|
Fészkek és mesterséges odúk
Ahhoz, hogy a kertben madarak telepedjenek meg, nem elegek a fák, bokrok, háztetők és mesterséges odúk, hanem szerencse is kell.
Már hosszú évek óta van egy füsti fecske-fészek a tyúkól egyik gerendáján. Évente kétszer szokak költeni, általában 4-5 fiókájuk van. Sajnos 2008 nyarán a nagy esőzések miatt az első fészekalj elpusztult (nem tudtak a szülők etetni).
A másik fészek pedig egy veréb családé (azt nem tudom, hogy milyen veréb, mert nagyon eldugott a fészek, a kicsiket meg miutan kirepülnek nem tudom még meghatározni). A fészek a ház elülső sarkánál lévő első szarufa tövébe épült, de nagyon eldugott, a padlásról is csak néhány kiálló szál látható, viszont a földön árulkodó jelként megfigyelhető az ürülék.
Idén elsőként egy házi rozsdafarkú pár is fészket rakott, a fiókákat webkamerán keresztül élőben figyeltem (sajnos interneten keresztül nem tudtam megoldani, de az itthoni számítógépen egész nap láthattam őket), végül 5 kis madár repült ki az első fészekaljból.
Örülök, hogy természetes módon költenek nálunk a madarak, de szeretném ha valamelyik mesterséges odút is elfoglalnák. 2008 szeptemberében 3 különféle odút is kihelyeztem, de idén tavasszal még nem foglalták el egyiket sem.
Az egyik odú egy B-típusú odú, melyet a kert végében lévő akácfára helyeztem ki. Ebben az odúban a két verébfaj, a széncinege és a csuszka várható lakóként.
A másik odú C-típusú, ebben a házi rozsdafarkú és a vörösbegy szokott megtelepedni. Ezt az alsóépület végére, az eresz alá helyztem ki.
A harmadik pedig egy különleges odú, főleg verebek részére, ez a veréblakótelep, amit a kert végébe helyeztem ki a kerítésre. A verebek ugyanis telepesen is költenek, ezért készült ez az odútípus, amely egy nagyobb méretű faláda több részre felosztva (én 3 részre osztottam), ahol minden rekesz külön bejárattal rendelkezik.


.jpg)
.jpg)
|
|