egym谩ssal.
Egy茅bk茅nt a sz贸r贸lap 枚nmag谩茅rt besz茅l. Koncertk枚z枚ns茅get toboroz, nem h铆veket! S煤lyosan elhib谩zott viszont az az elv, hogy egy ilyen koncert j贸 alkalom a misszi贸hoz. Ez a hozz谩谩ll谩s semmivel nem k眉l枚nb枚zik a legvadabb modernista t茅r铆t茅si 枚tletekt艖l (pl. utcai misszion谩l谩s).
脥rva van: "Ne adj谩tok a szentet ebeknek, 茅s ne h谩nyj谩tok gy枚ngyeiteket a sert茅sek el茅, netal谩n eltapodj谩k azokat l谩baikkal 茅s megford煤lv谩n, sz茅tszaggassanak titeket." (Mt 7,6) Itt ennek pontosan az ellenkez艖je t枚rt茅nik!
Egy茅bk茅nt Akolitus hozz谩sz贸l谩s谩nak nagy r茅sz茅vel teljes m茅rt茅kben egyet茅rtek. R枚viden 茅s t枚m枚ren a Magyarorsz谩g t茅ma 18. sz. hozz谩sz贸l谩s谩ban mondtam meg ezzel kapcsolatos v茅lem茅nyemet.

Szerkesztve: 2009.10.13 00:26

 akolitus adatok | 2009.10.12 18:16 | 182
A magam r茅sz茅r艖l nem 茅rtek egyet azzal, hogy ezen a honlapon az 煤n. "koncertmis茅k" miatt bojkott谩lva legyen a Belv谩rosi templom mis茅inek a hirdet茅se. Ez ugyan az 茅n szer茅ny mag谩nv茅lem茅nyem, nyilv谩n a honlap tulajdonos谩nak sz铆ve-joga azt feltenni 茅s azt levenni a honlapr贸l, amit akar. 脡n ink谩bb a t谩j茅koztat谩s hi谩ny谩t sajn谩lom, hiszen sokan vannak olyanok, akik nem pestiek, 铆gy sokszor ez az egyetlen, b谩rhonnan - m茅g mobiltelefonr贸l is! - el茅rhet艖 honlap, ahol pontos, megb铆zhat贸 inform谩ci贸khoz juthat a trad铆ci贸ra ki茅hezett katolikus h铆v艖.

Az idei, 2009-es 茅v Haydn-茅v, a zeneszerz艖 hal谩l谩nak 200. 茅vfordul贸ja alkalm谩b贸l. Haydn nagyon sok mis茅t kompon谩lt, amelyeknek az eredeti k枚zege nem a koncertterem, hanem a templom, liturgia keret茅ben, m茅g akkor is, ha n茅ha kicsit t煤l hossz煤nak 茅rzi a mai ember. 脷gy gondolom, hogy ink谩bb 枚r枚mteli az a gondolat, s ezzel a zeneszerz艖 sz谩nd茅k谩nak is ink谩bb eleget tesz眉nk, ha a megkompon谩lt mis茅ket t茅nyleges liturgia keret茅ben sz贸laltatj谩k meg, szemben a vil谩gi m疟vekkel, amelyeknek viszont a koncertteremben a hely眉k.
Az m谩s k茅rd茅s, hogy manaps谩g nagyon sok zeneszeret艖 ember sajnos m谩r nem vall谩sos. De azt se felejts眉k el, hogy lehet, hogy 茅ppen egy liturgia keret茅ben, Isten nagyobb dics艖s茅g茅re bemutatott m疟 fog sokakat a katolikus hit, a szentmise fel茅 elind铆tani, hiszen mise n茅lk眉l a liturgikus sz枚vegek nem nagyon 茅rthet艖ek. Biztosan lesznek olyanok, akik csak az eszt茅tikum, vagy a sz贸rakoz谩s miatt mennek el egy ilyen mis茅re, de nem kiz谩rt, hogy lesznek olyanok is, akiket t茅nylegesen megfog, rabul ejt a tridenti liturgia sz茅ps茅ge, t枚k茅letess茅ge, s mindennek a teljes 枚sszhangja Haydn muzsik谩j谩val.

Ez az 茅n egyedi mag谩nv茅lem茅nyem, aki magam is templomi k贸rustag vagyok, s 谩ll铆tom: nagyon sokat k枚sz枚nhetek a debreceni Szent L谩szl贸 K贸rusnak, hogy a trad铆ci贸 ir谩ny谩ba fordultam 茅vekkel ezel艖tt. Egy-egy Palestrina-, Mozart-, vagy Haydn mis茅nek a megtanul谩sa, 茅nekl茅se megmutatta, hogy az egyh谩zi zene ter眉let茅n a liturgikus, a m疟v茅szi 茅s a sz茅p kifejez茅sek 枚sszekapcsol贸dnak. Mint mindenb艖l, az liturgikus 茅nekb艖l is a legszebbet aj谩nljuk Istennek, ahogyan a nagy templom茅p铆t茅szek, szobr谩szok 茅s fest艖k sem nagyolt谩k el az emberi szemmel m谩r nem l谩that贸 r茅szleteket - mondv谩n 煤gysem veszi 茅szre senki -, mert nem az embereknek k茅sz铆tett茅k azokat, hanem Isten nagyobb dics艖s茅g茅re. Ugyan铆gy az 茅nekszolg谩latot ell谩t贸k, a szk贸la, a k贸rus tagjai is egyre t枚k茅letesebben igyekeznek megtanulni a nehezen ki茅nekelhet艖 r茅szeket, mert lehet, hogy az emberi hallgat贸s谩g nem veszi 茅szre, ha m谩st 茅nekel 40-50 ember k枚z枚tt, de Isten meghallja.
Ne essen senki se t茅ved茅sbe: a liturgia elv谩laszthatatlan zenei nyelve a gregori谩n. Ezt azonban - lesz谩m铆tva az egyszer疟bb dallamokat - sokszor csak k茅pzett, hivat谩sos 茅nekesek tudj谩k le茅nekelni, akik erre szentelik az 茅let眉ket. A gregori谩nt ink谩bb csak a kis l茅tsz谩m煤 szk贸l谩k tudj谩k 茅nekelni, nagyobb l茅tsz谩m煤 k贸rusok nem. Nekik "marad" a t枚bbsz贸lam煤 egyh谩zi zene, amely m谩sf茅le 茅nekl茅si technik谩t ig茅nyel, s 茅ppen emiatt a m谩sf茅le technika miatt sokkal ink谩bb ig茅nyli a nagyobb l茅tsz谩mot, mint a gregori谩n 茅nekl茅s茅re szakosodott szk贸la.
A n茅p sz谩m谩ra pedig t茅nyleg csak az egyszer疟bb dallamok maradnak meg, amelyek szinte els艖 hall谩sra le茅nekelhet艖ek egy szakk茅pzett k谩ntor vezet茅s茅vel.

Mivel 2009 a v茅g茅hez k枚zeledik, s ezzel a Haydn-茅v is hamarosan befejez艖dik, k茅rem 脡lthes Eszter asszonyt, hogy gondolja 谩t m茅g egyszer, s ne legyen ennyire szigor煤 a Belv谩rosi templomi tridenti mis茅kkel szemben.

 脡lthes Eszter adatok | 2009.10.12 15:35 | 181
Feltettem egy t谩j茅koztat贸t a Magyarorsz谩g oldalra

 akolitus adatok | 2009.10.08 10:48 | 180
V谩lasz a 179. sz谩m煤 眉zenetre:
A bomba: d枚bbenetes! S, a benne foglaltak egy jelent艖s r茅sze m谩r bevezet茅sre ker眉lt. Van persze n茅h谩ny meredek utas铆t谩s is, amelyet h谩l' Istennek m茅g nem vezettek be, de ezt a tendenci谩t k枚vetve t煤l sok j贸ra nem sz谩m铆thatunk. Deh谩t ezekre a Szent铆r谩s tan煤s谩ga szerint el艖bb-ut贸bb sz谩m铆tanunk kell.


  MAGYARORSZ脕G KIR脕LYN艕JE, K脰NY脰R脰GJ 脡RETT脺NK!