A Da Vinci-kód (The Da Vinci Code) egy 2006-os amerikai film, Dan Brown A da Vinci-kód című regényének adaptációja, Ron Howard rendezésében.

Egyesült államokbeli premierje 2006. május 19-én, magyarországi bemutatója egy nappal korábban volt. E versenyen kívül vetített filmmel nyitották meg 2006. május 17-én az 59. Cannes-i Fesztivál rendezvénysorozatát.

A világsikert aratott könyv jogdíját a Sony Pictures Entertainment vásárolta meg 6 millió dollárért.
Története:

A neves amerikai tudós, Robert Langdon éppen Párizsban tartózkodik, amikor az éjszaka közepén telefonon keresik. A Louvre egyik jól őrzött termében holtan találták a múzeum egyik kurátorát, és a rendőrség abban bízik, Langdon segíthet megfejteni a rejtélyt: az áldozat mellett ugyanis érthetetlennek tűnő jeleket találtak. A tudós akarata ellenére viharsebesen keveredik bele az eseményekbe: szakértőből hamarosan gyanúsított lesz, és kénytelen együtt menekülni a kurátor kiismerhetetlen unokájával. Nemsokára rájönnek, hogy két titkos egyházi társaság, a Sion testvérei és az Opus Dei harcába keveredtek bele: a harc talán több száz éve tart, tétje pedig az a titok, melynek megfejtése talán a Párizson, Londonon, kalandokon, titkokon, gyilkosságokon keresztülvezető hosszú út végén várja őket.

Forgatási helyek:

A francia kulturális minisztérium engedélyezte, hogy a stáb az éjszakai jeleneteket a Louvre-ban forgassa, ahol 2005. június 30-án kezdődtek a felvételek, hogy majd október 19-én fejeződjenek be Angliában. Az ezt megelőző utolsó forgatás az intézményben 2002-ben volt, amikor Bernardo Bertolucci forgatta Álmodozók című filmjét, melyben lényegében megismételte Jean-Luc Godard Bande à part filmjének a múzeumfolyosókon zajló versenyét.

A Da Vinci-kód stábja nem kért engedélyt a párizsi Saint-Sulpice templomban történő forgatáshoz. A felkért Westminster-apátság elutasította, hogy ott forgassanak, végül az anglikán egyházhoz tartozó Lincoln katedrális 100 000 font sterling fejében engedélyezte forgatást, amelyre 2005 augusztusában került sor. A franciaországi, londoni és németországi helyszíneken történt forgatások mellett a stáb a belső, illetve a víz alatti felvételeket a London melletti Pinewood Studios-ban készítette el.


Érdekességek:

Ron Howard és Brian Grazer a 2005. december 26-án megjelent Newsweek részére adott interjújukban elmondták, hogy Jacques Chirac francia köztársasági elnök 2004 decemberében találkozott velük és felajánlotta segítségét az esetleges adminisztratív problémák elrendezéséhez, valamint a film gyártásához szükséges engedélyek beszerzéséhez. A francia elnök állítólag lánya egy barátnőjét (vélhetőleg Sophie Marceau-t) ajánlotta filmszerepre és megpróbált nagyobb gázsit szerezni Jean Reno részére.

Az állításokat az Élysée-palota pár nap múlva a Le Monde napilapban cáfolta: elismerte ugyan, hogy a találkozóra sor került, de tagadták, hogy valakit is ajánlottak volna szerepre, vagy hogy Jean Reno szerepét kívánták volna emelni.

Annak érdekében, hogy csábító zöld „őzikeszemű” legyen, Audrey Tautou a filmben kontaktlencsét visel.


Reakciók:
  • A katolikus egyház nem foglalkozott a film bemutatójával, bár egyes konzervatív tagjai a regényhez hasonlóan a film elkészítését is ellenezték. 2006 májusának elején, a film bemutatásának közeledtével egyes katolikus szervezetek (mint például az Opus Dei – a könyvben mint gyilkosok szerepelnek) világszerte tiltakozási kampányt indítottak. A könyv ellen indult – eddig megalapozatlannak bizonyult – plágiumperek a film betiltására is törekedtek.
  • Bemutatóját a filmkritikusok fanyalogva fogadták. A tudósítások szerint Cannes-ban a film súlyosan megbukott a filmkritikusok zsűrije előtt, a nézők fütyüléssel fejezték ki elégedetlenségüket.
  • Németországban a filmkritikusok különösen a megdöbbentően rossz német nyelvű szinkronizálást emelték ki, ami valóban élvezhetetlenné tette a vetítést, de kifogásolták a színészválasztást (Sophie Neveu-t Audrey Tautou alakítja) és a rendezői koncepciót is, amely gyökeres ellentétben van a regény mondanivalójával (Sophie gyenge és bizonytalan nő).
Díjak és jelentősebb jelölések:

  • Golden Globe-díj (2006)
    • jelölés: legjobb eredeti filmzene (Hans Zimmer)
  • Grammy-díj (2007)
    • jelölés: legjobb score album – film, televízió vagy más vizuális média (Hans Zimmer)
  • Arany Málna-díj (2007)
    • jelölés: legrosszabb rendező (Ron Howard)

Még egy kis érdekesség:
Dan Brown már egyszer visszautasította Joel Surnow ajánlatát, aki a regény ötletét szerette volna felhasználni a 24 című tévésorozathoz. Az eredeti koncepció szerint Jack Bauer, a 24 főhőse váratlanul érte volna az események, mikor a sorozathoz hűen a Louver ünnepélyes nyitásakor éjfélkor egy gyilkosság szemtanúja lesz. És bár a gyilkost nem tudta elkapni, ellenben a elopott tárgyat kitudta volna venni a kezéből, ami a híres kódtörő készüléket találja meg. És emiatt ember vadászatot is indítottak Jack ellen az egyház egyik titkolt terrorista csoportja, akik a modern kori kereszteslovag tagjai lettek volna.

Vissza