Idő:

Maros folyó

Maros (románul Mures, németül Mieresch vagy Marosch) folyó Közép-Európában, a Kárpát-medencében.
A Keleti-Kárpátokban, a Gyergyói-havasokban, Marosfő közelében ered és Szegednél a Tiszába torkollik. Hossza körülbelül 725 km, ebből a magyar szakasz 48 km. Folyása útvonalába esik Romániában többek között Marosvásárhely, Gyulafehérvár, Déva és Arad, Magyarországon pedig Makó és Szeged városa. A folyó neve az ókorban Marisus volt. A középkorban jelentős vízi szállítási útvonal volt, nagy mennyiségu só érkezett rajta Erdélyből Szegedre.

Jellemzői
A Maros alsó szakaszán egy darabig (18 km) határfolyó Magyarország és Románia között. Itt úgynevezett „mozgó” az államhatár. Ez azt jelenti, hogy minden tizedik évben felmérik a határfolyó medrét, majd a hajózóút középvonalában állapítják meg az államhatárt. Mozgó határvonalon nincs területkiegyenlítés a szomszédos országok között. Ezen a részen sok szigetet épít (például a Magyarcsanád szomszédságában lévő ún. „Senki szigete”), és még a medrét is kismértékben változtatja napjainkban. Egy román geodéta szerint az utóbbi tíz évben a Maros mederváltozása miatt Románia területe körülbelül 5000 négyzetméterrel növekedett Magyarország rovására. Természetesen az is elképzelhető a jövoben, hogy a folyó déli irányban változtatja meg medrét. A legutolsó geodéziai felmérés 2006. évben volt, az új államhatár megállapítása most folyik.

Vízjárása
A vízjárása igen ingadozó, a makói vízmércén eddig mért legalacsonyabb (-100 centiméter, 1983) és legmagasabb vízállás (625 centiméter, 1975) között csapong. Ez különösen akkor okoz gondot, ha áradása a Tiszáéval egybeesik. Vízhozama is jelentősen változó, például 1970-ben mutatott 30 mł/s és 2500 mł/s közötti értéket is. Torkolatától délre, a Tisza folyó vizében egy darabig látványosan keveredik a két folyó vize (mivel színük, az általuk szállított hordalék mennyisége eltér egymástól)
Forrás:www.wikipedia.hu

Fogható halfajok
keszegfélék, kárász, ponty, süllő, csuka, harcsa, balin, márna, kecsege.

Horgászrend
Tilos a határvízi szakaszon éjszaka horgászni.Természetvédelmi területeken tilos az ártérben tüzet gyújtani, sátorozni, védett állatok és növények életterét zavarni, házi állatot bevinni, helyszínen maradó mesterséges tárgyat elhelyezni. Az árterületen tilos compót, gardát és sárgakárászt kifogni. Egyéb tekintetben az országos horgászrend érvényes.

Jegyváltás
Csongrád megy horgászegyesületeiben, és horgászboltjaiban.
Forrás:www.horgaszcsmszov.hu


Nagyobb térképre váltás