hagyom谩nyh疟 magyar katolikusok

SZ虐Z M脕RI脕NAK, MAGYARORSZ脕G KIR脕LYN艕J脡NEK
felaj谩nlott honlapja

"B脥ZZATOK, MERT 脡N LEGY艕ZTEM A VIL脕GOT"

KATOLIKUS-HONLAP F脫RUM BEJELENTKEZ脡S REGISZTR脕CI脫
 
A hozz谩sz贸l谩sok nem a honlap szerkeszt艖j茅nek, hanem az egyes hozz谩sz贸l贸knak a v茅lem茅ny茅t t眉kr枚zik.

(153) Honlap-II.
(8) R贸ma
(13) V茅gid艖 ??
(157) Pius-眉gy
(16) A honlapr贸l
(165) Gondolatok
(278) Honlap
(244) Magyarorsz谩g
(121) Vil谩gegyh谩z
(54) J枚v艖/Rem茅ny
(199) H铆rek
(1) Lelkis茅g
(58) M谩sok helyett
(199) K茅rd茅sek
(34) Hit眉nk
(77) Fatima
(16) Assisi-眉gy
(47) K枚zlem茅nyek
(20) Hallottam...
(66) F贸rumoz谩s
(12) AZ ISTENI IRGALMASS脕G
(88) Evol煤ci贸
(151) Liturgia
(12) Katolikusok tennival贸i
(141) A vil谩g
(9) "Nemcsak keny茅rrel..."
(1) Adok-kapok
(140) ki a hib谩s?
(50) Mag谩n 眉zenetek
(12) T枚rt茅nelem-hamis铆t谩s
(23) 脰r枚meink
(77) V谩rosmisszi贸 '08
(17) Erk枚lcs
(55) Tekint茅ly
(88) V茅lem茅nyek
(9) Kis R贸mai Zsolozsma - "rekl谩m"
(8) Probl茅m谩k
(44) Bibliothecula
(44) Hibajelz茅s
(20) Mi a teend艖?
(28) Vit谩k
(9) Anglik谩n-k茅rd茅s
(2) Al谩铆r谩sgy疟jt茅s vagy fsspx
(1) KATEKIZMUS
(8) Ha a Katolikus...
(7) Klerikalizmus
(27) Reakci贸k
(8) Tudom谩ny 茅s fejl艖d茅s
(20) Mindennapok
(9) Metanoia
(5) Kapcsolatok
(6) Pisti
(5) "B铆zzatok..."
(27) SJM
 
M谩sok helyett
 M谩sok b枚lcsess茅g茅nek tolm谩csol谩sa

M茅g nem jelentkezett be, 铆gy nem 铆rhat a f贸rumba


[0] [1] [2]
 F眉zesi Zsolt adatok | 2011.02.17 13:49 | 58
"XVI. Benedek p谩pa, miut谩n janu谩rban, Urunk megkeresztelked茅s茅nek 眉nnep茅n 21 csecsem艖t keresztelt a Sixtus-k谩poln谩ban, arra biztatta a kereszt茅ny sz眉l艖ket, hogy kereszt茅ny ut贸nevet v谩lasszanak gyermekeik sz谩m谩ra. " (Magyar Kur铆r)

Erre nem biztatni kell, hanem - ahogyan r茅gen is volt - el kell rendelni, hogy pog谩ny n茅v eset茅n is adni kell egy kereszt茅ny nevet a kereszts茅gben, pontosabban, hogy csak kereszt茅ny n茅ven lehessen keresztelni, s a pog谩ny n茅v csak polg谩ri n茅v legyen; pl. F眉zesi Kopp谩ny Istv谩n :)
En茅lk眉l ez is olyan B16-os elm茅leti malaszt marad, 茅s kb. annyit 茅r, mint amikor 茅n arra biztatom a p谩p谩t, hogy kezdjen el (a k枚nyvek 茅s katek茅zisek, k铆s茅rletek 茅s f艖leg a politika ut谩n) csak 煤gy a pr贸ba kedv茅茅rt korm谩nyozni.

Szerkesztve: 2011.02.18 01:07

 脡lthes Eszter adatok | 2011.01.02 22:38 | 57
V谩lasz a 56. sz谩m煤 眉zenetre:
Igen, tiszt谩ban vagyok vele (az茅rt is tettem a kifog谩solt r茅szt z谩r贸jelbe), hogy sokan azt tan铆tj谩k (l谩sd Amorth atya k枚nyv茅t stb.), hogy a S谩t谩n intelligens, hiszen Isten teremtm茅nyeit nem tagadja meg 茅s ez茅rt buk谩suk ut谩n is meg艖rzik mindazon tulajdons谩gukat, amivel Isten eredetileg felruh谩zta 艖ket.
Csakhogy: Ezeket a tulajdons谩gokat az Istennel val贸 megr枚gz眉lt szembehelyezked茅s 茅s gy疟l枚let elkorcsos铆tja, elpuszt铆tja, vissz谩j谩ra ford铆tja. Mert mi az az 鈥瀒ntelligencia鈥. A lexikon szerint az a k茅pess茅g, hogy valaki haszn谩lja az 茅rtelm茅t, 鈥瀉z ember lelki tev茅kenys茅g茅ben nem az 茅rzelemre vagy akaratra, hanem az 茅rtelemre, a megismer茅sre vonatkozik鈥. G. atya szerint (茅s szerintem) az intellektus azt jelenti, hogy az ember k茅pes rendszerezni az agy谩ban az ismereteit. (Pont ez az, amit a mai emberb艖l szinte teljesen kiirtottak).
Vegy眉nk p茅ld谩ul egy intelligens f茅rfit, akit 茅ppen elragad a szenved茅ly egy n艖 ir谩nt. A n艖 a legolcs贸bb, leg谩tl谩tsz贸bb, minden m谩s, ak谩r egy buta ember sz谩m谩ra 谩tl谩that贸 tr眉kk枚kkel is k茅pes beh谩l贸zni. Hol itt az intelligencia, vagy hol itt a k眉l枚n枚sen okos, ravasz taktika? Csak a szenved茅lyt艖l elvakult ember marad, akit a legbut谩bb m谩sik is k茅pes az orr谩n谩l fogva vezetni, am铆g szenved茅lye 茅s nem esze uralkodik rajta.

Mivel S谩t谩n 茅s t谩rsai Istennel szemben 茅s gy疟l枚letben 茅lnek, kezdeti j贸 k茅pess茅geik elt疟ntek: a szenved茅ly, a gy疟l枚let 谩tform谩lta azokat. Hiszen az is 谩ll a Szent铆r谩sban, hogy Lucifer sz茅p volt. Az csak nem k茅ts茅ges, hogy a gy疟l枚let eltorz铆totta a von谩sait, mint ahogy a legszebb n艖茅t is k茅pes elcs煤f铆tani? Ahogy a sz茅ps茅ge torzz谩 v谩ltozott, 煤gy korcsosult el az intelligenci谩ja is.
A rosszra val贸 cs谩b铆t谩shoz nincs sz眉ks茅g k眉l枚n枚sebb ravaszs谩gra, mint ahogy a szenved茅lyt艖l elkapott f茅rfit is a legolcs贸bb tr眉kk枚kkel fogja meg egy n艖.
Az ember az茅rt ragaszkodik 鈥 szerintem 鈥 ahhoz, hogy a S谩t谩n, vagyis a bukott angyalok m茅g most is intelligensek, okosak, meg nagyon ravaszok, mert ezzel akarja saj谩t b疟neit kicsiny铆teni, illetve megmagyar谩zni. Nem, ahogy a legolcs贸bb tr眉kk枚knek d艖l眉nk be, ha 鈥瀗yer茅szkedni鈥 akarunk, nem az 枚rd枚g枚k olyan nagyon ravaszok, hanem mi vagyunk olyan nagyon gyeng茅k, 茅s mi v茅tkez眉nk olyan k枚nnyen. Ezt egy茅bk茅nt ki-ki megfigyelheti m谩son, azt谩n sz茅pen 眉lj枚n le, 茅s keresse meg saj谩t mag谩n.

Lucifernek a b疟nbees茅se el艖tt volt 鈥瀍mberi 茅sszel felfoghatatlan intelligenci谩ja鈥, most m谩r nincs, ahogy egy b疟n枚s ember is elveszti 茅rt茅keit, mert minden a vissz谩j谩ra fordul benne. Az ember mag谩t贸l v茅gtelen眉l gyenge, 茅s b疟nei v茅gtelen nagyok, 茅s az 枚rd枚g枚k ezt haszn谩lj谩k ki, de h谩t ehhez nem kell olyan nagy ravaszs谩g. Egy tolvaj is k枚nnyebben kilopja egy k枚nyv茅be m茅lyed艖 ember zseb茅b艖l a p茅nzt, mint egy maga k枚r眉l figyel艖t艖l, de h谩t ett艖l a tolvaj m茅g nem k眉l枚n枚sen intelligens, vagy ravasz, vagy okos, hanem csak kihaszn谩lja az alkalmat.
Engem az is meglep, hogy kifejezetten primit铆v, buta emberek mennyire 茅rtenek a p茅nzcsin谩l谩shoz. Meg a karrier-csin谩l谩shoz, meg egy csom贸 vil谩gi, erk枚lcsileg k茅tes dologhoz. Ink谩bb azt mondan谩m, hogy a buta embernek nincsenek g谩tl谩sai, mint azt, hogy ravasz, meg intelligens.

 F眉zesi Zsolt adatok | 2010.12.31 15:34 | 56
"Szerintem nem a S谩t谩n intelligenci谩ja (aminek megl茅t茅ben egy茅bk茅nt is k茅telkedem) sz谩llja meg az emberek gondolkod谩s谩t, hanem Istent艖l val贸 elfordul谩suk form谩lja 谩t az agyukat."

A mondattal egyet 茅rtek, de a z谩r贸jelbe tett r茅szhez f疟zn茅k megjegyz茅st.

An茅lk眉l, hogy t煤ls谩gosan h铆zelegni akarn茅k az 脰rd枚gnek, szeretn茅m 贸vni, hogy al谩becs眉lje a pokoli intelligenci谩t.
Ha m茅gis megteszi, akkor ennek - szerintem - k茅t oka lehet:
1. Neh茅z bel谩tni, hogy a buk谩s el艖tt 谩ll贸 angyalok ragyog贸 茅lesl谩t谩s谩t hogyan ker眉lhette el a t茅ny, hogy a Istent nem lehet legy艖zni.
2. A S谩t谩n intelligenci谩ja ellen l谩tszik tan煤skodni, hogy olykor oly ban谩lis eszk枚z枚kkel 茅l, hogy m茅g egy gyermek is 谩tl谩thatn谩 a sz枚vev茅nyt.

V谩lasz az 1. neh茅zs茅gre:
Nem is ker眉lte el a figyelm眉ket. Egyszer疟en a gy疟l枚let 茅s a g艖g fel眉l铆rta nem csak az 茅rtelm眉ket, hanem az egy茅ni 茅rdekeik (hogy ne mondjam: karrierj眉k) sz谩m铆t谩sait. Hogy lehet ez? Ez titok, a gonoszs谩g titka (mysterium iniquitatis). Az 茅rtelm眉k nagy volt, de v茅ges, m铆g a g艖gj眉k (茅ppen szellemi kiv谩l贸s谩guk miatt) k枚lt艖i t煤lz谩ssal 茅lve: v茅gtelen. A rossz angyalok 茅rtelmi k茅pess茅ge a buk谩s k枚vetkezt茅ben elhom谩lyosult ugyan, de a kinyilatkoztat谩s nem adja jel茅t, hogy l茅nyegesen meggyeng眉lt volna. J贸val 眉gyesebbek, ravaszabbak, 茅rtelmesebbek, mint az emberek legokosabbika. Ez m谩r a 茅letkorukb贸l 枚nmag谩ban adva van. Ennyi id艖 alatt 枚sszegy疟lik n茅mi tapasztalat 茅s emberismeret. Erre a saj谩t buk谩saink 茅s b疟neink a legjobb bizony铆t茅kok.

V谩lasz a 2. neh茅zs茅gre:
A S谩t谩n n茅mely megold谩s谩nak, 茅rvrendszer茅nek primit铆v egyszer疟s茅g茅re az a v谩lasz, hogy olykor ez is el茅g. 脡s az 枚rd枚g takar茅kos. Nem haszn谩l fel t枚bb 茅rvet, 茅s er艖t, mint amennyi sz眉ks茅ges. J贸l j枚n m茅g az el nem l艖tt puskapor a k枚vetkez艖 harchoz. Egy茅bir谩nt teljesen tiszt谩ban vele, hogy logikus (er艖s) 茅rvel茅s ment茅n gondolatai meg nem 谩llnak. De neki nem is az a c茅lja, hogy v茅lt igaz谩t bizony铆tsa (hiszen maga is tudja, hogy nincs igaza), hanem hogy hasson 茅s lelkeket nyerjen.
Ugyanakkor az eg茅sz vil谩g t茅ved茅seit, szennyes emberi 枚szt枚neit, b疟neit 茅s botr谩nyait, v谩gyait 茅s m茅g j贸hiszem疟 t枚rekv茅seit is ilyen 枚sszhangban az Egyh谩z ellen 谩ll铆tani csak egy f茅lelmetes, emberi 茅sszel felfoghatatlan intelligencia k茅pes. Ez meggy艖z艖d茅sem. Sch眉tz p谩ter szavaival: 鈥濧z egyesek 茅s az emberis茅g 茅let茅ben oly er艖vel 茅s rendszeress茅ggel 茅rv茅nyes眉lnek bizonyos hitv谩nys谩gok 茅s feneketlen gonoszs谩gok (pl. a francia forradalomban vagy az orosz szovjet-uralom alatt; a vall谩s c茅g茅re alatt 疟z枚tt mindenf茅le pog谩ny ocsm谩nys谩g), hogy el茅gs茅ges okukat alighanem a gonoszs谩gnak egy emberf枚l枚tti, szervezett, szellemi birodalomban lelik鈥 (Sch眉tz. Dogm. I. 47 搂 I. 3.).

V谩lasz 谩ltal谩ban:
- 脡ppen az a t茅ny igazolja 茅rtelmi k茅pess茅geik nagy铆v疟 volt谩t, hogy Isten nem bocs谩t meg nekik. 脡s nem az茅rt mert Isten kem茅nysz铆v疟, hanem mert v茅tk眉k maradand贸. K茅pess茅geik t枚k茅letess茅ge ui. t枚k茅letes d枚nt茅sekre teszi 艖ket k茅pess茅, melyeken nincs lehet艖s茅g眉k korrig谩lni. Ennek oka pedig 茅ppen az, hogy a S谩t谩n 茅s csatl贸sai j贸val nagyobb l茅nyegl谩t谩ssal 茅s koncentr谩lts谩ggal k茅pesek szabad akarat煤 d枚nt茅sre, mint b谩rki az emberek k枚z眉l. Az 枚rd枚g枚knek teh谩t nincs lehet艖s茅g眉k a b疟nb谩natra. Itt is igaz a j茅zusi mond谩s, hogy 鈥瀉kinek t枚bb adatott, att贸l t枚bbet k茅rnek sz谩mon鈥 (Lk 12,48).
- Isten nem vonja vissza az adom谩nyait az arra 茅rdemtelen szolg谩it贸l, nem veszi el a testi er艖t a gyilkost贸l, a lelki er艖t a dikt谩tort贸l, a szellemi er艖t az eretnekt艖l. Ez nem az 艖 st铆lusa. Nincs is r谩 sz眉ks茅ge. 艕 v茅gtelens茅g茅n茅l fogva minden hatalmat, fizikai 茅s szellemi er艖t v茅gtelen眉l fel眉lm煤l. M谩rpedig az angyalok okosak:
- Mivel az angyalok az Isten legtudatosabb dics艖铆t茅s茅re vannak teremtve, 茅s ehhez bizonyos 茅rtelemben fel kell 茅rni眉k Istent, ez茅rt intelligenci谩juk m茅rhetetlen眉l f枚l枚tte 谩ll annak, mint amit az ember fel tud fogni vagy el tud k茅pzelni. Az angyalok Isten k茅pvisel艖i. L茅ny眉k枚n tulajdonk茅ppen a mindenhat贸 Isten 鈥瀉lakja鈥 tetszik 谩t, azaz Istent jelen铆tik meg. Az Isten ugyan v茅gtelen眉l t枚bb egy angyaln谩l, de m茅g a legkisebb angyal hatalma, ereje 茅s m茅lt贸s谩ga is fel眉lm煤lja azt, amit a legtud贸sabb ember Istenr艖l valaha is el tudott vagy el fog tudni k茅pzelni. Az angyal olyan l茅ny, aki alkalmas az isteni hatalom l谩that贸v谩 t茅tel茅 (ez茅rt k茅pesek szem茅lytelen er艖k form谩j谩ban megjelenni). A S谩t谩nt pedig, aki a legnagyobb hatalm煤 angyalok egyike volt, 茅ppen ez r茅szeg铆tette meg, ez tette kev茅lly茅, 茅s ez茅rt ut谩nozza az Urat Isten majmak茅nt /plagisator Dei/. Nem v茅letlen, hogy hajdan d茅monnak nevezt茅k, ami nyilv谩n nem zavart 艖t, hiszen jelent茅se: isten, ill. b枚lcs.

Szerkesztve: 2010.12.31 19:39

 脡lthes Eszter adatok | 2010.12.15 12:48 | 55
Kaptam egy levelet, melyben olyan valaki h铆vta fel a figyelmemet, hogy a www.miserend.hu oldalon olyan tridenti r铆tus煤 mise is tal谩lhat贸, amir艖l nemigen esett eddig sz贸, aki itt ezen a f贸rumon is regisztr谩ltatta mag谩t, 煤gy hogy nem igaz谩n 茅rtem, mi茅rt nem 艖 teszi fel ide a h铆rt. Na, mindegy.
Sz贸val, B谩csszentgy枚rgy枚n (eg茅szen k枚zel a d茅li hat谩rhoz fekszik, Moh谩cs 茅s B谩csalm谩s k枚z枚tt, Baja alatt) cs眉t枚rt枚k枚nk茅nt 15 贸rakor tridenti r铆tus煤 szentmise van.

Tud err艖l valaki valamit? Hogy ki celebr谩lja?

 脡lthes Eszter adatok | 2009.12.06 22:38 | 54
Kicsit nagyon sajn谩lom, hogy b谩r t枚bben is kint voltak Grazban, 茅s nagyon sz茅peket mes茅ltek, senki nem 铆rt a f贸rumra legal谩bb p谩r sz贸t a templomszentel茅si 茅lm茅nyeir艖l. Nagyon sz铆vesen olvasn茅k ilyen 眉d铆t艖t a sok rossz tapasztalat mellett!

 elthes adatok | 2009.11.28 18:21 | 53
miutan nincs a gepem ekezet, meg a HONLAP-II-re se tudok belepni. Es mivel Total Com, sincs, nem tudom a honlapot frissiteni, meg a holnapi Advent elso vasarnapot sem tudom beirni. De gondolom, mindenki tudja, hogy holnap van Advent elso vasarnapja. A Szent Peter teren mar allitjak a Betlehemet, a Lateranban mar meg is van, csak a kisded hianyzik.
A Sta Maria Maggiore bazilikaban minden reggel 7.15-kor van tridenti mise. Azt hittem, hogy egy ottani pap olvassa, de nem, kintrol jon a pap, gondolom peteres. A misekonyvet es a kanontablakat ket idos h0lgy hozza magaval egy piros taskaban. A helyeik csak a gyertyat adjak.
Nos, ma a ket holgyon kivul ketten voltunk a misen, egy fiatal ferfi, aki hatizsakjaban meg a misszalet is cipelte, egyertelmuen turista volt, es en, szinten turista. Tegnap jobb volt a helyzet, ket ferfi turista volt es egy idosebb helyi ferfi. Lehetne azt mondani, hogy nem szeretnek koran felkelni, dehat ez nem igaz, mert a NOM-on elegen voltak. Ha igaz lenne az a bizonyos kozvelemenykutatas, akkor nyugodtan atjohetnenek tridenti misere, nem egy kis szobaba, hanem a nagy bazilika szep kapolnajaba.
Mindenesetre nekem nagy elmeny, hogy minden reggelt tridenti misevel kezdhetek. A piuszos kapolnaban csak csutortok este es vasarnap delben van mise.
Ott csutortokon volt legalabb ot fiatal ferfi es harom idosebb holgy. Ez sem sok. A peteresek a varos masik vegen vannak, munkanap este van mise, ott nem tudom, mi a helyzet.
Szoval, ha a papa megkerdezi, hogy "van-e igeny a regi misere?", nem tudom, mit lehet neki valaszolni, gondolom, vannak, akik figyelik a helyzetet. Persze, a mise nem is miattunk van, hanem Isten miatt, o pedig a regit szereti jobban, de az emberek???

 akolitus adatok | 2009.11.24 10:11 | 52
RENDSZERES SZENTMIS脡K A R脡GI R脥TUSBAN H脫DMEZ艕V脕S脕RHELYEN

Ft. Al谩csi Ervin J谩nos minden h茅tf艖n, kedden 茅s p茅nteken reggel 8 贸rakor hagyom谩nyos r铆tus煤 olvasott, illetve lehet艖s茅g szerint 茅nekelt szentmis茅t mutat be a h贸dmez艖v谩s谩rhelyi Szenth谩roms谩g-pleb谩niatemplomban. (Vas谩rnaponk茅nt nem messze, a szegedi ferencesekn茅l tov谩bbra is folytat贸dik az id茅n megkezdett 茅s kiteljesedett gyakorlat.) A h铆r nemcsak az茅rt jelent艖s, mert ezzel tov谩bb gyarapodott azon magyar v谩rosok sz谩ma, amelyekben a "rendk铆v眉li forma" nyilv谩nosan el茅rhet艖, hanem az茅rt is, mert v茅gre a Szentatya sz谩nd茅k谩nak megfelel艖en egy pleb谩nia a hivatalosan meghirdetett miserend r茅szek茅nt k铆n谩lja f枚l a h铆veknek ezt a form谩t. K茅rj眉k a k枚rny茅kbeli olvas贸inkat, hogy a h茅tk枚znap reggeli id艖pont ellen茅re ne bizonyuljanak m茅ltatlannak ehhez a ma Magyarorsz谩gon egyed眉l谩ll贸nak sz谩m铆t贸 lehet艖s茅ghez, vegyenek r茅szt a szentmis茅ken 茅s lehet艖leg biztos铆ts谩k az 谩lland贸 茅nekes 茅s olt谩rszolg谩latot.
http://capitulumlaicorum.blogspot.com/

 脡lthes Eszter adatok | 2009.11.16 12:40 | 51
A v谩lasz:

az 1962-es Missale Romanum teljes terjedelm茅ben megtal谩lhat贸 pdf form谩tumban az 脡szak-Amerikai Egyh谩zzenei T谩rsas谩g honlapj谩n: http://www.musicasacra.com/2007/10/04/missale-romanum-1962/


Innen is k枚sz枚n枚m annak, aki mag谩nban meg铆rta a v谩laszt

 脡lthes Eszter adatok | 2009.11.14 15:32 | 50
Tudna valaki a k枚vetkez艖 k茅rd茅sre v谩laszolni, amit lev茅lben kaptam:

脥me:

Azt szeretn茅m valahonnan megtudni 鈥 脰n枚k tal谩n tudnak ebben seg铆teni 鈥 honnan ill. hol lehet az interneten a napi evang茅liumot, azaz a szentmise tan铆t贸 r茅sz茅t (olvasm谩ny, szentlecke, evang茅lium) vagy ak谩r az aznapi teljes misesz枚veget kollekt谩kkal 茅s a h铆vek k枚ny枚rg茅s茅vel LATIN NYELVEN 鈥瀊eszerezni鈥?

A magyar forr谩s megvan.

A n茅met nyelv疟h枚z a www.evangelizo.org honlapon lehet k眉l枚nb枚z艖 nyelvek k枚z枚tt v谩lasztva ingyen hozz谩f茅rni, vagy a teljes aznapi misesz枚veghez a Beuron-i benc茅sekt艖l a Schott-f茅le misek枚nyvb艖l az adott nap liturgi谩j谩t let枚ltve hozz谩f茅rni.

Latin nyelv疟r艖l azonban nem tudok, pedig m谩r t枚bb hely眉tt 茅rdekl艖dtem. A legt枚bb, amit megtudtam, kb. 铆gy hangzik: a Vatik谩n honlapj谩n valahol biztosan megvan. Ez persze lehet, hogy 铆gy is van, csak 茅n sehol nem tal谩lom.

Tudn谩nak seg铆teni?

 脡lthes Eszter adatok | 2009.10.22 10:51 | 49
V谩lasz a 47. sz谩m煤 眉zenetre:
Nagyon vicces

 Admin adatok | 2009.10.21 19:08 | 48
V谩lasz a 47. sz谩m煤 眉zenetre:
A honlap szerkeszt艖j茅nek d枚nt茅se ez 眉gyben egy茅rtelm疟 volt!

 Kansas adatok | 2009.10.21 00:56 | 47
MISSA SOLLEMNIS KRISZTUS KIR脕LY 脺NNEP脡N - CLSMA honalpj谩r贸l.

"A hagyom谩nyos r贸mai napt谩r szerint (枚sszhangban XI. Pius p谩p谩nak az 眉nnepet eredetileg elrendel艖, 1925-枚s k枚rlevel茅vel) a Mindenszentek el艖tti utols贸 vas谩rnapon, vagyis id茅n okt贸ber 25-茅n tartjuk Krisztus Kir谩ly 眉nnep茅t. Ez alkalomb贸l a szok谩sos, f茅l 4 贸rai szentmis茅t 眉nnep茅lyes form谩ban, azaz di谩konus 茅s szubdi谩konus seg茅dlet茅vel mutatjuk be. A szentmise ordin谩riuma a Haydn-sorozatba illeszked艖, 1802-es Harmoniemesse lesz, a gregori谩n propriumot a k谩ptalan 茅nekeseihez csatlakozva a csepeli J茅zus Sz铆ve-templom szk贸l谩ja 茅nekli (a csepeli szk贸l谩t a CLSMA jelenlegi 茅nekl艖kanonoka, V谩rf枚ldi L谩szl贸 alap铆totta 茅s vezeti k枚zel k茅t 茅vtizede: tagjai 煤jabban havi egy alkalommal a belv谩rosi szentmis茅ken is szolg谩lnak). A szertart谩s v茅g茅n X. 茅s XI. Pius p谩p谩k rendelkez茅s茅nek megfelel艖en a kitett Olt谩riszents茅g el艖tt meg煤j铆tjuk az eg茅sz emberi nem f枚laj谩nl谩s谩t J茅zus Szents茅ges Sz铆v茅nek."
Szerkesztve: 2009.10.21 04:36

 脡lthes Eszter adatok | 2009.09.20 22:19 | 46
A szeptember 27-i v谩ci "r茅gi" mise elmarad

 kucsorat adatok | 2009.09.09 17:21 | 45
V谩lasz a 43. sz谩m煤 眉zenetre:
V谩lasz a 43. sz. 眉zenetre:
Term茅szetesen az im谩kat k枚sz枚nj眉k 茅s k茅r眉nk mindenkit, hogy ezt tegye az 茅rdek眉nkben. Mi Miskolcr贸l 200km-t szoktunk utazni, hogyr茅sztvehess眉nk Tridenti mis茅n.
Egyszer, ha szem茅lyesen is megismerked眉nk, akkor majd elmondom az al谩铆r谩s gy疟jt茅s ok谩t 茅s szerintem V谩gfalvy t谩rsunk is egyet fog 茅rteni vele. Nem valaki 茅s valami ellen t枚rt茅nt, hanem valami茅rt. 脡s ez a l茅nyeg.

V谩lasz a 44. sz. 眉zenetre: "F茅lek, hogy Barsi Bal谩zs atya felsz贸l铆t谩sa is s眉ket f眉lekre tal谩lt az illet茅kesek k枚r茅ben, miszerint a r茅gi r铆tus oktat谩s谩t vezess茅k be a papnevel艖 int茅zetekben. Ha ugyanis ez legal谩bb megt枚rt茅nne, akkor b铆zhatn谩nk abban, hogy a j枚v艖ben felszentel艖d艖 papjaink fognak tudni ebben a r铆tusban mis茅zni, 铆gy a h铆vek ezir谩ny煤 k茅relme ki lenne el茅g铆tve. (Azt m谩r csak 茅n teszem hozz谩, hogy ha egy pap meg铆zleli a r茅gi r铆tust, val贸sz铆n疟leg nem fog a NOM ut谩n v谩gyakozni. Tal谩n ett艖l f茅lnek a p眉sp枚k枚k?)"
Itt sokkal nagyobb probl茅ma, hogy latinul sem tan铆tj谩k a papn枚vend茅keket. Ha latinul nem tudnak, akkor hogyan mis茅zzenek latinul? Mindenki - n茅h谩ny elvetem眉ltt艖l eltekintve - a legkisebb k茅nyszer elve fel茅 rendez艖dik. Mi茅rt szenvedjen valamivel, ha nem sz眉ks茅ges. 脡n id艖sebb fejjel most jutottam el oda hogy elkezdek latinul tanulni, egy茅b megfontol谩sok miatt.
Kucsora Tam谩s

 akolitus adatok | 2009.09.09 16:35 | 44
V谩lasz a 41. sz谩m煤 眉zenetre:
Kedves mindszenty!

脰r眉l枚k neki, hogy Debrecent is eml铆tette, mint stabil k枚rt. Sajnos, a stabil k枚r枚n k铆v眉l mi sem tudunk m谩st felmutatni, mert a p眉sp枚kh枚z 铆rott k茅rv茅ny眉nk 煤gy t疟nik, annyit 茅rt, mint halottnak a cs贸k. Magyarul elutas铆t谩st kaptunk. 脷gy hogy ez a mai magyar val贸s谩g: ahol nincs olyan pap, aki 茅lni mer 茅s 茅lni akar a Summorum Pontificum adta joggal (l谩sd p茅ld谩ul Simon G谩bor aty谩t, aki el艖bb Keszthelyen, majd onnan elhelyezve V谩rosl艖d枚n is bevezette a rendszeres tradicion谩lis mis茅z茅st, s erre a h铆veit is r谩neveli), ak谩r azon az 谩ron is, hogy emiatt megdorg谩l谩sban r茅szes眉l a p眉sp枚ke r茅sz茅r艖l, akkor fel眉lr艖l h谩ba v谩runk pozit铆v v谩laszt a jogos ig茅ny眉nk kiel茅g铆t茅s茅re. F茅lek, hogy Barsi Bal谩zs atya felsz贸l铆t谩sa is s眉ket f眉lekre tal谩lt az illet茅kesek k枚r茅ben, miszerint a r茅gi r铆tus oktat谩s谩t vezess茅k be a papnevel艖 int茅zetekben. Ha ugyanis ez legal谩bb megt枚rt茅nne, akkor b铆zhatn谩nk abban, hogy a j枚v艖ben felszentel艖d艖 papjaink fognak tudni ebben a r铆tusban mis茅zni, 铆gy a h铆vek ezir谩ny煤 k茅relme ki lenne el茅g铆tve. (Azt m谩r csak 茅n teszem hozz谩, hogy ha egy pap meg铆zleli a r茅gi r铆tust, val贸sz铆n疟leg nem fog a NOM ut谩n v谩gyakozni. Tal谩n ett艖l f茅lnek a p眉sp枚k枚k?)

 V谩gfalvy adatok | 2009.09.09 14:53 | 43
V谩lasz a 42. 茅s a 41. sz谩m煤 眉zenetre:
K枚sz枚n枚m a kiigaz铆t谩st, most ugyan m茅g mindig hom谩lyos el艖ttem az eg茅sz, de j贸l esik, hogy van, aki legal谩bb 茅rti a dolgokat.
艕szint茅n sz贸lva b铆ztam is benne, hogy valahogy a f茅linform谩ci贸kat csak 茅n raktam magamban 枚ssze rosszul. Tudom, hogyan m疟k枚dik az ilyen "sz谩jhagyom谩ny", b谩r esetemben nem teljesen err艖l volt sz贸.
B谩r sok k枚z枚m van ehhez a f贸rumhoz, egyre ink谩bb arr贸l gy艖z艖d枚m meg, hogy t枚bb bajt okoz n茅ha, mint amennyi hasznot rem茅lt眉nk t艖le. Eln茅z茅st k茅rek, bizony谩ra mindent teljesen m谩sk茅ppen fogtam fel. A j贸indulatukban term茅szetesen kicsit sem k茅telkedtem, ezel艖tt sem.
Nem tudom, mi茅rt volt az al谩铆r谩sgy疟jt茅s, de t枚bb mint val贸sz铆n疟, hogy nem 铆rtam volna al谩: fenntartom a v茅lem茅nyemet az ilyen kezdem茅nyez茅sekr艖l.
脡n 茅s sokan m谩sok is 铆gy vannak vele, hogy k茅thetente m谩shol vesznek r茅szt latin mis茅n. 脡n szem茅lyesen 贸vatosabb vagyok, 茅s a FSSPX 茅s a Szent Mih谩ly K谩ptalan mis茅in k铆v眉l m谩shova ink谩bb nem megyek (An茅lk眉l, hogy a kett艖t 枚sszekevern茅m).
V茅lem茅nyem szerint nem pont a mise a legfontosabb, hanem az igaz katolikus tan铆t谩s. Ebb艖l k枚vetkezik a val贸di mise is.
Term茅szetesen, ha val贸ban minden korrekt眉l t枚rt茅nt, sz铆vesen seg铆tek, amennyiben t艖lem telik, a mis茅vel kapcsolatban. Al谩铆r谩ssal nem, de im谩immal mindenk茅ppen!
Szerkesztve: 2009.09.09 14:56

 kucsorat adatok | 2009.09.09 13:13 | 42
V谩lasz a 40. sz谩m煤 眉zenetre:
A h铆r igaz, csak ahogyan mondj谩k: nem akkor, nem az 茅s nem az茅rt. K茅t fel茅 kell v谩lasztani a dolgot. Az al谩铆r谩s gy疟jt茅s m谩s茅rt t枚rt茅nt. Nem fordult senki a ny谩r elej茅n mis茅茅rt az FSSPX-hez. De az 艖sszel lesz ilyen mise, mert most besz茅lt眉k meg vel眉k. A Szent Mih谩ly k谩ptalant 茅s az FSSPX-t csak a hozz谩sz贸l贸 keveri 枚ssze. (Minden megb谩nt谩s n茅lk眉l).
Nincs kialakult helyzet, de voltak t枚rt茅n茅sek.
A hozz谩sz贸l贸 sz谩m谩ra elmes茅ln茅m a t枚rt茅netet, amit 谩ltal谩nos iskol谩ban a tan铆t贸 n茅ni j谩tszatot el vel眉nk a "sz谩jhagyom谩ny" m疟k枚d茅s茅r艖l: "Voltunk kb. harmincan gyerekek, 茅s a h谩rom padsor legsz茅l茅n 眉l艖 f眉l茅be s煤gott valamit a tan铆t贸 n茅ni 茅s az volt a feladat, hogy mindenki s煤gja tov谩bb a hallottakat a szomj茅dja f眉l茅be 茅s csakis az 艖 f眉l茅be. Ez 铆gy t枚rt茅nt, gyerekr艖l gyerekre. A v茅g茅n a legutols贸 gyereknek hangosan kellett elmondani, hogy mit s煤gott a tan铆t贸 n茅ni az els艖 f眉l茅be, majd az els艖 gyermek mondta el, hogy mit s煤got a f眉l茅be a tan铆t贸 n茅ni. El kell mondanom, hogy a kett艖 k枚sz枚n艖 viszpnyban sm volt egym谩ssal."
脥gy t枚rt茅nt ez a V谩gfalvy hozz谩sz贸l贸 eset茅ben is.
Kucsora Tam谩s

 mindszenty adatok | 2009.09.09 13:12 | 41
V谩lasz a 40. sz谩m煤 眉zenetre:
Igen, val贸ban volt al谩铆r谩s gy疟jt茅s a Th枚k枚ly 煤ton. Sokan al谩铆rt谩k az 铆vet. Volt olyan akihez nem vittem oda az 铆vet. Rn茅zett a pap铆rra, 茅s 艖 is al谩铆rta sz贸 n茅lk眉l. Kedves V谩gfalvy! Mi Miskolcon 茅l眉nk. El茅g messze f艖v谩rosunkt贸l. Itt 1969 贸ta nem volt r茅gi mise. Bp-en vas谩rnaponk茅nt kett艖 is van. - Istennek legyen h谩la! Mi minden lehet艖s茅get megpr贸b谩lunk Miskolcon megragadni. 脡n a Th枚k枚ly 煤ti szentmi茅ket szoktam l谩togatni. Ugyanakkor voltam m谩r a Szent Mih谩ly K谩ptalan szentmis茅j茅n is Egerben a ciszter templomban. Sz谩momra ezeket 枚ssze tudom egyeztetni. Mi most kezdt眉nk bele egy olyan k枚z枚ss茅g 茅p铆t茅s茅be, amely majd a hagyom谩nyos r铆tus煤 mis茅k 谩lland贸 h铆veit adj谩k majd. Tudja, ez el茅g neh茅z, mise n茅lk眉l. Itt m茅g sem k枚zel, sem t谩vol sincs egy olyan stabil k枚r mint a Th枚k枚ly 煤ton, vagy a Belv谩rosi templomban, vagy Debrecenben. Ehhez m茅g nagyon sokat kell n茅h谩nyunknak k眉zdeni 茅s im谩dkozni. De h谩la a J贸Istennek, er艖nk 茅s kitart谩sunk van. Aki dolgozik 茅s tenni akar, k茅ts茅gtelen眉l k枚vethet el hib谩kat, vagy olyan dolgokat, amelyekkel m谩sok nem 茅rtenek egyet.
N茅zze! J贸magam kb. 5-6 茅ve fordultam a trad铆ci贸 fel茅. A borzalmas karizmatikus felfog谩s 茅s gyakorlat miatt, amelyet r谩nk akartak er艖ltetni minden 谩ron. M谩sik ismer艖s枚m tavalyig nem is hallott a Piusz k枚z枚ss茅gr艖l, pedig teol贸gi谩t v茅gzett. Az keltette fel benne az 茅rdekl艖d茅st, hogy milyen k枚z枚ss茅g lehet az akit szintnki csak b谩nt 茅s v谩dol az Egyh谩zban.
K茅rem, hogy im谩dkozzon 眉gy眉nk茅rt!

 V谩gfalvy adatok | 2009.09.09 10:48 | 40
V谩lasz a 38. sz谩m煤 眉zenetre:
A "H铆rek" c铆m疟 t茅ma legeslegelej茅n, m茅g amikor elindult a f贸rum, volt a miskolcihoz kicsit hasonl贸 dolog Keszthelyen is.
Most a miskolciak kezdtek al谩铆r谩sokat gy疟jteni. A fent le铆rt helyen hat谩rozottan le铆rtam akkor a v茅lem茅nyemet, nem akarom magamat ism茅telni. A tisztelt al谩铆r谩sgy疟jt艖knek (nem csak a miskolciaknak) figyelm茅be aj谩nlan谩m az FSSPX "m贸dszereit", ha valamit minden谩ron el akarnak 茅rni: Hogyan 茅rt茅k el a Summorum Pontificum kiadat谩s谩t? Milyen l茅p茅sek t枚rt茅ntek az kik枚z枚s铆t茅s visszavon谩sa el艖tt a h铆vek r茅sz茅r艖l?
Most Oroszorsz谩g lett c茅lba v茅ve. K茅rem olvassanak ut谩na, milyen eszk枚zt haszn谩lnak a katholikusok. Vajon helyes lenne, Oroszorsz谩g megt茅r茅s茅茅rt al谩铆r谩sokat gy疟jteni? Nagyon k茅rem, v谩logass谩k meg az eszk枚zeiket, az Egyh谩z nem demokratikus int茅zm茅ny!
Nem tudom igaz-e, m茅g a Th枚k枚ly 煤ton is gy疟jt枚tt valaki 谩ll铆t贸lag al谩铆r谩sokat a miskolci mise enged茅lyez茅se 茅rdek茅ben. Ez az, amit v茅gk茅pp nem tudok meg茅rteni! Ha igaz az inform谩ci贸m, megk茅rdezn茅m, hogy az akci贸r贸l t谩j茅koztatt谩k-e a piuszos papot? Olyat is hallottam, hogy a miskolciak m茅g a ny谩r elej茅n a FSSPX-hez fordultak azzal a k茅r茅ssel, hogy mis茅t k茅rjenek.
Sz谩momra nagyon 枚ssze van kavarva az eg茅sz, nem 茅rtem mi k枚ze a Szent Mih谩ly K谩ptalannak a FSSPX-hez, akkor v茅g眉l ki mis茅zett volna? Vagy p谩rhuzamosan k茅t csoport szervezkedett? 脷gy gondolom, m茅g miel艖tt a mise betilt贸j谩t kezden茅nk min艖s铆teni (ak谩r csak gondolatban), j贸 volna, ha tiszt谩z贸dna, hogy a szervez艖k k枚z眉l ki a felel艖s a kialakult helyzet茅rt. Mert ha most t茅nyleg semmilyen mise nem lesz Miskolcon, akkor biztos, hogy az nem az egri 茅rsek hib谩j谩b贸l van!
Szerkesztve: 2009.09.09 10:52

 akolitus adatok | 2009.09.08 11:51 | 39
A www.katolikus-traditio.hu f贸rum谩n 铆rta Gergely atya:

"Nem tudom, 茅rdekel-e valakit, 茅n eg茅sz h茅ten P茅csen vagyok, h茅tv茅g茅n is. Tal谩n vas谩rnapra lehetne szervezni valamit."


  MAGYARORSZ脕G KIR脕LYN艕JE, K脰NY脰R脰GJ 脡RETT脺NK!