SALÉTROMSAV (hidrogén-nitrát) KÉMIAI JEL: HNO3ANYAGSZERKEZET: H: 1 p+, 1 e–, 0 n0, 1 e–-héj, 1 külső e– O: 8 p+, 8 e–, 8 n0, 2 e–-héj, 6 külső e– b.: HALMAZSZERKEZET:
FIZIKAI TULAJDONSÁGOK: KÉMIAI TULAJDONSÁGOK: HNO3 + H2O ® NO3– + H3O+
Az ammónia salétromsavval ammónium-nitráttá egyesül: Az ammónium-nitrát nagyon jó műtrágya, de robbanásveszélyes, így mészkőporral kell keverni. Az ekkor kapott pétisó a talaj nitrogéntartalmának utánpótlására alkalmas. A salétromsav mérgező, maró hatású anyag. ELŐFORDULÁS: Vegyületei közül legjelentősebbek a salétromok: - kálisalétrom (kálium-nitrát): KNO3 - chilei salétrom (nátrium-nitrát): NaNO3 ELŐÁLLÍTÁS: FELHASZNÁLÁS: ÉRDEKESSÉGEK: ** Az oxidáló hatású salétromsav a fémeket előbb oxidálja, majd az
oxidokat feloldja: CuO + 2 HNO3 ® Cu(NO3)2 + H2O *** Az elnevezés alapja az, hogy ez a keverék a fémek királyának tartott aranyat is feloldja és arany-kloriddá (AuCl3) alakítja. **** A legismertebb robbanószerek mind nitrátok: Pl.: glicerin-trinitrát (nitroglicerin), dinamit, TNT (trinitro-toluol). A puskapor kálisalétromot (kálium-nitrátot) tartalmaz. ***** A nitroglicerin nemcsak robbanószer, hanem értágító hatása miatt szívbetegek kezelésére alkalmas gyógyszer is.
|