Magyarország a 18.században

Írd be a hiányzó szavakat!
A 18. században Magyarország társadalma továbbra is alapult, vagyis az emberek jogai és kötelességei születésüktől fogva meghatározottak voltak. A nemesség jelentős része nemes volt, vagyis csak egy kis birtokkal rendelkezett, amelyen jobbágyokat általában nem tartott. A birtoktalan nemeseket nevezték, ők gyakran jobbágytelken éltek.

A jobbágyok helyzetét nagyban befolyásolta a földesuraik döntése és a lakóhelyük. Bár a törvények kimondták a (1514 óta), sokan adófizetés után mégis szabadon költözhettek. A 18. század közepétől azonban a jobbágyok helyzete romlott, egyre több megyében tiltották a , és növelték a számát, amely a földesúr számára végzett ingyenmunka volt.

A mezőgazdaságban a Dunántúlon elterjedt a gazdálkodás, míg az Alföld egyes területein még mindig a kétnyomásos és talajváltó módszert alkalmazták. Az állattenyésztésben a magyar volt az egyik legfontosabb exportcikk.

Gazdaságpolitikai szempontból jelentős változást hozott Mária Terézia 1754-ben bevezetett rendszere, amely az osztrák ipart védte, miközben Magyarország mezőgazdasági termékeit kedvezményes vámokkal engedte kivinni a birodalmi piacokra.