Az operációs rendszerek

Az operációs rendszer fogalma

Az operációs rendszerek biztosítják a kapcsolatot a felhasználó és számítógép között.Az operációs rendszer programok gyűjteménye, amelyek elősegítik a számítógép hardverének könnyű, sokoldalú és biztonságos használatát. A programok és a felhasználó számára is egy egységes kezelőfelületet biztosít. Az operációs rendszert gyakran rövidítjük az "os" betűkkel az angol "operation system" szavakból.

Legnépszerűbb operációs rendszrek:

Az operációs rendszerek feladati felület biztosítása memóriakezelés.

A folyamatok szervezése perifériakezelés állománykezelés hibakezelés védelem naplózás Felületet kell biztosítanunk a felhasználók számára és a futó programok azaz folyamatok számára. A memóriakezelés az operációs rendszerekben a leginkább kritikus rész, mivel egyszerre több programot szeretnénk a memóriába tölteni.

Memóriakezelés nélkül a programok egymás memóriaterületeire írhatnak a rendszer összeomlását okozva. A futtatandó programok általában a merevlemezen helyezkednek el. Ha elindítjuk, azaz a memóriába töltjük, akkor futó programról vagy folyamatról beszélünk.

A számítógéphez csatlakozhat többféle be vagy kiviteli eszköz amelyeket perifériák néven szokás emlegetni. Az operációs rendszernek ki kell szolgálnia ezeket a hardvereket adatokat kell átadni és átvenni azoktól. Az adatokat és a programokat valamilyen módon rendszerbe kell foglalni, elérhető kell tenni. Ez az állománykezelési feladat.

A hardver valamely szoftver szokatlan vagy nem kívánatos működése esetén az operációs rendszer feladata az adott helyzet kezelése a rendszer leállása nélkül. Egy működő számítógépen meg kell védjük az adatainkat, a programjainkat, folyamatainkat, eszközeinket más rosszindulatú vagy óvatlan felhasználóktól, amelyet szintén az operációs rendszer lát el.

A hiba kezelés kevés haszonnal jár ha a rendszert kezelő gazda nem szerez róla tudomást. Belépések, folyamatok indítása, leállítása, újraindítása egy számítógépen, egy hálózaton mind fontos információ lehet hibakövetés vagy betörés védelem során. Az ilyen eseményeket az operációs rendszer ezért feljegyzi, vagy másként mondva naplózza.

Alapfogalmak

Az operációs rendszer programok gyűjteménye, amelyek lehetővé teszik a számítógép hardverének könnyű, sokoldalú és biztonságos használatát...

Fájl, könyvtár

Az adatokat és a programokat a számítógépeken fájlokban tároljuk. A könyvtár másik nevén mappa, de régebben nevezték tartalomjegyzéknek is...

Fájlok, könyvtárak kezelése

Alaptelepítés esetén a Windows a c:Windows könyvtárba települ. Itt találhatók az operációs rendszer működéséhez szükséges programok, adatállományok...

Ikon-vezérelt rendszerek

Az Ikon-vezérelt rendszereket szokás még grafikus felhasználói felületnek hívni, angolul Graphic User Interface, röviden GUI. A képernyőn szöveges és grafikus elemek együtt jelennek meg...

Beállítások

Az operációs rendszer lehetővé teszi, hogy különböző beállításokat végezzünk rajta. Ilyenek a pontos idő beállítása, az asztal hátterének vagy színének beállítása, dátum formátum beállítása...

Segédprogramok

A feladatkezelő egy program, amely lehetővé teszi, hogy az elindított programokról, ill. folyamatokról információkat, teljesítmény jellemzőket kapjunk. A Paint programmal rajzolhatunk...

Vissza a tetejére

Az operációs rendszerek osztályozása

Több szempont szerint osztályozhatók az operációs rendszerek. Az operációs rendszerek kialakulása során a kezdeti rendszerek egy felhasználósak, egy feladatosak voltak. Később megjelentek a többfeladatos, többfelhasználós rendszerek. Ma a hálózatok világában nagyon ritka az egyfeladatos, esetleg az egyfelhasználós operációs rendszer.

Az osztályozás legaktuálisabb szempontja lehet a szoftver terjesztésének engedélye. Ez alapján az operációs rendszerek feloszthatók kereskedelmi és szabad szoftverekre. A kereskedelmi szoftverek csak annak megvásárlása után használható. A szabad szoftverek lehetnek ingyenesek, de adhatók pénzért is. A szabad nem feltétlenül ingyenes jelent, de ha egy ilyen szoftvert lemásolunk az sem számít jogilag szabálytalannak.

Az operációs rendszer készítők egy része külön csomagolja a szerver számítógépekbe szánt és az asztali gépekbe szánt rendszerét.

Konkrét operációs rendszerek

Legelterjedtebb operációs rendszerek asztali felhasználás terén Windows, Linux és Mac OS X.

A szabadság nem egyenlő az ingyenességgel.

A szabadság viszont megengedi, hogy akár ingyen, akár pénzért terjessze bárki. A programok forráskódja is elkérhető és ezen feltételek mellett tovább terjeszthető.

Szerver operációs rendszerek terén legnagyobb térhódítást unix rendszerek vezetik.

Az operációs rendszerek felületei

Az operációs rendszer felületet biztosít a programok és a felhasználók számára is. A programok (szövegszerkesztők, táblázatkezelők, stb.) ezen a felületen keresztül érhetik el az állományokat, a perifériákat, és a programok számára biztosított eljárásokat, stb.

A felhasználók a billentyűzeten és egyéb be és kiviteli eszközökön keresztül szintén beleszólnak a számítógép működésébe, ezért számukra is felületet kell biztosítani. Az ilyen felületek lehetnek parancs-vezérelt, menü-vezérelt és ikon-vezérelt.

Az asztali számítógép használata során az átlagfelhasználó csak ikon-vezérelt (grafikus) felülettel találkozik. Rendszergazdák és adminisztrátorok számára azonban minden grafikus rendszer mögött tartalmaz egy parancssoros felület, amelyekkel a rendszer beállításai végezhetik. A harmadik a menü-vezérelt felületek. Menüs rendszerek találhatók néhány hálózatokat irányító routerben, kézi telefonokban, vagy más beágyazott eszközök rendszereiben. De minden operációs rendszeren találkozhatunk menü-vezérelt szoftverrel.

Vissza a tetejére