hagyom谩nyh疟 magyar katolikusok

SZ虐Z M脕RI脕NAK, MAGYARORSZ脕G KIR脕LYN艕J脡NEK
felaj谩nlott honlapja

"B脥ZZATOK, MERT 脡N LEGY艕ZTEM A VIL脕GOT"

KATOLIKUS-HONLAP F脫RUM BEJELENTKEZ脡S REGISZTR脕CI脫
 
A hozz谩sz贸l谩sok nem a honlap szerkeszt艖j茅nek, hanem az egyes hozz谩sz贸l贸knak a v茅lem茅ny茅t t眉kr枚zik.

(153) Honlap-II.
(8) R贸ma
(13) V茅gid艖 ??
(157) Pius-眉gy
(16) A honlapr贸l
(165) Gondolatok
(278) Honlap
(244) Magyarorsz谩g
(121) Vil谩gegyh谩z
(54) J枚v艖/Rem茅ny
(199) H铆rek
(1) Lelkis茅g
(58) M谩sok helyett
(199) K茅rd茅sek
(34) Hit眉nk
(77) Fatima
(16) Assisi-眉gy
(47) K枚zlem茅nyek
(20) Hallottam...
(66) F贸rumoz谩s
(12) AZ ISTENI IRGALMASS脕G
(88) Evol煤ci贸
(151) Liturgia
(12) Katolikusok tennival贸i
(141) A vil谩g
(9) "Nemcsak keny茅rrel..."
(1) Adok-kapok
(140) ki a hib谩s?
(50) Mag谩n 眉zenetek
(12) T枚rt茅nelem-hamis铆t谩s
(23) 脰r枚meink
(77) V谩rosmisszi贸 '08
(17) Erk枚lcs
(55) Tekint茅ly
(88) V茅lem茅nyek
(9) Kis R贸mai Zsolozsma - "rekl谩m"
(8) Probl茅m谩k
(44) Bibliothecula
(44) Hibajelz茅s
(20) Mi a teend艖?
(28) Vit谩k
(9) Anglik谩n-k茅rd茅s
(2) Al谩铆r谩sgy疟jt茅s vagy fsspx
(1) KATEKIZMUS
(8) Ha a Katolikus...
(7) Klerikalizmus
(27) Reakci贸k
(8) Tudom谩ny 茅s fejl艖d茅s
(20) Mindennapok
(9) Metanoia
(5) Kapcsolatok
(6) Pisti
(5) "B铆zzatok..."
(27) SJM
 
Vil谩gegyh谩z
 A katolikus Egyh谩z esem茅nyei, h铆rei

M茅g nem jelentkezett be, 铆gy nem 铆rhat a f贸rumba


[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6]
 脡lthes Eszter adatok | 2011.03.03 23:42 | 121
A k枚vetkez艖 sokat el谩rul贸 c铆mmel: "A b茅k茅hez vezet艖 煤t a m谩s vall谩sokkal val贸 p谩rbesz茅dben nyugszik", jelent meg ma a besz谩mol贸 a kath.net-en a F眉l枚p-szigeti p眉sp枚k枚k r贸mai ad limina l谩togat谩s谩r贸l. A cikk r茅szleteket k枚z枚l a p谩pa besz茅d茅b艖l, ebb艖l val贸 a k枚vetkez艖 id茅zet, ami el谩rulja, hogy az Assisi-felh铆v谩s nem pillanatnyi "眉zemzavar" volt:

"A vall谩sok k枚z枚tti p谩rbesz茅ddel kapcsolatban XVI. Benedek kijelentette, hogy az Egyh谩z bizonytalans谩gok n茅lk眉l hirdeti, hogy Krisztus az 煤t, az igazs谩g 茅s az 茅let. Ugyanakkor mindazt tiszteli, ami a m谩s vall谩sokban j贸. A II. Vatik谩ni Zsinat Nostra aetate dokumentum谩t eml茅kezetbe id茅zve XVI. Benedek azt hangs煤lyozta, hogy az Egyh谩znak az a feladata, hogy a m谩s vall谩sok h铆veivel meg茅rt艖en b谩njon, 茅s szeretettel p谩rbesz茅det folytasson. Ilyen m贸don dolgozik az Egyh谩z a k枚lcs枚n枚s meg茅rt茅sen 茅s az emberis茅g jav谩茅rt val贸 halad谩sban."

Ja, igen, a nap h铆rei k枚z枚tt volt m茅g, hogy meg枚lt茅k a katolikus hit疟 pakiszt谩n minisztert, meg hogy hogyan szents茅gtelen铆tettek meg fiatalok egy katolikus templomot N茅metorsz谩gban, meg hogy a t枚r枚k minisztereln枚k kereszt茅ny bag谩zsnak nevezte az EU-t, meg stb. stb. Nem baj, a f艖, hogy a katolikusok kedvesen csever茅sszenek a pog谩nyokkal, meg a J茅zus Urunkat gyal谩z贸kkal.

A n茅met sz枚veg:
Zum Thema des interreligi枚sen Dialogs erkl盲rte Benedikt XVI., dass die Kirche ohne Unsicherheiten verk眉nde, dass Christus der Weg, die Wahrheit und das Leben sei. Gleichzeitig respektiere sie alles, was in den anderen Religionen an Gutem gegeben sei. Die Erkl盲rung des II. Vatikanischen Konzils 鈥濶ostra aetate鈥 in Erinnerung rufend betonte Benedikt XVI., dass die Kirche dazu aufgerufen sei, mit den Gl盲ubigen der anderen Religionen umsichtig und mit Liebe in einen Dialog zu treten. Auf diese Weise arbeite die Kirche f眉r das gegenseitige Verstehen und den Fortschritt des Wohls der Menschheit.

 Jagiello adatok | 2011.02.21 19:04 | 120
AZ AL脕BBIAKAT (el艖z艖 眉zenet) az茅rt is 铆rtam, mert amit r茅gen nem 茅rtettem, most azt hiszem 茅rtem: hogyan lehetett megval贸s铆tani a reform谩ci贸t. Akkor is volt sok-sok na铆v meg hisz茅keny ember, aki val贸ban azt hitte, hogy az Egyh谩z reformra szorul. Ehhez j枚tt a sok-sok h谩bor煤 茅s zavarg谩s. 脡s egyszercsak ott voltak j贸l megszervezve a "reform谩lt k枚z枚ss茅gek", a r茅giek hely茅n. Ugyanez van most is. De m铆g a reform谩ci贸 alatt a P谩pa val贸ban p谩pak茅nt viselkedett, addig a zsinati p谩p谩k a reform谩lt tanok茅rt sz谩lltak 茅s sz谩llnak s铆kra. Az biztos, hogy egy 煤jabb "egyh谩z" (pontosabban felekezet) sz眉letett, b谩rhogy is cs疟rj眉k csavarjuk a dolgot 茅s akarj谩k, hogy katolikusnak h铆vj谩k. Ez ink谩bb az 枚kumenista egyh谩z. Se ez, se az, hanem amaz. A reform谩ci贸 ut谩n is volt "marad茅k". Most is lesz "marad茅k", aki az 脷r J茅zus hal谩l谩t hirdeti addig, am铆g el nem j枚n.

 Jagiello adatok | 2011.02.21 11:24 | 119
A XX. sz谩zad elej茅n a nagy szent, X. Piusz hallatlan m贸don rendezte az Egyh谩z sorait, miut谩n f枚lfedezte, milyen m茅lyen behatolt a Gonosz a Testbe. Ez ut谩n j枚ttek a forradalmak, soha nem tapasztalt f枚lfordul谩s, t枚bbt铆zmilli贸 ember hal谩la, n谩cizmus 茅s kommunizmus 茅s ennek nyom谩n siker眉lt megrend铆teni (= megreform谩lni) az Egyh谩zat, 茅s a II. vatik谩ni zsinat kidolgozta az 煤j reform谩lt egyh谩z programj谩t. Igen, val贸j谩ban 煤j reform谩lt 茅s judaiz谩lt egyh谩z sz眉letett, ami a katolikus hitet mimikrizi, de annak k谩r谩ra 茅l, teh谩t tulajdonk茅ppen 茅l艖sk枚d艖. Lesz-e olyan P谩p谩nk, aki mint a reform谩ci贸 idej茅n, meg ut谩na hallatja hangj谩t 茅s a ny谩j 茅l茅re 谩ll,m 茅s megv茅di az 枚v茅it? Vagy csak b茅res? 脡n 煤gy l谩tom nem lesz. A v茅gs艖 id艖ket 茅lj眉k.

 akolitus adatok | 2011.02.21 10:36 | 118
V谩lasz a 117. sz谩m煤 眉zenetre:
"Kap谩lni nem tudok, koldulni sz茅gyellek". De al谩zatot gyakorolni sem tud, mert egy protest谩ns lelk茅sz, ha katoliz谩l, ne akarjon m谩r azonnal pap lenni. Legyen hitoktat贸, legyen sekresty茅s, legyen pl茅b谩niai irodista. Ha katoliz谩l, fogadja el, hogy 艖 jelen 茅let谩llapot谩ban nem alkalmas arra, hogy pap legyen. Ha teh谩t ez az al谩zat hi谩nyzik, akkor nem alkalmas arra, hogy pap legyen. S, k眉l枚nben is: mit fog mondani a h铆veknek, hogy van neki feles茅ge 茅s gyermekei, de a pap kolleg谩inak nincs? Botr谩nkoz谩st okoz, 茅s okoz贸ja lesz a tov谩bbi b疟nnek. Lehet, hogy nagyszer疟 sz贸nok (a protest谩nsok ebben mindig j贸k voltak, hiszen nekik ez az egyetlen "fegyver眉k"), ez azonban nem ok arra, hogy papp谩 szentelj茅k.

 F眉zesi Zsolt adatok | 2011.02.20 12:26 | 117
K枚lnben felszenteltek egy 61 茅ves megt茅r艖t, aki n艖s 茅s k茅t gyermek 茅desapja. Fontos mozzanat: El艖tte 2000-ig t枚rt茅nelemtan谩rk茅nt dolgott, amikor protest谩ns lelk茅ssz茅 avatt谩k, 2004-ben azonban katoliz谩lt.

Tudjuk, hogy ez nem 煤jdons谩g; m谩r XII. Piusz is k铆s茅rletezett ezzel. An茅lk眉l, hogy k眉l枚n枚sebben helyesnek 铆t茅ln茅m a dolgot 枚nmag谩ban, meg茅rtem az alapvet艖 sz谩nd茅kot (m谩r XII. Piusz茅t):

Nyilv谩n az az alapja az engedm茅nynek, hogy ha egy protest谩ns lelk茅sz 茅vtizedek 贸ta lelk茅szkedik 茅s csal谩dja is van, hi谩ba j枚n a bel谩t谩s, a v谩gy 茅s a kegyelem a konverzi贸t illet艖en, 贸hatatlanul egy bels艖 ellen谩ll谩s fog kialakulni a lelk茅szben 茅s feles茅g茅ben els艖 sorban a meg茅lhet茅s miatt. Hiszen 艖 csak ehhez 茅rt, ezt szereti ("kap谩lni nem tudok, koldulni sz茅gyellek"). Ezt a bels艖-k眉ls艖 k茅nyszert term茅szetesen az igazs谩g茅rt le kell 茅s le is lehet gy艖zni, ez azonban csak nagy jellemszil谩rds谩g eset茅n val贸sulhat meg, t枚megek eset茅n kiz谩rt. XII. Piusz tolerancia-k铆s茅rlet茅nek teh谩t (szerintem) 3 alapja volt:
- Nem 谩ll铆tani bels艖 tudatalatti akad谩lyt az 谩tt茅r茅shez.
- Megt茅rni k铆v谩n贸 lelk茅szek esetlegesen nagyobb t枚mege 谩tt茅r茅s茅nek biztos铆t谩sa.
- A pasztor谩ci贸ban elt枚lt枚tt 茅vtizedek 茅s konverzi贸t megel艖z艖 bels艖 harcok tapasztalatainak hasznos铆t谩sa az Egyh谩z jav谩ra.

Mindez tal谩n igaz volt 1951-ben.

Itt azonban teljesen m谩s a helyzet 茅s a k枚r眉lm茅nyek. Mert m谩s dolog egy huszon茅ves kor谩ban lelk茅ssz茅 avatott embert 茅vtizedek harcai 茅s tapasztalatai ut谩n befogadni, 茅s bizonyos dolgok t疟r茅s茅t gyakorolni vele szemben, 茅s m谩s egy meglett korban (50 茅vesen) lelk茅szi hivatalt v谩llal贸 embert, aki 4 茅v ut谩n 谩tt茅r, nyugd铆jas kor谩ban felszentelni. Az 艖 meg茅lhet茅se nem volt vesz茅lyben. R茅szben a nyugd铆j, r茅szben a tan谩ri szakm谩ja miatt. (K眉l枚nben is mi ez? Akinek nincs 谩ll谩sa azt sajn谩latb贸l fel kell szentelni?) Hol van itt az 茅vtizedek harca 茅s pasztor谩ci贸s tapasztalata? Ha pedig m谩r r茅g贸ta k茅sz眉l a megt茅r茅sre, felmer眉l egy 煤jabb neh茅zs茅g. Ez az ember 茅retten lett lelk茅sz; s az a t茅ny, hogy m谩r 4 茅v ut谩n katoliz谩lt (kiv谩lt hogy a t枚rt茅nelmet ismer艖 emberr艖l van sz贸) azt a gyan煤t 茅breszti, hogy kifejezetten csak az茅rt lett lelk茅sz (茅lek a gyan煤perrel, hogy "katolikus" bennfentesek tan谩cs谩ra), hogy 谩tt茅r茅se ut谩n k枚vetel艖zhessen a szent rendek ir谩nt, hivatkozva a kor谩bbi hasonl贸 esetekre.

A k谩nonjog tov谩bb谩 el艖铆rja, hogy a szentel茅sb艖l az Egyh谩znak haszna kell, hogy sz谩rmazzon. Egy meglehet艖sen id艖s ember szentel茅s茅vel szerzett nyeres茅g (legal谩bbis a paphi谩ny szempontj谩b贸l) nem 谩ll ar谩nyban azzal a vesztes茅ggel, amit az 眉gy 谩rtani fog a c枚lib谩tus 茅s ezen kereszt眉l a paps谩gra jelentkez艖k l茅tsz谩m谩nak k茅rd茅s茅ben.

脡s a l茅nyeg: a kontextus. Mindezt N茅metorsz谩gban a memorandum 茅s a politikai nyom谩s idej茅n tenni, kifejezett provok谩ci贸.

Szerkesztve: 2011.02.20 15:46

 georgius adatok | 2011.02.18 08:47 | 116
http://www.magyarkurir.hu/hirek/minden-vallas-igaz

Igazi "maszatol贸s" cikk, pedig a k茅rd茅sfelvet茅s megfelel艖. (Igaz lehet-e egyszerre mindk茅t 谩ll铆t谩s: J茅zus Krisztus Isten - J茅zus Krisztus nem Isten.) Azt谩n sajnos beleveszik a zsinati sz枚vegek k茅t茅rtelm疟 mocsar谩ba 茅s el is s眉llyed. Nincs min csod谩lkozni.

 F眉zesi Zsolt adatok | 2011.02.18 00:55 | 115
"Gondol谩zni fog a p谩pa Velenc茅ben" (Magyar Kur铆r)

Ez az茅rt megnyugtat... M茅g sincs veszve minden...

 脡lthes Eszter adatok | 2011.02.09 23:47 | 114
A t枚rt茅net ott kezd艖d枚tt, hogy a n茅met korm谩nyz贸p谩rt tagjai (kereszt茅ny-demokrat谩k) felsz贸l铆tott谩k a n茅met p眉sp枚k枚ket, hogy 茅rj茅k el R贸m谩ban, vagy ha ez nem megy, akkor csin谩lj谩k meg R贸m谩t贸l f眉ggetlen眉l, hogy a papok n艖s眉lhessenek, legal谩bb N茅metorsz谩gban. T枚bben, k枚zt眉k a "legjobban", Brandm眉ller b铆boros v谩laszolt erre a k茅ptelen beleavatkoz谩sra az Egyh谩z 眉gyeibe. Lehmann b铆boros felh谩borodott, 茅s nyilt lev茅lben b铆r谩lta meg Brandm眉llert, ami茅rt j贸akarat煤 politikusokat, akik csak aggodnak stb. s茅rtegetni mer茅szelt, 茅s kijelentette, hogy sz茅gyenkezik b铆boros-t谩rsa levele miatt. - A t枚rt茅net azzal folytatodott, hogy 煤jra els艖 sz谩m煤 t茅ma lett a c枚lib谩tus k茅rd茅se. 脡s erre a n茅met teol贸gus-professzorn艖k (!) 茅s professzorok egy csoportja 煤gy l谩tta j贸nak, hogy el茅rkezett az id艖 egy 煤jabb Memorandumra R贸ma, jobban mondva a katolikus Egyh谩z tan铆t谩sa ellen. K枚vetel茅seikhez, melyek a r茅gr艖l ismertek (n艖k legyenek papok, elv谩ltal 谩ldozhasanak, homokosok 茅lhessenek egy眉tt, papok n艖s眉lhessenek, p眉sp枚k枚ket a laikusok v谩laszthass谩k stb.) al谩铆r谩sokat gy疟jtenek soraikb贸l. M谩ra m谩r 200 felett van az al谩铆r贸k sz谩ma. A n茅met katolikus internetes m茅dia tele van e memorandumra 茅rkez艖 v谩laszokkal, m谩r a teol贸gia-di谩kok is el铆t茅lt茅k az eg茅szet, 茅s most ima-felh铆v谩st tettek k枚zz茅 megt茅vedt professzoraik lelki 眉dv茅nek 茅rdek茅ben.

脡n az eg茅szb艖l csak egyet nem 茅rtek: mindenki dics艖铆ti ek枚zben a p谩p谩t, mint olyat, aki az eg茅szr艖l semmit nem tehet. Senkinek, de abszol煤t senklinek a megsz贸lal贸k k枚z眉l nem jut esz茅be, hogy mindennek megvan a k枚vetkezm茅nye. Hogy elgondolkozzon azon, hogy a p谩pai leg煤jabb bejelent茅sek mennyiben j谩rulnak hozz谩 ehhez az 艖rj铆t艖 hitehagy谩shoz. Magukat tradicionalist谩nak tart贸 honlapok 煤gy s铆klanak el a k茅t botr谩ny mellett, mintha nem is hallottak volna r贸la.

A gy枚ny枚r疟 az eg茅szben az, hogy vannak olyanok, akik ugyan el铆t茅lik a teol贸gia-professzorok fell茅p茅s茅t, de hozz谩teszik, hogy csak a m贸dszer眉k miatt, mert a c枚lib谩tus-k茅rd茅s茅r艖l igenis lehet vitatkozni. Seewald, aki a p谩p谩val a leg煤jabb k枚nyvet 铆rta, nem mulasztotta el megeml铆teni, hogy XVI. B. fiatal kor谩ban maga is elt疟n枚d枚dtt ezen a probl茅m谩n, 茅s hogy a c枚lib谩tus nem dogma, meg lehet vitatni. De nem csak 艖, hanem m谩s is 铆rt ilyet. Nekem 煤gy t疟nik, hogy k茅sz铆tik el艖 a talajt....

 Jagiello adatok | 2011.01.31 21:21 | 113
1. EZT A FEKETE p谩p谩t nem az ujjamb贸l szoptam. M茅g egyp谩r 茅ve olvastam Nancy Reagen memo谩rj谩t. K眉ls艖leg buta 茅s mediavez茅relt ostobas谩g, de aki tud olvasni, annak sokat mond贸 m疟. El谩rulja az USA l茅nyeg茅t, az eln枚ki szerepk枚rt 茅s az eg茅szet, hogy kit 茅s mi茅rt v谩lasztanak eln枚knek. 脡s mindezt kik engedik megcsin谩lni. Sz贸val az lesz eln枚k, akit a hatalmon lev艖k akarnak. A t枚bbi csak cirkusz, amin lehet sz贸rakozni meg izgulni. Ki茅lni a pavlovi reflexeket. Bemutatt谩k szeg茅ny amerikaiaknak, hogy elj枚tt az ideje, hogy ne feh茅r eln枚k眉k legyen. Ha val贸ban 艖k vannak hatalom, akkor olyan p谩pa lesz, akin kereszt眉l tudt谩ra adj谩k a n茅pnek, hogy m谩r azt csin谩lnak vel眉k, amit akarnak. Kicsit meredek, 茅s nem biztos, hogy mindenki 茅rti, mi茅rt hozom fel ezt. De el lehet gondolkodni a k枚vetkez艖 k枚nyv枚n: O鈥橲ullivan, John: Az eln枚k, a p谩pa 茅s a minisztereln枚k. Helikon Kiad贸, 2010. Ebben Reagen, Wojtyla 茅s Thatcher egy眉tt. Csod谩latos. 脡s egyben h谩tborzongat贸. 脡s persze tudni kell, mi is az a Helikon kiad贸. Egy katolikus p谩pa, vagy katolikus Vatik谩n nem engedte volna meg, hogy 枚sszekeverj茅k a p谩pas谩got az eln枚kkel 茅s a minisztereln枚kkel.

Szerkesztve: 2011.02.01 11:39

 脡lthes Eszter adatok | 2011.01.31 19:44 | 112
脡n sem 茅rtettem, hogy mi茅rt olyan optimista. Kiss茅 ep茅sen v谩laszoltam: l谩tszik, hogy j贸l 茅rzi mag谩t, 茅s a lelkgyakorlatok is j贸l mennek, nyilv谩n ez茅rt optimista.

Ahol 茅n vagyok n茅metben az is "katolikus" vid茅k. Ma a kezembe ker眉lt az itteni katolikus esem茅nynapt谩r: el艖sz枚r el akartam hozni, hogy sz贸szerint id茅zzek bel艖le, de azt谩n nem akartam ilyen borzalommal egy helys茅gben tartozkodni, 铆gy ott hagytam: ilyen programokat aj谩nlanak a pl茅b谩ni谩k: kinai 茅s jap谩n m贸dszerek a kl茅lek nyugalm谩ra, azt谩n t谩ncest茅k, azt谩n fiatal l谩nyoknak a ... n艖v茅 v谩l谩sr贸l, stb. stb. Iszonyat.
Mae脽en aty谩hoz j枚nnek norm谩lis katolikusok lelkigyakorlatra, onnan n茅zve vannak m茅g katolikus emberek. Innen n茅zve, nemigen.

 F眉zesi Zsolt adatok | 2011.01.31 19:11 | 111
脡n sem 茅rtem teljesen mire alapoz贸dik Maessen atya optimizmusa. Honnan gondolja, hogy a k枚vetkez艖 p谩pa el铆t茅li el艖dei t茅ved茅s茅t?

Ami a fekete p谩p谩t illeti.
脰nmag谩ban nem zavarna a t茅ny, legfeljebb az, ha tendenci贸zus kamp谩nyfog谩s lenne. M谩rpedig nagy val贸sz铆n疟s茅ggel az lenne. De 100x ink谩bb egy katolikus n茅ger p谩pa, mint egy heterodox europid.

 Jagiello adatok | 2011.01.31 14:20 | 110
A Honlap II-ben olvashat贸 131. 眉zenet kapcs谩n:

1. Nagyon fontos, hogy Maessen atya pozit铆van l谩tja hossz煤 t谩von a p谩pas谩g k茅rd茅s茅t. Ha val贸ban 铆gy lesz, akkor azt jelenti, hogy az Egyh谩z k茅pes ellent 谩llni a bel眉l rothaszt贸 gonosznak. A val贸s谩g viszont m谩st mutat (l谩sd a k枚vetkez艖 pontot). V茅lem茅nyem szerint a k枚vetkez艖 p谩pa fekete b艖r疟 lesz. Fekete p谩pa. (De ezt nem vegy茅k komolyan, megpr贸b谩ltam vicces lenni).

2. Ausztri谩ban voltam, az egyik legkatolikusabb vid茅ken. Gy枚ny枚r疟 templomok. Szorgalmas n茅p. Viszont az egyik templomban a pl茅b谩nos m谩r egy 茅ve nem gy贸ntat (az okot nem 铆rom ide, mert nem tudtam leellen艖rizni, teh谩t lehet csak pletyka). A hatalmas 艖si templom, a bel茅p艖n茅l rom谩n, a k枚z茅ps艖 r茅sz g贸tikus, majd a szent茅ly 茅s az el艖t茅r barokk. M茅gis valami csod谩latosan harmonikus 茅s mennyei. Minden a r茅gi, a b煤torzat a k茅pek. Csak a gy贸ntat贸sz茅keknek h疟lt helye, az 谩ldoztat贸r谩cs kiemelve, 茅s a n茅polt谩r 12 feny艖l茅cen 谩ll贸 t眉k枚rlap, ami el艖tt egy plak谩t fityeg rajta a pl茅b谩nia ter眉let茅n tavaly sz眉letett csecsem艖k k茅peivel. Aranyosan gagyi az eg茅sz. E f枚l枚tt mondja a mis茅t a pap. A hirdet艖t谩bl谩n, a f艖t茅r t煤ls贸 v茅g茅t艖l is l谩tni, hatalmas bet疟kkel: utazzunk Izraelbe, megismerni a Szentf枚ldet. Egy eg茅sz busznyi ember k茅sz眉l艖dik. Pedig ezeknek az embereknek a sz眉lei m茅g a falu f枚l茅 emelked艖 贸r谩si 2400 m茅ter magas havasra hatalmas er艖fesz铆t茅ssel felvittek egy 50 m茅ter magas keresztet, amit tiszta id艖ben szinte minden眉nnen l谩tni. A m谩sik, nem messze lev艖 templom hasonl贸, tal谩n m茅g patin谩sabb, egys茅gesebb, mivel nincs barokk r茅sze, csak a f艖olt谩r. A k枚zel茅ben az egyik legr茅gebbi fennmaradt ausztriai k谩polna, 艖si fresk贸kkal. A falut megsz谩llt谩k a modernista m疟v茅szek. Pl茅b谩niai 茅let nincs, a gy枚ny枚r疟 茅p眉letet, ami r茅gen esperess茅g 茅s iskola volt, kult煤rk枚zpontt谩 alak铆tott谩k - "mindenki" 茅s sajnos nem csak "sokak" nagy 枚r枚m茅re. A m谩sik faluban 煤j pl茅b谩nos van. Katolikus. Nem 茅rtik mit akar. A havi egyszeri szents茅gim谩d谩s bevezet茅se is 茅rtetlens茅get okoz. A k枚zeli kapucinus kolostor, ahol laktunk, kihal贸ban. H谩rom testv茅r lakik benne, 谩tl茅ag 茅letkor 72. Az茅rt nem csukt谩k m茅g be, mert a legfiatalabb szerzetes nagyon agilis, 茅s lelkigyakorlatokat tart, amelyek egyre n茅pszer疟bbek. De ezek ink谩bb a beteg 茅s kaotikus v谩rosi ember ig茅nyeihez igazodnak. (B谩r rosszul l谩tn谩m.) Sz贸val a katolikus Ausztri谩nak ez a kis gy枚ngyszeme teljes m茅rt茅kben szekulariz谩l贸dott. A n茅p al贸l kih煤zt谩k a talajt. P谩sztor n茅lk眉li ny谩j.

 akolitus adatok | 2011.01.22 23:42 | 109
V谩lasz a 108. sz谩m煤 眉zenetre:
Farhat p眉sp枚kkel is voltak gondok...

 F眉zesi Zsolt adatok | 2011.01.22 19:34 | 108
A Summorum Pontificum-on adtak h铆rt, hogy egy spanyol 茅rsek a hagyom谩nyos form谩ban mis茅zett. Sajnos m谩r r枚gt枚n a k茅peken l谩tszik egy ab煤zus.

 F眉zesi Zsolt adatok | 2011.01.14 21:02 | 107
"Itt van m谩jus 1., 茅neksz贸 茅s t谩nc k枚sz枚ntse..."

 F眉zesi Zsolt adatok | 2011.01.10 10:51 | 106
V谩lasz a 105. sz谩m煤 眉zenetre:
Igen, f茅lre茅rthet艖en fogalmaztam.
Amit 铆rtam, 煤gy 茅rtettem, hogy Karol Wojtyla olt谩rra emel茅se olyan (itt nem r茅szletezhet艖) k枚vetkezm茅nyekkel j谩r, ami term茅szetszer疟leg mag谩val hozza a hozz谩m hasonl贸 felfog谩s煤 embereknek a hivatalos "egyh谩zb贸l" t枚rt茅n艖 kiz谩r贸d谩s谩t.
Egy茅bk茅nt nem ez az egyetlen ilyen mozzanat. A Luce del mondo t枚bb ilyen 眉zenetet is tartalmaz.

Szerkesztve: 2011.01.10 10:52

 Topir adatok | 2011.01.08 22:42 | 105
V谩lasz a 98. sz谩m煤 眉zenetre:
K茅nytelen vagyok menteget艖z茅ssel kezdeni: nem II. J谩nos P谩l 茅letm疟v茅t akarom m茅ltatni, de 茅ppen ezen a honlapon olvastam, hogy az Egyh谩z a boldogg谩avat谩sban t茅vedhet, csak a szentt茅avat谩sban nem. Akkor mi茅rt kell annyira elkeseredni a boldogg谩avat谩s miatt? Kedves Zsolt! Ez茅rt ugyan ne l茅pjen ki az Egyh谩zb贸l, (m茅g az is lehet, hogy az茅rt tett茅k, hogy provok谩ljanak vele), Lefebvre 茅rsek sem tette, pedig 艖t szem茅ly茅ben is nagyon t谩madt谩k.

Szerkesztve: 2011.01.08 22:44

 Jagiello adatok | 2011.01.08 12:10 | 104
TEMPUS ENIM PROPE EST (Az id艖 k枚zel van)

1. Ez a p谩pa-dolog val贸ban ijeszt艖 茅s hitpr贸b谩l贸. Itt a honlapon az egyik 铆r谩s vagy f贸rum-bejegyz茅s a jelens茅get a hittitkokhoz hasonl铆tja. Most nem tudom id茅zni, ki kell keressem. 脡n 煤gy gondolom a hittitkokr贸l elm茅lkedni kell, hogy m茅lyebben meg茅rts眉k J茅zus 眉zenet茅t 茅s az Egyh谩z 茅let茅t.

2. Lehet, az Egyh谩z halott. Ahogy J茅zus hal谩la megd枚bbentette az apostolokat, minket is megd枚bbent. Nem 茅rtett茅k az eg茅szet. L谩m, mi se 茅rtj眉k. Tal谩n csak M谩ria tudta (!), J谩nos pedig 茅rezte, hogy nem arr贸l van sz贸, amit a t枚bbiek gondolnak. 脡s akkor j枚tt a F枚lt谩mad谩s, ami m茅g nem volt el茅g. Hiszen J茅zusnak megint tan煤s谩got kellett tennie az 枚v茅i el艖tt. Megmutatni a sebeit, egy眉tt vacsor谩zni meg hal谩szni vel眉k. 脡s ez ut谩n elk眉ldeni a Szentlelket.

3. Mit tesz teh谩t most az Egyh谩z, amikoris diagnosztiz谩lhat贸 a hal谩l 茅s az azt k枚vet艖 rothad谩s, leboml谩s? Van-e olyan apostol ut贸d, aki ebben a hittitokban kitart? 脡n 煤gy 茅rtelmezem, hogy a piuszos k枚z枚ss茅g ebben a hittitokban 茅l. L谩tsz贸lag, emberi 茅sszel felfoghat贸an az Egyh谩z elpusztult, de ennek ellent mond a hit, 茅s a h疟s茅g. Az a h疟s茅g, amit J谩nos apostol hordozott a sz铆v茅ben, 茅s ugyan铆gy P茅ter is. Mert P茅ter, amikor hallotta a h铆rt, hogy J茅zus teste nincs a hely茅n, nem legyintett, hogy pletyka az eg茅sz, hanem 艖 is futott a s铆rhoz, hogy megn茅zze, val贸s谩gos-e az, amit besz茅lnek az asszonyok.

4. Mivel hit眉nk szerint az Egyh谩zon kereszt眉l lesz眉nk r茅szesei a m谩sodik teremt茅snek, 铆gy csak benne 眉dv枚z眉lhet眉nk. De megvan a szabad akaratunk, 茅s lehet眉nk mi is a m谩gus Simonhoz hasonl贸ak, Melesius vagy Arius k枚vet艖i, Valdi P茅ter vagy Husz J谩nos katon谩i, Luther 茅s K谩lvin lelk茅szei. A szabad akaratunkb贸l fakad贸 er艖vel lemetszhetj眉k magunkat a sz艖l艖t艖r艖l. Azt hiszem, ezt nem teszi meg a piuszos k枚z枚ss茅g. Itt jegyzem meg, mert 茅rdemes azon is elgondolkodni, hogy az az ige, amit a teremt茅s aktus谩hoz haszn谩l a Biblia, az azt a k枚nnyed mozdulatot fejezi ki, amikor valaki lemetsz valamit. Teh谩t: ez az aktus igen k枚nnyed, de igen m茅lyrehat贸 k枚vetkezm茅nyekkel j谩r.

5. A Jelen茅sek k枚nyve nem v茅letlen眉l az utols贸 k枚nyv a Bibli谩ban. Ez tesz pontot a kinyilatkoztat谩sra. Tal谩n, amikor az Egyh谩z ilyen 谩llapotban van, nem a hegyi besz茅d Boldogmond谩sai szerint, hanem a kereszthal谩lt el艖tt lev艖 茅s megdics艖眉lt J茅zus boldogmond谩sai szerint kell 茅lni. Ezeket idelist谩zom.

Az utols贸 vacsor谩n: Jn 13,17.
A f枚lt谩mad谩s ut谩n: Jn 20,29.
A Megdics艖眉lt szavai a Jelen茅sek k枚nyve alapj谩n: 1,3; 14,13; 16,15; 20,6; 22,7 茅s 22,14.


Szerkesztve: 2011.01.08 12:17

 Topir adatok | 2011.01.08 11:45 | 103
Lehet, hogy v茅gig kell n茅zn眉nk az Egyh谩z darabokra hull谩s谩t, 茅s igyekezz眉nk, hogy abban az 贸r谩ban a j贸 r枚g枚kbe kapaszkodva - Lucia n艖v茅r 眉zenete szerint is - k茅pesek legy眉nk sz眉net n茅lk眉l im谩dkozni, hogy min茅l t枚bb l茅lek menek眉lhessen meg. A katolikus trad铆ci贸 az egyetlen olyan kincs, amibe kapaszkodni lehet. Adjunk h谩l谩t Istennek, hogy el茅rt hozz谩nk ez az 眉zenet, hozz谩m szem茅ly szerint ezen a honlapon kereszt眉l. A fatimai 眉zenetek l茅nyege am煤gy is a sz眉net n茅lk眉li im谩dkoz谩s, b枚jt枚l茅s, felaj谩nl谩s, vezekl茅s a szeg茅ny b疟n枚s枚k茅rt, a kegyelmi 谩llapotban tett felaj谩nl谩soknak 贸ri谩si ereje van! Ezt kell tenn眉nk nek眉nk is, a t枚bbi Isten dolga.
Szerkesztve: 2011.01.08 11:48

 akolitus adatok | 2011.01.07 14:45 | 102
V谩lasz a 100. sz谩m煤 眉zenetre:
Most olvastam a "B脷CS脷 A HITETLENS脡GT艕L" dokumentum - http://www.freeweb.hu/katolikus-honlap/0701/bucsu.htm - v茅g茅n az al谩bbi r茅szt:

Lucia 眉zenete az utols贸 贸r谩ban
脡ppen most (1994-ben) 茅rt hozz谩nk Coimbra-b贸l Sr. Lucia, a fatimai l谩tnok 眉zenete, amit 艖 egy papnak mondott (Ave-Kurier, B茅cs). 鈥 Eszerint Isten Anyja ezt mondta Lucia-nak: 鈥濧z Apokalipszis harmadik st谩dium谩ban vagyunk, m谩r nincs t枚bb茅 lehet艖s茅g, hogy az Egyh谩zban valami is megv谩ltozzon. Az Egyh谩zban olyan m贸don elhatalmasodott az anarchizmus, hogy javul谩s m谩r nem v谩rhat贸. Sz眉net n茅lk眉l im谩dkoznunk kell a lelkek megmenek眉l茅s茅re. A b眉ntet艖 铆t茅letet m谩r nem ker眉lhetj眉k el.鈥


  MAGYARORSZ脕G KIR脕LYN艕JE, K脰NY脰R脰GJ 脡RETT脺NK!