7.tétel

A legfontosabb nemfémes elemek jellemzése

Az elemeket elektromos vezetésük szerint két nagy csoportra soroljuk:

·         Fémek

·         Nemfémek

A nemfémes elemeket a periódusos rendszer jobb oldalán találjuk. Ha gondolatban vonalat húzunk a bór (5B) és az asztácium (85At) között, akkor attól jobbra és fölfelé található elemek és a hidrogén a nemfémek. A nemfémes elemek változatos színűek, közönséges körülmenyek között egyesek gázok (pl.: hidrogén, oxigén, nitrogén), de vannak folyadékok is (pl.: bróm). Szigetelők vagy félszigetelők.

Hidrogén

A hidrogénatom vegyjele H, rendszáma 1. A hidrogén valójában igen ritkán fordul elő önálló atomként, legtöbbször kétatomos molekulákat alkot, melyek képlete H2. Normálállapotban színtelen, szagtalan, íztelen, nemfémes, egy vegyértékű, igen gyúlékony gáz. Nagyon jó hővezető. Vízben igen kis mértékben oldódik, nagyon jól oldódik egyes fémekben (palládium, platina, nikkel). A hidrogén a legkönnyebb és egyben a világegyetemben leggyakrabban előforduló elem. A Földön leginkább vegyületeivel találkozhatunk: jelen van a vízben, szinte minden szerves vegyületben és minden élőlényben.

Fizikai tulajdonságai :

A hidrogén a legegyszerűbb atomszerkezetű kémiai elem, leggyakoribb izotópja, a prócium csak egy protonból és egy elektronból áll. További természetes izotópja a 2D(dubérium) és a radioaktív 3T(trícium).
Normálállapotban kétatomos gáz, képlete H2. A normálállapotú levegőnél sűrűsége 14,5-ször kisebb.
Mivel a hidrogénmolekuláknak nincsenek polarizálható
elektronjaik, ezért a közöttük kialakuló diszperziós kölcsönhatás erőssége, így a kohézió is rendkívül kicsi. Ezért a hidrogénnek igen alacsony, mindössze 20,27 K a forráspontja, olvadáspontja pedig 14,02 K. Igen nagy nyomáson, például gázóriások belsejében, a hidrogén molekulái elveszítik önállóságukat, és folyékony fémmé állnak össze (fémes hidrogén). Az űrben található igen alacsony nyomáson általában atomos formában létezik – egyszerűen azért, mert a hidrogénatomok nem találkoznak egymással; a csillagok keletkezésekor az első lépés a H2-felhők kialakulása.

Kémiai tulajdonságai:

A hidrogén gyúlékony anyag, vízzé ég el.

2H2+ O2 → 2H2O

A hidrogéngáz és az oxigéngáz keveréke durranógázt alkot. Ha meggyújtjuk, csattanó hanggal felrobban. A tiszta hidrogén csendesen ég.

A hidrogén jó redukálószer. A réz-oxidtól elvonja az oxigént.

CuO + H2 → Cu + H2O

Ugyanakkor a legkisebb elektronegativitású fémekkel ionkötésű hidrideket képez, tehát ekkor oxidálószer:

Ca + H2 → CaH2

Előállítása:

2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

2H2O = O2 + 2H2

CH4 + H2O = CO + 3H2

3Fe + 4H2O = Fe3O4 + 4H2

Felhasználása:

Az iparnak nagy mennyiségű hidrogénre van szüksége az ammónia előállításához (Haber-féle ammóniaszintézis), zsírok és olajok hidrogénezéséhez, és metil-alkohol (metanol) gyártásához. Egyéb felhasználási területei:

Oxigén

Az oxigén a Föld leggyakoribb eleme, hiszen a földkéreg tömegének majdnem felét oxigén teszi ki (természetesen kötött állapotban), de az oxigén a világegyetem gyakoribb elemei közé is tartozik, hiszen az ötödik leggyakoribb elem. A légkör jelentős része oxigéngáz (O2), de ózon (O3) formában is megtalálható (igaz ez a molekulaszerkezet sokkal instabilabb, az ózon az oxigéngáz allotróp módosulata).

Fizikai tulajdonságai:

Az oxigéngáz színtelen, szagtalan, íztelen, kétatomos molekulákból álló anyag. Folyékony és szilárd halmazállapotban kék színű. Molekularácsban kristályosodik. Molekulája apoláris, benne kettős kötés található. Apoláris tulajdonsága miatt vízben rosszul, bár a nitrogénnél jobban oldódik (100 cm3 víz 20 °C-on 4,14 mg O2-t old). A vízben oldott oxigénnek jelentős élettani hatása van, csakúgy mint a légkörinek. Apoláris oldószerekben jól oldódik, ezért (is) okoz komoly problémát, ha olaj kerül a víz felszínére (az olaj filmréteget képezve elzárja az oxigént a víztől, így az képtelen abban oldódni, továbbá a már oldott oxigén „átvándorol” az olajba, ezzel csökkentve a vízben az oxigén mennyiségét).

Kémiai tulajdonságai:

Az oxigén szobahőmérsékleten nem túl reakcióképes, ennek oka a kettős kötésben keresendő. Magas hőmérsékleten az elemekkel exoterm reakcióban egyesül (égés). Erős oxidálószer (innen a folyamat neve), különösen az egyatomos oxigén, mely annyira reagens, hogy a természetben csak nagyon rövid ideig létezik (jelölése 'O').

\mathrm{4\ Fe + 3\ O_2 \rightarrow 2\ Fe_2O_3}

\mathrm{C + O_2 \rightarrow CO_2}

\mathrm{2\ SO_2 + O_2 \rightleftharpoons 2\ SO_3}

\mathrm{CH_4 + 2\ O_2 \rightarrow CO_2 + 2\ H_2O}

\mathrm{O_2 + O \rightleftharpoons O_3}

Élettani szerep:

Az oxigén nélkülözhetetlen az élethez (a biológiai oxidáció folyamatához). Az ózon fertőtlenítő hatású. A légkör felső rétegeiben ózonréteget képezve véd az UV-sugaraktól, a földfelszín közelében lévő ózon azonban mérgező.

Előfordulása, előállítása:

A földkéreg súlyának fele oxigén, mind kötött, mind szabad állapotban előfordul. A földi élet elengedhetetlen feltétele, az atmoszféra 21% oxigént tartalmaz. Mennyisége a fotoszintézissel növekszik, a biológiai oxidációval csökken. Jelenléte biztosítja a földi életet, jelenléte következtében a légkörünk oxidáló légkör. 99%-ban a folyékony levegő frakcionált desztillációjával és 1%-ban a víz elektrolitikus bontásával állítják elő.

Az ózon a légkör felső rétegeiben keletkezik elektromos szikra és rövidhullámú sugárzás hatására. Az ózon elnyeli a káros ultraibolya (UV) sugarakat, a légkör magasabb rétegeiben ózonréteget alkot, mely napjainkban sajnos némely helyeken meglehetősen elvékonyodott (átlagos vastagsága 8 km).

Felhasználása:

Nagy részét égőkben a befúvott levegő dúsítására használják és a metanol, valamint az acél gyártásánál is fontos a szerepe. Orvosi célokra is felhasználják. A cseppfolyós oxigén a folyékony hajtóanyagú rakétákban a tüzelőanyag elégetéséhez szükséges. Forgalomba nagynyomású, kék színű acélpalackban hozzák. Rendkívüli elővigyázatosságot igényel a palack használata a nagyfokú robbanásveszély miatt!
Az ózont fertőtlenítésre, fehérítésre, italok érlelésére használják

Nitrogén

A nitrogén elektronegativitása nagy, atomja kis méretű, ezért háromszoros kötést is létesíthet. Molekulája kétatomos (N2), benne háromszoros kovalens kötés van, melyből egy szigma-kötés, és kettő pi-kötés, továbbá mindkét nitrogénatom rendelkezik egy egy nemkötő elektronpárral. Molekulája diamágneses tulajdonságú. A nitrogén apoláris molekula, rácstípusát tekintve molekularácsos. Mivel apoláris molekulák, köztük diszperziós erők hatnak. A természetben igen gyakori, vegyületeiben (pl. chilei salétrom) és elemi állapotban egyaránt előfordul. A légkör mintegy 78%-a nitrogéngáz, amely inert gáz.

Fizikai tulajdonságok:

  1. Színtelen, szagtalan, íztelen gáz
  2. relatív atomtömege: 14,0067
  3. Izotópjai:
    stabil - 14N (99,64%); 15N (0,36%)
    6 radioaktív N izotóp létezik, felezési idejük ms-től ~10 percig tart.
  4. Vízben az oxigénnél rosszabbul oldódik, így a természetes vizetben több az oxigén, mint a nitrogén . Vízben való oldódásával függ össze az ún. keszonbetegség. Amikor a búvárok túlságosan mélyre merülnek a tengerben, a nagyobb nyomás határsára megnő a gázok, így a nitrogén oldhatósága is a vérben. Ha túl gyorsan emelkedik fel a búvár a felszínre, akkor az oldhatóság olyan sebesen csökken, hogy nincs elég idő a felesleges nitrogénnek a tüdőn keresztül történő kilépésére (ún. légembólia jöhet létre).
  5. Az égbolt napkeltekor látható ibolya és narancsszínű árnyalata a nitrogénre vezethető vissza.
  6. Sűrűsége a levegőénél kisebb.
  7. Elektronkonfigurációja: [He](2s)2(2p)3

Kémiai tulajdonságok:

  1. Nem éghető anyag
  2. oxidációs száma +1-től +5-ig és -1-től -3-ig változhat
  3. Atomos állapotban nagyon reakcióképes, molekuláris állapotban renyhe, rendkívül stabil (3x-os kovalens kötés).
  4. Szobahőmérsékleten néhány alkáli- és alkáliföldfémmel nitrideket képez
    N2 + 3Mg = Mg3N2
  5. Hidrogénnel ammóniát alkot
    N2 + 3H2 = 2NH3
  6. Oxigénnel nitrogén-monoxiddé alakul
    N2 + O2 = 2NO

Előállítása:

1.       Cseppfolyós levegő desztillációjával. A cseppfolyós levegőből előbb a nitrogén távozik amely -195,8 °C-on forr, az oxigén visszamarad amely -182,96 °C-on forr.

2.       A nitrogéngenerátorok segítségével, sűrített levegőből. A nitrogéngenerátorok vagy szén molekulaszűrőt, vagy speciális membránszűrőt alkalmaznak a nitrogén sűrített levegőből történő kivonására.

NH4NO2 → N2 + 2 H2O

Felhasználása:

Az egyik legnagyobb mennyiségben alkalmazott ipari gáz, nagyszámú alkalmazása van. A teljesség igénye nélkül:

 

Klór

A klór (régi magyar nevén: halvany) a periódusos rendszer egy kémiai eleme. Vegyjele Cl, rendszáma 17. A VII. főcsoportba, a halogének közé tartozik. Erősen mérgező, szúrós szagú, zöldes-sárga színű gáz, melyet kétatomos klórmolekulák (Cl2) alkotnak. Reakciókészsége nagy, csaknem minden elemmel reagál.

Fizikai tulajdonságai:

A klór sárgás-zöld színű, fojtós szagú, köhögésre ingerlő mérgező gáz. A levegőnél nagyobb a sűrűsége.
A klór standard nyomáson (101325
Pa), és szobahőmérsékleten (25 °C) sárgás-zöldes színű gáz. Erősen mérgező, a szerves anyagokat – így az emberi szöveteket is – erősen roncsolja, oxidálja. Apoláris anyag, egy elektron felvételével éri el a nemesgáz-szerkezetet.Vízben közepesen oldódik. A levegőnél nehezebb. Olvadás- és forráspontja alacsony. Elektronegativitása 3. Vegyületeiben lehet 1, 3, 5, és 7 vegyértékű.

Kémiai tulajdonságai:

A klór jó oxidálószer. A fémekkel fém-kloridokká egyesül. Ha vassal reagál, vas(III)-klorid, ha nátriummal, nátrium-klorid keletkezik.

\mathrm{2 \ Fe + 3 \ Cl_2 \rightarrow 2 \ FeCl_3}

\mathrm{2 \ Na + Cl_2 \rightarrow 2 \ NaCl}

A klór a hidrogénnel heves exoterm reakcióba lép, ami fényjelenséggel jár. A klórgáz és a hidrogéngáz klórdurranógázt alkot. Meggyújtva csattanó hanggal felrobban.

\mathrm{H_2 + Cl_2 \rightarrow 2 \ HCl}

Előfordulása, előállítása, vegyületei:

Elemi állapotban csak a vulkáni gázokban fordul elő. Sói jelentősek, a tengervíz igen nagy mennyiségben tartalmaz konyhasót (nátrium-klorid;NaCl), emellett a kőzetek is tartalmaznak klorid-iont.

Előállítható kloridok erősen savanyú közegben történő oxidálásával.

\mathrm{2 \ NaCl + H_2SO_4 + H_2O_2 \rightarrow Cl_2 + Na_2SO_4 + 2 \ H_2O}\,\!

nemesfém-kloridok termikus disszociációjával:

\mathrm{2 \ AuCl_3 \rightarrow 3 \ Cl_2 + 2 \ Au}\,\!

laboratóriumban kálium-permanganát sósavas oxidációjával:

\mathrm{2 \ KMnO_4 + 16 \ HCl \rightarrow 2 \ KCl + 2 \ MnCl_2 + 5 \ Cl_2 + 8 \ H_2O}

vagy nátrium-klorid olvadékának, illetve vizes oldatának elektrolízisével. Ipari előállítására az utóbbi módszert használják.

Legelterjedtebb vegyületei a kloridok, ahol a klór egyszeresen negatív oxidációs állapotban szerepel. Alkálifém-, és alkáliföldfém-kloridok kiválóan oldódnak vízben, ionos tulajdonságú anyagok. A kloridion komplexképzésre is képes.