hagyom谩nyh疟 magyar katolikusok

SZ虐Z M脕RI脕NAK, MAGYARORSZ脕G KIR脕LYN艕J脡NEK
felaj谩nlott honlapja

"B脥ZZATOK, MERT 脡N LEGY艕ZTEM A VIL脕GOT"

KATOLIKUS-HONLAP F脫RUM BEJELENTKEZ脡S REGISZTR脕CI脫
 
A hozz谩sz贸l谩sok nem a honlap szerkeszt艖j茅nek, hanem az egyes hozz谩sz贸l贸knak a v茅lem茅ny茅t t眉kr枚zik.

(153) Honlap-II.
(8) R贸ma
(13) V茅gid艖 ??
(157) Pius-眉gy
(16) A honlapr贸l
(165) Gondolatok
(278) Honlap
(244) Magyarorsz谩g
(121) Vil谩gegyh谩z
(54) J枚v艖/Rem茅ny
(199) H铆rek
(1) Lelkis茅g
(58) M谩sok helyett
(199) K茅rd茅sek
(34) Hit眉nk
(77) Fatima
(16) Assisi-眉gy
(47) K枚zlem茅nyek
(20) Hallottam...
(66) F贸rumoz谩s
(12) AZ ISTENI IRGALMASS脕G
(88) Evol煤ci贸
(151) Liturgia
(12) Katolikusok tennival贸i
(141) A vil谩g
(9) "Nemcsak keny茅rrel..."
(1) Adok-kapok
(140) ki a hib谩s?
(50) Mag谩n 眉zenetek
(12) T枚rt茅nelem-hamis铆t谩s
(23) 脰r枚meink
(77) V谩rosmisszi贸 '08
(17) Erk枚lcs
(55) Tekint茅ly
(88) V茅lem茅nyek
(9) Kis R贸mai Zsolozsma - "rekl谩m"
(8) Probl茅m谩k
(44) Bibliothecula
(44) Hibajelz茅s
(20) Mi a teend艖?
(28) Vit谩k
(9) Anglik谩n-k茅rd茅s
(2) Al谩铆r谩sgy疟jt茅s vagy fsspx
(1) KATEKIZMUS
(8) Ha a Katolikus...
(7) Klerikalizmus
(27) Reakci贸k
(8) Tudom谩ny 茅s fejl艖d茅s
(20) Mindennapok
(9) Metanoia
(5) Kapcsolatok
(6) Pisti
(5) "B铆zzatok..."
(27) SJM
 
ki a hib谩s?
 

M茅g nem jelentkezett be, 铆gy nem 铆rhat a f贸rumba


[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6]
 脡lthes Eszter adatok | 2009.09.14 23:01 | 60
Egyh谩zi szem茅lyek megnyilatkoz谩sai ugyanarr贸l a k茅t liturgikus szab谩lyr贸l.

1. A celebr谩l谩s ir谩ny谩r贸l

a) R茅szlet Joseph Ratzinger b铆boros 鈥濧 rendszeres templomba j谩r贸 sz谩m谩ra a II. Vatik谩ni Zsinat reformjainak k茅t legszembet疟n艖bb hat谩sa a latin elt疟n茅se 茅s az olt谩rnak a n茅p fel茅 ford铆t谩sa volt. Azok, akik elolvass谩k az ide vonatkoz贸 sz枚vegeket, megd枚bbenve l谩thatj谩k, hogy val贸j谩ban egyikr艖l sincs sz贸 a zsinati dekr茅tumokban.鈥

b) Dr. Gero P. Weishaupt egyh谩zjog谩sz: 鈥濧 versus Deum celebr谩l谩s nem k茅pezheti az egyh谩zjog korrekt煤r谩j谩nak t谩rgy谩t 鈥 egyszer疟en az茅rt, mert megfelel az 茅rv茅nyben lev艖 egyh谩zi jognak.鈥

c) Egy magyar p眉sp枚k 茅rve az 鈥瀉d dominum鈥, az 脷r fel茅 val贸 celebr谩l谩s ellen: 鈥濧z 脷r J茅zust sem a n茅pnek h谩ttal fesz铆tett茅k meg.鈥


2. A nyelvre 谩ldoz谩sr贸l

a) XVI. Benedek p谩pa: 鈥濵eg vagyok r贸la gy艖z艖dve, hogy sz眉ks茅g van r谩, hogy a szentosty谩t direkt a sz谩jba adjuk, an茅lk眉l, hogy a h铆vek az 脷r test茅t a kez眉kkel 茅rinten茅k 鈥 a t茅rdelve 谩ldoz谩shoz val贸 visszat茅r茅s a tisztelet egyik jele鈥.

b) Guido Marini prel谩tus, a p谩pa szertart谩smestere: 鈥濧 nyelvre 谩ldoz谩s az 谩ldoztat谩s szab谩lyos form谩ja 鈥 a p谩pai mis茅ken.a j枚v艖ben az 谩ldoztat谩snak a szab谩lyos form谩ja a p谩pa 谩ltal m谩r t枚bb 铆zben gyakorolt: t茅rdelve, nyelvre val贸 谩ldoz谩s lesz. Ezzel kapcsolatban eml茅keztetni kell arra, hogy a k茅zbe谩ldoztat谩s jogilag m茅g ma is kiv茅teles enged茅lyhez k枚t枚tt, mely egyes p眉sp枚ki konferenci谩k p眉sp枚keinek adatott csak meg. A p谩pa elj谩r谩sa arra szolg谩l, hogy az eg茅sz Egyh谩z sz谩m谩ra 茅rv茅nyes 谩ltal谩nos szab谩ly t枚rv茅nyi erej茅t al谩h煤zza. 鈥 Nagyon fontos, hogy a titok 茅s a h贸dolat ir谩nti 茅rz茅ket 煤jra fel茅bressz眉k.鈥

b) Ca艅izares Llovera b铆boros, az Istentiszteletek 茅s Szents茅gek Kongreg谩ci贸 prefektusa: 鈥濧 nyelvre-谩ldoz谩s nem csak formai dolog. Mit jelent a szentosty谩t nyelvre fogadni? Mit jelent a Legm茅lt贸s谩gosabb Olt谩riszents茅g el艖tt let茅rdelni? Mit jelent a szentmis茅ben az 谩tv谩ltoztat谩s alatt t茅rdelni? Ezek im谩d谩st jelentenek, ezek azt jelentik, hogy elfogadjuk, hogy J茅zus Krisztus az Euchariszti谩ban val贸ban jelen van. 鈥 Ez茅rt nem ugyanaz, ha a kez眉nket ny煤jtjuk oda 茅s valahogyan fogadjuk a szentosty谩t azzal a magatart谩ssal, amikor ezt a helyzetnek megfelel艖 tisztelettel cselekedj眉k. Ez茅rt nem mindegy, hogy 谩llva vagy t茅rdelve 谩ldozunk, hiszen mind e jelek m茅lyebb jelent茅ssel b铆rnak. Ahova el kell jutnunk, az az embernek eme elm茅ly眉lt magatart谩sa, aki Isten el艖tt f枚ldre veti mag谩t, 茅s ez az, amit a p谩pa akar.鈥

c) Dr. Gero P. Weishaupt egyh谩zjog谩sz: 鈥濧 nyelvre-谩ldoztat谩s nem k茅pezheti az egyh谩zjog korrekt煤r谩j谩nak t谩rgy谩t 鈥 egyszer疟en az茅rt, mert megfelel az 茅rv茅nyben lev艖 egyh谩zi jognak.鈥

d) Egy magyar p眉sp枚k 茅rve a nyelvre 谩ldoztat谩s ellen: A Bibli谩ban is az 谩ll, hogy 鈥濲茅zus kez眉nkbe adta mag谩t.鈥

A p眉sp枚k nyilv谩n erre a versre gondolt: 鈥濾茅ss茅tek j贸l eml茅kezetetekbe ezeket a szavakat: Az Emberfi谩t az emberek kez茅be adj谩k.鈥 (Lk 9,44)

Szerintem e k茅t magyar p眉sp枚ki megnyilatkoz谩s t枚bb mint v茅letlen. 脡rveik azt mutatj谩k, hogy nem csak a vil谩got, de az 艖 fej眉ket, a f艖papok fej茅t is az 枚rd枚g uralja, hiszen mi m谩st jelenthet az, hogy a legszentebb dologr贸l, ami csak l茅tezik, a szentmis茅r艖l, amir艖l Pio atya azt mondta, hogy ink谩bb a vil谩g ink谩bb meg tud nap, mint szentmise n茅lk眉l lenni, illetve ezen legszentebb esem茅ny m茅lt贸 bemutat谩sa ellen pont az 脰rd枚g legnagyobb gaztett茅vel 茅rvelnek.


 Admin adatok | 2009.06.22 23:57 | 59
Bocs谩nat, kiv茅telesen belekont谩rkodtam, 茅s megjelen铆tettem a k茅pet...

 脡lthes Eszter adatok | 2009.06.22 21:51 | 58
A K脡RD脡SEK topicban elhangzott 茅lm茅nyf眉rd艖h枚z kapcsol贸dik a mainzi d贸mban most t枚rt茅ntek: A most ezer 茅ves Mainz-i d贸mban modern balettest茅t rendeztek a mainzi b铆boros-茅rsek, Karl Lehmann 茅s a t枚bbi nagyszer疟 n茅met klerikus jelenl茅t茅ben. Itt nem tudok k茅pet mutatni, majd a honlapra felteszem, de aki akarja megn茅zheti a f茅lmeztelen fiatalokat:

http://www.kathtube.com/media/thumbs/320/10830.jpg


Szerkesztve: 2010.05.04 00:19

 Robesz adatok | 2009.06.08 13:02 | 57
K枚sz枚n枚m a bizalmat! El艖sz枚r arra gondoltam, hogy nem 铆rom le a k枚vetkez艖ket, de azt谩n...
Sz贸val k枚sz枚n枚m a bizalmat, de 茅n nem vagyok m茅lt贸 arra, hogy az Isten olt谩r谩hoz 谩lljak. B谩r nagyon szeretn茅mm kis korom 贸ta, s 茅n a fentiek miatt ezt magamban tartottam mindig, s 脰n枚k egy v茅letlen ok谩n "lelepleztek", ill. a hozz谩sz贸l谩som nem volt el茅g konkr茅t.
"Ha az 脷r h铆v, akkor azt okkal teszi 茅s akit h铆v, az felismeri a h铆v谩st..." - mondta egy pap.
脡n 煤gy 茅rzem, hogy csak 茅n szeretn茅m, hogy az Isten megh铆vjon a papi 茅letre, de 艕 val贸j谩ban ezt nem teszi... Ez茅rt, amikor a Hittudom谩nyi F艖iskol谩r贸l besz茅ltem 茅n a vil谩giaknak fenntartott k茅pz茅sre 茅rtettem. Egy茅bk茅nt semmilyen idegennyelvet nem besz茅lek. Ez persze csak r茅szigazs谩g: angolul a k枚z茅pszint疟 茅retts茅gi n茅gyes oszt谩lyzat谩nak megfelel艖en besz茅lek, latinul pedig csak egy f茅l茅vet volt lehet艖s茅gem tanulni (heti egy 贸r谩ban, ha nem maradt el az 贸ra...)
脷gy t疟nik a nem trad铆cionalista szemin谩riumokba k枚nnybben felveszik az embert, de szerintem 茅n m茅g ide sem vagyok j贸! {...}

 Kansas adatok | 2009.06.05 15:16 | 56
Kedves Robesz, Mint ahogy Zsolt mondta tradicionalista pap akar lenni, annak jelenleg sajnos csak k眉lf枚ld枚n van lehet艖s茅ge a k茅pz茅sre. Azonban a J贸 P谩sztor int茅zet mellett m谩s lehet艖s茅gek is vannak. K茅rd茅s az, hogy milyen nyelven tud.
Ha angolul akkor j枚jj枚n ide Denton, NE-ba az FSSP OLG Szemin谩rium谩ba (Itt vannak eur贸paiak is, s艖t p谩r 茅vvel ezel艖tt egy orosz is akinek a szentel茅s茅n is voltam) . Ha n茅met眉l akkor Zeitzkofen vagy Wigratzbad. Ha franci谩ul tud akkor mehet a Krisztus Kir谩ly Int茅zet olaszorsz谩gi, vagy a J贸 P谩sztor Int茅zet szemin谩rium谩ban. Teh谩t v谩laszt茅k van.... Az vil谩gos, hogy az aki tradicionalista pap akar lenni tudnia kell j贸l legal谩bb egy idegen nyelvet a latinon k铆v眉l. Egy biztos bel谩that贸 id艖n bel眉l tradicionalista magyar szemin谩rium nem lesz sajnos...

 V谩gfalvy adatok | 2009.06.05 13:28 | 55
Nem tudom, nem ellentmond谩s-e, ha valakit lebesz茅lni akarunk a szemin谩riumba val贸 jelentkez茅sr艖l. Norm谩lis esetben eg茅szen biztos, hogy helytelen铆teni kellene Zsolt megjegyz茅s茅t, hiszen az a rendje, hogy az a fiatal, aki papi hivat谩st 茅rez, az egyh谩zmegyei szemin谩riumba jelentkezz茅k, ahol rendelkez茅s茅re 谩ll t枚bb 茅v ahhoz, hogy hivat谩s谩r贸l bebizonyosodj茅k, arra felk茅sz眉lj枚n minden szempontb贸l, elv茅gezv茅n k枚zben a filoz贸fiai 茅s teol贸gia tanulm谩nyait, majd felszentelt papk茅nt m茅g n茅h谩ny 茅vig egy pl茅b谩nos mellett elsaj谩t铆tsa a lelkip谩sztori munk谩t gyakorlati szempontb贸l is. Mindek枚zben teljes bizalommal van a tan谩rai ir谩nt, hiszen a legjobb, 茅s legm疟veltebb papokb贸l lesznek a tan谩rok, akikn茅l az igaz hit tudom谩ny谩t r茅szleteiben is megtanulhatj谩k.

A mai helyzet viszont nem norm谩lis, ez茅rt a fent le铆rtak nem igazak egyetlen k枚zeli egyh谩zmegyei szemin谩riumra sem. Sorba v茅ve Zsolt lehet艖s茅geit saj谩t tapasztalatommal is igazolhatom azokat:

Nap mint nap NOM-ra kell j谩rni, n茅ha tal谩n git谩ros mis茅re is. Gregori谩n 茅neket a kispap csak elv茅tve hall a liturgi谩n. (Nem is kell mondani, a tridenti mise teljess茅ggel ki van z谩rva!). Az el艖ad谩sokon 谩lland贸an r茅sen kell lenni, nem mond-e az el艖ad贸 valami hit眉nkkel ellentmond贸 dolgot, vagy (ami m茅g rosszabb) nem hallgat-e el valamit abb贸l, amit tudni kell, vagy nem hom谩lyos铆tja-e el azt, valamilyen nagynev疟 teol贸gusra hivatkozva.
Ezt elviselni 煤gy, hogy ne em茅ssze fel az 枚sszes energi谩j谩t az embernek, amely az im谩ds谩g 茅s 谩jtatoss谩g elm茅ly铆t茅s茅hez fontos, val贸ban szinte lehetetlen. Ez茅rt k枚vetkezik be az els艖 pont, vagy a harmadik.
脕lland贸 ellen谩ll谩s eset茅ben a m谩sodik pont fog bek枚vetkezni. Vagy teljesen k枚vetkezetesen, fokozatosan el艖bb kisebb, majd nagyobb kompromisszumokat t茅ve, elfogadja a helyzet茅t, 茅s bek枚vetkezik a negyedik "j贸slat".
Meg merem kock谩ztatni, hogy l茅tezik egy 枚t枚dik lehet艖s茅g is, m茅gpedig az, hogy a Mindenhat贸 ad el茅g er艖t 茅s kegyelmet, 茅s valamilyen csoda r茅v茅n a kispap elker眉li Zsolt j贸slatait.

(Tal谩n m茅g egy jelent茅ktelennek t疟n艖 p茅ld谩t 茅rdemes felhozni: a kispapok megkapj谩k annak rendje szerint a reverend谩t, 茅s be枚lt枚znek. De ha valaki abban j谩r, az a mai felfog谩s szerint exhibicionista!)

Mindenesetre 茅n nem tudok olyan fiatal papr贸l (ez nem azt jelenti, hogy nincs is), aki elv茅gezte volna az egyh谩zmegyei szemin谩riumot, 茅s kiz谩r贸lagos m贸don a traditio oldal谩ra 谩llt volna. Viszont van t枚bb olyan pap, aki r谩k茅nyszer眉l bizonyos kompromisszumokra, 茅s emberfeletti 谩ldozatokat elviselv茅n t谩mogatja a traditi贸t. Robesznek azt aj谩nlan谩m, l茅pjen kapcsolatba ezen aty谩k egyik茅vel, 艖k bizony谩ra b枚lcsebb tan谩csokkal tudj谩k ell谩tni, mint mi.

 F眉zesi Zsolt adatok | 2009.06.01 18:52 | 54
Nem is vesz铆t semmit, ha nem veszik fel az egyh谩zmegy茅s szemin谩riumba. N茅gy lehet艖s茅get tudn茅k felv谩zolni 脰nnek, ha "rendes" papneveld茅t v谩laszt:
1. Elj枚n, mert nem b铆rja.
2. Elk眉ldik, mert nem b铆rj谩k 脰nt.
3. Marad 茅s felszentelik, de belerokkan.
4. Marad, felszentelik, nem rokkan bele, de elvesz铆ti vagy legal谩bbis kompromisszumok sor谩val szinte teljesen legyeng铆ti a hit茅t. (Ez a vesz茅ly kev茅sb茅 fenyeget egy nem tradicion谩lis gondolkod谩s煤 jel枚ltet)

Ezen fel眉l teol贸giailag sem fogj谩k 脰nt Mo-on t煤lm疟velni (m茅g a k枚zpontiban sem), hacsak nem tanul hozz谩 autodidakta m贸don. Ehhez meg nem kell szemin谩rium.

Aki ma tradicionalista pap akar lenni, annak jelenleg sajnos csak k眉lf枚ld枚n van lehet艖s茅ge a k茅pz茅sre. 脡n a J贸 P谩sztor int茅zetet javasoln谩m. Vagy Zeitzkofen-t, b谩r ez ut贸bbival kapcsolatban 茅n egy kicsit kiv谩rn茅k. Most minden olyan k茅pl茅keny.

 Robesz adatok | 2009.06.01 12:39 | 53
Tegnap megk茅rtem a pl茅b谩nosomat, hogy ha m谩r neki nem szabad hagyom谩nyos mis茅t celebr谩lnia, akkor aj谩nljon egy olyan papot, akit a reform el艖tt szenteltek fel, hisz neki nem kell vizsg谩zni. Ezt az茅rt k茅rtem, mert sajnos nincs lehet艖s茅gem elmenni 30-40 km-n茅l messzebb, sokszor m茅g ezen bel眉l sem... Azt mondta, hogy nagyon sok ilyen papot ismer, de olyat, aki sz铆vesen v茅gezn茅, NEM!
Megk茅rdeztem t艖le, hogy akkor a Summorum P. alapj谩n (szem茅lyesen vagy lev茅lben) k茅rjek papot? V谩lasz: Ha nem vagyok a magam ellens茅ge, akkor nem teszem, mert akkor j枚v艖re eg茅szen biztosan nem vesznek fel a Hittudom谩nyi F艖iskol谩ra.
Hadd legyek prof谩n: K枚pni-nyelni sem tudtam... Teh谩t a mag谩nmis茅t is az茅rt nem enged茅lyezi a Kegyelmes P眉sp枚k 煤r, mert valami g谩tat akar szabni. 脡s nem az茅rt, mert fontosnak tartja, hogy egy felk茅sz眉lt pap m茅lt贸n mutassa be a hagyom谩nyos mis茅t!
Felvet艖d枚tt bennem a k茅rd茅s, hogy a r茅gi mis茅hez 茅s teol贸gi谩hoz val贸 "vonzalmam" g谩tat szabna a felv茅telemnek, akkor milyen k茅pz茅st kapn茅k ill. kapnak az oda j谩r贸k? 脡ljen Bugnini 茅s a t枚bbiek!!? De Krisztusban nem adom fel!!!!

 Robesz adatok | 2009.04.29 14:39 | 52
Ezen 茅s m谩sik oldalon ill. m谩s org谩numokon m谩r t枚bbsz枚r hallottam arr贸l, hogy ma a papok nagy r茅sze 煤gy tartja, hogy nincsen pokol (legal谩bbis a 'hely' 茅rtelm茅ben - b谩r azt tudtam, hogy nem fizikai helyk茅nt kell elk茅pzelni), ha van, akkor az minden bizonnyal 眉res....
H茅tf艖n besz茅lgett眉nk a helyi pl茅b谩nossal 茅s r谩j枚ttem, hogy neki is ez a v茅lem茅nye: "a S谩t谩n nev茅t nem szabadna nagy bet疟vel 铆rni, mert nem szem茅ly, az angyalok m茅g "csak-csak..."; "A pokol csak (sic!) egy 谩llapot 茅s senki sincs ilyen 谩llapotban, ha hely lenne: 眉res lenne!"
Meglepett, hogy 艖 is 铆gy gondolja, de m茅gink谩bb megleppett, hogy (b谩r m谩r sokan mondt谩k, hogy 铆gy van) az ilyen gondolkod谩sm贸d, az ilyen hit teljesen bevette mag谩t az egyh谩zba. Mik枚zben besz茅lgett眉nk (hadakoztam vele, s mint tudatlan laikus teol贸gusok tanulm谩nyaira, az egyh谩z 2000 茅ves hit茅re, a Szent铆r谩sra hivatkoztam) azon gondolkodtam, hogy katolikusok vagyunk-e m茅g?... Amikor a Szent铆r谩sra hivatkoztam, k枚z枚lte velem, hogy azt az egyh谩z 铆rta, teh谩t 100%-os biztons谩ggal nem hagyatkozhatunk r谩. Mivel az egyh谩z 铆rta, neki van (egyed眉li) joga megv谩ltoztatni - pro multis ill. pro omnibus tekintet茅ben is! (ez ut贸bbi neki "mindegy, csak d枚nts茅k m谩r el, mert egyszer 铆gy, m谩sszor 煤gy kell megtanulni a k谩nont") Persze nem biztos, hogy ez az 艖 hib谩ja (sz眉l: 1960). De, akkor ki tehet r贸la? Lehet-e egy谩ltal谩n egy szem茅lyt (esetleg n茅h谩nyat) -pl: Bugninit - hib谩ztatni. Mi茅rt van az, hogy nagyon fontos, a hit眉nket meghat谩roz贸 k茅rd茅seket degrad谩lnak, mell茅kesnek kezelnek? A Szent铆r谩sban az 谩ll, hogy az Egyh谩z "k艖szikl谩j谩t" soha nem tudja bevenni a S谩t谩n, esetleg megsebes铆teni, de a Gondvisel茅s ezeket a sebeket begy贸gy铆tja 茅s m茅g er艖sebb茅 teszi. Mekkor谩k lesznek m茅g ezek a sebek? A "gy贸gyul谩s 煤tja" a visszat茅r茅s a hagyom谩nyhoz, vagy ezt tartalmazva m谩s 煤t kell? Az, hogy a S谩t谩nr贸l ill. a pokolr贸l 铆gy gondolkodik a mai Egyh谩z, lehet 茅ppen a S谩t谩n m疟ve? El艖re k枚sz枚n枚m a v谩laszokat!

 V谩gfalvy adatok | 2009.04.26 02:05 | 51
A kom谩romi imanapok egyik f艖szervez艖je 眉gyn枚kk茅nt "Magister", vagy "Medika" n茅ven seg铆tette a szocializmust a v茅gs艖 gy艖zelem fel茅.
Ma a h铆vek k枚z眉l az els艖k k枚z茅 tartozik, akik a pl茅b谩nia 茅let茅ben sz谩m铆tanak.
Egy harmadik v谩rosban pedig egy felszentelt pap volt "bizalmi szem茅ly", aki k茅s艖bb sekresty茅s volt, majd a rendszerv谩lt谩s ut谩n n茅h谩ny h贸napra megint pap, k茅s艖bb a f艖v谩rosban egy sz铆nh谩zn谩l k枚z枚ns茅gszervez艖 lett. Ugyanott volt gimn谩ziumi tan谩r, buzg贸 katolikus, a "German" nev疟 眉gyn枚k, aki 谩ll铆t贸lag ministr谩lt is tan谩rk茅nt. Rendszerv谩lt谩s ut谩n a r茅gebbi f艖v谩rosban ind铆tott egy v谩llalkoz谩st.

 V谩gfalvy adatok | 2009.04.26 01:29 | 50
A falunkban helyettes铆tett egy id艖sebb (1938-ban sz眉letett) k谩ntor. "Kor谩b" volt az 眉gyn枚ki fed艖neve.
Helyettes铆tett egy fiatalabb (1952-ben sz眉letett) k谩ntor is, aki az esperesi sz茅khelyen ma is a legbuzg贸bb h铆v艖k k枚z茅 tartozik. 艕 nem 眉gyn枚k volt, hanem csak PO (ellen艖rz枚tt titkos megb铆zott) "Mystik" fed艖n茅vvel.
Mindk茅t szem茅ly adatai nyilv谩nosak, b谩rki ellen艖rizheti.
"A tart贸tiszt, miut谩n a PO al谩铆rta, hogy egy眉ttm疟k枚dik, megmondja neki, hogy hova menjen 茅s mit mondjon 茅s mit figyeljen meg. A tart贸tiszt koll茅g谩ja egy m谩sik ugyanilyen PO-t fogad be ugyanoda, 茅s 艖 meg azzal dolgozik. Azt谩n a k茅t tart贸tiszt ki茅rt茅keli az eredm茅nyt 茅s megbesz茅li, melyik milyen hasznosan dolgozott, jelentett, mit 茅r, amit jelentettek 茅s lefel茅 is megbesz茅lik, a PO-val egyenk茅nt, hogy hogyan v茅gezte a munk谩t. A PO meg hallgat 茅s f眉lel, hogy mindent tudnak r贸la."
Nem tudom, 茅n hogyan viselkedtem volna ha engem r谩k茅nyszer铆tenek akkor az egy眉ttm疟k枚d茅sre, de ha akkor al谩铆rtam volna, ma biztos nem voln茅k k谩ntor. A templom sark谩ban im谩dkozn茅k, hogy b疟neim bocs谩natot nyerjenek az 铆t茅let napj谩n.
Ments meg Uram minket!

 V谩gfalvy adatok | 2009.04.23 22:33 | 49
Az al谩bbi cikket m谩r r茅gebben olvastam, de nem akartam terjeszteni. A honlapon k枚zz茅tett h铆rre reag谩lva 铆rom. Sajnos 煤gy t疟nik, az al谩bbi 煤js谩gban kiss茅 pozit铆v hangnemben is van felt眉ntetve az eg茅sz 眉gy.
Ami itt fontos ezzel kapcsolatban, Lugot laiciz谩lt谩k. Ez nem azt jelenti, hogy most m谩r minden rendben van... 茅s pozit铆ve lehetne r贸la 铆rni: arr贸l van sz贸, hogy nem mindegy, hogy kiugrott szerzetes-p眉sp枚k-e Paraguay eln枚ke, vagy pedig laiciz谩lt klerikus.

 V谩gfalvy adatok | 2009.04.23 22:20 | 48
Itt olvashat贸 az al谩bbi cikk:
Verbit谩b贸l 谩llamf艖
A Vatik谩n enged茅lyezte Lugo p眉sp枚k laiciz谩l谩s谩t


XVI. Benedek p谩pa enged茅lyezte, hogy San Pedro kor谩bbi p眉sp枚ke, Paraguay 煤j 谩llameln枚ke, Fernando Lugo visszat茅rjen az 谩lland贸 laikusi 谩llapotban, ami el艖zm茅ny n茅lk眉li egyh谩zt枚rt茅nelmi esem茅ny. Felment茅st kapott a c枚lib谩tus al贸l is, teh谩t m茅g ak谩r h谩zass谩got is k枚thet. Orlando Antonini nuncius a d枚nt茅st indokolva azt mondta, 鈥瀍l kellett fogadni a n茅p akarat谩t鈥.
A Szentsz茅k j煤lius 30-谩n hozta nyilv谩noss谩gra 谩ll谩spontj谩t Antonini nuncius 谩ltal, miut谩n a dokumentumot 谩tadt谩k Lugo eln枚knek. A p谩pa k茅pvisel艖je k枚z枚lte, a dekr茅tum tartalmazza, hogy a Szentatya megadta a klerikusi 谩llapot al贸li felment茅st, 茅s felmenti minden papi, p眉sp枚ki, verbita szerzetesi k枚telezetts茅ge al贸l. A dekr茅tum a Szentsz茅k P眉sp枚ki Kongreg谩ci贸j谩nak v谩lasza Fernando Lugo el艖z艖 茅v december 18-i laiciz谩l谩si k茅relm茅re. Akkor az exszerzetes hangs煤lyozta, hogy k茅relme 鈥瀗em a papi szolg谩latr贸l 茅s a szerzetesi 茅letr艖l val贸 lemond谩st foglalja mag谩ba鈥. A p谩pai dokumentum jelzi, hogy a Szentsz茅k megpr贸b谩lta Lug贸t lebesz茅lni, hogy jel枚ltesse mag谩t a k枚zt谩rsas谩gi eln枚ki poz铆ci贸ra, 茅s janu谩r 20-谩n felf眉ggesztett茅k a papi szolg谩lat v茅gz茅se al贸l. K枚zt谩rsas谩gi eln枚kk茅 v谩laszt谩sa azonban az 眉gy alapos fel眉lvizsg谩lat谩t tette sz眉ks茅gess茅 az orsz谩g 茅rdek茅ben. Az alapos vizsg谩latok ut谩n, minden k枚r眉lm茅nyt figyelembe v茅ve, 艖szents茅ge XVI. Benedek p谩pa megadta Lug贸nak a felment茅st a klerikusi 谩llapotb贸l, 茅s minden ahhoz kapcsol贸d贸 jog gyakorl谩sa al贸l, egyidej疟leg felmentette 艖t az Isteni Ige T谩rsas谩g谩ban tett szerzetesi fogadalmai al贸l, 铆gy a c枚lib谩tus k枚telezetts茅ge al贸l is, 茅s minden k枚telezetts茅g al贸l, melyet a klerikusi 谩llapot mag谩val von.
A Szentatya buzd铆tja Lug贸t, hogy legyen h疟 a katolikus hithez, 茅s 茅ljen evang茅lium szerinti 茅letet. Az Apostoli Nunciat煤ra ismertette az 谩ll谩spontj谩t Lugo 煤j 谩llapot谩r贸l 茅s jelezte, hogy az egyh谩zi elj谩r谩snak ebben az esetben kiz谩r贸lag k谩noni 茅s pasztor谩lis okai vannak. R谩vil谩g铆t, hogy az Egyh谩z, an茅lk眉l, hogy lemondana pr贸f茅tai szerep茅r艖l, tov谩bbra is 谩polja kapcsolatait a civil hat贸s谩gokkal a Gaudium et Spes konstit煤ci贸 alapj谩n, mely szerint 鈥瀉 politikai k枚z枚ss茅g 茅s az Egyh谩z egym谩st贸l f眉ggetlenek 茅s auton贸mok a saj谩t ter眉let眉k枚n. M茅gis, mindkett艖, b谩r k眉l枚nb枚z艖 megnevez茅s alatt, az emberis茅g szem茅lyi 茅s k枚z枚ss茅gi hivat谩s谩nak szolg谩lat谩ban 谩llnak.鈥
A sajt贸t谩j茅koztat贸n a nuncius elmondta, hogy a klerikusi 谩llapot elveszt茅se, mely Lug贸val t枚rt茅nt, azt jelenti a k谩nonjog szerint, hogy egy klerikus, aki lemond 谩llapot谩r贸l, nem t茅rhet vissza a klerikusi 谩llapotba a Szentsz茅k enged茅lye n茅lk眉l. Lugo kijelentette, hogy szeretne visszat茅rni a hierarchi谩ba, miut谩n mand谩tuma lej谩r. Err艖l a t茅m谩r贸l Antonini azt mondta, hogy a laikusi 谩llapotba val贸 visszat茅r茅snek v茅gleges term茅szete van, hacsak a fels艖bb el枚lj谩r贸k alapos vizsg谩latok ut谩n 煤gy nem d枚ntenek, hogy m茅gis visszat茅rhet. A nuncius ezzel lez谩rta a t茅m谩t, 茅s arra k茅rte az 煤js谩g铆r贸kat, hogy 枚t 茅v m煤lva t茅rjenek r谩 vissza.
Mikor afel艖l k茅rdezt茅k, hogy Lugo k枚thet-e h谩zass谩got, a nuncius hangs煤lyozta, hogy felment茅st kapott a c枚lib谩tus al贸l, ami azt jelenti, hogy a katolikus egyh谩zban h谩zass谩got k枚thet. Antonini azt mondta, hogy a felment茅s, melyet a Vatik谩n adott Lug贸nak, p茅ld谩tlan, egy paraguayi rekord. Arra a k茅rd茅sre, mik茅nt fogadta Lugo a Szentsz茅k v谩lasz谩t, azt felelte, hogy nagyon h谩l谩s volt, mivel pontosan ezt v谩rta. Ezzel a felment茅ssel Lugo m谩r nem egy l谩zad贸 p眉sp枚k, mert a nuncius szerint elfogadta a n茅p 贸haj谩t, mely t煤lnyom贸 t枚bbs茅ggel v谩lasztotta 艖t meg, 茅s mert felismerte, hogy nem egyeztethet艖 枚ssze klerikusi 谩llapot谩val az 谩llameln枚ki poz铆ci贸. Az eln枚k a nunciussal k枚z枚lte, hogy 艖 l茅lekben mindig pap marad, csak jogilag v谩lt ism茅t civill茅.
A nuncius szerint a hierarchia sz谩m谩ra f谩jdalmas t茅ny, hogy egy testv茅r elhagyta a szolg谩latot, mert a politikai szolg谩latot fontosabbnak tartotta, de a felment茅ssel megny铆lt az a lehet艖s茅g, hogy Lugo megl谩togassa a Vatik谩nt, 茅s 谩llameln枚ki fogadtat谩sban r茅szes眉lj枚n.
ABC Digital 鈥 paraguayi napilap, 2008. j煤lius 31.

 脡lthes Eszter adatok | 2009.04.06 15:34 | 47
Igen, nem az 谩llt ott, hogy a poklot, hanem ami m茅g rosszabb:
"Telep铆tsd a computeredre az 枚rd枚g枚t!"
K铆v谩ncsi vagyok, Amorth atya mit sz贸lna ehhez, 艖 minek tartan谩 ezt?

 V谩gfalvy adatok | 2009.04.05 21:38 | 46
Pontos铆tan茅k, mivel l谩ttam azt a bor铆t贸t:
"Telep铆tsd a computeredre a poklot!" helyett angolul volt valami olyasmi, hogy "DEVIL install".

 脡lthes Eszter adatok | 2009.04.05 01:13 | 45
Elmes茅lek egy igaz t枚rt茅netet:
Ny谩r v茅ge fel茅 egyik szentmise ut谩n szok谩som szerint bent maradtam a k谩poln谩ban im谩dkozni. Mint mindig most is az els艖 sorban szorosan a fal mellett 眉ltem, 茅s im谩ds谩g k枚zben r谩borultam a padra, 铆gy nem l谩ttam, hallottam semmit magam k枚r眉l. Amikor k茅sz lettem, 茅s felemeltem a fejem, magam mellett a padon egy, a bor铆t贸j谩ra fektetett dvd-tokot pillantottam meg. Megford铆tottam 茅s r茅m眉lten, a l谩tv谩nyt贸l szinte sokkot kapva l谩ttam, hogy a dvd-n egy pokol k茅p van az 枚rd枚ggel a k枚vetkez艖 sz枚veggel: "Telep铆tsd a computeredre a poklot!"

Egyed眉l voltam a k谩poln谩ban, fogalmam sem volt, ki 茅s mi茅rt tette oda a dvd-t. De a legjobban azt nem 茅rtettem, hogy mik茅nt ker眉lhetett egy katolikus szentmis茅re, a tabern谩kulum el茅 alig p谩r m茅terre egy ilyen k茅p 茅s sz枚veg. Bevallom, napokig nem t茅rtem magamhoz, egy-k茅t embernek megmutattam 茅s pr贸b谩ltam r谩j枚nni, mi lehet ez. Kiz谩r谩sos alapon tal谩lgattam, ki 谩llhat a h谩tt茅rben.
K枚r眉lbel眉l k茅t h茅ttel k茅s艖bb felh铆vott egy fiatalember, aki szint茅n ott volt a k茅rd茅ses napon a szentmis茅n. Megk茅rdeztem t艖le, hogy tal谩n 艖 volt-e az, aki odatette a dvd-t, mire igennel felelt. Magyar谩zatk茅nt a k枚vetkez艖ket mondta: mivel 茅n is adtam neki dvd-t, 煤gy gondolta, 艖 is ad, de mivel nem volt tokja, egy bar谩tj谩t贸l kapott egy tokot, abba tette bele, 煤gy adta oda nekem. K枚z枚ltem vele, hogy 茅n ezt nem tartom viccesnek. Mire 艖 egy szimpla eln茅z茅ssel elint茅zte a dolgot. 脷gy t疟nt, hogy egy谩ltal谩n nem fogta fel, mit csin谩lt.

Ami engem illet, az贸ta sem 茅rtem, hogyan tud egy mag谩t katolikusnak nevez艖, papnak k茅sz眉l艖, n茅h谩ny h茅ttel ezen esem茅ny ut谩n egy n茅metorsz谩gi papszemin谩riumba bel茅p艖 ember egy katolikus szentmis茅re egy ilyen k茅pet mag谩val hozni, a szentmis茅n 煤gy r茅szt venni, hogy a zseb茅ben ott lapul a felsz贸l铆t谩s: "Telep铆tsd a computeredre a poklot!" Amorth atya vil谩gh铆res k枚nyv茅ben: "Egy exorcista mes茅li", vil谩gosan le铆rja, hogy az 枚rd枚ggel, illetve az ilyen praktik谩kkal nem lehet j谩tszani. Nem lehet csak 煤gy k铆v谩ncsis谩gb贸l j谩tszadozni a pokollal, az 枚rd枚ggel.

Kedves Olvas贸k! Ki-ki d枚ntse el maga, mennyire d枚bbenti meg ez az esem茅ny. Hogy csak jelent茅ktelen dolgot, esetleg tr茅f谩t, vagy ann谩l t枚bbet l谩t benne.

脡n mindenesetre 煤gy 茅ltem meg, 茅s 茅lem meg az贸ta is - hiszen a t谩mad谩s az贸ta is meg谩ll谩s n茅lk眉l zajlik -, hogy ez az 枚rd枚g had眉zenete volt, nem a szem茅lyem, hanem ezen honlap, illetve az e honlappal kapcsolatos munk谩m ellen.
脡s az茅rt nem hagyom e t谩mad谩sok 茅s r谩galmaz谩sok ellen茅re sem abba, mert tudom, hogy az 枚rd枚gnek pontosan ez a c茅lja. 脡s e c茅lj谩nak el茅r茅s茅re tal谩l mag谩nak eszk枚z枚ket, p茅ld谩ul olyanokat, akik "Telep铆tsd a computeredre a poklot!" sz枚veggel 茅s k茅ppel j谩rnak szentmis茅re.

 脡lthes Eszter adatok | 2009.03.22 19:22 | 44
Volt egy nagyon j贸 ismer艖s枚m a 80-as 茅vekben, egy osztr谩k f茅rfi, aki mivel 眉zletember volt, nagyon sajn谩lta, hogy csak f茅lzsid贸. Az茅rt volt j贸 vele t谩rsalogni, mert sz铆vesen besz茅lt a zsid贸k term茅szet茅r艖l, 铆gy sok mindent meg lehetett t艖le tudni, hiszen a zsid贸 sz贸t m谩shol m茅g kimondani sem lehetett. - Nos, 艖 mondta, hogy egy zsid贸, ha kidobj谩k az ajt贸n, visszam谩szik az ablakon. -
Ez a mondat j谩r tegnap 贸ta az eszemben, amikor is az az ember, aki a zsid贸kat, "m茅g n茅ven nevezni is m茅ltatlan etnikumnak" titul谩lja, 茅s a legvadabb antiszemita csoportosul谩sokban vesz akt铆van r茅szt, 茅s akit ez茅rt Fuchs atya, a Th枚k枚ly 煤ti k谩polna vezet艖 papja arra k茅rt, hogy ne j枚jj枚n el a b茅rm谩l谩sra (amit 艖 meg is 铆g茅rt), t枚k茅letes nyugalommal bes茅t谩lt a k谩poln谩ba, 茅s nemcsak h谩tul, megh煤z贸dva helyet foglalt, hanem el艖茅nekesk茅nt (az orgonista mellett mint a scola tagja) ott m茅g funkci贸t is mag谩ra osztott. S艖t, volt k茅pe a mise ut谩n a kis fogad谩son az 艖t t谩volmarad谩sra felsz贸l铆t贸 papt贸l szemrebben茅s n茅lk眉l k铆n谩ltatni mag谩t.
Bevallom, nekem egyszer疟en meg谩llt az eszem, 茅s nem is t茅rt m茅g mag谩hoz. Val贸sz铆n疟leg nem is fog, mert ekkora pof谩tlans谩got k茅ptelen befogadni.

 脡lthes Eszter adatok | 2009.01.01 22:45 | 43
A honlap minap feltett "De honnan ered kar谩csony eme helytelen 茅rtelmez茅se?" cikkel kapcsolatban k茅t kedves Olvas贸 is jelezte m谩r, hogy nemcsak az 1991-es, de m谩r j贸val kor谩bban, az 1984-es, s艖t az 1964-es imak枚nyvb艖l t枚r枚lt茅k a szod贸mi谩t az 茅gbeki谩lt贸 b疟n枚k k枚z眉l. Err艖l sz贸l a cikkhez ma feltett n茅h谩ny mondatos kieg茅sz铆t茅s.

 脡lthes Eszter adatok | 2008.12.30 00:23 | 42
December 26-谩n, a Kossuth R谩di贸ban Csiksomly贸 r贸mai katolikus pl茅b谩nosa, arra a k茅rd茅sre, hogy kit, mit v谩r Kar谩csonykor, a k枚vetkez艖ket nyilatkozta: J茅zus meg铆g茅rte, hogy 煤jra elj枚n. De most biztosan nem 煤gy j枚n el, hogy "lesz谩ll谩sra" egy anyam茅het keres. 艕 (m. m. a pl茅b谩nos) biztos benne, hogy J茅zus m谩r 煤tban van, m谩r csak egy megfelel艖 "lesz谩ll贸p谩ly谩t" keres. A K谩rp谩t-medence pedig nagyon alkalmas ilyen "lesz谩ll贸p谩lya", 茅s 艖 茅s k枚z枚ss茅ge azt v谩rja, hogy a lesz谩ll贸 J茅zust fogadhassa a k枚r眉kben.
脡n 煤gy mes茅ltem el a hallottakat egy katolikus papnak, hogy azt k茅rdeztem, ennek az 1981-ben papp谩 szentelt Csiksomly贸-i pl茅b谩nosnak vajon mit tan铆tottak a szemin谩riumban? 脡s hogy mekkora ostobas谩g ilyesmit mondani. A pap viszont hely茅re tette a mondottakat: "Ez eretneks茅g!"

 V谩gfalvy adatok | 2008.11.18 14:29 | 41
"脡s akik ezt a gy眉m枚lcs枚t sz眉retelik (enged茅lyezik, beleegyeznek, v茅gign茅zik, egyet茅rtenek vele , vagyis megfelel艖nek tartj谩k):"
Szerintem csak elt疟rik, elviselik...

A b谩l, olyan mint b谩rhol m谩shol. (Ide k铆v谩nkozik a k茅rd茅s, hogy itt mi茅rt nem lehet m谩s? Hiszen itt kellene m谩snak lennie!)


  MAGYARORSZ脕G KIR脕LYN艕JE, K脰NY脰R脰GJ 脡RETT脺NK!