Nyúl |
Természetes élőhelye Először is tudnunk kell, hogy kishazánkban ma két féle nyuszit tartanak kedvencként (vagy nem kedvencként ezt már nem részletezném...) a húsvétin kívül: a törpe nyulat és a házi nyulat. Első sorban a Törpenyulakról fogok nektek írni, mivel legtöbben csak ezeknek a kisebb testű fajtáknak a tartását engedhetik meg maguknak. Nem mintha bármiben is különbözne egymástól a kétféle nyúl tartása de, mivel a házi nyúl teljes terjedelmében igen komoly méreteket tud ölteni, így ezeknek a fajtáknak a tartása komoly helyigénnyel jár! A nyulak élettartama kb. 6-8 év. Súlyuk eléggé széles spektrumban mozog a pocoknyulak 100 g-os súlyától, a házi nyulak akár 8-11 kg-os méretéig terjed. A törpenyulaknál itthon az 1 és 2 kg közötti súly az elfogadott.
A nyulak a nyúlalakúak
családjába tartoznak és nem a rágcsálók családjába. A két rend között a
különbség az, hogy míg a rágcsálóknak csak egy pár metszőfoguk van addig a
nyúlalakúaknak két pár.
Az üregi nyúl az, akit mi emberek házi nyúlként háziasítottunk üregekben él, általában falkákban és kicsinyei fejletlenül, vakon, csupaszon jönnek a világra. A mezei nyúl magányos vándor, a felszínen a magas fűben építi a fészkét. Kicsinyei szőrösen és nyitott szemmel születnek készen a menekülésre. Nagyon gyors és hosszútávon is kitartó futó. A pocoknyulak pedig a legkisebbek mindössze 1,25-2,5 cm hosszúak, fülük kerek, lábuk rövid és gyakorlatilag nincs farkuk. Fajták A háziasított nyulaknak rengeteg fajtája van többek közt osztályozzák őket a szőrük minősége alapján. Így 3 fajtát különböztetünk meg:
A törpenyulaknak manapság igen sok fajtáját tenyésztik: Holland törpe: Talán a legismertebb változat. Szőre sima egyforma hosszúságú füle kb. 5 cm hosszú és álló helyzetű Törpe kosorrú: Ő a lógófülű nyuszi! Szőre sima egyforma hosszúságú, úgynevezett "roll back" (visszafelé borzoláskor hamar visszatér az eredeti helyzetébe), fülei kicsit hosszabbak a hollandénál a pofák mellett 2 oldalt lelógnak, kagylójuk befelé néz. Feje erős, széles, profilja kerek ívű (kosorr). Oroszlánfejű törpe: Hát ez egy érdekes nyuszi J! Szőre rövid és sörényt visel a feje körül, pont mint az oroszlánok! Tenyésztésében a hosszú dús sörény a cél. Jellegében a sörénytől eltekintve a holland törpéhez hasonlít. Oroszlánfejű kosorrú törpe: Gondolom nem kell részleteznem... felépítésben a törpe kosorrúra hajazó fajta mely ugyanolyan sörényt visel mint az oroszlánfejű. |
Tartása Nyulunknak vehetünk kültérre ketrecet, beltérre viszont az állatboltokban kapható műanyag alomtálcájú ketrecet javaslom, aminek a mérete semmiképp se legyen kisebb kb. 100x50 cm-nél. A szakkönyv a 150x60-as méretet javasolja ám ennek az elhelyezése igen sok esetben, egy lakásban nem megoldható. Kinti ketrec esetén igyekezzünk ragaszkodni a minél nagyobb mérethez, de minimum tartsuk a 150x60-as méretet. Ezt két részre célszerű osztani: egy zártabb alvó és egy nyitottabb lakó részre ennek egyik vagy több oldalát boríthatjuk fémhálóval. Célszerű olyan ketrecet venni vagy tervezni, amelynek elől van az ajtaja és nem a teteje nyílik mivel a nyúl zsákmányállat és felülről várja a támadást... Lényeges a ketrec elhelyezésénél arra figyelni hogy ne kerüljön se túl meleg se túl hideg helyre de főképp ne kerüljön huzatos helyre!!! Alomnak használhatunk szinte bármilyen alomfajtát, forgácsot, granulátumokat, préselt almokat és szalmát is. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. Nagyon fontos a friss víz biztosítása nyuszink számára ezt a legegyszerűbben golyós vagy egyéb rendszerű önitatóval oldhatjuk meg, amelyben naponta cseréljük a vizet frissre. A ketrecet hetente takarítani kell. A nyuszik általában kijelölik a különböző tevékenységek zónáit a ketrecben így azt a sarkot ahová a WC-t helyezték célszerű gyakrabban takarítani és/vagy granulátumos alommal beszórni. A nyuszink helyét ideális esetben minden takarításkor, de legalább minden 2-3. alkalommal, forró vízzel öblítsük ki, és valamilyen fertőtlenítőszerrel mossuk ki (az esetleges vízkőlerakódásokat is lemarathatjuk ilyenkor), DE nagyon ügyeljünk rá, hogy bő forró vízzel minden vegyszert leöblítsünk a ketrecről. (szétszedhető ketrec esetében elég csak az alomtálcát fertőtleníteni ilyen gyakorisággal).
Ha van
rá lehetőség, csinálhatunk nyuszinknak kerti kifutót is ahová folyamatosan
ki lehet szoktatni. Ez egy minden oldaláról ráccsal fedett 1x 2 m
alapterületű doboz legyen, amelynek lábait földbe szúrjuk vagy kellő súly
esetén csak a földre helyezünk.
|
Etetése A nyuszik alapvetően a változatos étrendet kedvelik így erre kell törekedni hiszen a természetben sem eszik minden nap ugyanazt… - Magok: Ebből léteznek a nyuszik számára speciálisan megkevert fajták vagy általánosan rágcsálóknak kevert magkeverékek, de mi is megkeverhetjük nyuszink számára otthon. Amit fontos tudni: a kukorica és a napraforgó valamint az olajos magvak nagyon sok tápanyagot, zsírt tartalmaznak, így nagyon hizlalnak, ezért csínján bánjuk velük. - Zöldségek: Szinte bármit szívesen megesznek, így az évszaktól függően egészíthetjük ki étrendjüket zöldségekkel és gyümölcsökkel. Ötletek: alma, káposzta, sárgarépa, kelbimbó, karfiol, kelkáposzta, körte, fehérrépa, zeller, borsó. - Széna: Ez az, amit korlátlan mennyiségben fogyaszthat nyulunk, így mindig legyen a ketrecben pótolva. Bármilyen kereskedésben kapható szénát vehetünk neki, ám mindig ellenőrizzük a minőségét: ne legyen túl poros, szép színe legyen és fontos, hogy az illata egészséges és ne penészes, rohadt legyen. Ezt könnyen tudjuk ellenőrizni a csomagoláson átkukkantva esetleg még meg is szagolhatjuk egy-egy apró lyukon keresztül. Itt kell említenem, hogy nyáron a szénát saját magunk is elkészíthetjük nyulunk számára. Szedjünk neki nyáron friss zöldféléket ezzel üde változatosságot hozhatunk étrendjébe! Ám a friss zölddel óvatosan kell bánni! Ha még nem kapott nyulunk eddigi élete során, akkor szoktatni kell hozzá, mivel a friss takarmány bomlásakor keletkező gázok felpuffaszthatják nyuszinkat!!! Szoktatáskor először csak fonnyasztva kapjon a zöldből kis mennyiséget, majd egyre növelhetjük adagját. Fontos, hogy vizesen ne adjuk neki a zöldféléket, hanem szárítsuk meg. FONTOS: mérgező növények: kökörcsin, kontyvirág, őszi kikerics, mezei szulák, csillagvirág, földi tök, boglárka, vérehulló fecskefű, kutyatejfű, bodza, görvélyfű, mérges ádáz, gyűszűvirág, bürök, beléndek, nadragulya, iszalag, pipacs, vad klematisz, és gyújtoványfű.
|
Szaporodása A nyulak általában 3-4 hónapos korukra válnak ivaréretté, de tenyésztésük 6-7 hónapos koruk előtt nem ajánlott! Azt is el kell mondanom, hogy hacsak véletlenül nem kerülünk ebbe a helyzetbe, akkor ne vegyünk különnemű nyuszikat. Ha két nyuszit szeretnénk együtt tartani, akkor -- mivel az egyneműek is jól kijönnek egymással -- maradjunk inkább ennél a megoldásnál és hagyjuk a tenyésztést azokra, akiknek mind a tapasztalatuk, mind a szakértelmük lehetővé teszi ezt. Ha már megtörtént a baj és kisnyuszik jöttek a világra nálunk, akkor fontos, hogy ne zavarjuk meg az anyát, és ne nyúljunk a kisnyulakhoz, míg azok el nem hagyják a fészket... ha ezeket betartjuk akkor mindent a boldog anyára bízhatunk! Az anyanyúl 30 napi vemhesség után 7-10 kölyköt ellik, és ha nem éri zavaró körülmény, fel is neveli őket. Ha elpusztul az anyaállat a kisnyulakat mesterséges táplálással is fel lehet nevelni, a legegyszerűbben az 1:1 arányban kevert tehéntej és feketetea keverékével amit kézmelegre melegítve szemcseppentőből vagy cumisüvegből adhatunk a kisnyulaknak. A szabályos póttej elkészítése: 280 g tehéntejhez adjunk 15g Ca-kazeinátumot, ezt 7 napos korig kaphatják a kölykök. Ezután a Ca-kazeinátum adagot 17 g-ra kell növelni majd a 14. nap után 20 g-ra emelni. De ez nagyon felelősségteljes feladat, hiszen a kölyköket 3 óránként etetni kell reggel 6 órától éjfélig. De ha túljutunk ezen a nehéz időszakon, és a kölykök elkezdenek szilárd táplálékot fogyasztani, akkor már bízhatunk a felnevelés sikeres végkimenetelében. Aki már nevelt saját kezűleg kisnyulat az tudja, hogy milyen csoda cseperedik a kezei között... egy ilyen nyúl egész életében az ember gyermeke marad és élete végéig tartó mély barátság szövődik ember és állat között... |
Megjegyzés |
By: Indumiel
Forrás: David Taylor: Kisállatok kézikönyve; www.torpenyul.hu: a Törpenyúl Klub honlapja; Háziállat online; valamint saját tapasztalatok…