Mi a LED?

A LED(light-emitting diode) egy kétlábú áramköri elem, mely inkoherens keskeny-spektrumú fényt bocsájt ki elektromos áram hatására, másszóval világít. A LED-ek diódák, tehát csak az egyik irányban engedik át az áramot, csak egy polaritású feszültség hatására világítanak.

A LED-ek nyitófeszültsége 3,2-3,6 Volt. Ezen feszültség alatt nem, vagy csak halványan világítanak.

A LED-eket köthetjük sorosan, párhuzamosan vagy kombinálva.

Ha a LED-eket sorosan kapcsoljuk, a meghajtásukra szükséges feszültség: a LED-ek száma szorozva 3,6V-al. Tehát 4db sorba kötött LED-hez már 14,4V szükséges, elegendő azonban 12V így meghajthatjuk unverzális tápegységről. Ennél többhöz azonban már különleges tápegységre van szükség.

Egyszerűbb, ha a LED-eket párhuzamosan kötjük, így a feszültség mindegyiken 3.6 V, a felvett áram azonban a LED-ek számával arányosan nő. Egy átlagos LED áramfelvétele 10-20mA. Párhuzamos kapcsoláshoz a LED-ek azonos hosszúságú lábait kell egymáshoz forrasztani(anódot az anódhoz, katódhoz a katódhoz).
A LED-ek azonos lábait a LED-ek fejében lévő fémrész alakja alapján is megtalálhatjuk.

A LED-eket lehetőleg ne kapcsoljuk túl nagy feszültségre, mert jelentősen megrövidíti az élettertamukat, 6V szinte azonnali halálhoz vezet.

Az szükségesnél alacsonyabb feszültséget jól viselik bár jelentős fényerőcsökkenéssel járhat. 3V-on kellemesen világít.

Ha a LED-eket a vártnál nagyobb feszültségről szeretnénk meghajtani, ellenállást kell sorba kötni velük, hogy a fölösleges feszültség ezen essen, ne a LED-en. Az előtét ellenállást egyszerű ohm törvényből számolhatjuk:
Tápfeszültség: 6V, LED feszültsége: 3,6V, egy LED felvett árama kb:10mA
Tehát a különbség: 6 - 3,6 = 2,4 V
Ekkora feszültséget kell ejteni az előtétellenálláson: R = U / I
Egy LED esetén: R=2,4/0,01= 240ohm, ekkor a szükséges ellenállás. Több led esetén az áramot meg kell szorozni a ledek számával, tehát: R=feszültségtöbblet/LED-ek száma*10mA.

Tanulság: ha nem akarsz számolgatni ne használj nagy feszültséget. 3db tölthető akkumlátor feszültsége=3*1,2V=3,6V, tökéletes! A 3V-os univerzális táp(adapter) is megfelelő.

A legegyszerűbb BonsaiLED

A legegyszerűbb BonsaiLED egy 3V-os elemre kötött LED. Látható, hogy nem mindegy milyen polaritásban kötjük be a LED-et. A fordítva bekötött LED nem fog világítani.

Sok LED párhuzamos kapcsolásban történő összeforrasztása igen bonyolult végeredményre vezethet, az egyes LED-ek egymáshoz forrasztásakor azonban mindig egyértelmű, hogy az adott LED párhuzamosan van-e kötve a többi LED-el.

Ha kell, minden beforrasztott LED után ellenőrizhetjük hogy világít-e még az összes. Ha egyetlen lábat is rövidrezárunk, az egészet rövidre zárjuk és nem fog világítani.

Ne kössünk párhuzamosan különböző típusú/színű LED-eket!!! A LED-ek az átfolyó áram hatására világítanak. Ha valamelyik LED kisebb ellenállású/más a nyitási karakterisztikája, nagyobb áram folyik rajta mint kéne, hamarabb kiég, majd az eddig rajta átfolyó áram is a többire jut, így szépen sorban az összes meghal.