e-mail: mme28dvar@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/MadarvartaDombovar

Ajánlások:
www.mme.hu
www.kokosz.hu
Farkas Balázs képei
Látógatók száma:
Aranykapu Zenekar









Friss híreink:

"Sasszinkrontól az óévbúcsúztató madárgyűrűzésig" - összegzés 2023-ról (2024.02)

2023-ban a fizető taglétszámunk 85 fő volt, ebből családi tag 25, az összlétszámunk 154 fő.
Köszöntöm az új tagjainkat: Fónai Rebeka dombóvári, Szabó Balázs kurdi, Tóth László budapesti és Sebestyén Gábor dunaföldvári lakosokat. Külön köszöntöm Süveges Zsoltot és Antli Istvánt, akik 40 éve tagjai a csoportunknak.
Tájékoztatom csoportunk tagjait az éves találkozónk 2024. február 2. 17 óra volt, 35 fő jelent meg.
Helyszín: Dombóvár, Művelődési Ház, Pinceszínház.
  Napirendi pontok voltak:
1. Sasszinkrontól az óévbúcsúztató madárgyűrűzésig.
    Beszámoló a 2023. év munkájáról (30 p.) Nagy Sándor titkár
2. Küldöttek választása, jutalmazás (10 p.)
    Küldötteknek javasolt személyek: Stallenberger József, Molnár Norbert, Nagy Sándor
3. Az MME Madárbarát kert programja (35 p.) (Orbán Zoltán alelnök, programfelelős)
Összegzés 2023-ról - további részletek...


2023. évi pénzügyi beszámoló...

2024. évi költségvetési terv...

Programajánlat az iskoláknak...

2023. éves program összesítő...

50 éves a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (2024.01)

Ötven évvel ezelőtt, 1974. január 6-án 200 lelkes madárvédő gyűlt össze a Fővárosi Állat és Növénykert Barlang mozijában, hogy új szervezetet hozzon létre - a Magyar Madártani Egyesületet (MME). Az alapító tagok nagy ambíciókkal indították útjára a szervezetet, talán nem is sejtve, hogy mi mindent fognak elérni fél évszázad alatt. Az MME szűk szakmai szervezetként indult, de a vezetők hamar felismerték, hogy nyitni kell, és - nemzetközi mintára - széles társadalmi bázison alapuló, modern civil szervezetté alakították az egyesületet. Napjainkban Kelet-és Közép-Európa egyik legjelentősebb természetvédelmi szervezete lett az MME, neve 1990-től Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
MME első 50 éve számokban: 10 000 tag, 30 helyi csoport, 8 szakosztály, 1 tagozat, 40 000 támogató, 74 000 követő a közösségi platformokon; 816 madárgyűrűző, 12 madárgyűrűző állomás, 6,7 millió meggyűrűzött madár.

Az alapításra emlékezve ünnepi ülését 2024. január 6-án Gödöllőn, a Királyi Kastély Lovardájában tartotta hazánk legnagyobb természetvédelmi szervezete.

Az ünnepi ülésen 28.sz. Dombóvári Helyi Csoportunkat Molnár Zoltán, Molnár Norbert Sándor, Orbán Zoltán, Máté Attila és Nagy Sándor képviselte. Valamennyien megkapták Haraszthy László szerkesztésében megjelent kiadványt, mely az MME 50 éves munkáját foglalja össze.
Az első dombóvári madárgyűrűző dr. Várnai János sebész (1956.02.07.) volt, az első MME tag Gyenei Ferenc (1976.11.01.), az önálló MME csoportunk 1980. április 11-én alakult meg 28.sz.Dombóvári Helyi Csoport néven.

Az évforduló alkalmából Molnár Zoltánt, Orbán Zoltánt és Nagy Sándort több évtizedes madárvédelmi munkája elismeréséül Schmidt Egon Emlékéremmel tüntették ki.

A rendezvényen csoportunk titkára Nagy Sándor több évtizedes munkájáért Keve András-díj elismerésben részesült.
(A díj azoknak adományozható, akik az egyesület alapításától kezdve vagy több évtizeden keresztül kitűnő tevékenységet folytattak a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület működése és szervezése terén.
A díjat 5 (10) évenként az Elnökség ítéli oda.

Molnár Zoltán - helyi csoportunk elnök
„50 év 50 kiemelkedő teljesítmény” – MME 50 díj
1982 óta MME tag, 1988 óta az MME 28.sz. Dombóvári Csoportjának elnöke. A Pacsmagi Erdei Iskola létrehozásáért és annak működtetéséért kapta a Pro Natura díjat. A terület gazdag madárvilágának feltárásában meghatározó szerepe volt. Munkájának köszönhető, hogy védett természetvédelmi terület, majd világvédett ramsari vizes élőhely lett a tórendszer. Az ifjúság környezeti nevelése, szemléletformálása, az MME munkájának népszerűsítése érdekében kiemelkedő munkát végez Tamási körzetében.

Orbán Zoltán -helyi csoportunk alelnöke
„50 év 50 kiemelkedő teljesítmény” – MME 50 díj
Az MME 28.sz. Dombóvári Csoportjának alapító tagja, jelenleg alelnöke. Az egykori madarász-sulis „Orbi” már a kezdetektől sokszínű és rendkívül hatékony munkát végzett a helyi csoportnál (környezeti nevelés, táboroztatás, fajvédelmi tevékenység, ismeretterjesztés, kiállítások rendezése). Későbbi munkahelyein (Jászberény, Budapest) egyedi, de mégis másolható és alkalmazható módszereket vezetett be a madárvédelmi munkába és az ismeretterjesztésbe. Munkája, ötletei és módszerei egyszerre szolgálták és szolgálják a környezeti és szemléletformáló nevelést, a madár és élőhelyvédelmet, illetve egyesületünk tevékenységének lehetőségeit és sokszínűségét.
Különleges egyéniség, megjelent írásai, kiadványai és madárvédelmi könyvei hatalmas értékei ennek a műfajnak. Jelenleg az MME szóvivője, a Madárbarát kert program vezetője és a Madártávlat c. MME kiadvány főszerkesztője.

Nagy Sándor helyi csoport titkára
„50 év 50 kiemelkedő teljesítmény” – MME 50 díj, Keve András-díj
Az MME 28.sz. Dombóvári Csoportjának alapítója, kezdetektől titkára és irányítója.1979-ben került Dombóvárra, 1980-ban alapította a helyi csoportot, akkor csatlakozott a Búvár-klub mozgalomhoz, amiből a helyi madártani csoport, majd az országos ismertségnek örvendő TK Oktatóközpont is kialakult. Négy évtizede végez ornitológiai ismeretekre épülő ismeretterjesztést, öko-szemléletű környezeti nevelést. 1982 és 2020 között madarász sulit vezetett a város oktatási intézményében, ahol 31évig dolgozott. A sulisok országos versenyen elért sikerei az elmúlt évek munkájának bizonyságai. 1984-ben Dél-Dunántúl első madárvártáját avatták Dombóváron, ahol 44 éve szervezi a nyári ornitológiai táborokat.1991-1999 között a KÖM Környezetvédelmi Nevelési Bizottságában az ország általános iskoláit képviselte, nyolc évig tagja volt KKA lap „D” bizottságának, az MME alelnöke volt 2012-2016 között, 12 évig a KOKOSZ elnökségének volt a tagja. 1982 óta vezetője az „Enikő Díjas” „Herman Ottó” Oktatóközpontnak, 1996 óta titkára a „Tolna megye természeti értékeiért” Alapítványnak. 1994-től 2009-ig szervezte a” Madarak és fák napja” Országos Tanulmányi Versenyt, a verseny döntőjének Dombóvár volt házigazdája. 1999-2004 között akkreditált pedagógusképzést vezetett a dunántúli térség pedagógusainak „Erdei iskolai program szervezése” címen. Több fajvédelmi és madárvédelmi programnak a vezetője – 1980-tól az odú, 1990-től a fehér gólya, 1995-től a gyöngybagoly, 2000-től a fecskeprogramnak. Közel 300 pályázatot írt, megteremtve az általa vezetett civil szervezetek környezeti nevelésének a feltételeit; madárvárta, oktatóközponti terem, ornitológiai gyűjtemény, madárbarát mintakert a belvárosban és a tüskei táborhelyen.

Gratulálunk az ünnepség valamennyi kitüntetettjének!

                           

Az óévbúcsúztató madárgyűrűzésen közel félszáz érdeklődő volt a Madárvártánál (2024.01)

Az MME Dombóvári Csoportjának hagyományos tüskei programján családok, MME tagok, egykori táborozók ismerkedhettek meg azzal a 15 madárfajjal, amit két nap alatt a helyi madarászok függönyhálóval fogtak. A madáretetők már októbertől gazdag kínálattal várták a magevőket és a téli madárvendégeket. A 216 befogott madárból a hazai legkisebbek - a sárgafejű királyka és az ökörszem - jelentették a legnagyobb élményt. A leggyakrabban fogott fajok a széncinege, kékcinege és a mezei veréb volt. A visszafogott gyűrűs egyedek közül a Szlovákiában jelölt kékcinege volt a legérdekesebb, a további 76 példányt Dombóváron jelöltük a korábbi években. De hallhattunk és láthattunk a vízparti nádasokban jégmadarat, guvatot és vízityúkot a légtérben nagy lilik csapatokat, hollót, karvalyt, a füzesekben fekete harkályt, zöld küllőt, a madáretetőkön fenyves és barátcinegét, erdei és fenyőpintyet, zöldikét, tengelicet. Az időjárás is kegyes volt, mert napsütésben, szélcsendes időben és meglehetősen sok madárral szórakoztatóan és gyorsan teltek az órák.
               

A búbos cinege a 212. megfigyelt madárfaj Dombóváron (2023.11)

A város madárvilágának rendszeres vizsgálata - monitoring, madárgyűrűzés - 1980 óta folyik településünkön. Az első összegző kiadvány 2014-ben jelent meg "Dombóvár madárvilága" címen.
A kiadványban 206 faj szerepelt a fajlistán, mely 2023-ig további hat fajjal gazdagodott. 2014-ben a darázsölyv, 2015-ben a fattyúszerkő és a haris, 2018-ban a kékbegy, 2020-ban a fülemülesitke, 2023-ban a búbos cinege megfigyelésével. A haris, a kékbegy és a fülemülesitke a nyári gyűrűzőtáborokban hálózással befogott és gyűrűzött példány volt.
Már évek óta várjuk, hogy a cinegecsapatok téli kóborlása idején megfigyelhetjük a búbos cinegét. Hazánkban elsősorban az Alpokalja fenyveseinek cinegeféléje. Napjainkban egyre több tájunkon költ vagy megfigyelhető, ha nem is rohamos mértékben, de terjeszkedik a faj. Völgyi Sándor természetfotós a Mecsekben fotózott sikeresen költő párt, de Somogy vármegyében is bizonyított a költése, Juhász László dombóvári tanár az orfűi madáretetőjén rendszeresen látta a búbos cinegét.
Molnár Norbert az MME Dombóvári Csoportjának tagja 2023. október 31-én a Városi Temetőben figyelte meg a tollbóbitás apró cinegefélét. Október utolsó hetében kóborló vegyes cinegecsapat mozgott a város területén más fajokkal (kék, barát, széncinege, őszapó, királyka, fakusz, ökörszem), ennek a kóborló csapatnak lehetett a tagja a megfigyelt búbos cinege is.
A véletlennek és a hozzáértésnek egyaránt szerepe volt, hogy a városi fajlista tovább gazdagodott. Gratulálunk Molnár Norbertnek!
 

Tájékoztatás az 1%-os adófelajánlásról (2023.11)

Örömmel tájékoztatom a Dombóvári Madártani Csoport tagjait, illetve a munkánkat adójuk 1%-os a felajánlásával támogató személyeket, hogy alapítványunk (Tolna megye természeti értékeiért Alapítvány) bankszámlájára a NAV által utalt összeg 2023-ban 205.401 Ft volt. Hálásan köszönjük a támogatók felajánlását.

Tájékoztatás a felajánlott összeg felhasználásáról:
Az összeg jelentős részét – 116.162 forintot a fecskehotel elkészítésére fordítottuk.
Megoszlása: faanyag, vasanyag (25.920 Ft, 5980 Ft, 4250 Ft- március), 50 db fecskefészek (59.685 Ft - május), Bocz János munkadíj (80.012 Ft - május) Faanyagok és madárvédelmi eszközök kezelésére - ecsetek, lenolaj, lazúr és olajfesték vásárlására 35.940 Ft-ot költöttünk. Kezeltünk 85 db odút, a tüskei múzeum és a vendégház külső faburkolatát, a fakerítés 50%-át, a gyöngybagolyládákat tartó faoszlopokat és a fecskehotel faszerkezetét.
2023. márciusában a Városi Művelődési Házban ünnepeltük a Dombóvári Madártani Csoport megalakulásának negyvenedik, az alapítvány huszonötödik évfordulóját. A munkánkat összegző kiállítás két hónapig volt megtekinthető.
A kiállítás és ünnepi taggyűlés rendezvényköltségeihez 53.500 Ft járult hozzá az alapítványunk. Dombóvár, 2023.10.15.
Nagy Sándor
titkár
                       

Odúfoglalások és a szaporulat alakulása a hat odútelepen (2023.09)

Odúfoglalások 2023...
       

2023-ban 117 gólyapárból 97 költött sikeresen Tolna megyében... (2023.09)

2023 évi gólyafelmérés összesítője...
         

Befejeződött a dombóvári Madárvárta tetőfelújítása (2023.09)

Az idei nagy esők már tavasszal jelezték, hogy a tetőfelújítás tovább nem halogatható, mert a 2010-ben felhelyezett bitumenzsindely hajszálrepedésein egyre több helyen beázott az épület.
Az elkészült tető 212 nm fóliaborítást, majd a lécezés után trapézlemez borítást kapott. Ezzel remélhetőleg hosszú időre megoldódott a főépület állagmegőrzése. Az épületben három szoba, egy társalgó, három raktár és vizesblokk van. 1984-ben egy 30 nm épülettel indult a helyi madarászok szakmai bázishelye, 1990-ben bővült 10 fős szálláshellyel és raktárral, 2000-ben épült tovább a főépület két szobával és a 30 személyt kiszolgáló vizesblokkal. 2010-ben cseréltük a hullámpala tetőt bitumenzsindelyre és a külső megjelenítését akkor kapta a főépület összhangban a többi épülettel (szabadtéri foglalkoztató, tanulói vizesblokk, konyha, vendégház, múzeum, madárvédelmi eszközök bemutatója). A táborhelyen eddig 128 településről érkező közel hatezer tanuló táborozott nyáron, erdei iskolai csoportokat 2000-től fogadunk májusban és szeptemberben, jeles napi rendezvényeinknek, madárgyűrűzési bemutatóknak a látogatottsága is évről-évre nő. 2018-ban megnyílt a száznál több madárfajt bemutató múzeumi szoba, az ornitológiai gyűjtemény látogatottsága évente már megközelíti az ezer főt. A tábor udvarán kialakított madárbarát mintakert is a szemléletformálást és madárbarát nevelést szolgálja. Végül köszönöm Mákos István MME tagunknak, hogy elfoglaltsága és az időjárás akadályoztatása ellenére a munkát elvállalta és kivitelezte.
Nagy Sándor
szöveg, fotó
             

34 madárfaj 355 példányát gyűrűztük a dombóvári Kis-Konda-patak völgyében (2023.09)

1980 óta minden év augusztusának 3. vagy 4. hetében tartjuk a nyári gyűrűzőtáborunkat. Az öt napos táborokban többnyire 20-25 középiskolás és egyetemista ismerkedik, ill. gyakorolja a hálókihelyezést, a madárszedést és az adatrögzítést. Az augusztus 21-én kezdődő tábor munkáját erősen korlátozta a rettenetes meleg, ezért kevesebb hálóval dolgoztunk, mint a korábbi években. Ennek ellenére a három élőhelyre kihelyezett hálók (nádas, füzes, bokros) egyenletesen fogtak napi 60-80 madarat.
A legtöbb 24 fajt a második napon, a legkevesebbet 11 faj a hálóállítás napján fogtunk.
A leggyakrabban fogott fajok a cserregő és foltos nádiposzáta volt, összesen 144 példánnyal, a bokorlakó poszáták közül fogtunk kis, kerti, mezei és barátka poszátát.
Minden napra jutott jégmadár, hajnali fogásra törpegém, a ritka fajok közül kerti geze, szajkó, tőkés réce, de fogtunk produkciót bemutató nyaktekercset, kézápoló harkályokat. Az első eset, hogy a légykapók négy faját sikerült megfogni egy turnus alatt (szürke, kormos, örvös és kis légykapó).
Az utóbbi évek tapasztalata, hogy a nádi és bokorlakó poszáták száma tovább csökkent, pl. nem fogtunk karvalyposzátát tíz éve, 20-50%-kal kevesebb a nádi poszáták és a rigók száma is. Hosszú évek óta először nem fogtunk nagy fülemülét, a tücsökmadarak közül csak a nádiból sikerült néhányat fogni. A tábor programjaként jártunk a belvárosban, ahol megnéztük a fecskehotelt, kisebb séta során megismerhették a védett Szigeterdő értékeit és a közeli Béka-tavak madárvilágát.
Szeretném megköszönni a fiatal táborozók lelkiismeretes és fegyelmezett munkáját, pédamutató magatartását.
Nagy Sándor titkár
2023 évi gyűrűzőtábor összesítője...
       

Fiatal pályakezdők önkéntes munkavégzése a tüskei Madárvártánál (2023.08)

Júliusban Borbély Bence szervezésében hét fős budapesti csoport keresett meg, hogy két nap szívesen segítenének, ha tudjuk fogadni őket Dombóváron. Kényszerű, de nagy feladat előtt voltunk, vagyunk, mert a főépület egyre gyakrabban beázott. Így a helyi csoport által felajánlott munkalehetőségek fő helyére a 140 nm-es főépület tetőzetének cseréjénél a segédmunka lett.
Színesítette a lehetőséget az udvar parkosított részének gondozása, festési munkák (gyöngybagoly program, kerítés, élménymegfigyelő, tájékoztató táblák). Augusztus 3-án - az érkezés napján - az MME helyi csoportjának vezetője tájékoztatta az önkénteseket az ingatlan hasznosításáról, bemutatta az alapítványa által működtetett ornitológiai múzeumot, a védett patakvölgyet, de a madárbefogás és gyűrűzés is része volt a bemutatkozásnak. Az önkénteseknek szállást is biztosítottunk.
Vidám, jókedvű volt a csapat mindkét nap. A festés, alapozás, kertgondozás és tetőlécezéssel kapcsolatos eszközhasználat új ismeretekkel gazdagította tudásukat.
Az önkéntes csoport hozzáállásával és elvégzett munkájával a fogadó civil szervezet nagyon elégedett volt. Sokat segítettek és a péntek éjszakai felhőszakadás előtt nagy részük volt abban, hogy a tetőzet fóliázása és lécezése késő délután befejeződött.
Bence, Tekla, Tong Mugo, Levente, Tamás, Dz.Genev., Gobin Sonali köszönjük munkátokat!
Dombóvár, 2023.08.04.
Nagy Sándor titkár
                     

"FECSKEHOTEL" készült a molnárfecskéknek! (2023.05)

A fecskehotelt az MME 28.sz. Dombóvári Madártani Csoportja és a "Tolna megye természeti értékeiért" Alapítvány állította. Negyven éve közel 900 pár molnárfecske költött városunkban. A 2022. évi felmérés szerint a foglalt fészkek száma nem érte el százötvenet, ezért 50 műfészket helyeztünk ki a vasútállomáson. 2023-ban a Csillagház és az OTP közötti téren helyezzük ki a vármegye második 50 fészkes fecskehotelét (természetesen engedéllyel).
A helyszínválasztás legfőbb indoka, hogy a közeli épületeken legyen költése a fajnak, esetünkben az OTP épületén 12 pár molnárfecske költ. Tapasztalatunk szerint 1-3 év szükséges a telep benépesüléséhez. Érdeklődve és türelmesen várjuk az első pár foglalását, mert ezt követően az események várhatóan felgyorsulnak. Tolna vármegyénkben Mátics Ferenc (Tamási) családi házán 300 műfészek biztosít otthont a molnárfecskéknek, de hasonló próbálkozást találunk Felsőnyéken (Walter Haubner), Kurdon (Szabó Balázs) és Szőlőhegyen (Dr. Bogdán Szilveszter).
Sajnos mindhárom hazai fecskefaj 70-80 %-os állománycsökkenésének legfőbb oka a költőhelyek megszűnése. A füstifecske a hagyományos állattenyésztő telepek és a háztáji istállók madara volt, ma már nem kívánatos a jelenlétük állattenyésztő "laboratóriumokban".
A partifecskéket húsz éve több száz működő homokbánya és löszfal várta vármegyénkben, napjainkban csak "néhány működő" partfalról tudunk.
A molnárfecskék kiszorultak a magas középületekről (malom, vasútállomás, Gunaras) és lakóházakról (Fészek, Ady, Zöldfa és Árnyas utca) a fényvédő rolók tömeges felszerelése miatt.
A partifecskéknek Gunarasban alakítottunk ki partfalakat kb. 80 méteren, a füstifecskéknek a dombóvári "Zámbó tanyán" helyeztünk ki 70 db műfészket, a molnárfecskéknek a vasúállomáson 50 db, a városközpontban újabb 50 db műfészekkel segítjük ezeknek rendkívül hasznos madaraknak a megtelepedését.
Kiemelt támogatóink: Mákos István és Varsányi Szabolcs dombóvári, Farkas Balázs kaposvári, Máté Attila vásárosdombói MME tagunk.
Egy-egy műfészek vásárlásával, ill. adójuk 1%-os felajánlásával többen támogatták fecskeprogramunkat. Köszönjük.
Nagy Sándor
MME.h.cs. titkára
                   

"Négy évtized a természet szolgálatában" (2023.03)

Az MME 28.sz. Dombóvári Csoportjának több évtizedes munkáját bemutató kiállítást március első napján nyitotta meg a város polgármestere Pintér Szilárd.
A közel két hónapig megtekinthető kiállítás március és április hónapban várja az érdeklődőket a Művelődési Házban. 36 kép mutatja be a civil szervezet sokszínű közösségteremtő, szemléletformáló és szakmai munkáját. Négy nagyméretű molinó a 40 év eredményeit, hat molinó a kutatási eredményeket összegzi. Három ifjú fotósnak – Tóth István Zsolt, Farkas Balázs és Benke Valentin - 10-10 képét állítottuk ki a városi Művelődési Házban.
A megnyitó napján a város helyi védett területeit és természeti értékeit ismerhették meg egy előadáson a megjelentek. Iskolai osztályok vagy felnőtt közösségeknek előadást és szakvezetést is vállal a madártani csoport (30/296-4501)

Ünnepi taggyűlését március 3-án tartotta madártani csoportunk.

Közel 70 fő fogadta el a meghívásunkat, a legtávolabb Győrből, Lovasberényből, Felsőnyékről, Tamásiból és Kaposvárról érkeztek tagjaink.
Program: zenés (Aranykapu Zenekar), majd titkári köszöntő, a jubilálók jutalmazása, vacsora, diavetítés a négy évtized eredményeiről, baráti beszélgetés.
A zenés köszöntőt követően az alapító és jubiláló (minimum 40 éves MME tagság) tagokat köszöntötte Nagy Sándor titkár.
Külön megemlítve Gyenei Ferencet, aki 1976-tól tagja az MME-nek és 43 éve a Dombóvári Csoportnak. Megköszönte kitartását, munkáját Orbán Zoltánnak, Bakonyi Andrásnak, Bánfai Zoltánnak, Dallos Lászlónak, Enyedi Gellértnek, Harman Jánosnénak, Id. Kovács Györgynek, Molnár Zoltánnak, Petővári Tibornak, Szabotin Péternek, Tonács Attilának és Várnai Pálnénak. A három órás időtartam rövidnek bizonyult, de jó volt újra találkozni, felelevenítve a nomád táborok történéseit és sajátos hangulatát, a ritka madármegfigyeléseket, a mocsaras megmerüléseket, az esti pásztortüzeket és a külföldi gyűrűzőtáborokat.
Különös hobbi a madarászás, mert miközben önmagunkat képezzük, a velünk dolgozó fiatalokat (hobbizókat) neveljük, oktatjuk, az élőhelyeket és az ott élő élőlényeket óvjuk, védjük - megelégszünk azzal, ha nem korlátoznak bennünket munkánkban és elismerő vagy köszönő szót hallunk.

Négy évtized a természet szolgálatában...

A "Tolna megye természeti értékeiért" Alapítványunk működési költségeinek fedezetére használta fel a 2022. évi NEA pályázaton elnyert támogatást.

A Nemzeti Együttműködési Alap Társadalmi felelősségvállalás kollégiuma által meghirdetett pályázaton az alapítvány a NEAO-KP-1-2022/8-000667 azonosítószámú pályázatára 150.000 Ft támogatást kapott. A pályázatot működésre és szakmai célok megvalósítására adtuk be.
A támogatási intenzitás mértéke: 100%
A támogatás forrásának ÁHT azonosítási száma: 33995
A támogatást egy összegben, utólagos elszámolási kötelezettséggel nyerte az alapítvány.
Felhasználásának időszaka: 2022. április 1. -2023. március 31. közötti időszak.
A támogatási összeg nagysága miatt módosítási kérelmet adtunk be, hogy az elnyert összeget az alapítvány éves működésre kívánjuk felhasználni. A pályáztató a kérelmet elfogadta.
NEA pályázat 2022. összegzés

A hétvégi sasszinkronon 46 ragadozómadarat számláltunk Dombóvár térségében (2023.01.15.)

Tolna és Baranya vármegyében 11 db 2,5x2,5 km-es U TM négyzetben számláltuk péntek, szombat és vasárnap a ragadozókat. Alsómocsolád, Mágocs, Bikal és Béka-tavak térségében egy 9 fős csoporttal dolgoztunk. A Kapos folyó, a Baranya-csatorna és a Kis-Konda-patak völgyében egészen a Szilfási- halastavakig egy-egy fő vett részt a monitoring munkában.
A leggyakoribb ragadozó – mint minden évben – az egerészölyv volt (20 pld), a szokottnál lényegesen kevesebb volt a kékes rétihéja (2 pld), karvalyt három helyen láttunk. A hazánkban többnyire csak téli vendégként megfigyelhető nagy őrgébicsből (már volt bizonyított költése hazánkban) három helyen 6 pld láttunk. Mágocs és Alsómocsolád között négy egyedét is megfigyelhettük.
Természetesen a legjobban várt és legnagyobb élmény a rétisasok megfigyelése volt. Gyönyörű napsütésben Alsómocsoládon a halastó partján lévő fákon öt rétisas tartózkodott, három öreg és kettő fiatal madár. Rendkívül jó fényviszonyok mellett - viszonylag közelről - távcsővel és spektívvel figyelhettük hazánk legnagyobb szárnyfesztávú madarát. A térségben 4-5 pár költ, de nem ritka, hogy a lehalászás idején a számuk meghaladja 20 példányt. 2020-ban Alsómocsolád légterében 36 példányt számoltunk az augusztusi táborozókkal, még ebben az évben a Béka-tavaknál december végén 23 pld volt.
45 évvel ezelőtt a hazai rétisas állomány 13- 15 pár lehetett, 2022-ben a költőpárok száma meghaladta a kétszázötvenet, hasonló az állománynövekedés a parlagi sas esetében is.
Az MME legsikeresebb védelmi programjai közül is kiemelkedik a rétisas és parlagi sas állománynövekedése.
Köszönöm a felmérésben résztvevő 14 fő munkáját. Sasfotók: Sukola Kíra
Nagy Sándor h.cs.titkára
             

Gyöngybagolyvédelmi program (2022.) (2023.01.09.)

Tolna megye nyugati része (Sió, Sárvíz – Bonyhádtól nyugatra eső terület) 76 településsel tartozik a dombóvári csoporthoz. Az elmúlt 27 évben 261 helyet ellenőriztünk, költőládát csak olyan helyre tettünk, ahol a költést biztonságosnak ítéltük. Ezért a malmokat és a gabonaraktárakat mellőztük az évente ismétlődő gázosítás és mérgezés miatt. Sajnos lassan az állattenyésztő telepek környezetére is a kíméletlen rágcsálóirtás a jellemző. A 43 költőláda 35 településen van felhelyezve. Egy-egy helyet maximum háromszor ellenőrzünk évente, amit a kotláshoz a fiókák fejlettségéhez igazítottunk.
A költőládák elsősorban egyházi épületekben vannak. Az első oszlopra helyezett költőláda, közel a Kapos völgyéhez, Szabó Balázs kertjébe (Kurd) került 2022-ben. 2023-ban hat helyre kerül új láda, mert a régi elhasználódott vagy megrongálták a templomfelújítás miatt. Az 1995-től jelölt fiókák száma megközelíti az ezer, a sikeresen kirepült fiókák száma pedig meghaladta 1200 példányt. A nagy számok ellenére egyre csökken ennek a fokozottan védett madárnak az országos állománya. Ma már a közlekedés szedi a legtöbb áldozatot, további ok a jó költőhelyek hiánya, a nyest túlszaporodása, bizonyos években a táplálékhiány, ilyen volt a rendkívül száraz 2022 év is. Az ellenőrzött költőhelyek száma: 43
Egyházi épületben lévő költőládák száma (templom): 35
Egyéb: harangláb-Csibrák (1), lakótorony-Dombóvár, Szigeterdő (1), oszlopra helyezett költőláda- Kurd (1), állattartó telepen-Kaposszekcső, Csikóstőttős, (2), pajta, gazdasági épület- Laktanya (Kaposszekcső), Pári-magánház, Zámbó-tanya (Dombóvár (3)
A programban dolgozók száma: 5 fő
(Máté Attila, Péter Dávid, Molnár Norbert, Tóth Dániel, Nagy Sándor)

Ládafoglalás alakulása:
gyöngybagoly: 10 pár (32 fióka)
macskabagoly: 1 pár (3 fióka)
csóka: 3 pár (11 fióka)
galamb: 7 helyen
üres láda: 18 helyen
lezárt láda: 6 helyen (Attala, Aparhant, Döbrököz, Lengyel, Kurd, Kocsola)

Gyöngybagoly felmérés összesítése:
Költőpárok száma: 10
Sikeres költés: 8
Másodköltés: 0
Sikertelen költés: 2

A fészekaljakban lévő fiókák száma:
két fiókás: -
három fiókás: 2 helyen
négy fiókás: 4 helyen
öt fiókás: 2 helyen

Az összes ismert fiókaszám 2022-ben 32 példány, ebből gyűrűzve lett 11 fióka.
Nagy Sándor hcs.titkára
     

Hálásan köszönjük a támogatok 1%-os adófelajánlását (152290 Ft). (2023.01.09.)

"Tolna megye természeti értékeiért" Alapítvány 2022-ben az egyre nehezebb helyzetben lévő füsti és molnárfecskék védelmére kérte az adózók támogatását. Mindkét faj állománya területenként változó mértékben 40-80%-kal csökkent az elmúlt tíz évben. Dombóvár város esetében a korábbi évek (1982- 2000-2015) felmérései szerint 800-900 pár molnárfecske, ill. 150-200 pár füstifecske költött évente kétszer. A 2021. évi felmérés szerint 150-160 pár molnárfecske és 75-80 pár füstifecske költött városunkban. Ezért mindkét faj esetében 100-100 fészekből álló telep kialakítása volt a célunk. Ehhez 120 műfészek beszerzésére és kihelyezésére volt szükség.
A füstifecskéknek a dombóvári "Zámbó tanyán" 42 db természetes fészek mellé 58 db műfészket helyeztünk ki. Már az első év sikeresnek mondható, mert 72 helyen költött a magyar nép egykor kedves füstije.
A molnárfecske műfészkeket a város vasútállomásán, a Pécsi Vasútigazgatóság hozzájárulásával és dolgozóinak közreműködésével a meglévő természetes fészkek mellé helyeztük ki.
Köszönjük a felajánlók, a műfészkek felhelyezésében közreműködők munkáját.
Nagy Sándor titkár
         

Eredményesen zárta az MME Dombóvári Csoportja a 42. évi munkaprogramját. (2023.01.07.)

A huszonhat programon 1603 fő vett részt 2022-ben. Az évet januárban a ragadozómadarak számlálásával (sasszinkron) kezdtük és már hagyományosan a decemberi madárgyűrűzéssel zártuk.
A sokszínű program megvalósítása során közel 80 munkanapot töltöttek a résztvevők terepen és a két táborhelyen (Madárvárta, Pacsmag). Két pályázat segítette a megvalósítást, az MME Belső pályázata és Dombóvár Város Önkormányzatának civil szervezetek számára kiírt pályázata.
A közösségépítő programjainkon 510 fő vett részt - sasszinkron, bagolyszámlálás, odútelepek gondozása, partfalak megújítása, madárgyűrűzés, vetélkedő, helyi értékek Dombóváron, ismeretterjesztő előadások, eternit odúk készítése, kirándulások. A jeles napi rendezvényeken - fülemülék éjszakája, madarak és fák napja és a madármegfigyelő világnapon 425 fő, a fiatal gólyák gyűrűzésén 62 fő, a madártani csoportot népszerűsítő kiállításon 684 fő vett részt. A két táborhelyünkön öt-öt napos turnusban több mint száz tanulót fogadtunk júniusban és augusztusban.
A szakmai programok közül a hat odútelep ellenőrzése, a gyöngybagoly program, a partfalakban költő fajok védelme, a fecskevédelem (100 db műfészket helyeztünk ki) és a fehér gólya megyei állományfelmérése emelkedett ki.
Honlapunkon a részletes beszámolók és a diaképes éves összefoglaló megtekinthető.
Köszönöm MME tagjaink és a közösségi munkában támogatóként dolgozó diákok és felnőttek munkáját.
3. PPT. Belső pályázat - 2022 MME 28. Dombóvári Csoport
4. MME 28. Belső pályázat (8.9.) 2022.

600 gyűrűzött madár a tüskei tábor 149. turnusában (2022.09.10.)

Három szakmai vezetővel és 14-18 fiatallal kezdtük meg az augusztus végi táborunkat. A helyi védettséget élvező Kis-Konda-patak völgyében ez a 43. év, hogy a vonuló madarakat befogjuk és gyűrűzzük. Az eddig jelölt fajok száma meghaladja a százat, köztük volt az elmúlt években a kékbegy, a fülemüle sitke, a haris, a fürj, a kerti geze és a nagy fülemüle.
A tábor öt napja alatt 28 madárfaj 600 példányát jelöltük, mindössze 22 visszafogásunk volt, ebből egy foltos nádiposzáta cseh gyűrűt viselt. Három élőhelyen dolgoztunk 29 hálóval.
A "nádas" - bokorfüzes-nádas, "füzes" - törékenyfüzes-bodzás és a "messzi" - útszéli cserjés (vadrózsa, kökény, bodzás, csalános) élőhelyek biztosították a napi 80-200 madár befogását.
A táboraink kiemelt célja, hogy a 14-18 évesek elsajátítsák a hálók kezelését (kihelyezés, összehúzás, széthúzás) a fegyelmezett munkát, a biztonságos madárszedést és az adatfelvételt. A leggyakoribb gyűrűzött faj már évek óta a foltos nádiposzáta (304 pld), a ritkább fajok közül hálóba akadt az eddig csak egyszer jelölt kékbegy, a minden évben fogott, de országosan is ritkább nagy fülemüle és a kerti geze. A tábori munka fontos része még a táborfejlesztés és az aktív természetvédelmi munka.
70 db eternit odú, 6 db darázs-garázs elkészítése, öt nagyméretű C odú összeállítás és a Kapos völgyébe való kihelyezése is eredménye volt a tábori munkának.
Az ország 9 településéről érkező táborozók munkájáról és közösségé formálásáról csak dicsérő szavakat írhatok, táborvezetőként köszönöm munkájukat.
Nagy Sándor
2022. évi augusztusi gyűrűzőtábor összesítője
2022. évi szaktábor - II. turnus

Újabb negatív csúcs, csak 102 gólyapár költött 2022-ben a Tolna megyében. (2022.09.06.)

A felmérés ideje: 2022. július 4 - július 15.
Tolna megye 138 településén végeztünk gólyaszámlálást július hónapban, 57 településen volt fészkelő gólyapár, hárommal kevesebb helyen (Kapospula, Majsapuszta, Simontornya), mint 2021-ben. Az összeírt 275 fészek 37%-a volt foglalt, 102 gólyapárt és egy helyen pár nélküli fészekfoglalót találtunk. Kilenc helyen fészkelt kéményen, egy helyen várromon (Döbrököz), a fészkek 90%, azaz 92 gólyapár költőhelyét villanyoszlopon találtuk.
Részletek...
         

Újabb sikeres költése volt a füleskuviknak Dombóváron(2022.08.15.)

Hazánkban négy kuvikfaj előfordulása bizonyított (kuvik, füleskuvik, gatyáskuvik és törpekuvik).
Gyakoribbnak csak a kuvik és az egyre terjedő füleskuvik mondható. Mindkét faj fokozottan védett, pénzben kifejezett értékük 100- 100 ezer Ft.
Az egyéb bagolyfajok közül rendszeresen költ városunkban a gyöngybagoly és az erdei fülesbagoly, alkalmi költő a macskabagoly. Egy megfigyelése van a réti fülesbagolynak (Kapos völgye, dr. Király Gergely), ill. egy urali bagoly tollait találta meg két személy a Kis-Konda-patak völgyében 2022. március és április hónapban.
A füleskuvik első bizonyított költése 2002-ben volt városunkban, akkor is a véletlennek köszönhetően derült ez ki, mert egy erős szélvihar a Szigeterdőben lévő mezei juhar törzsét eltörte a madár által használt odúnál. Így a fiókák kiestek, egy példányt sikerült megfogni. Néhány napos etetés után meggyűrűzve vittük vissza a Szigeterdőbe, ahol a szülők másik két fiókával együtt etették tovább a már röpképes fiókát.
2020-ban is biztosra vehető a költése a Kis-Konda-patak völgyében, mert a hím jellegzetes hangja a költési időszakban állandóan hallható volt.
2022. augusztus 6-án Új-Dombóváron az ált. iskola udvarán Szabó Bori tanuló fogott be egy fiókát, kérésemre csak este engedte el a körforgalom örökzöldjeinél.
Augusztus 11-én az óvoda udvarán Juhász Rita tanárnő fogott be egy fiókát, délután a tüskei madárvártánál gyűrűt kapott és este engedte el a röpképes, de önálló táplálékszerzésre még nem képes madarat.
Mindketten az MME Dombóvári Csoportjának tagjai, köszönjük a közreműködésüket és az értékes faunisztikai adatot. (Nagy Sándor h.cs. titkára)
       

A 148. turnus 27 résztvevője 16 településről érkezett a nyári dombóvári szaktáborba (2022.07.27.)

43. éve fogadjuk a tüskei táborhelyünkön a madarak iránt érdeklődő fiatalokat. A célok és a lehetőségek úgy változtak és gazdagodtak, ahogy azt a tábor fejlődése lehetővé tette. Az egykori nomád sátortábor egyszerű körülményeitől jutottunk el a mai helyzetig; 34 fő részére tudunk faházas elhelyezést biztosítani, gazdag anyagú múzeumunk, sokszínű módszertani anyagunk biztosítja a napi 6-8 órás terepi, szakmai foglalkozást.
A júniusi kánikulai meleg ugyan korlátozta a madárbefogást és terepi munkát, de az öt napos tábor terveitől nem nagyon tértünk el.
Mivel foglalkoztunk és mit tanulhattak 10-14 éves fiatalok?
Természetesen minden nap volt madárbefogás és gyűrűzés, sok ismerettel gazdagodtak a gyűrűzés történetéről - a kezdettől (1899) napjainkig. De volt távcsöves madármegfigyelés a Béka tavaknál, bemutató - egy eternit odú készítéséről, meglátogattuk a dombóvári "Fekete István Múzeumot", voltunk a Kapos egykori árterületéből megmaradt Szigeterdőben, jártunk Lengyelen a kastényparkban és az Anna forrásnál. Alaposan megismerhették a hazai harkályféléket, mert ez a madárcsoport adta az év madarát a zöld küllőt. Közben megtanulták életkortól függően 10-20 madárfaj latin nevét, felmondtak 20-40 madárfajt kártyáról és múmiáról, szakvezetést kaptak a múzeum anyagából, az idősebb korcsoport tagjai múzeumi feladatlap alapján "kutattak", keresték a helyes válaszokat. Minden résztvevő nyolc fordulós beszámolót teljesített 110, ill. 170 pont megszerzéséért.
Kik voltak a legjobbak? A kicsiknél Nemoda Erna, Nagy Orsolya és Szente Ákos. Az idősebbeknél Kardos Abigél, Bán Léna és Illés Zsóka. Minden tanuló ajándékot kapott az MME kiadványaiból.
Köszönöm a szakmai munkában segítő Molnár Norbert munkáját, ill. az étkeztetésben és a háttérmunkában sokat segítő Erzsi és Gabi néni munkáját.
Nagy Sándor szakmai vezető
2022. évi szaktábor - I. turnus

52 gólyafiókát jelöltünk három településen (2022.06.18.)

A fehér gólyák gyűrűzését 2010-ben kezdtük el működési területünkön, 2021-ig a jelölt fiókák száma megközelítette a 700 példányt. A gólyafiókák gyűrűzését a májusi felmérések alapján Kurd, Dúzs, Szakály és Regöly településen terveztük. Ezen változtatnunk kellett, mert az idei kiszámíthatatlan időjárás és néhány pár nélküli gólya agresszív támadása miatt több fészekalj megsemmisült. Ezért a gyűrűzést Szakályon kezdtük, ahol kilenc fészekben 22 fiókát, Regöly településen 17 fészekben 25, Belecska településen két fészekben 5 fiókát gyűrűztünk. Hogy miért választottuk a gyűrűzés helyeként a három települést?
Az ok egyszerű, mert a tolnai gólyapárok 25%-át a három településen találjuk.
Sajnos az ezredforduló 190 páros megyei állománya a felére csökkent 22 év alatt. A júliusi megyei felmérésnél 100-105 gólyapárra számítunk.
A gyűrűzött gólyafiókák száma az elmúlt 12 évben: 2012-ben 59, 2013-ban 126, 2014-ben 48, 2015-ben 76, 2016-ban 63, 2017-ben 74, 2018-ban 59, 2019-ben 49, 2020-ban 53, 2021-ben 40, 2022-ben gólyafiókát jelöltünk.
A szakmai programban részt vett: Tóth Dániel, Molnár Norbert és Nagy Sándor
       

Elkezdtük a gyöngybagolyládák ellenőrzését, de az előjelek rosszak. (2022.06)

2022-ben 40 db költőládát ellenőrzünk a templomtornyok harangterében (35 helyen), az állattartó telepek padlásterében (2), gazdasági épületekben (2) és lakótoronyban (1). A májusi ellenőrzés alapján már tudjuk, hogy Páriban, Dombóváron, Kaposszekcsőn és Vásárosdombón nem foglalt ládát a madár. Az említett négy helyen tavaly sikeresen költött a gyöngybagoly.
Ez nagyon magas szám, mert mindössze 12 pár költéséről tudtunk 2021-ben. Júniusban a ládák ellenőrzésekor (11) csak két helyen találtunk foglalást, Csibrákon a templom harangterében macskabagoly, a csikóstőttősi sertéstelepen gyöngybagoly költ a költőládában. Mindkét helyen 3-3 fiókát találtunk. Június 16-26 között a további 29 költőládát ellenőrzünk Tolna megye nyugati részén.
Kicsi az esély, hogy a két évtizede még 20-25 páros állomány ebben az évben 10 pár fölött marad.
Miben látjuk a csökkenés okát?
Bármennyire meglepő az okok között kiemelkedik a megnövekedett éjszakai közúti forgalom. A nappali és éjszakai ragadozómadarak vadászterülete megváltozott, a közutakat két oldalról kisérő mezsgyék, füves területeken több a pocok és egér. Ezért a sok elütött egerészölyv és bagoly. Az okok között a második helyen van a lakott területeken és gazdaságokban végzett rendszeres rágcsálóírtás, csak a harmadik a megfelelő költőhely hiánya. A gyöngybagoly - hasonlóan a közismert kuvikhoz - fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 ezer Ft. Egy-egy népesebb költésből (5-6 fióka) kirepülő fióka és öreg madarak éves pocok, egér és patkányfogyasztása 7-8 ezer rágcsáló.
       

1% felajánlás a fecskékért (2022.04)

Tisztelt Hölgyem és Uram! Tisztelt MME Tagtársak!
Azzal a kéréssel fordulunk MME Dombóvári Csoportjának tagjaihoz, ill. a munkánkat ismerő vagy támogatni kívánó személyekhez, hogy adójuk 1%-val támogassák alapítványunkat.
2022-ben a felajánlott összeget az állományában drasztikusan fogyatkozó füsti és molnárfecske műfészkek vásárlására és kihelyezésére fordítjuk.
Még ez év márciusában mindkét fajnak kialakítunk egy 100-100 fészekből álló telepet, a molnárfecskéknek a vasútállomás épületénél, a füstifecskéknek egy állattenyésztő telepen (Zámbó tanyán)...
1% a fecskékért      Tolna megye természeti... - 1% fecskék

 

Beszámoló az MME.28. sz. Dombóvári Csoportjának 2021. évi munkájáról és 2022. évi pénzügyi és szakmai terveiről

Tisztelt Tagtársak!

Tagjainknak 70%-a emailen kapta meg taggyűlésünk beszámolóját. Honlapunkon azok tudnak tájékozódni a beszámolók és tervek tartalmáról, akiknek nem tudjuk vagy már nem élő a korábban megadott email elérhetősége. A továbbiakban megtekinthetik a 2021. évi pénzügyi beszámolót, a 2021. szakmai munka képes és szöveges összesítőjét és a 2022. év pénzügyi és szakmai elképzeléseit, terveit. Egyben kérem, hogy tájékoztassanak működő email elérhetőségükről, ill. lépjenek be facebook csoportunkba, hogy friss híreiket olvashassák!
Dombóvári Madárvárta Facebook Oldala

Taggyűlés - 2022
Belső pályázat - 2021.
Belső pályázat II. beszámoló
Pénzügyi beszámoló - 2021
Költségvetési terv - 2022
Programterv - 2022

24 madárfaj és közel 3000 madár a Sasszinkronon (Béka-tavak, 2022.01.15.)

Baranya és Tolna megye határán elhelyezkedő Béka-tavaknál, gyönyörű napos időben várta az MME Dombóvári Csoportja az érdeklődőket. A korábbi napokhoz képest tovább gyarapodott a hatalmas lihogó körül pihenő madarak száma. Így volt mit megfigyelni a Dombóvárról, Kaposvárról és Pécsről érkező közel negyven érdeklődőnek. Két spektívvel és 15 távcsővel biztosítottuk, hogy mindenki részese legyen a ritka élménynek. Egy tájékoztatóval kezdődött a program, melyből a jelenlévők megtudhatták a tavakon eddig megfigyelt fajok számát, a terület madártanilag legértékesebb részén (égeres) a gémtelepen költő fajokat, a megfigyelésre legalkalmasabb hónapokat és napszakokat. A tájékoztató után elkezdődött a vízen tartózkodó és a jégen pihenő fajok bemutatása, a területen nem vadásznak vízimadarakra, ezért a csoporttól 100-350 méterre lévő madarak nyugodtan táplálkoztak, úszkáltak és pihentek a napsütésben. „Megrendelésre” 14 óra után megérkezett a légtérbe két rétisas, majd nem kis meglepetésre leszálltak a jégre a récehad szomszédságában. Másfél órányit figyelhettük a kér öreg példányt, de láttunk vitorlázó egerészölyveket, vadászó kékes rétihéját és egy sármányokat üldöző hím karvalyt is. A légtérben többen először láttak viharsirályt, nyílfarkú, csörgő és fütyülőrécét, réti héját és evező, majd vitorlázó fiatal rétisast. A pihenő példányok között megfigyelhették az elmúlt 30 év legmagasabb példányszámú nyári lúd csapatát, több mint száz bütykös hattyút, a látványos színezetű hím kanalas récéket, az ezret meghaladó csörgő réce és a 300 példányt meghaladó napozó fütyülő récéket. A kétórás program zárásaként egy jégmadár is megmutatta magát hangját is hallatva.
A terepi munkát népszerűsítű és helyi a madarászok munkájába betekintést adó „nyílt délutánt” már megelőzte Alsómocsolád, Alsóleperd, Szilfás, Nagykonda, a Kapos völgyének 6 km-es, a Baranya- csatorna 5 km-es és a Kis-Konda-patak völgyének 6 km-es szakaszának bejárása. Így összességében láttunk: 46 ragadozót 10 rétisast, 5 kékes rétihéját, 24 egerészölyvet, 3 karvalyt, 2 nagy őrgébicset, 1-1 vörös vércsét és vándorsólymot.
A következő programunk január utolsó szombatján a telelő erdei fülesbaglyok, ill. téli telelőhelyeinek felkeresése és az számbavétele. Felhívásunk megjelenése a héten várható.
(Fotó: Kovács Zsolt és Molnár Norbert)
                 

Az alapítvány eddigi legsikeresebb pályázatát teljesítette

 

Szakmai beszámoló a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00288 azonosítószámú projektben elvégzett tevékenységekről.

A kedvezményezett neve: Tolna Megye Természeti Értékeiért Alapítvány.
A projekt címe: Természetvédelmi szemléletformáló programok a dombóvári lakosság bevonásával.

A szerződött támogatás összege: 6,876,675.- Ft
A támogatás mértéke: 100%
A projekt befejezési dátuma: 2021.01.13.
A projekt azonosító száma: TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00288

A SZÉCHENYI 2020 pályázati program keretében a Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Operatív Programok Irányító Hatósága, mint Támogató a „Természetvédelmi szemléletformáló programok a dombóvári lakosság bevonásával” című, TOP-7.1.1.16-H-ESZA-2019-00288 azonosító szám projektjét támogatta az alapítványunknak.

A 6,88 millió forint európai uniós támogatás segítségével az alábbi programok kerültek megvalósításra: Öko és Natura 2000-es szaktábor; Öko és Natura 2000 szakkör; „Látványtól az aktív természetvédelemig” fotókiállítás;
Az „alkalmazkodás mesterei” állatbemutató; Solymászbemutató; Sasszinkron; Madármegfigyelő Nap, Fülemülék éjszakája;

Szakmai beszámoló

Sajtóközlemény
Szakköri foglalkozások
Sasszinkron 2020-00288
Madármegfigyelő Nap TOP-7.1.1.-16-H-ESZA-2019.00288
Fülemülék éjszakája TOP-7.1.1.-16-H-ESZA- 2019.00288
Natura és öko tábor (TOP-2019-00288)
Kiállítás és az előadás képei
Tájékoztató táblák TOP-7.1.1.-16-H-ESZA-2019-00288.
Solymász, állatbemutató


A vírushelyzet ellenére sikeresen teljesítettük az MME belső pályázatában vállaltakat (2021.11)

Az egyesület által biztosított pályázati lehetőség alapjaiban garantálta dombóvári csoportunk szemléletformáló, közösségépítő és szakmai programjainak megvalósulását. Természetesen a tervezéshez és kivitelezéshez nélkülözhetetlen volt a dombóvári aktivistáknak a munkája. 2021-ben hét programunk kapott támogatást, 8-10 aktív szervezővel 110 munkanapon, 1439 résztvevővel zártuk éves vállalásainkat. Mint minden évben a „Sasszinkronnal” kezdtük a programjainkat, zártuk november végén a dombóvári József Attila Általános Iskolában öt napos kiállítással, MME standdal és 14 előadással. A legmunkaigényesebb programjaink a szaktáboroztatás (12 nap), az odú (10 nap) és a gyöngybagoly program volt (11 nap). A diaképes összegzés a részletekre is kitér.
Köszönöm a szervezésben és megvalósításban résztvevők munkáját.
Belső pályázat- 2021. MMe28. Dombóvári Csoport (PDF)...

237 madarat fogtunk az őszi gyűrűzőnapokon (2021.11)

Napos, gyönyörű idővel zártuk a dombóvári madarászok 12 programból álló éves terepi munkáját. 13 fajhoz tartozó közel 250 madarat fogtak a tüskei füzesbe és nádasba kihelyezett hálók. Így mindenki gyakorolhatta a madárszedést, élvezhette a jó időt. Együtt vártuk és örültünk a gyakori és ritka fajoknak. A „fogási pálmát” egy hím karvaly nyerte, mert jó, ha 10 évenként sikerül ezt a fajt megfogni a kisszemű hálókkal. Az ökörszem, szürkebegy és vörösbegy vonulása még javában tartott, így sikerült gyűrűznünk mindhárom fajt, de nádisármányt, csilp-csalp füzikét é sok-sok cinegét is sikerült fogni. A rangsort 125 példánnyal a széncinege nyerte, dobogós 63 példánnyal a kékcinege és 10 példánnyal az ökörszem lett. A szervezők számára külön öröm, hogy kezd egy újabb fiatal (12-14 éves) csapat közösségé formálódni. Volt egy kis időnk dolgozni a tábor területén (csatornatisztítás, udvarseprés, lombszedés, fagytalanítás, a padok és asztalok behordása). Köszönöm a programban rész vevő MME tagok és érdeklődő munkáját, külön köszönöm Juhász Rita és Molnár Norbert tanárkollégáknak a szakmai munkáját. (NS)
Köszönöm a programban rész vevő MME tagok és érdeklődő munkáját, külön köszönöm Juhász Rita és Molnár Norbert tanárkollégáknak a szakmai munkáját. (NS)
Őszi gyűrűzőnapok (2021 - Dombóvár-Tüske)
Őszi gyűrűzőnapok (2021. kt. 29-30.)

Nem csökkent tovább a tolnai gólyaállomány (2021.09)

2003-ban még 193 gólyapár költött megyénkben, a 2020. évi felmérésnél pedig az eddigi legkevesebb 109 pár. A magyarországi állomány is közel 1000 párral lett kevesebb 2005 óta. De az egész országban elég látványos átrendeződésnek vagyunk szemtanúi. A Tiszántúlon, annak is az ÉK-i tájain nem ritka a fehér gólya tömeges fészekrakása. Egy-egy településen 80-100 pár is költ, megyénkben ez a csoportosulás Regöly, Szakály, Belecska térségére jellemző. A három faluban 30 pár költött 2021-ben, ellenpélda is van, mert Dombóváron a 14 párból négy, Báta és Bonyiszló település 30 gólyapárjából mindössze tíz pár maradt. Több oka is van a térség (Közép-Európa) jelentős állománycsökkenésének, ilyen például a táplálkozóhelyek csökkenése, az egyre gyakoribb szélsőséges időjárás a kotlási és kelési időszakban, a vonulás során lelőtt madarak nagy száma, az egyre nagyobb arányú pusztulás az ivarérett kor eléréséig. A mellékelt összesítőben érdemes elmélyedni, hogy milyen szélsőséges értékek lehetnek a nagyon kedvező és kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt.
Köszönöm a felmérésben és a gólyagyűrűzésben résztvevő kollégák - Gelencsér Dalma, Molnár Norbert, Tóth Dániel, Péter Dávid - munkáját. (Nagy Sándor)
             

31 madárfajjal és 516 befogott madárral zárta tüskei táborát augusztusban a csoportunk (2021.08.27)

A 42. év 147. turnusában egy összeszokott, erős törzsgárdával dolgozhatott a tábor vezetője. Az időjárás is kegyes volt, mert a nyári kánikulai meleg megszűnt, egy napot kivéve a szél sem zavarta a munkánkat. Az utolsó nap záró óráiban ugyan leszakadt az ég, de ez nem zavart senkit. Idén mindössze két hálóállással (füzes, nádas) és 20 hálóval kezdtük a munkát, csak a második naptól helyeztünk ki a cserjés mezsgyére további hálókat. Ez kicsit megdobta a fajlistát és a távolsága miatt lekötötte a felesleges energiákat. Nem véletlenül hívtuk ezt a hálósort „messzinek”. Oda-vissza 4 km, napi tíz ellenőrzéssel 40, négy nap alatt 160 km séta.
Három munkacsoportban dolgozott a 23 résztvevő. A nádi mix használata biztosította a reggeli 60-80 madarat, így a kezdőknek is volt lehetőségük a madárszedésre és annak szakmai fogásainak elsajátítására. A táborunk legfőbb célja, hogy jó szedők távozzanak táborunkból, segítve az országos táborok több hetes, hónapos munkáját.
Az igazi ritkaságok – nagy fülemüle, sitke, fekete harkály, karvalyposzáta – ebben az évben elkerülték a hálókat, de a fajismeret bővítésére, elmélyítésére így is volt lehetőség. Krizsán Bence révén több este a csillagos égbolttal, bolygókkal és holdakkal is megismerkedhettünk. Egy nap közösségi munkát is végeztünk a táborban és közvetlen környezetében, ill. a védett tavak körül szemétgyűjtést végeztünk. A lazább órákban a Béka-tavak madárvilágával ismerkedtünk, megfigyeléseink során 35 fajt figyelhettünk meg. Mivel rendkívül alacsony volt a vízszint és nagy területeken volt 5-20 cm víz a mederben, a parti madarak sok faját alaposan megfigyelhették a táborzók (vékonycsőrű víztaposó, gólyatöcs, gulipán, nagy goda, hat cankófaj, sárszalonka), de láttak rétisast és barna rétihéját is.
Köszönöm táborozóink példamutatóan fegyelmezett és lelkes munkáját és a szakmai vezetőknek (Juhász Rita, Molnár Norbert és Tóth Dániel) a tábort előkészítő és lebonyolító tevékenységét.
Nagy Sándor táborvezető
           

A hűvös és esős időjárás ellenére több mint 1000 fióka repült ki a 225 db odúból (2021.09.)

Az áprilisi és májusi kedvezőtlen időjárás nem sok jót ígért 2021 tavaszán, mert az odúfoglalások késtek és időben is nagyon széthúzódott a költés. Az első ellenőrzésénél 11 fészket találtunk, ahol a teljes cinegefészekalj elpusztult (76 fióka). Ennek ellenére a széncinegék költése volt a leggyakoribb a hat odútelepen. Sajnos a kisebb termetű kék és barátcinege odúfoglalása nem javult, nagyon alacsony, ill. barátcinegének nem volt költése egyik odútelepen sem. Örvendetes, hogy a szőlőhegyi telepen stabil az örvös légykapók száma, hét sikeres és kettő sikertelen költés volt 30 odúban. 2022-ben 10 db "A" típusú eternit odúval növeljük a szőlőhegyi telepen lévő költőhelyek számát, mert a középkorú gyertyános-tölgyes odúfoglalása a legjobb. A harkályok kártétele és a gyenge foglalás miatt viszont csökkentjük gunarasi telep odúszámát. A csuszka odúfoglalása annak ellenére nem mozdult el a 2-3 %-ról (évente 4-6 pár), hogy a mesterséges odúkban költő párok fiókaátlaga 46 költés alapján 6,1 fióka. Az odúkban, illetve a fészekaljakban a legnagyobb kárt a nagy tarkaharkály okozta (17 helyen) az odúk kopácsolásával, kilyukasztásával, a nagy pele a tojások kifosztásával, a kotlások zavarással. Ebben az évben találkoztunk először az erdei sikló nagyobb számú kártételével (3), a mosdósi telep odújában egy közel méteres példány tartózkodott a széncinege fészkén. Részletes összegzés a mellékletben. Köszönöm tagjaink és a táborozó diákok munkáját. A programban részt vett 48 diák és négy felnőtt
(Molnár Norbert, Tóth Dániel, Gelencsér Dalma és Nagy Sándor).
Odútelepek és fészekfoglalások (szaporulat) megoszlása (2021 - Dombóvár és térsége)

Közösségi munka a Kis-Konda patak völgyében és a vártánál (7.2.) (2021.05)

Különböző időpontban, kisebb-nagyobb csoportokban szerveztük, ill. szervezhettük a munkát. Közben egy baranyai óvodai csoportot is fogadtunk, gyűrűzési bemutató és múzeumi látogatás volt a program. Elkészült kb. 30 odú javítása és festése, a Béka tavaknál elhelyeztünk két jégmadár költőjáratot a telelőtavak partfalába. A tábor és a hálóállások helyén levágtuk a füvet, virágültetés és udvartakarítás is része volt a munkának. Elkészült két nagyméretű C láda a vércséknek, amit az augusztusi táborban helyezünk majd ki a Kapos völgyébe. A hálószobákat és a közösségi termeket kitakarítottuk, hasonlóan a két vizesblokkhoz. De rendrakás és selejtezés volt a padláson és a két raktárban is.
A kihelyezett 200 db odú 58% volt foglalt a májusi ellenőrzéskor
Belső pályázat- 2021. MMe28. Dombóvári Csoport

Március végére befejeztük a 200 db odú ellenőrzését (2021.03)

Hasonlóan a tavalyi évhez kisebb csoportokban közel egy hónapig tartott a hat telep ellenőrzése (Mosdós, Nyerges, Szigeterdő, Konda-völgye, Gunaras, belvárosi parkok). 10 db új eternitodút és 8 faodút tettünk ki az elhasználtak helyére, javítani kellett 18 db-ot és a röpnyílást kellett a legtöbb helyen un. "röpnyílás előkével" ellátni (a nagy tarkaharkály bővítése miatt).
Az odúk 40-45%-ból kellett eltávolítani a tavalyi fészekanyagot, de volt lódarács fészek, erdei egér, mogyorós pele fészek is, Nyergesen két odú makkraktárként üzemelt a télen volt (nagy pele gyűjtötte).
A februári kellemes idő hatására csuszkák és cinegék is foglalják már a mesterséges költőhelyeket, a márciusi télies időjárás ezt némileg most visszafogta. A többhetes bezártság után a nyergesi ellenőrzés (03.19.) különösen jól esett szemnek és léleknek egyaránt. Tavaszi illatok, virág és medvehagyma szőnyeg fogadott bennünket a gyertyános-tölgyesben. Vörösbegyek, rigófélék és erdei pintyek próbálgatták hangjukat, a légtérben hollók és egerészölyvek nászrepülése jelezte, hogy küszöbön a tavasz.
       

40 éves a csoportunk odúprogramja (2021.03)

1980 márciusában – a csoport megalakulása előtt egy hónappal – 20 db odút helyeztünk ki a Szigeterdőbe (akkor Béke parknak hívták). Csak két hónap kellett, hogy az odúk ellenőrzésekor megtapasztaljuk ennek a nagyon egyszerű, de mégis nagyon hasznos madárvédelmi munkának a pedagógiai hasznát és szemléletformáló erejét.
Így természetes, hogy a mai napig az egyik legfontosabb programunk maradt az odúprogram.
Miért? Mert minimális szakmai hozzáértéssel bárki bekapcsolódhat ebbe az ökológiailag is hasznos természetvédelmi munkába. Az odúfoglaló széncinege, házi veréb, nyaktekercs és a légykapók költésük során hihetetlen sok élménnyel és tapasztalattal gazdagítanak bennünket.
Ahogy az évek múltak egyre gyarapodott a csoport tagjai által kihelyezett odúk száma és helye. Különböző okok miatt (gyenge foglalás, gyakori kártétel, emberi zavarás, körülményes ellenőrizhetőség) a kisebb telepeket megszüntettük a Konda völgyében, a Béka-tavaknál, a Városi Kórház parkjában, Pacsmagon és a Városi Múzeum kertjében.
A megtartott odútelepeink nagyon eltérő élőhelyen vannak, ez a fajok odúfoglalásában és a gyakoriságban is nyomon követhető. Az egy-egy területre kihelyezett odúk száma 20 és 50 között van. Mivel az évi négy ellenőrzés idő és munkaigényes a telepek és az odúk számát nem növeljük. Odútelepeink Dombóváron és körzetében hat helyen találhatók:

1. Szigeterdő - idős 4 hektáros faállományú park, a cserjeszint szegényes (20 odú),
2. Városközpont –parkok, iskolák udvara (25 odú),
3. Nyerges, Szőlőhegy – tölgyes, gyertyános, égeres erdő, sűrű cserjeszinttel (30 odú),
4. Horgásztavak - vízparti törékeny füzes, sűrű aljnövényzet, horgásztanyák (50 odú),
5. Gunaras - fiatal telepítésű park, üdülő és szabadidős terület, cserjeszint nincs (50 odú),
6. Mosdós – kastélypark, sűrű, nagy felületen cserjeszint (25 odú).

Az odúk telepítésénél a szakmai célok mellett az is fontos volt, hogy a fiatalokkal, ill. az iskolai csoportokkal is ellenőrizhető legyen az odúk többsége.

Miért? Mert a szakmai cél - a költőhely biztosítása - egyben eszköz is a gyerekek nevelésében és szemléletformálásában.
Nem véletlen, hogy a témanapok, szakmai táborok és az erdei iskolai programok legfontosabb része, eleme a madárvédelmi eszközök, a madárbarát kert bemutatása és egy odútelep ellenőrzése (lehetőleg a költési időszakban). Ennél eredményesebb bevezetőt nem tudok elképzelni egy belső indíttatású, később öntevékeny természetmegőrző munka irányába.

2016 és 2020 között a hat odútelepen lévő odúkból 4422 fióka repült ki,
a fiókák természetvédelmi értéke meghaladja a 110 millió forintot!

1. Odútelepek - 2021.
2. Az éves odúfoglalás és szaporulat alakulása 2016-tól
3. A kihelyezett D odúk listája
4. Az éves ellenőrzések összegzése 2016-tól:
    Odútelepek - 2016
    Odútelepek - 2017
    Odútelepek - 2018
    Odútelepek - 2019
    Odútelepek - 2020

Erdei fülesbagoly országos felmérés – több résztvevőre számítottunk... (2021.03)

Csoportunk tagjai közül 8 fő vett részt a felmérésben, három megye (Tolna, Somogy és Baranya) 15 településen 33 olyan helyet (park, örökzöld facsoport, temetők...) kerestünk fel, ahol tudtuk vagy számíthattunk a faj téli gyülekezésére. Öt helyen találtunk erdei fülesbaglyot, négy hely nevezhető ebből nagyobb csoportosulásnak vagy telepnek (Dombóvár, Mosdós, Iregszemcse és Nagyszékely).
Részletek a táblázatban megtekinthetők. A faj költését segíthetjük műfészkek felhelyezésével.
Elfogadja a nagyméretű C ládákat és a vesszőkosaras megoldást. Mindkettőbe tenni kell fafogácsot vagy száraz lomblevelet, mert a baglyok nem raknak fészket, kivétel a réti fülesbagoly. Az erdei fülesbagoly hazánk leggyakoribb és leghasznosabb bagolyfaja. Természetvédelmi értéke: 50.000 Ft
Gazdasági tényező az erdei fülesbagoly
2021. évi erdei füles felmérés
         

Országos erdei fülesbagoly számlálás (2021.01)


Időpont: 2021. 01. 29-31.

Az év második terepi programja 16 települést érint.
Ezek a helyek: a temetők, templomok, terek és parkok nyugodtabb, kevésbé zavart örökzöld fái, facsoportjai.
A munkát hamarabb is elkezdhetjük, mert a baglyok telelőhelyet nem nagyon váltanak. Minden felmért település és hely adatlapra kerül. A negatív adat is fontos az országos monitoring miatt.

A fák alatti köpetek, a fa ágain és a talajon is látható festések segíthetik a koronában pihenő baglyok megtalálását.

Helyszín: Dombóvár és környéke (Baranya, Somogy és Tolna megye)
Baranya megye (Mágocs, Alsómocsolád, Vásárosdombó)
Somogy megye (Nagyberki, Mosdós, Baté)
Tolna megye (Dombóvár, Kapospula, Attala, Kaposszekcső, Csíkóstőttős, Nak, Iregszemcse, Felsőnyék, Tamási, Nagyszékely) Az adatlapokat kitöltve Dombóvárra kérjük e-mailen visszaküldeni!

Munkavégzés: egyénileg, kisebb csoportban.
Érdeklődni: 30/296 4501 telefonszámon és a mme28dvar@gmail.com lehet.

Erdei fülesbagoly felmérési tájékoztató
Az év madara az e. fülesbagoly (2020)
Adatlap - erdei füles felmérés (WORD)

Kevés madár volt a januári "sas szinkronon" (2021.01)

A világjárvány miatt egy kisebb csapattal jártuk végig a vállalt területeket. Általános ragadozómadár számlálást Alsómocsolád, Kiskonda, Szilfás, Tüske, Béka-tavak), továbbá a Dombóvár környéki szántóföldeken, legelőkön és Kapos völgyében végeztünk. A tavak felületének nagy részét már vékony jég takarta, de igazi lihogók még nem alakultak ki, így a récefélék, hattyúk és lúdfélék nagy felületen szóródtak. A decemberi monitoringhoz képest lényegesen kevesebb madarat figyelhettünk meg, több ezerrel kevesebb volt a réceféle, hattyú és gémféle. A szilveszter előtt még itt tartózkodó parti madarak és sirályok is eltűntek. A tavakban a lehalászás miatt kevés a hal, mivel a tollasok száma is megcsappant ez lehet az oka, hogy alig láttunk rétisast. A korábbi években nem volt ritka a 15-30 rétisas megfigyelés a körzet tavain.
Látnivaló azért volt, a Gunaras és Kapos közötti területen nagy őrgébics, Gólyavár és Szőlőhegy közötti füves területen kékes rétihéják, egerészölyvek és egy vörös vércse vadászott, Alsómocsoládon a légtérben egy-egy holló, egerészölyv és vörös vércse légi bemutatóját figyelhettük hosszabb ideig, ahogy egymást támadták. Nagykondánál már fészkét foglalta a rétisas, a tüskei madáretetőknél karvalyok vadásztak, a város központjában hetek óta egy vándorsólyom és héja vadászik a galambokra. A következő napokban egyre kisebb lesz a szabad vízfelület a tavakon, ezért az összes madár a lihogók környékén tartózkodik majd, érdemes kimenni a Béka-tavakhoz, ahol a bütykös ásólúd, kanalas réce, böjti réce, fütyülő réce, barátréce egészen közelről megfigyelhető.
A programban részt vett: Juhász Rita, Darabos Rebeka, Molnár Norbert, Tóth Dániel és Nagy Sándor. 2021. január 15-17. Sasszinkron

Eredményesen zártuk 2020-ban is az MME "Belső pályázatában" vállaltakat (2020.10)

Az MME által meghirdetett pályázat 10 pontja közül kilencre pályáztunk (Nem pályáztunk élőhelykezelésre). Az elnökségi kiírás szerint az 1%-os felajánlásból 20 millióra pályázhattak a csoportok, 20 sikeres pályázat volt.
Az elbírálás során a csoportunk 800 ezer Ft-ot nyert nyolc programra, a fecskevédelemre idén nem kaptunk támogatást. Sajnos a vírusjárvány miatt országosan elmaradt a fülemülék éjszakája és a madarak és fák napja program, így 110 ezer forinttal kevesebb lett az elnyert összeg. A megvalósítható hat programot sikerült teljesítenünk, ezekről a korábbi írásokban tájékoztattuk tagjainkat. Köszönjük a programokban segítő Tóth Dániel, Molnár Norbert, Juhász Rita, Péter Dávid, Somfalvi Józsefné munkáját.
2020. Belső pályázat MME 28.

"Látványtól az aktív természetvédelemig" (2020.10)

A szervező "Tolna megye természeti értékeiért" Alapítványnak pályázati záró programja volt a fotókiállítás, melynek az időpontját és a helyszínét is módosítani kellett a világjárvány miatt (COVID-19). Így a korábbi áprilisi időpont helyett szeptember, a Tinódi Ház helyett a Belvárosi Általános Iskola lett a kiállításnak helyszíne.
A kiállítás címe: „Madarak földön, égen”
A fotókiállítás anyaga: 50 természetfotó a Bird Photography fotósainak alkotásaiból és a pályázati támogatásból elkészült tájékoztató tablók.
A kiállítás két hétig volt megtekinthető szeptember 7-18-a között.
A kiállítást 421 fő látta, ebből 46 fő felnőtt.
Az oktatási intézményekben előírt járványügyi korlátozások miatt az osztályok vezetéssel tekintették meg a kiállítási anyagot. Szülők sajnos nem jöhettek be az épületbe.
A kiállítás anyaga elsősorban esztétikai élményt nyújtott, felkeltve az érdeklődést olyan területek és élőhelyek látogatására, ahol ezek a fajok megfigyelhetők és fotózhatók.
A szakvezetés lehetőséget adott arra, hogy az egyes fajokról és élőhelyük védelméről is tájékoztatást kapjanak a csoportok, ill. a terepi megfigyelés, a terepen való mozgás és fotózás etikai elvárásait is megismerték.
Külön kiemelte a szakvezető a Natura 2000-es és a fokozottan védett fajok védelmét.
A tájékoztató tablók - tíz lett kiállítva - sokszínű információt és gazdag képanyagot adtak egy-egy állatcsoport európai, hazai állományáról, védelméről és szűkebb pátriánk (Dombóvár) védett értékeiről.

A kiállításnak és az öt előadásnak közös célja volt:
az érdeklődés felkeltése, a felelős gondolkodás, az esztétikai élmény megláttatása, keresése, az eddig elvégzett védelmi munkák hatékonyságának és eredményeinek bemutatása, továbbá a természetvédelmi munkában való aktív részvételre ösztönzés (odútelepítés).
Az öt ismeretterjesztő és szemléletformáló előadásnak 255 hallgatója volt.
Három helyszínen voltak az előadások: Szent Orsolya Iskolaközpont, Illyés Gyula Gimnázium és a Belvárosi Általános Iskola.

Az öt előadás címe és tartalma: 1. A Kapos-Hegyháti Natúrpark természeti értékei (49 fő)
2. A fehér gólya jelene és jövője (48 fő)
3. Természetkímélő gazdálkodással a túzok megmentéséért (48 fő)
4. Igazi sikertörténet a kék vércsék és a szalakóták odútelepítési programja (51 fő)
5. Hogyan lett a hazai rétisas és parlagi sas állományából a kontinens legerősebb sas populációja? (59 fő)
Valamennyi előadáson több évtized adatait feldolgozva mutattuk be - 35-40 diaképpel - területek védett fajait, ill. a hat kiemelt madárfaj állományváltozását az elmúlt 50-80 évben.
Megnevezve azokat az okokat, melyek az egyes fajok hazai állományának az összeomlásához, vagy drasztikus csökkenéséhez vezetett. Részletesen - képekkel megerősítve - szóltunk a Natura 2000-es törvényi változásokról, az alkalmazott fajvédelmi programokról és az említett fajok esetében elért nagyszerű eredményekről.
A kiállítás és a tartalmában kapcsolódó ismeretterjesztő előadások a TOP-7.1.1.16-H-ESZA-2019-00288. "Természetvédelmi szemléletformáló programok a dombóvári lakosság bevonásával" című projekt keretében valósult meg
Kiállítás és az előadás képei

Megérkezett a 2019. évi 1%-os adófelajánlás alapítványunk számlájára!! (2020.10)

157.096 Ft felajánlás érkezett az alapítványunk bankszámlájára szeptemberben. Hálás köszönet minden felajánló támogatásáért, mellyel a civil szervezet működését és szakmai programjait támogatták. A kuratórium nevében tájékoztatom támogatóinkat, tagjainkat és a munkánkkal szimpatizálókat az 1% felhasználásáról.
Működési költségre fordított összeg (számlakezelés): 23.000 Ft,
Hirdetésre, reklámra: 6605 Ft
Mesterséges költőhelyek készítésére (odúk, költőládák) és vásárlásra: 27.500 Ft
40 éves az MME Dombóvári Csoportja – 50 oldalas színes kiadvány: 100.000 Ft

Az "alkalmazkodás mestereivel" ismerkedhettek a dombóvári iskolások (2020.09)

A gyermekek számára egyedi élményt nyújtó állatbemutatót szervezett a "Tolna megye természeti értékeiért Alapítvány" október 2-án városunk két intézményében. Délelőtt a Szent Orsolya Iskolaközpont, délután a Belvárosi Általános Iskola udvarán Tóth Gábor solymász, zoológus tartott ismeretterjesztő bemutatót.
Az alkalmazkodás mesterei című élő állatos bemutatójával, az emberlakta településekhez alkalmazkodó állatvilágot hozta egészen közel a gyermekekhez. Találkozhattunk Sufnival, az egérrel, Lufival, a patkánnyal és rajtuk kívül láttunk a görényt Gumikát, nyestet, borzot, rókát és kutyát is. Az előadó remek humorával, szakértelmével, az állatokhoz való viszonyával pillanatok alatt elvarázsolta a gyerekeket és a felnőtteket. A bemutatón tájékozódhattunk Csíkoska (borz) és társai sajátos testi és érzékszervi jellemzőiről, megismerkedhettünk a táplálékláncban betöltött szerepükről, hazai állományukról, ill. azok korlátozhatóságáról. Az utolsó őszi napsugarakban fürdőzve egy teljes órán át nevethettünk, tanulhattunk és csodálkozhattunk, hogy milyen különleges a környezetünkben megtelepedő és ahhoz alkalmazkodó állatvilág.
Az állatok világnapja alkalmából rendezett program„ a TOP-7.1.1.16-H-ESZA-2019-00288. "Természetvédelmi szemléletformáló programok a dombóvári lakosság bevonásával" című projekt keretében valósult meg.
Solymász, állatbemutató

Közel 300 fő volt a hagyományőrző solymászbemutatón Dombóváron (2020.09)

Szeptember 25-én a közeli "Madármegfigyelő világnap" programjaként vendégünk volt Krekács Zoltán solymász. Helyi csoportunk ebben az évben lett 40 éves, a solymászbemutatóval köszöntük meg a Szent Orsolya Iskolaközpont, a Belvárosi Általános Iskola és az Illyés Gyula Gimnázium tanulóinak és oktatóinak több évtizedes együttműködését.
A rendezvény helyszíne a gimnázium sportpályája volt. Köszönjük.

A megjelentek rövid történeti visszatekintést kaptak a solymászat kezdetéről, a honfoglaló őseink sólyomtartásáról, a "turul" madárról és a korabeli solymászok öltözködésről. Szó volt a hazai ragadozó madarakról, a sólyomfélékről, kiemelten a bemutatón szereplő és hazánkban újra költő vándorsólyomról és ritka vendégként megfigyelhető eleonóra-sólyomról. Segítője révén, zenei megerősítés, sőt közös éneklés is segítette a solymászat különleges légkörének megteremtését.

Ezt követte a két sólyomféle bemutatása és röptetése. Egyedi, ritka élmény volt ilyen közelről figyelni ember és madár - bizalmon alapuló - együttműködését és bemutatóját.
A röptetés után közelről fotózhatták a megjelentek sólymokat és kérdéseket tehettek fel a solymász Krekács Zoltánnak.
Fotó: Nagy Sándor
Szöveg: Nagy Sándor.
Hagyományőrző sólyombemutató

Minden érdeklődőt szeretettel várunk a jeles napon: 2020.10.03 Madármegfigyelő világnap

 

41. év 145. turnusában dolgozó 31 táborozó 28 madárfaj 530 egyedét fogta a tüskei táborban (2020.09)

Hosszú évek után először tértünk el az augusztus 20. utáni időponttól, 2020-ban egy héttel korábban - augusztus 15-19 között - szerveztük a tüskei gyűrűzőtábort. Az utóbbi évek legnépesebb táborában a dombóváriak jelentős része egy pályázatnak és a "Madarak és fák napja" városi versenyen elért eredményének köszönhetően vehetett részt. Három előhelyen – "nádas", "füzes" és "nyaras" – a három munkacsoport 10-10 hálót ellenőrzött reggel 6-19 óra között. A tábor célja nem változott, legfontosabb volt, hogy minél több táborozó kedvelje meg a sajátos profilú szakmai tábor munkáját, fegyelmezett életvitelét és a lehető legtöbben tanulják meg a madárszedést.
Az időjárás nem kedvezett a madárvonulásnak, mert a nap jelentős részében kánikulai meleg volt és a vonulást megindító hidegfront sem jött meg. Ezért a nádas hálóállásnál "hívóhanggal" is dolgoztunk, a hálók 60%-át árnyékos helyen állítottuk fel. Ennek volt köszönhető, hogy napi átlagban száz madarat fogtunk és táborozók többsége gyakorolhatta a hálónál való munkát. Napközben a múzeum anyagával is gyarapíthatták az ismeretüket a táborozók, este négy előadás volt az év madaráról, a hazánkban költő és eddig megfigyelt bagolyfélékről, a haris példáján a természetkímélő gazdálkodásról és a fehér gólya világ, európai és hazai állományának változásáról. A mellékelt fajlistán is látható, hogy a foltos és cserregő nádiposzátából fogtunk a legtöbbet, az érdekesebb fajok listáján a nagy fülemüle, a kerti geze és a Dombóváron először fogott fülemülesitke szerepel. Négy szakember irányította a szakmai és tábori munkát; Juhász Rita gyűrűző, Molnár Norbert, Tóth Dániel és Nagy Sándor táborvezető.
Több mint négy évtizede szervezem a tüskei táborokat, de ilyen fegyelmezett és érdeklődő csoporttal még nem dolgozhattunk. Köszönöm a vezetők és valamennyi táborozó munkáját, remélem, jövőre újra találkozunk.
Gyűrűzőtábor összesítő 2020
             

A 211. madárfaj Dombóvár madárfaunájában a fülemülesitke (2020.08)

2020. 08.16-án délelőtt a 11 órás ellenőrzésnél Nemoda Janka a "nádas" hálóállásban” szedte a madarat. A Kis-Konda-patak völgyében 41 éve álló hálók először fogták a nádiposzátafajok között legkisebb fülemülesitkét. A sitke nagykiterjedésű mocsarak és lápos területek madara, a legészakibb populációja hazánkban van (Fertő-tó, Velencei-tó, Ócsa, Kunkápolnási-mocsár, Kolon-tó). Mivel a fiatal és az öreg madarak is vedlenek a vonulás előtt, csak szeptember közepétől kezdődik a faj tömeges vonulása. A hazai állománya nem több 3-4 ezer párnál. A legtöbb példányt a Kolon-tavi Madárvártánál jelölik évente 1-2 ezer példányt.
Rövidtávú vonuló, Görögország és Franciaország mediterrán, tengerparti mocsaras vidékein vagy a brakkvizes lagunáknál telel. Vonulási sebessége 85 km/ nap, életkora 3-5 év, a legidősebb gyűrű példány életkora meghaladta a 10 évet.
Évente kétszer költ, fészkét mocsaras avas nádas-gyékényesbe rakja, az általában 4 tojásos fészkekből - sikeres repítés esetén - átlag 3,2 fióka repül ki.
A faj állománynagyságát a költő és telelőterületeinek megőrzése jelenti, a hazai vizsgálatok (élőhelyigény, költésbiológia, vedlés, vonulás, telelőterületek felkutatása) a Kolon-tavi területen és Görögországban folyik Németh Ákos vezetésével.
   

Sokszínű programjával sikeresen zárult az Öko és Natura 2000-es szakkör a Belvárosi Általános Iskolában (2020.07)

A "Öko és Natura 2000 szakkör" a TOP-7.1.1.16-H-ESZA-2019-00288. "Természetvédelmi szemléletformáló programok a dombóvári lakosság bevonásával" című projekt keretében valósul meg. Időtartama: 2019.dec.1-től - 2020. június 30-ig. Szakköri létszám: 2x 20 fő
A foglalkozások helye: Belvárosi Ált Iskola, a tüskei Madárvárta és a tervezett terepi programok helyszínei (Tüske, horgásztavak, Béka-tavak, Közép Mecsek)
Szakmai és terepi programok:
- 120 hazai madárfaj megismerése terepi és tantermi foglalkozások keretében,
- Odútelepek ellenőrzése a Szigeterdőben, Mosdóson és a Gunarasi – parkerdőben,
- a Béka-tavak madármozgalmai és a halastavak természetvédelmi szerepe,
- terepi megfigyelés a tüskei-erdőben, gyűrűzés a Madárvártánál;
- jeles napi programok, akciók (Sasszinkron, Madármegfigyelő Világnap, Sasszinkron, Vonuló madarak világnapja...)
- Ismeretterjesztő élőadások
- Komposztálás folyamata, lépései
- Helyi értékek Dombóváron (Szigeterdő, Szőlőhegyi-parkerdő, Kis-Konda-patak völgye)
  Pedagógiai célok:
- egészséges életmódra nevelés, kutató és fürkésző természetjárás,
- közvetlen környezetünk bejárása, vizsgálata közben - tapasztalatokra épülő játékos tanulás,
- a természet szépségeinek és értékeinek felfedezése,
- etikus, környezetbarát viselkedés elsajátítása az élőhelyeken,
- életkornak megfelelő – hasznos, nevelő szándékú – természet- és környezetvédelmi tevékenység,
A programban közreműködő tanárok, szakemberek: Juhász Rita tanárnő, Somfalvi Józsefné tanárnő, Molnár Norbert tanár és Tóth Dániel egyetemi hallgató és Nagy Sándor
HACS Szakköri foglalkozások

Az elkészült tájékoztató táblák szerves részét képezik a környezeti nevelésnek (2020.07)

"Tolna megye természeti értékeiért" Alapítvány a TOP-7.1.1.-16-H-ESZ-2019-00288. sz. pályázatával 2019. és 2020. évi megvalósítással 21+4 db tájékoztató és ismeretterjesztő tábla kivitelezésre nyert támogatást a "Természetvédelmi szemléletformáló programok a dombóvári lakosság bevonásával" című projekt keretében.
A tájékoztató és ismeretterjesztő táblák jövőbeli használata – az ismeretterjesztés, a szemléletformálás és az oktatás.
Ennek módjai a tüskei szakmai bázishelyen:
3.1. Iskolai osztályok erdei iskoláztatása.
3.2. Nyári ornitológiai, természetismereti és horgásztáborok programelemeként.
3.3. Iskolai csoportok, közösségek, civil szervezetek témanapján.
3.4. Környezetismereti, biológia órán, egyetemek szakmai programjaként.
3.5. Jeles napi programjainkon.
3.6. Múzeumok éjszakája napon.
3.7. Múzeumi szakvezetésnél.
3.8. Madárvédelmi és madárbarát mintakert programelemeként.
Tájékoztató táblák TOP-7.1.1.-16-H-ESZA-2019-00288.pdf

Javulás a gyöngybagoly tolnai állományában (2020.07)

Hasonlóan az elmúlt évekhez június 10. és július 20. között ellenőriztük azokat a költőládát, melyeket a fokozottan védett faj költésének elősegítése miatt helyeztünk ki templomokba, gazdasági épületekbe és állattenyésztő telepek épületeinek padlásterébe.
Az eredmény, a korábbi évek adatait ismerve biztató. Nézzük a számokat:
- a kihelyezett költőládák száma 40 db
- az egyeztetés ellenére lezártak vagy felújítás miatt zavarták a madár megtelepítését. (Attala, Felsőnyék, Kocsola, Koppányszántó, Döbrököz-veszélyes)
- három helyen találtunk foglalásra utaló köpetet vagy festést
- 12 helyen találtunk párt és 11 pár költése volt sikeres, egy helyen késői költés volt júliusban (Vásárosdombó, Dombóvár, Aparhant, Értény, Várong, Lápafő, Szakcs, Pári, Izmény, Dúzs, Nagymányok). A kirepült fiókák száma 47 pld.
- Csikóstőttősön a gyöngybagoly még kotlott július első napjaiban.
- A jelölt fiókák száma: 33 pld. Várongon a fiókákat nem tudtuk jelölni, mert veszélyes helyre húzódtak (nem a költőládában volt a költés),
- a ládák közül egyben csóka (Dombóvár) költés volt, illetve nyolc helyen elvadult házi galambok költöttek,
- 18 láda üres volt a felméréskor.

A költőládák ellenőrzésében 5 fő vett részt (Máté Attila, Péter Dávid, Molnár Norbert, Tóth Dániel, Nagy Sándor, adatszolgáltatóként 3 fő (Ács Valentin, Simon Gábor, Enyedi Gellért) segítette a munkánkat. Köszönjük.
Szeptemberben és októberben újra lejárjuk az összes ládát és 40 ládát hozunk használható állapotba. A javítást már elvégeztük Várongon, Nagyszékelyen, Tolnanémedi településen. Visszahelyezés és tisztítási munkákat tervezünk a következő településeken: Felsőnyék, Pincehely, Tamási, Nagykónyi, Lengyel, Szakcs, Izmény, Dombóvár (2), Kurd és Dúzs.
A következő évtől a ládák számát nem emeljük, csak abban az esetben, ha a költőpárok száma újra eléri a 20 párt.

Volt jobb évünk - Fehér gólya road show (2020.07)

A 11 éve elkezdett megyei program legjobb éve 2013-ban volt, ekkor jelöltük a legtöbb fiókát a megyénkben, szám szerint 126 példányt. Az összes megjelölt fehér gólya - 2020. július 30-ig - 658 fióka.
Az áprilisi és májusi időjárás jól alakult, ezért legkevesebb száz fiatal gólyát szerettünk volna jelölni ebben az évben. Már május végén biztosan tudtuk, hogy ez nem sikerülhet, mert a május végi és júliusi esős, rendkívül hűvös időben a fiókáknak a fele elpusztult. Június 17-én és 18-án a szokásos úton kezdtük a munkát, az első fiókákat Kapospulán jelöltük, majd Dombóvár, Kurd, Szakály, Regöly és Belecska településen folytattuk. Sajnos egész fészekaljak pusztultak el, a legszomorúbb példa erre a dombóvári Szent Vendel utcában lévő fészekalj. A június 17-re tervezett bemutató gyűrűzés előtt esett csapadék miatt kihűltek és elpusztultak a 18-20 napos fiókák.
Nem volt sokkal jobb a helyzet Szakály, Regöly és Belecska településen, a három faluban 27 foglalt fészket néztünk meg. 2013-ban csak ebben a három faluban közel 100 gólyafiókát jelölhettünk. Munkánk során minden lehetőséget megragadtunk, hogy az érdeklődőkkel is beszéljünk a faj védelméről, az elmúlt évek gyenge szaporulatáról. Ha erre igény volt, lehoztuk a fiókákat, de a fészekhez is felvittük az érdeklődőket. A beszélgetés során tudtuk meg kiesett tojások és fiókák számát, a pusztulások idejét és mértékét. Hogy a következő táblázat adatait tudjuk minősíteni 2000-ben még 190 gólyapár költött megyénkben és 589 fióka repült ki a fészkekből. Az idei évben az eddigi legkevesebb 109 pár költött, a legkevesebb fióka pedig 2010-ben hagyta el megyét, mindössze 126 példány.
A jelölt és összes fehér gólya fiókák száma (3. sor) Tolna megyében az elmúlt 11 évben:
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
9 32 59 126 58 76 63 74 59 49 53
126 403 266 363 217 238 207 247 289 213 248
A munkában Gelencsér Dalma, Tóth Dániel, Molnár Norbert és Nagy Sándor tagok vettek részt. A rossz éveket jobbak követik, ebben reménykedünk.
2020. évi gólyafelmérés összesítő

Tizenegy madárfaj költött a hat odútelepre kihelyezett 225 mesterséges költőhelyen (2020.07)

A 2020-as év munkáit alaposan megnehezítette a vírus okozta korlátozás. A szokástól eltérően nem tudtuk bevonni a munkába a fiatalokat és az érdeklődőket. Májusban csak felnőttek és néhány fiatalabb tagtársunk végezte a munka zömét.
A júniusi napközis, majd a június 21-én induló szaktáboroknak 69 tanulóját tudtuk bevonni a munkába (költések ellenőrzése, fiókagyűrűzés, odútisztítás, javítások és odúcserék). A munkát 3 felnőtt irányította és nem kis meglepetésre a költési eredmények jobbak lettek az elmúlt éveknél. 218 költésből 1110 fióka repült ki, természetvédelmi értékük meghaladta a 27 millió forintot. A legjobb foglalás a tüskei, szőlőhegyi és a mosdósi telepen volt. A 30 évvel ezelőtti állapot sokat romlott a Szigeterdőben, ahol korábban a foglalás 80%-os volt, a 2020-as mindössze 30%. Új fajként költött a nyaktekercs és a szürke légykapó. Sajnos az előbbi fészekalj az erdei sikló gunarasi elszaporodásának áldozatul esett.
A legsikeresebb odúfoglaló a széncinege (634 fióka) és a mezei veréb (370 fióka), az utóbbinál a költések 90%-a a tüskei telepen volt. Értékes és egyre erősödő az örvös légykapó szőlőhegyi állománya. Meglepő a barátcinege és kékcinege visszaesése erdőkben és parkokban. Akit a részletek érdekelnek, az tallózzon a csatolt táblázat adataiban. (NS)
Odútelepek és fészekfoglalások - 2020

Hatvan dombóvári vett részt a tüskei Öko és Natura 2000-es szaktáborban (2020.07)

A TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00288 számú nyertes pályázatnak köszönhetően - két 30 fős turnusban - a tüskei Madárvártánál fogadta a jelentkezőket a pályázó "Tolna megye természeti értékeiért" Alapítvány. A táborozók 80%-a ált. iskolai tanuló volt, de voltak középiskolások, egyetemisták és családok is.
A tábor minden napján más-más szakmai program volt, első nap a táborhely természeti értékeivel ismerkedtek meg a résztvevők, második nap "A madarak napja", a harmadik az "Élőhelyek és a terepi programok napja", a negyedik nap "Növények és a múzeum napja", az ötödik nap "Helyi értékek és bioenergia napja", végül a hatodik nap "Ex lege védettség és natura védettség" napja volt.
A program keretében elsősorban a város természeti értékeivel ismerkedhettek meg a táborozók (Szigeterdő, Konda-völgye, Szőlőhegy, tüskei Horgásztavak), de voltunk a Béka-tavaknál, Orfűn, Abaligeten, a Közép-Mecsekben. A pályázatnak köszönhetően a résztvevő dombóváriaknak a tábor teljes ellátása és programja ingyenes volt. (NS)
Natura és Ökoszaktábor a Dombóvár- tüskei Madárvártánál

Elhúzódó tavaszi odúellenőrzés (2020.04)

Hogy minél több fiatalt bevonhassunk az odútelepek ellenőrzésébe csak a mosdósi és a horgásztavaknál lévő odúkat ellenőriztük februárig. Összekapcsolva a téli madárgyűrűzéssel 80 db odú tisztítását, javítását tudtuk befejezni. Majd jött a koronavírus miatt a stop és az iskolabezárás! Ezért a hátralévő 115 db odút, egy-egy felnőtt ellenőrizte, betartva a javasolt egészségügyi szabályokat.
Mindössze 8 odút kellett pótolnunk eltulajdonítás, elhasználódás és harkályok kártétele miatt.
A röpnyílást 27 odúnál bővítette ki a nagy tarkaharkály (lásd a képen), ezekre új lapokat tettünk. A legkorábbi fészeképítést március 22-én észleltük, az első tojásokat a széncinegék a városi odúkban rakták március 28-án vagy 29-én. Ha az időjárás végre megembereli magát és fagymentes lesz az április további része, akkor lesz olyan fészek, melyből a fiókák még áprilisban kirepülnek.
       

Sikeresen pályázott az alapítvány (2020.04)

"Tolna megye természeti értékeiért" Alapítványunk a TOP-7.1.1.-16-H-ESZ-2019-00288. sz. pályázatával 2019. és 2020. évi megvalósítással 6,9 millió Ft-nyert. Az utófinanszírozású pályázattal 21 db tájékoztató és ismeretterjesztő tábla kivitelezésre, 10 szakmai program megvalósítására (60 fő táboroztatása, szakkörökre, kiállításra, előadásokra, solymászbemutatóra, állatbemutatóra és három jeles napi programra) elnyert összeg a "Természetvédelmi szemléletformáló programok a dombóvári lakosság bevonásával" című projekt keretében valósult és valósul meg.
2019-ben a "Fülemülék éjszakája", a "Madármegfigyelő Világnap" eseményeiről már beszámoltunk, 2020. évi "Sasszinkron" projekt is sikeres volt ez év januárjában, elkészült a tájékoztató táblák 85%-is. Az utóbbiak a tüskei táborhelyen részben a múzeumban, részben az épületekre helyezve megtekinthetők. A programokra és tájékoztató táblákra költött - előfinanszírozott - összeg 1,648 e. Ft, ezzel zárul a pályázat első mérföldköve.
A képes összegzést a négy ppt diasorozaton megtekinthetik. (NS)
Fülemülék éjszakája TOP-7.1.1.-16-H-ESZA- 2019.00288
Madármegfigyelő Nap TOP-7.1.1.-16-H-ESZA-2019.00288
Sasszinkron-2020-00288
Tájékoztató táblák TOP-7.1.1

A koronavírus átírta csoportunk tervezett programjait április és május hónapban (2020.04)

Tájékoztatom csoportunk minden tagját, hogy az áprilisi programjaink elmaradnak (közösségi munka, kiállítás, előadások és az ünnepi ülés). Utóbbi tervezett ideje ez év októbere. A szakmai munkák közül az odútelepek ellenőrzését befejezzük áprilisban - betartva a kért védelmi intézkedéseket - egy-egy kolléga jár végig egy-egy telepet.
Minden más munkának csak az előkészítésére van lehetőségünk. Valószínű a májusi partfalmegújítást is szólóban kell - lopva - megoldanunk, ill. az odúkban lévő fiókák gyűrűzését is. Nagy gond, hogy a vállalt monitoring munkákhoz - ez négy főt érint - április végén el kell hagynunk Dombóvárt.
Nincs más lehetőségünk, mint várni azt az időpontot, amikor elhagyhatjuk az otthonunk és a településünk.

Erdei fülesbagoly országos felmérés - több résztvevőre számítottunk (2020.01)

Csoportunk tagjai közül 7 fő vett részt a felmérésben, 17 településen 37 olyan helyet (park, örökzöld facsoport, temetők...) kerestünk fel, ahol tudtuk vagy számíthattunk a fülesre. Hat helyen találtunk erdei fülesbaglyot, négy hely nevezhető ebből nagyobb csoportosulásnak, telepnek (Dombóvár, Tamási, Iregszemcse és Nagyszékely).
Működési területünkön - Tolna megye nyugati része - 18 településen élnek tagjaink, szerettünk volna nagyobb lefedettségű felmérést 2020-ban. A csatolt anyagban rövid összegzést készítettünk, de még mindig van lehetőség - február végéig - hogy erdei füles csoportosulást találjunk a terepi munkák során. A dombóvári felmérési laphoz hasonlóan tagjaink is felmérhetik a faj előfordulást településükön.(NS)
MME 28 - Erdei fülesbagoly felmérés...
Országos erdei fülesbagoly számlálás...
 

Közel száz résztvevővel az eddigi legsikeresebb "Sasszinkron" (2020.01)

Hatodik éve veszünk részt az országos ragadozómadár számlálásban. A program speciális jellegének megfelelően több csoportban és napon bonyolítottuk le a pályázattal is támogatott madárszámlálást. Január 11-én tíz és 14 órakor, 18-án 10 órakor szállítottuk a csoportokat a Béka-tavakhoz, ill. az alsómocsoládi halastavakhoz.
A 72 dombóvári és 12 vidéki érdeklődő nagy szerencséjére jég feddte a tavakat. Így a közel 4000 madár a „lihogókon” és a jégen csoportosult. Mivel egyik élőhelyen sem vadásztak az elmúlt hetekben - a 20-25 fős csoportokkal - 100-150 méterre megközelíthettük a madarakat. Így lehetőségünk volt a 22 madárfaj alapos bemutatására, megfigyelésére, határozására. Közben a szakmai vezetők a terület éves madármozgalmairól és az eddig megfigyelt és költő fajokról is szóltak. Mindenki kapott távcsövet, ill. spektívek is rendelkezésre álltak. A szervező „Tolna megye természeti értékeiért” Alapítvány lehetővé tette, hogy a megfigyelési eszközök használatát mindenki gyakorolhassa. Sokan életükben először láttak a rétisast, bütykös ásólúdat, kanalas récét, halakra vadászó kárókatonákat, fütyülő récét. Hogy minden terepi nap meghozhatja a maga egyediségét, az ezekre a napokra is igaznak bizonyult. Míg a réfélékben és a jégmadarak ide-oda röpködésében gyönyörködtünk, a magasból 92 nagylilik szállt le a lihogóra - erre az elmúlt 40 évben nem volt példa. De láttuk a récéket támadó öreg rétisast, a zsilipeknél halászó és a gátakon pocokra vadászó nagy kócsagokat és szürke gémeket is.
A programnak részét képezte még három előadás a dombóvári Belvárosi Ált. Iskolában (jan.10-én és 31-én, ill. febr. 3-án). Az előadás a halastavakon és környezetükben télen megfigyelhető madarakat mutatta be, kiemelve a ragadozókat. (NS)
Fotó: Ács Valentin

A "Sasszinkon program" a TOP-7.1.1.16-H-ESZA-2019-00288. "Természetvédelmi szemléletformáló programok a dombóvári lakosság bevonásával" című projekt keretében valósult meg.
 
           

Gyönyörű, tavaszias időben közel száz madár 2020 első gyűrűzésén (2020.01)

Február 2-án (8-13 óráig) egy kisebb csoporttal kezdtük meg a gyűrűzést a tüskei halastavak füzes élőhelyein. A folyamatos etetés ellenére is alig láttunk madarat a füzes, nádas, bokros területeken, ezért volt meglepetés számunkra, hogy három szedéssel és mindössze hat hálóval, 83 madarat sikerült befogni - 67 gyűrűzéssel, 16 visszafogással. Az év nagy részében alig látott kék cinegéből 31 pld-t (4 visszafogás), széncinegéből 29 pld-t és tíz fenyőpinty jelöltünk. Két érdekesebb visszafogásunk volt, mindkét példánynál szokatlan kondíciót határozhattunk, az erdei szürkebegy és a vörösbegy is a vonulás csúcsidőszakára jellemző zsírfelhalmozás produkált (1-8 skálán a zsírfelhalmozás hetes értékű volt).
(megj: a vörösbegy gyűrűzésekor 2019.10.24-én 15,5 gr volt, a visszafogásnál 2020.02.02-án 21 gr, a súlygyarapodás 35%; az erdei szürkebegy 2019.10.26-án 20 gr, a visszafogáskor 26 gr volt, a súlygyarapodás 30%.
   

30 éves az MME 28. sz. Dombóvári Helyi Csoportja


1980. április 11-én 44 fővel alakult meg a civil szervezet.
Helyi csoportunk megalakulásáról és munkájáról szóló kiadványunk április 10-től megvásárolható.
A színes kiadvány 146 oldal, ára 1500 Ft.
Megrendelhető: az mme28dvar@gmail.com e-mail címen, ill. a 30/2964501 telefonon.
Megvásárolható, az APOK Belvárosi Általános Iskola portáján.