Hasmenések - Bélfertőzések
Újszülöttkorban az egyik legveszélyesebb és ugyanakkor nem is túl ritka megbetegedés. Viszonylagos szerencse, hogy míg a légúti megbetegedésekben nem, vagy csak alig védi őket az anyatej, addig a bélfertőzések, főleg a baktériumok által okozottak ellen elméletileg is, és a gyakorlat által is bizonyítottan véd, de csak a pasztörizálatlan anyatej.
A megbetegedés súlyossága egyenes arányban van a székletürítések gyakoriságával, a betegség időtartamával, és az esetleges lázzal.
Hasmenéses újszülött, csecsemő utolsó kakis pelenkáját tegyék el, hogy az orvosuk meg tudja nézni! A széklet színe, állaga, és a szaga, vér vagy nyák jelenléte, nagyon fontos információkat tud adni a betegség okáról az orvosnak. (Itt említem meg, hogy nem feltétlenül jelent betegséget, ha a megszokott aranysárga széklet néha zöldes árnyalatú. Hosszabb állás után normálisan is lehet ilyen színe a székletnek.)
A betegség okai baktériumok és vírusok egyaránt lehetnek. A bakteriális fertőzés esetében mindig megfogható valamilyen higiéniás rendszabályban elkövetett hiba, lazaság. A kórokozó csak székletből kerülhet a táplálékba. Persze itt is szerepet játszhatnak fatális véletlenek:
Elég lehet egy rosszkor jött légy, amelyik akár csak az újszülött szájára száll, de volt olyan újszülött betegem is Salmonellafertőzött, aki az erkélyen szokott levegőzni, a felettük lévő erkély pedig tele van galambbal. Utólag emlékszik is az édesanya, hogy talált galambpiszkot a gyermek babakocsijában. Így fertőződött meg tehát gyermeke.
Nagyon fontos, hogy az ételeket tisztán kezeljék – így a lefejt anyatejet is, és ha pótolnak vele, amit egyszer már megmelegítettek, de nem fogyott el, azt dobják ki. Tápszerből se készítsenek el előre több adagot! A kisbaba körüli teendők és az étele elkészítése előtt mindig mossanak kezet! A nyershúsokat (főleg a csirkehúst!) jól különítsék el más ételektől, és alaposan főzzék, süssék meg! Ne feledjük, a hűtőszekrény sem teszi lehetővé az ételek korlátlan ideig történő tárolását. Erre irányadó a hűtő, a fagyasztó használati utasítása.
Nem ilyen egyszerű a helyzet a vírusfertőzésekkel, mert ezek nem csak a táplálékkal, hanem cseppfertőzés útján is tudnak fertőzni. Ennek legjobb példája a Rotavírus, mely egy kis túlzással az utca másik feléről is megfertőzheti a gyermekeket. Itt a megelőzés szinte lehetetlen, de mint más betegségek esetében is, a minimális elvárás, hogy legalább a beteg ember ne menjen a kisgyerek, főleg baba közelébe, ne látogassa az újszülött házát!
Mi a teendő hasmenés esetén?
Hasmenéskor a beteg bélnyálkahártya nem képes a tápanyagokat tökéletesen felszívni, s ezért a szervezet éhezik. A sok folyadék elvesztése és a kórokozók toxikus anyagai együttesen igen veszélyes állapotot hoznak létre. Ezeknek a komplex kezelése nélkül a beteg igen hamar kiszáradhat a sok folyadék vesztése miatt. Ezért a cél mindig az, hogy a fenti, állapotot rosszabbító tényezőket mielőbb megszüntessük. Nagyon fontos ilyenkor az emésztőszervek tehermentesítése. Erre ideális megoldás a szokásos módon cukrozott tea. Ezzel nincs sok „dolga” az emésztőszerveknek, és a könnyen felszívódó cukor kalóriához juttatja a beteget, a teában lévő víz pedig pótolja a fokozott folyadékveszteséget. Vannak olyan – a háztartásokban állandóan kéznél lévő – élelmiszer alapanyagok, bár az ezekből készült alábbi ételeket ilyenkor ugyan szintén nem képes megemészteni a szervezet, de a bélben felszaporodó toxikus anyagokat, rothadási termékeket, amelyek fokozzák a bélmozgást - hiszen a szervezet meg akar szabadulni tőlük -, magukhoz kötik, és segítik a gyorsabb kiürülésüket. Ilyenek a főtt, vizes sárgarépa- és krumplipüré, a főtt rizs, és a reszelt alma. Léteznek gyárilag előállított anyagok (pl. orvosi szén), gyógyszerek, gyógytápszerek, amelyek szintén jól használhatók e célra.
A bélfertőzésben szenvedő beteg ne kapjon tejet vagy tejcukrot tartalmazó táplálékot, tápszert! Ugyanis a tejcukor felszívódása sérül legelőször a fertőzéses eredetű hasmenésekkor.
A gyorsabb gyógyulás érdekében, és hogy ne legyen visszaesés, ezt a szigorú diétát célszerű az első megszokott állagú székletig megtartani.
Nem fog éhezni a beteg?
Ha sikerül elég cukros teát itatni, majd a fenti ételekből adni, akkor nem. Viszont, ha sietünk a diéta feloldásával, akkor tovább húzódik el a betegség. Lehet, hogy egy darabig szívesen eszik a gyermek - míg az elhibázott ételek nyomán az ismételten fellépő hascsikarások miatt el nem megy a kedve az evéstől -, de miután megemészteni és felszívni a tápanyagokat nem tudja, hiába eszik, valójában éhezni fog és a beteg, sérült bélnyálkahártya is nehezebben és lassabban tud csak meggyógyulni.
Még a fenti gondos ápolás,
orvosi felügyelet és gyógyítás mellett is előfordulhat, hogy csak a kórházi
kezelés - infúzió - mellett tud a beteg meggyógyulni.