Budai József Attila Gimnázium - emlékezés

Kedves látogató!
Ezen az oldalon a Budai József Attila Gimnázium volt tanárától, Vasbányai Ferenctől (becenevén Zebi) kapott anyagokat fogom publikálni.
Esetleges megjegyzéseket, kérdéseket levélben tudom továbbítani Vasbányai tanár úrnak. Engem az attila_bacsi[kukac]citromail.hu címen lehet elérni. (N.A.)
1997-ben, a gimnázium fennállásának 85. évfordulója alkalmából Vasbányai Ferenc szerkesztésében megjelent a Saxa Loquuntor című kétkötetes kiadvány. A kiadványban volt diákok írásai szerepelnek. Van köztük szubjektív és formális önéletrajz, de tudományos igényű cikk, vagy akár vers is. Megtalálható benne az iskola tanárainak névsora is. A kötet műfaja tehát igencsak változatos. (Néhány példány még elérhető belőle a gimnáziumban 2000 Ft-ért. Érdeklődni Vukovics Mariannánál lehet a joska4818@gmail.com e-mail címen.) Ezen a linken a két kötet tartalomjegyzéke olvasható (név után zárójelben a végzés éve).Vasbányai tanár úr számos hasonló írást őriz. Ezekből válogattam az alábbi összeállítást. Egyik-másik olvasható a Saxa loquuntur-ban, de többségük talán sehol sem jelent még meg. Aki szerepel a Wikipédiában, feltüntettem ezt az elérhetőséget is, a többieknél is igyekeztem valamilyen internetes linket találni. Az évszámokat, az osztályokat (A, B, stb.), valamint az osztályfőnökök nevét a JAG almanach 1948-2018 c. kiadványból vettem. (Ez a kiadvány is kapható a JAG Váli úti épületében, lásd az iskola honlapját: https://jagbp.hu/ ). Következzenek tehát az egyes írások.
A fent említett JAG almanach nem csak érettségi tablókat és osztálynévsorokat tartalmaz, hanem egy-egy rövid írást is. Legyen itt egy link Vasbányai Ferenc írásához (Ajánlás a nevelési attitűd törvénybe foglalására), illetve egy 1975-ből származó szép érettségi matematika tétel: „Valamely háromszög oldalainak aránya a:b:c=4:5:6. Bizonyítsa be a szögek kiszámítása nélkül, hogy a háromszög legnagyobb szöge kétszer akkora, mint a legkisebb szöge!” Reálosok, remélem, ma is meg tudják oldani.