Patkány |
Természetes élőhelye A hobbiállatként tartott patkányok őse a vándor patkány (Rattus norvegicus). Ez a faj az 1700-as évek Európájában kezdte meg terjedését lassan kiszorítva onnan rokonát, a házi patkányt (Rattus rattus). Ez utóbbi faj az 1800-as évekre igen ritkává vált. Az 1920-as években már létezett őzszínű, valamint fekete szemű fehér példány is. A patkányok sikerét növelte alkalmazkodóképességük is. Számtalan élőhely típust és táplálékforrást képesek hasznosítani, és megfelelő körülmények között rendkívül gyorsan szaporodnak. Metszőfogaik rendkívül erősek akár a betonon is képesek átrágni magukat. Hallásuk éles, látásuk inkább a rossz fényviszonyokhoz alkalmazkodott. Szokásaik is éjszakai életmódjukhoz idomultak, kedvelik a sötét helyeket, ahol könnyen elrejtőzhetnek. A sötétben hosszú bajuszszálaik segítségével érzékelik közvetlen környezetüket.
|
Tartása
A
patkány nagyon szeret magasra mászni, ugyanakkor mániákus bujkáló. Mindent
megrág, ami a keze ügyébe kerül, legyen az a ruhánk ujja, kábel, függöny,
matrac, ágynemű, asztal... bármi! Utálja a nagyon meleget, és a nagyon
hideget is, és kifejezetten rosszul bírja a közvetlen rásütő napot, és a
huzatot. Tehát először is keressünk olyan helyet a lakásban, ahol nincsen sem verőfényes napsütés (legyen az bármely szaka a napnak), sem pedig szellőztetéskor kereszthuzat. Ezek után jön a ketrec kiválasztása. Mivel a patkány igényli a jó szellőzést, ezért mindenképpen a ketrec a legmegfelelőbb. Ez a ketrec legyen igen tágas. Jobban szeretik, ha a ketreceket magasabb, mint amilyen széles, vagy hosszú... szerintem a legmegfelelőbb a Frici ketrec. Ebben remekül elfér 2 hím, vagy 3 nőstény. Ha viszont mégis csak egy patkányt szeretnénk tartani, ami hangsúlyozom az állat kiegyensúlyozottsága szempontjából nem túl előnyös, akkor ajánlom a Peti kalitkát. Ebben van két emelet is, remekül be lehet rendezni egy fő részére. Ha megvan a választott ketrecünk, akkor helyezzük el a kiválasztott helyére úgy, hogy lehetőleg minden mozdítható tárgytól, és virágtól legalább 10cm-re legyen minden oldala és a teteje. :) Komolyan mindent becincálnak a ketrecbe, és a virágokat meg is eszik, ami nem éppen egészséges, ha nem tudjuk, hogy mérgező-e a növény, avagy sem. A ketrec berendezése a másik nagyon fontos dolog patkányuk boldogságához. Először is, nagyon fontos, hogy legyen hová elbújnia a nappali alvásra, illetve ha megijedne, legyen egy biztos pont, ahol senki sem zaklatja. Lehetőleg tartsuk tiszteletben ezt a helyet, csak akkor cincáljuk ki a házából, ha valóban fontos.
A következő
berendezési tárgy egy függőágy. A patkányok nagyon szeretnek zsák módjára
aludni, erre a célra a legkiválóbb egy függőágy. Legyen elég erős anyagból, és
legyen belőle kettő, hogy ha kimossuk, legyen helyette váltás. Kössük fel a
ketrec tetejéhez, vagy az emelet aljához úgy, hogy ha beleül, akkor se érjen
hozzá az alja semmihez. Szeretnek mászni, ezért javaslom, hogy pár faágat is szerkesszünk be nekik, lehetőleg vízszintesen, vagy max 40°-ban döntve. Legjobb erre célra a diófa, mogyoró vagy cseresznye. Tekerjünk rá az ágakra spárgát, hogy ne csússzon meg a rajta! Nagyon sok csodadolgot lehet még betenni nekik, a többi már a fantáziánkon múlik, én ezeket tartom a legfontosabbnak.
Persze nem
feledkezhetünk meg az itatóról, és az etetőről sem!
Az itató
lehetőleg ne a legkisebb legyen, hanem egy közepes méretű. Az itató nagyon
fontos! Így mindig friss vize lehet állatkánknak, ráadásul teleszórni, valamint
kiborítani sem tudja. Minden nap cseréljük az itatóban a vizet, 2 hetente mossuk ki ecetes vízzel az algák eltávolítása miatt, és ne feledkezzünk meg minden nap megetetni a patkányt! :) Almozás: Természetesen a legegyszerűbb, és legolcsóbb módja az almozásnak a fenyőforgács. Azonban meg kell említenem, hogy vannak példányok, akik kifejezetten nehezen viselik a port, porallergiások. Az ő védelmükben ajánlatosabb egy kissé drágább, de az állat egészségi állapota szempontjából sokkal megfelelőbb megoldást választani. Ez a kukoricacsutka alom, a macskaalom, valamint a préselt forgácsok. Ezek nem porosak, jó a nedvszívó képességük, és szagelnyelő hatásuk is van (bizonyos szintig). Egy jó pont még a préselt forgács mellet, hogy az állat nem tudja olyan könnyen kiszórni a ketrecből. :)
Ezek
tetejére érdemes szénát tenni több okból is: Mindenképpen takarítsuk kedvencünket legalább 3-4 naponta!
|
Etetése A patkány alapvetően mindenevő, csak felépítésében rágcsáló. Szüksége van a fehérjére, amit lehetőleg élő eleséggel (pl. tücsök, lisztkukac, csontkukac, gyászbogár lárva) biztosítsunk. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy csak ezekkel lehet, ha valakinek nincs gyomra ilyesmihez, az adhat főtt/sült csirkecsontot, főtt/sült húst, felvágottat, sajtot, kefírt, tejfölt. Minden nap kapjon magvakat. Ez nagyon fontos, mert egyrészt alapvető tápláléka, másrészt koptatja a fogát, harmadrészt a legolcsóbb megoldás, hogy jóllakassuk kedvencünket. Ám bánjunk csínyján a kukoricával, nagyon hizlal! Ha nem koptatja az állat rendesen a fogát, meg lehet próbálkozni egy speciálisan nekik készített fogkoptatóval is. Az enyémek az algás Vita Mineralt szeretik a legjobban. Bár nálam még eddig nem volt probléma a koptatással, nagyon szeretik, és meg is eszik. Terrárium.hu - Itt bővebben olvashattok az élő eleségek tápanyagtartalmáról. Nagyon szeretik a többnyire lucernából készített rágcsáló karikákat. Nagyon fontos, hogy legyenek + vitaminok: Bio Food vagy Vogel vitaminozott mag rágcsálók részére és/vagy Vitakraft drops (mindegy, melyik, én a joghurtosat szoktam adni, meg a mézeset). Valamint állatorvosnál lehet kapni (talán állatpatikában is) egy KorViMin nevű vitamint, amit igazából hüllőknek gyártanak, de kitűnő rágcsálók részére is. Mivel ezt a leírást is kifejezetten hüllőtartóknak írták, hozzátenném, hogy egy késhegynyit feloldva egy kis szénsavmentes ásványvízben, és szájon át, fecskendővel beadva kiválóan elkerülhetjük, hogy a drága vitamin pocsékba menjen. Ugyanis ha a tápba keverjük szimplán, nem lehetünk biztosak benne, hogy valóban megette azt kedvencünk. Hetente egy késhegynyi elegendő. Időnként (heti 1x legalább) fehérje: sajt, kefír, lisztkukac, halacska (nyersen is!!), sült csirkecsont, "tücsök és bogár" (ez szökős!!!), stb... (más tejtermék kizárva, hasmenés-veszély!) Imádják a szárított kenyeret, főleg a rozskenyeret! És ez még a fogukat is koptatja. DE nagyon hizlal, csak nasi!! ÉS SEMMI ÉDESSÉG!!! Megeszik, de nem ajánlatos. Nasinak még: Kevés(!) főtt rizs, főtt leveszöldségek, konzerves szója csíra, konzerves kukorica (esetleg főtt kukorica) és konzerves babcsíra Persze fincsi zöldség, és gyümölcs is jár. Nem kell neki sok, de azért idõnként nem árt. A patkány is érzékeny a permetezett borzalmakra, és a "k"-sokra, bármilyen hihetetlen is! :) Zöldségek: Brokkoli*, sárgarépa*, retek*, saláta, zeller*, petrezselyem*, cékla, uborka, cukkini, főző tök, sütő tök, paprika, paradicsom Gyümölcsök: Alma, körte, szilva, sárgadinnye, görögdinnye, banán, kivi, citrom, narancs, sárgabarack, őszibarack, dió, mandula, makk, mogyoró*, szelíd gesztenye, földimogyoró, mazsola, szőlő*, avokádó, mandarin, cseresznye, meggy, ananász, kukorica* Egyéb zöldek: Pongyola pitypang, szárított csalán, fű, tyúkhúr, százszorszép, fehér akác virága, bodza virága, lóhere virágostul, napraforgó*
Figyeljünk
oda, hogy minden biztos helyről származzon, ne legyen trágyázott, permetezett,
és ne az út mentén szedjük, mert ólmos lehet! *: ezeket a növénnyel együtt lehet adni, gyökerestül, levelestül, rügyestül, stb.
|
Szaporodása
A
hím és a nőstény:
Párválasztás:
A vemhesség és az ellés:
|
Megjegyzés |
By: Crazy
Forrás: Háziállat Online; Horde of King Rat tenyészet (saját honlap)