Eltérő árak:
Az építőiparban a gépészet és a villanyszerelés az, amiben a legkülönbözőbb árajánlatokat kaphatjuk.
A villanyszerelő kivitelezők 90%-a a munkákat anyaggal együtt vállalja, ezzel ellentétben pl. egy kőműves vállalkozó csak a munkára ad árajánlatot, a felmerülő anyagköltséget a megrendelőre hárítja.
Villanyszerelés és villanyszerelés között anyagban akár a háromszorosa is lehet az ár, egy jól megépített rendszeren mindig kevesebb a haszon, mint egy barkácsolton, mivel a versenyképesség miatt lehetetlen kétszer olyan jó munkáért kétszer akkora árat kérni. Sajnos az irreálisan olcsón vállalt munkák nagy része a végén többe kerül a legdrágábbnál is.
Kevesen gondolnak bele abba, hogy mi különbség lehet két teljesen egyforma lakás szerelése között.
Tegyük fel: van egy ikerházunk, amit két különböző cég kivitelezett, ugyanannyi kiállási ponttal. Első ránézésre minimális eltérés lehet, szerelvények eltérő magassága, ferdesége….stb. Mind a két lakást szemünk láttára lemérik, minden dugaljban van áram, a kapcsolók megfelelően kapcsolnak. Mindenki elégedett, akkor miért került a szomszédnak egy picivel többe?
A választ beköltözés után hamar megkapjuk.
Az első lakásban minden működik, a másodikban szemcsés a TV, leoldanak a kismegszakítók, villognak a lámpák, a konyhában kellemetlen szagok…és nem az odaégett vacsora miatt.. :-)
MIÉRT !!??
Szemcsés a TV:
A második lakásban szemcsés a TV, a vállalkozó a szolgáltatóra hárítja a problémát, de akkor miért jó az elsőben ???
Az első lakás csillagpontosan készült, ami azt jelenti, hogy az összes TV-t egy közös pontba kell húzni , megfelelő csillapítású Splittert és aljzatokat kell választani.
A második lakás felfűzve készült, ami azt jelenti, hogy a szerelvények egymás után vannak fűzve, ami szerelvényenként min. 10 db csillapítást jelent. Megjegyzem, ezzel a vállalkozó tetemes mennyiségű koax kábelt spórolt meg magának.
Hogy lehet kiszűrni :
A csillagpontosnál a TV fogadó dobozban annyi koax vég van, amennyi TV kiállás a lakásban , plusz a bejövő kábel.
Leoldanak a kismegszakítók: (rossz áramkör elosztás)
A két lakásban egyforma fogyasztók vannak , ugyanakkora az ELMŰ betáplálás is, de a második lakásban gyakran lekapcsolnak a kiselosztó kismegszakítói.
Az áramkörök rossz kiosztása: ez a legtipikusabb hiba, ezen tudnak legtöbbet megtakarítani a kivitelezők.
Az első lakásban az áramkörök megfelelően vannak kiosztva:
Külön áramkörön van a
– - világítás
- nagy fogyasztók (tűzhely, sütő, mosógép, mosogatógép, klímák, bojler, konyhagépek……)
- - szoba dugaljak, szobánként
- - hűtő (nem nagy fogyasztó, de kellemetlen, ha egy rossz izzó miatt leolvad)
- - riasztó
- gépészet
- takarító dugaljak
A második lakásban csak néhány áramkört találunk, a kivitelező úgy próbálja elhárítani a hibát, hogy nagyobb kismegszakítót épít a kiselosztóba, akár 25-32 A–t is, de a lakások belső vezetékei általában 1,5-es réz vezetékkel készülnek, ami nem bírja ezt a terhelést és akár tüzet is okozhat.
Hogy lehet kiszűrni ?
A kismegszakítók száma kevés*
Egy jól méretezett lakásnál a zárlatot kivéve soha nem mehet le a kismegszakító a kiselosztóban. Egy rosszul kiosztott lakás általában csak új kiépítéssel javítható !! Esetleg az eltérő használati szokások miatt előfordulhat, az hogy az ELMŰ szekrény kismegszakítója leold, de az igény és pénztárca függvényében rombolás nélkül néhány perc alatt módosítható, ha az áramkörelosztás megfelelő.
(Legcélszerűbb az lenne ha az ELMŰ-ves betáplálás akkora lenne, hogy akár a lakás összes fogyasztója egyszerre mehessen, de mivel az ELMŰ-ves hozzájárulás 32A felett 3000 Ft/A. Ráadásul az, hogy az összes fogyasztó egyszerre üzemeljen, annak az esélye megközelítőleg nulla, ezért nincs értelme)
A tapasztalat az, hogy családi házaknál a különböző együtthatósági tényezőkkel végzett számítások a tervező asztalt elhagyva értelmét vesztik. Célszerűbb a felhasználó szokásai alapján tervezni a rendszert.
Villognak a lámpák:
A második lakásban néha elhalványodnak a lámpák, a szaki az ELMŰ-re mutogat, de az első lakásban miért nincs ilyen jelenség.
A második lakás fővezetékei alulméretezettek, vagy az áramkörei vegyesek. (Pl.: ha egy mosógép és egy világítás kerül egy áramkörre, akkor amikor a mosógép fűtőszála bekapcsol, a pillanatnyi feszültségesés miatt a lámpák elhalványodnak).
Ebben az esetben látszik a hiba, de gondoljunk bele abba, ha nem egy lámpa, hanem egy méregdrága plazma TV szenvedi el ezeket a feszültség ingadozásokat.
Kellemetlen szagok a konyhában:
A második lakásban, a konyhában sütés-főzés közben kellemetlen műanyag szagok terjengnek A szaki válasza „új még a sütő, majd ha kiég, jó lesz” Ugyanaz a sütő van az első lakásban is, de hol marad a kellemetlen szag ? A szaki most áll legközelebb a valósághoz, hamarosan igaza lesz: „kiég”, de sajnos a konyha is.
A konyha a lakás legnagyobb fogyasztója !!!
Még ma is sokan alkalmaznak összecsavart szigetelőszalagos kötéseket, ezek a kötések melegednek, meglazulnak elégnek.
Ráadásul a nagyfogyasztókat megszakítás nélkül az elosztótól közvetlenül kell vezetni.
Sajnos a végtelenségig sorolhatánk a hibákat.
Mivel nem lehet szakértő mindenki, nehéz kiszűrni a kontárokat.
Ami segít :
Ne elégedjen meg az egyösszegű árajánlattal, kérjen tételes árajánlatokat és hasonlítsa össze, ki mit ad a pénzéért.
Kérjen referencia képeket, és ha a megkezdett munka eltér azoktól, küldje el a vállalkozót.
Kössön szerződést.
Kérdezze meg a vállalkozót, vállal-e garanciát a munkájára és ezt foglalják a szerződésbe (tízből talán egy fog belemenni).
Kerülje a gyanúsan olcsó árajánlatokat, válasszon a középmezőnyből.
Kerülje az alvállalkozós cégeket.